...::کلاشینـکـف دیـجیتال::...
نیش کلاش از بهر کین نیست، اقتضای طبیعتش اینجوریه!
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
آرشیو وبلاگ
نویسنده: بهمن هدایتی - شنبه ٢۳ خرداد ۱۳۸۸

- حاشیه های حضور عفت مرعشی،‌همسر اکبر هاشمی رفسنجانی در پای صندوق رای،‌حسینیه جماران،‌بیست و دوم خرداد ١٣٨٨ ،‌انتخابات دهم ریاست جمهوری.

نویسنده: بهمن هدایتی - پنجشنبه ٢۱ خرداد ۱۳۸۸

نامه بی سابقه هاشمی رفسنجانی به رهبری(+) را حتما همه خوانده اید، ظاهر محتوای نامه این است که یک یار قدیمی و همسنگر دیرین و دلسوز و مظلوم و دلشکسته به دوست و همسنگرش که امروز "رهبر" است، نامه نوشته است و از اظهارات غیرمسئولانه و خلاف واقع احمدی نژاد علیه خود و خانواده اش گلایه کرده است،‌در نگاه اول به نظر می رسد هاشمی با یک چشم اشک و یک چشم خون این نامه را نوشته است.

اما این روی آشکار نامه رفسنجانی است، به نظرم برخلاف این ظاهر مظلومانه ، معصومانه و دلشکستانه، نامه هاشمی کاملا از موضع "فاتحانه" است،‌ اعلام "فتح" قبل از پایان رقابت،‌هاشمی به خوبی می داند بعد از پیروزی میرحسین، چند روز تشنج و جشن و بزن و بکوب می شود و از الان،‌این را به رخ می کشد.

اکبر در حال نگارش نامه به رهبری

 اگر بخواهیم بی تعارف و با واقع بینی محض به قضییه نگاه کنیم، نامه هاشمی رفسنجانی ، اساسا غیردوستانه و حتی تا اندازه ای تهدید آمیز است،  اما در عین حال آخرین قطرات وفاداری به چارچوب ها هم در آن دیده می شود! نمونه ای از پیچیدگی های اکبر در سیاست.

به بیان دیگر هاشمی با علم و یقین به پیروزی میرحسین موسوی در انتخابات و شکست احمدی نژاد در انتخابات این نامه را سه روز مانده به انتخابات خطاب به رهبری نوشته است.

اگر رفسنجانی یک درصد احتمال می داد احمدی نژاد پیروز می شود ،‌قطعا و قطعا این نامه را نمی نوشت و این ریسک عظمی را نمی کرد،  تشبیه احمدی نژاد به بنی صدر هم کاملا در این چارچوب است و نوعی گوشزد این نکته است که رهبر نباید از بنی صدر دوم حمایت کند، نوشتن جملاتی مثل " من ادامه وضع موجود را به مصلحت نمی دانم" ، "اکثریت ملت تحت تاثیر خلاف گویی ها قرار نمی گیرد" و ..همه از این باب است،‌هاشمی با این فرض که رهبری به وی پاسخ علنی نخواهد داد و بنابراین تقابل علنی(و به ضررش) نخواهد شد،‌این حرکت را شروع کرده است.

یکی از عکسهای واقعا واقعی اکبر!

قرینه دیگر بعد از این نامه،‌سایت های نزدیک به هاشمی بلافاصله بعد از این نامه، سعی کردند با انتشار خبر دیدار بسیار سازنده و مثبت هاشمی با رهبری و ...موج ایجاد شده را مدیریت کنند و سعی کنند در حالت تشنج،‌هم امتیاز بگیرند،‌البته رهبری هم استراتژی خاص خودشان را دارند...

-نکته : دوستان دوره طلبگی به اکبر، آیت الله چرچیل می گفتند!

نویسنده: بهمن هدایتی - چهارشنبه ٢٠ خرداد ۱۳۸۸

اگر قرار بود هر نامزد انتخابات دهم ریاست جمهوری را به یک اتوموبیل مرسوم در ایران تشبیه کنیم، به نظرم نتیجه اینها می شد، نظر شما چیه؟!

پژو 404 آخوندی قدیم ولی تونینگ شده !

مهدی کروبی: پژو ۴٠۴ تونینگ شده!(سفید یخچالی)

پیکان 61 -میرحسین!

میرحسین موسوی : پیکان مدل ۶٠ یک پیکان زحمتکش و ارزشی! اگر خوب به جلوبندی این پیکان توجه کنید، اون حجب و حیا و حالت خاص چهره میرحسین رو هم می تونید توش پیدا کنید! به قول معروف: "میلت بری هستن! بری"

آقا محسن: وانت زامیاد(نیسان) چغر و قوی اما نامحبوب!

آقا محسن: یک وانت نیسان زامیاد(آبی رنگ!) ‌قوی و کارکن؛ یغور اما نامحبوب!البته نه وانت نیسان های فعلی که مال سایپای آقامهرداد بذرپاشه، زامیادهای اصل و نسب دار قدیمی رو عرض می کنم! موتور در حد تانک!

محمود: پژو Rd !

محمود احمدی نژاد: پژو Rd، موتورش پیکانه اما اتاق پژو (همون عدم صداقت و اینا! که بهش می گن) دنبال عکس وانت RD هم گشتم ولی پیدا نکردم، به اونم می خوره چون عاشق خدمت و جهاد هم هست حاجی ! اما دلها بسوزه برای عمو باقر که اگر در صحنه بود، باید براش الگانس می ذاشتیم!

-عبور کاروان اتوبوس های حامیان احمدی نژاد به سمت مصلا از روبروی ستاد انتخاباتی میرحسین و حواشی مربوطه + پاسخ چند جوان یافت آبادی-جنوب شهر تهران- به این سئوال که "چرا به احمدی نژاد رای می دهید ؟"

نویسنده: بهمن هدایتی - سه‌شنبه ۱٩ خرداد ۱۳۸۸

 ششمین و آخرین مناظره انتخابات ریاست جمهوری بین محمود احمدی نژاد و محسن رضایی که هردو تقریبا هم سن و هم نسل بودند، برگزار شد.

هرچند مناظره امشب، متاظره بین دو "اصولگرا" بود، اما مناظره رضایی-احمدی نژاد به مرزهای منازعه نزدیک نشد، در عین حال که به شدت چالشی و جذاب و به دور از حاشیه های مناظره های قبل بود، در مناظره امشب، رضایی و احمدی نژاد به خوبی خلاء یک مجری و گرداننده خوب را جبران کردند وبدون آفریدن لحظات عصبی و تند، با طرح سئوال و سپس دادن وقت پاسخ به طرف مقابل، به جای سخن گفتن های 10 دقیقه ای کلی، بر سر "جزییات" بحث کردند، مسئله ای که تقریبا در هیچ کدام از مناظره های قبلی به چشم مخاطبان نمی آمد.

محسن رضایی مناظره امشب را کاملا معطوف به " اقتصاد" کرد، احمدی نژاد هم بازی در این میدان را پذیرفت، در مناظره امشب هیچ بحثی از سیاست خارجی جنجالی دولت نهم یا بحث های فرهنگی یا اجتماعی و سیاست داخلی و ...نشد، غفلتی آگاهانه که شاید مرزبندی رضایی با رقبای اصلاح طلبش در مواجهه با احمدی نژاد را به رخ می کشید.

با قاطعیت می توان گفت مناظره امشب تبدیل به یک پینگ پنگ سیاسی جذاب شده بود.

این نکته هم قابل توجه بود که محسن رضایی هم مانند کروبی و موسوی، اما با ادبیات و گفتمان متفاوت، احمدی نژاد را به "ناراست بودن، عدد سازی، سر زیربرف کردن و ..." متهم کرد، به نظر می رسد گفتمان "ناصادق بودن احمدی نژاد" به عنوان یکی از پارادایم های موجود انتخابات دهم ریاست جمهوری تبدیل شده باشد.می توان با اطمنیانی نسبی گفت که محسن رضایی، "آماده ترین نامزد در مواجهه با احمدی نژاد بود و این به دلیل آشنایی بهتر و بیشترش با مشی و خلق و خوی رئیس دولت نهم و هم جناحی بودن رضایی و احمدی نژاد بازمی گشت.

احمدی نژاد در مناظره های قبلی خود با میرحسین موسوی و مهدی کروبی، با ادبیات غیرقابل پیش بینی و بازی پسا قواعدی خود، آنها را غافلگیر کرده بود، رئیس دولت نهم در مناظره با محسن رضایی هم سعی کرد او را غافلگیر کند که در اکثر دقایق موفق به این کار نشد و حتی می توان گفت در لحظاتی از مناظره، این محسن رضایی بود که احمدی نژاد را به اصطلاح "آچمز" می کرد و زمین بازی را به او تحمیل می کرد.

در ابتدای این مناظره، احمدی نژاد تاکید کرد که باید فرصتی برای "پاسخگویی" از طرف صداوسیما به او اختصاص بیاید، البته مشخص نبود که این جمله احمدی نژاد، "خبری" بود یک درخواست از صداوسیما بود.

رئیس دولت نهم در مقدمه کوتاهی به مناظره کروبی-موسوی اشاره کرد و گفت:آماری که ما می دهیم از مرکز آمار و بانک مرکزی است، اینکه در یک برنامه تلویزیونی برخلاف همه قوانین، یک نامزد متهم به دروغگویی می شود جای بحث دارد، من در وقت قانونی پاسخ خواهم داد،

اما شاه بیت استدلال احمدی نژاد در پاسخ به "ناصادق بودن" این بود: دروغگو خائن است و خائن ترسو است، ولی چه کسی از این دولت، ترسویی دیده است؟

احمدی نژاد سپس با تمجید از محسن رضایی بخاطر داشتن "ایده های قابل تامل، برخلاف دو نامزد دیگر" از وی در مورد ایده "ایجاد مناطق فدرال در کشور" سئوال کرد و اینکه "ارتباط فدرالیسم اقتصادی با تقسیمات کشوری، چگونه است و چطور می شود اینها را بهم گره زد؟"

محسن رضایی در ابتدای سخنانش با بیان اینکه "من با رمز یازهرا(س) به صحنه آمدم و انتظارم این است که هوادارانم با همین رمز به پای صندوق بروند، از مخاطبان خواست برای شهدای انقلاب و امام وعلمای ، سه صلوات بفرستند.

رضایی با مدحی شبه ذم از صداوسیما بخاطر ترتیب دادن مناظره های انتخاباتی، اصل ترتیب دادن این مناظره ها را باعث شفافیت دانست، اما گفت:"انتظار می رفت مناظره بین نامزدها از دوره قبل شروع شود"، رضایی همچنین گفت:ما باید از مناظرات در ارتباط با موضوع خود مناظرات ، یعنی تشکیل دولت آینده، حرف بزنیم و باید در کنار نقد گذشته از برنامه ها هم صحبت شود، مناظره ها باید باعث ایجاد امید و نشاط و یک گام به جلو برداشتن ملت منجر شود.

رضایی سپس به موضوع تورم اشاره کرد و با بیان اینکه "امروز 25 درصد تورم داریم" به کنایه گفت:آقای احمدی نژاد در طول 4 سال گذشته تاکنون 50 بار از موضوع "تورم" صحبت کرده است که این شاره ای ظریف به بی توجهی احمدی نژاد به موضوع تورم بود.

 رضایی سپس انتقادات تخصصی-اقتصادی خود به دولت نهم را با چاشنی بیان موارد ملموس مثل قیمت گوشت، پنیر، عدس و .. ادامه داد و از بازار پول و بازار گفت که بازار پول و بازار سرمایه دچار مشکل جدی است، گردش پول بسیار کند شده است، بازار بورس هم کشش لازم را برای جذب سرمایه گذاری مردم ندارد، فرمانده شانزده ساله سپاه سپس نتیجه گیری اصلی خود را روی میز آورد:آمارها و نهادهای بین المللی نشان می دهند آینده خوبی نداریم و ممکن است طی دوسال آینده، رشد اقتصادی به زیر 4 درصد برسد، مشکل کاهش قیمت نفت را هم داریم، تزار تجاری الان +18 است ولی پیش بینی صندوق بین المللی پول این است که 13- خواهد شد.

رضایی صریحا گفت: وضع فعلی خوب نیست و آینده هم وضع بدتر خواهد شد، ما از چشم انداز هم عقب هستیم و سئوالم این است که "اگر رئیس جمهور شدید، می خواهید با همین روش چهارسال گذشته می خواهید اداره کنید؟ چه ابتکار جدید دارید؟

اما احمدی نژاد در مقابل حملات نو و بدیع رضایی، همان دفاع های همیشگی را بکار برد و گفت:علت مهم تورم، تورم جهانی است، وی همچنین غیرفعال بودن بورس را رد کرد و عملا هیچ یک از انتقادات رضایی و دیگر انتقاداتی را که به عملکرد دولت نهم می شود را نپذیرفت و دولت خود را بهترین و موفق ترین دولت نسبت به دولتهای سابق دانست.

رضایی در برابر این دفاع کلیشه ای، به احمدی نژاد گفت: نمی خواهم از واژه "دروغ" استفاده کنم ولی نمی توانیم آمار را دارای مبنای متغیر بدانیم، تورم نقطه ای مبنای درستی برای تشخیص تورم نیست. آیا اقتصاد دنیا در این چهار سال، تورمی بوده است؟

البته رضایی کنایه ای دیگری هم به عملکرد انتخاباتی دولت در ماههای آخر دوره اول زد و گفت: البته دوستان "زحمت کشیده اند" و در 6-7 ماه اخیر، دولت با افزایش دستمزدها، قدرت خرید را کمی بالا برده است.

رضایی در ادامه متاظره، بازهم "حمله جدید و ابتکاری" از خود نشان داد و شاخص جدیدی به عنوان شاخص "فلاکت" که جمع تورم و رکود است را عرضه کرد و به دوربین صداوسیما و مخاطبان میلیونی اخرین مناظره نشان داد که نرخ فلاکت در دولت نهم، شیب صعودی عجیبی دارد،

فرمانده اسبق سپاه و دبیر فعلی مجمع تشخیص مصلحت نظام بار دیگر گوشزد کرد که "نباید کتمان کنیم که وضع مردم خوب نیست" و سپس تلویحا سفرهای استانی دولت را زیر سئوال برد و گفت"نمی شود در کشور پهناوری مثل ایران، رئیس جمهور و هیات دولت هرروز به استانها سفر کنند و مثلا برای کشیدن یک جوی آب در فلان منطقه، دولت تصمیم بگیرد، این درشان دولت نیست، فقط 3-4 کشور در دنیا هستند که سیستم اداری ایران را دارند.

رضایی با بیان اینکه "انتقادات هرچه رودرو باشد، بهتر است" از میانه مناظره، شلیک های دقیق و هدفمند خود را آغاز کرد و به شیوه مدیریت احمدی نژاد پرداخت، بی ثباتی: 15 عضو کابینه را عوض کرده است، مثلث اقتصادی دولت نهم بارها تغییر پیدا کرد.24 استاندار عوض شده است،7 بار تعویض روسای باشگاههای پیروزی و استقلال و سپس وعده داد اگر رئیس جمهور شود مصوبه ای برای "تفکیک پست های تخصصی از پست های سیاسی" را ارائه خواهد داد.

رضایی که یکی از پایه گذاران سیستم امنیتی -اطلاعاتی نظام جمهوری اسلامی است، تعلق خاطر خود به این عرصه را با انتقاد از "مدیریت امنیتی کشور در چهارسال گذشته" و اشاره به حوادث"،خوزستان، شرق کشور، تشنج در آذربایجان و .." نشان داد.

احمدی نژاد در پاسخ به رضایی، سعی کرد "ناآشنا بودن رضایی با مدیریت اداری کشور" را به رخ او بکشد و گفت: شما هیچ وقت مدیریت اجرایی در کشور نداشتید، سپاه بودید و بعد رفتید مجمع تشخیص مصلحت نظام کار فکری کردید و از کار اجرایی دور بوده اید" که رضایی در پاسخی که به نظر می رسید تا حدود زیادی "فی البداهه" باشد، گفت:ما عملا در اوائل انقلاب، عملا ما دولت و کشور را اداره می کردیم، اطلاعات من از داخل وزارتخانه ها چند برابر احمدی نژاد است، مخالفان ایشان در وزارتخانه ها با من صحبت می کنند" توپ را به زمین احمدی نژاد انداخت و به این هم اکتقا نکرد و نمونه ها و جزییات دقیقی از سوء عملکرد دولت در موضوعاتی چون " واردات شکر، موضوع سیب زمینی، مسکن مهر و.." را در مقابل احمدی نژاد گذاشت.

فرمانده اسبق سپاه پاسداران همچنین تصریح کرد در دولت نهم، نخبگان هیچ محلی از اعراب ندارند، در حالی که نقطه شروع توسعه در کشور ما، درگیر کردن نخبگان با مسائل کشور است.

هرچه به پایان مناظره نزدیک می شدیم، نقد رفتارهای سیاسی و شخصیتی، شخص احمدی نژاد از سوی رضایی، بیشتر می شد، مناظره به دیالوگ شبیه تر می شد و البته رضایی توپخانه حملات و ضربات خود را دقیق تر و متمرکزتر بر حریف وارد می کرد که متقابلا احمدی نژاد هم روی شخصیت و عملکرد محسن رضایی متمرکز شد، احمدی نژاد از رضایی پرسید : آیا دولت را در زمان جنگ شما اداره می کردید؟ که رضایی جواب داد: در بسیاری از استانها و شهرستانها و 5 استان جنگی، بار عمده اداره کشور بر دوش سپاه بود که وقتی این ادعای رضایی با ابهام احمدی نژاد مواجه شد، رضایی در یکی از صریح ترین کنایه هایش به رئیس دولت نهم وی را به مطالعه تاریخ دعوت کرد و گفت:آقای احمدی نژاد! تاریخ یادتان رفته است! انتقاد بازرگان هم همین بود که سپاه در امور دخالت می کرد، اکثر فرمانداران انقلاب مال سپاه بودند، احمدی نژاد مجددا سئوال کرد عنی آقای صباغیان فرماندارهای شما را می گذاشت؟ اداره دولت با گذاشتن چند فرماندار بسیار متفاوت است که رضایی پاسخ داد: آقای احمدی نژاد ما که هنرنمایی و تبلیغات نمی خواهیم بکنیم! من گفتم که با شیوه اداره کشور آشنا هستم.

رضایی به طرح هدفمند کردن یارانه ها اشاره کرد و گفت:اگر مجلس طرح شما را تصویب کرده بود، تورم 70 درصدی ایجاد می شد و عدم ایجاد امنیت برای سرمایه گذاری و کارآفرینی را یکی از مشکلات دولت نهم معرفی کرد.

احمدی نژاد سپس به یکی از اظهارنظرهای جنجالی محسن رضایی پرداخت و گفت: شما در یک اظهار نظر گفتید یک ماه دیگر جنگ می شود، آیا حتی اگر تحلیل تان درست بود، صحیح بود که روحیه مردم را خراب کنید؟ که رضایی بلافاصله گفت: سه بار بوش تصمیم گرفت به ایران حمه کند،اگر بازهم رئیس جمهور شوید، ما در معرض خطرهای جدی قرار می گیریم، جنگ آمریکا با ایران، قطعی بود و هوشیاری رهبری و امادگی نیروهای مسلح و فعالیت ضدجنگ روشنفکران ایرانی این جنگ را خنثی کرد و شما باید از روشنفکران ایرانی، رهبر و نیروهای مسلح تشکر می کردید! افشاگری های وسیع و گسترده ای بود در سطح تحلیلگران نظامی شروع شد که باعث خنثی شدن حمله آمریکا به ایران شد.

رضایی مجددا "عددسازی و راست نمایی " را تقبیح کرد و آن را به سر زیربرف کردن تشبیه کرد و به چند نمونه از پیش بینی های غلط احمدی نژاد در مورد قیمت نفت و ...اشاره کرد و از دخالت های احمدی نژاد در سیستم بانکی انتقاد کرد و خطاب به رئیس دولت نهم گفت: شما شورای پول و اعتبار را منحل کردید و خودتان رئیس کل سیستم پولی کشور شده اید!

می توان انتظار داشت که این مناظره، محبوبیت محسن رضایی در بین مردم و البته موقعیت وی را در جریان اصولگرا تا حدود زیادی دچار تغییر کند، رضایی در این مناظره، چهره و وجهه نظامی خود را تا حدود زیادی به وجهه یک کارشناس خبره اقتصادی تغییر داد.

نویسنده: بهمن هدایتی - دوشنبه ۱۸ خرداد ۱۳۸۸

-بعد از مناظره میرحسین-کروبی، هوداران میرحسین حسابی شارژ شده بودند و در مقابل احمدی نژادی ها به نظرمی رسید که دپرس شده باشند،‌ مناظره میرحسین-کروبی تا حد زیادی توانست آثار فیلم فوق العاده قوی احمدی نژاد را خنثی کنه،‌ نکته کلیدی فیلم دوم احمدی نژاد این بود که کاملا در فضای هفته جاری تهیه شده بود، اما این فیلمی رو که مشاهده می کنید کاملا "داغ داغ" تهیه شده است و مربوط به ٢-٣ ساعت قبل می باشد، الان ساعت ۵ صبح است که دارم این سطور را می نویسم!

-بعد از مناظره ١٧ خرداد، جریان "دروغ گفتن" احمدی نژاد در حال تبدیل به یک پارادایم اجتماعی است و عمیق شدن این موج، خیلی بستگی به مناظره امروز محسن رضایی - احمدی نژاد دارد، اگر رضایی هم با صفت دروغگو با محمود برخورد کنه، این موضوع کاملا جا می افته،‌ضمن اینکه اگر قرعه به نام محسن رضایی، تمام کننده مناظره باشد، بازهم داستان متفاوت می شود،‌چون فردا آخرین حضور محمود در تلویزیون است.

-چند تا کامنت دیدم که منو به احمدی نژادی بودن،‌یا هوادار میرحسین و کروبی بودن و... متهم کرده بودند، من واقعا دارم تلاش خودم رو می کنم که گزارشگر صرف و بی طرفی  باشم برای هزاران نفری که می خواهند واقعا بفهمند "چه خبر است" و به چشم و قلم من و صداوسیمای کلاشینکف دیجیتال اعتماد کرده اند،‌این است که اگر می خواهید قربان صدقه میرحسین و فحش به محمود رو بخوانید و لذت ببرید به سایت کلمه یا قلم بروید یا اگر می خواهید برعکس حال کنید،‌سری به رجانیوز و فارس و ...بزنید،اینجا از این خبرها نیست، ‌‌من اینجا کاملا و کاملا می خواهم گزارشگری کنم-کاری که متاسفانه خیلی از ما بهش عادت نداریم-بنابراین طبیعی است که اتمسفر و فضا، گاهی به نفع این است و گاهی به نفع آن و این تغییر فضا هم درنوشته هایم پیداست. 

یک فمینیست اپورتونیست که می خواد بشه پرزیدنت!

اینهم یک فمینیست اپورتونیست که می خواد پرزیدنت بشه!

نویسنده: بهمن هدایتی - دوشنبه ۱۸ خرداد ۱۳۸۸

پنجمین مناظره انتخابات ریاست جمهوری دهم، بین دو نامزد اصلاح طلب " مهدی کروبی و میرحسین موسوی" در حالی انجام شد که برخلاف آنچه که رقبای اصلاح طلبان و حتی مجری صداوسیما با سئوالهای جهت دارش- توقع داشتند، مناظره کروبی و میرحسین موسوی، "دوئل اصلاح طلبان" نشد، بلکه هر دو نامزد اصلاح طلب، در حرکتی هماهنگ علیه محمود احمدی نژاد متحد شدند و تقریبا همه وقت هردو نامزد، علیه شخص احمدی نژاد بکار رفت.

دو نامزد نسبتا سالمند اصلاحات، یعنی کروبی 72 ساله و میرحسین 68 ساله امروز در مقابل هم قرار گرفتند تا بار دیگر این پیام نه چندان خوشایند برای اصلاح طلبان، گوشزد شود که این "آخرین حضور" کروبی و میرحسین و حتی خاتمی و نسل اول اصلاح طلبان ایرانی است.

حساسیت این مناظره برای میرحسین بیشتر از کروبی بود، چون می بایست اثرات فوق العاده ای که مناظره 13 خرداد گذاشته بود را جبران کند، اتفاقی که دقیقا در آخرین لحظات این مناظره روی داد و میرحسین موسوی چهره ای دیگری از خود را نشان داد: قاطعیت، صراحت و البته مقداری عصبانیت.

کروبی هم مثل میرحسین در اولین مناظره بعد از احمدی نژاد ترجیح داد در اولین فرصت تلویزیونی، دفاعیات و توضیحاتی ارائه کند و حتی مثل میرحسین، توضیحاتش را از روی کاغذ و به اصطلاح "کتبی" بخواند که البته این سنت نه چندان مرسوم به اشکال ذاتی برنامه "مناظره" از سوی صداوسیما بازمی گردد، چون باید مناظره ها حالت دیالوگ و گفتگوهای کوتاه و سئوال-جوابی به خود بگیرد که عملا در مناظره های انجام شده، چنین حالتی دیده نمی شود و غالبا آن نامزدی که مناظره را تمام می کند، با ردیف کردن حملات و اتهامات متعدد به رقیب، سعی می کند پیروز میدان شود.

کروبی -میرحسین

نکته قابل توجه مناظره هفدهم خرداد، این بود که ظاهرا برای کروبی بسیار مشکل است که مستقیما با دوربین سخن بگوید و برای همین مرتبا در هنگام سخن گفتن به مجری -پورحسین- نگاه و خطاب می کرد، میرحسین برخلاف مناظره های سابق، این بار کاملا متوجه دوربین بود و دیگر مجری را مورد خطاب قرار نمی داد.

کروبی به تفضیل در مورد موضوع شهرام جزایری، زندان بنیاد شهید، توهین به همسر احمدی نژاد و متراژ خانه اش در شمیران سخن گفت و از جمله مثل خود احمدی نژاد تاکید کرد که اگر من یک سند دارید که از اموال دولتی و عمومی که پول برداشته ام، منتشر کنید.

اما میرحسین هم در مناظره امشب، نوک پیکان حملات خود را کاملا متوجه احمدی نژاد کرد و مثل احمدی نژاد با پلاکاردهای آماری سخن بگوید و علنا رئیس دولت نهم را به دروغگویی متهم کرد.، میرحسین موسوی با اشاره به سخنان اخیر دکتر احمدی نژاد در مورد اینکه نرخ تورم 15 درصد است، با نشان دادن آمارهای رسمی بانک مرکزی به دوربین صداوسیما نشان داد که امروز تورم به 4/25 درصد رسیده است.

شاه بیت سخنان موسوی در مناظره امشب، جایی بود که گفت"در مقابل پدیده شگفت آور قرار داریم که مقابل دوربین به مردم نگاه می کند و سفید را سیاه می بگوید یا می گوید دو ضربدر دو می شود 10! هیچ چیز بدتر از این نیست که حکومت به مردم دروغ بگوید"

میرحسین، سخنان احمدی نژاد را " دروغ به نام مذهب" توصیف کرد.

کروبی در بخش دیگری از این مناظره طرح اقتصادی خود موسوم به "70 هزار تومان" را مجددا طرح کرد و گفت:نفت مال ملت است، صادرات نفت در اختیار دولت باشد برای کار زیربنایی و بقیه پول نفت باید در اختیار ملت باشد، هرکس خواست پولش را بگیرد و هرکس نخواست، سرمایه گذاری کند، نباید اینطور باشد که دولت مالک نفت باشد و برای مردم کرکری بخواند."

موسوی در ادامه مناظره، مجددا به رئیس دولت نهم حمله کرد و گفت:در یکی دو هفته اخیر به بهانه حضور من در انتخابات،حمله به "دهه اول انقلاب" می شود، دهه ای که مربوط به امام و شهدا و مدیران شجاع است و متعلق به همه مردم است،

موسوی گفت: مردم به "دهه اول انقلاب" علاقه دارند.

در بخش پایانی مناظره، کروبی دست از حمله به دولت نهم و احمدی نژاد برداشت و مستقیما به سراغ موسوی رفت، ابهام در موضع اصلاح طلبی و ابهام در تصمیم گیری در برابر "مشکلات سخت" و "شرایط خطرناک" دو شلیک مستقیم کروبی به میرحسین بود که موسوی در پاسخی کلی و غیرچالشی گفت::من فردی قوی بودم و الان هم همان هستم، رکن اصلی حضور مردم در صحنه، دولت فقط باید بستر را آماده کند، مستقل آمدم ولی فضا را باز نگه داشتم ، من "اصلاح طلبی هستم که مرتبا به اصول مراجعه می کنم".

موسوی در این مناظره، بازهم مثل سابق عملا بر فراتر بودن خودش از مفاهیمی مثل "اصلاحات، اصلاح طلبی، اصولگرایی و محافظه کاری و ..." تاکید کرد و البته از هرگونه تعریض، کنایه یا سئوال و چالش آفرینی علیه کروبی خودداری کرد.

اما قوی ترین و قابل تامل ترین سخنان میرحسین در حضورهای تلویزیونی در آخرین لحظات این مناظره روی داد، اعتراض شدید وی به مجری صداوسیما که مرتب تذکر می داد علیه "نامزد غایب"-یعنی محمود احمدی نژاد سخن گفته نشود،آخرین و موثرترین حمله میرحسین بود، میرحسین با عصبانیت به مجری گفت چرا وقتی احمدی نژاد دروغ می گفت و پرونده سازی می کرد، شما اعتراض نمی کردید؟

دقایق پایانی مناظره امشب بین کروبی و میرحسین، تقابل دو دیدگاه و دو برداشت از مفهوم "اصلاحات" بود، اینک هواداران و علاقه مندان اصلاحات با دو گزینه مواجهه هستند:1- آزمودن مدل و چارچوب و تعریفی جدید از اصلاحات با محوریت میرحسین موسوی.2- حرکت در تداوم مسیر متوقف شده مفهوم اصلاحات که امروز کروبی با ژنرال های اخراجی اصلاحات میاندار مدیریت و ادامه آن شده است.

البته قابل پیش بینی است در آخرین مناظره که فردا با حضور محسن رضایی و محمود احمدی نژاد صورت می گیرد، احمدی نژاد با "وقت اضافه ای" که قاعدتا صداوسیما به او خواهد داد، به سخنان کروبی و میرحسین پاسخ دهد، پاسخی که دیگر کروبی و میرحسین، فرصتی برای جواب به این آخرین پاسخ نخواهند داشت.

نویسنده: بهمن هدایتی - جمعه ۱٥ خرداد ۱۳۸۸

رپ خوانی برای احمدی نژاد در خیابان های تهران! بامداد پانزدهم خرداد...از همین پسر پرسیدم واقعا احمدی نژادی هستی یا اومدی فقط حالشو ببری؟ گفت از اسلامشهر اومدیم با دوستان،‌واقعا هم دکتر رو قبولش داریم،‌مَرده! جرات داره ، ...داره، زد دزدها رو افشا کرد و ...شبها تهران کاملا از اختیار خارج است، جمعیتی انبوهی در میادین اصلی شهر جمع می شوند و شعار می دهند و شلوغ می کنند و ...

بعد از مناظره ١٣ خرداد، انگار یک بمب بزرگ سیاسی در  ذهن مردم ایران منفجر کرده اند! همه سیاسی شده اند،‌باور کردنی نیست که بحث های سیاسی و انتخاباتی جای بحث های روزمره مردم را گرفته است،از بزرگترها می شنویم که فضا مثل روزهای انقلاب شده است.

-انتخابات ریاست جمهوری در ایران،‌ جذاب ترین و  غیرقابل پیش بینی ترین انتخابات ممکن است،‌ انتخاباتی که هنوز الگویی برای مهندسی دقیق و قطعی آن طراحی نشده است،‌مردم هم این را خوب می فهمند و به همین خاطر است که مشارکت در انتخابات ریاست جمهوری معمولا همیشه بالاتر از بقیه انتخابات ها است، انتخابات ریاست جمهوری از معدود انتخاباتی است که در چارچوب موجود می تواند واقعا  "تحول آفرین" باشد.

نویسنده: بهمن هدایتی - پنجشنبه ۱٤ خرداد ۱۳۸۸

-احمدی نژاد کاملا "آماده" و  با استراتژی به میدان مناظره آمده و ظاهرا میرحسین بدون هیچ گونه استراتژی به این میدان حساس آمده بود، محمود حرفهای داغ  و نو داشت ولی میرحسین تقریبا همان حرفهای تکراری در سفرهای تبلیغاتی را در حساس ترین مناظره تکرار کرد، سومین حضور تلویزیونی میرحسین هم چنگی به دل نزد، البته  رای غالب اصلاح طلبان(بدنه هوادار اصلاح طلب) "تکلیفی" است و بهرحال به موسوی رای می دهند ولی این مناظره روی رای مردم عادی و کوچه و خیابان اثر گذاشت، البته گیر دادن محمود به زهرا رهنورد در افکار عمومی یک غلیان ناموسی-اخلاقی بر ضد احمدی نژاد درست کرد. 

-شعارهای حامیان احمدی نژاد در خیابان های تهران علیه رفسنجانی باور نکردنی بود: مرگ بر شاه، مرگ بر شاه، اکبر شاه، اکبر ورشکسته برگرد به باغ بسته و... کاری که محمود می کند مثل این است که ادم از فرط گرسنگی، تکه ای از  گوشت بدن خودش را ببرد و کباب کند و بخورد، حالا باید دید تا کجا می توان این بازی را ادامه داد و سیر شد، هرچند که ظاهرا اکبر دیگر چیزی برای از دست دادن ندارد!

نویسنده: بهمن هدایتی - چهارشنبه ۱۳ خرداد ۱۳۸۸

شهرک غرب،کروبی،‌رقص محلی،‌مهربونی و دیگر هیچ...دوازدهم خرداد ١٣٨٨

نویسنده: بهمن هدایتی - دوشنبه ۱۱ خرداد ۱۳۸۸

 

 -خوب...به نظرمی آد میرحسین آن موجی را که برای پیروزی نیاز داشت،‌تقریبا به دست آورده است،‌فضای تبلیغات و انتخابات در این هفته کاملا به نفع موسوی شد، به نظر می رسد روند ‌ریزش آرای احمدی نژاد شروع شده و  شاهد تکرار فضایی خواهیم بود که اتفاقا خیلی شبیه دوقطبی انتخابات خرداد ٧۶ است(جوانان قدیم یادشان هست در انتخابات ٧۶ جوانهای خانواده ها،‌پدر مادرها را به پای صندوق ها می کشیدند تا به خاتمی رای بدهند)  همان تریپ در حال تکرار است ظاهرا بعلاوه اینکه میرحسین در بین میانسال ها هم خاطره نسبتا خوبی دارد)  احتمالا در همان مرحله اول کار به نفع میرحسین تمام می شود،(‌این سطور را کاملا با لحن گزارشی محض بخوانید و بدانید! بنده در انتخابات فعلی نامزدی ندارم )

  احمدی نژاد،‌حالا  کاملا به عنوان نامزد وضع موجود و حاکمیت "شناخته" میشود، دقیقا به همین دلیل است که لحن حاج محمود از چند روز قبل، بطور ناگهانی تند و آتیشی شد و وعده افشاگری و "اسم بردن از مفسدان اقتصادی در مناظره های تلویزیونی " را داد تا مدافع وضع موجود شناخته نشود.

 حدس می زنم مهمترین کاری که احمدی نژاد در مناظره تلویزیونی با میرحسین خواهد کرد،‌چسباندن میرحسین به رفسنجانی یا چیزهایی از این دست باشد تا بتواند دوباره دو قطبی مطلوب خویش(احمدی نژاد-هاشمی) را فراهم کند،‌البته هنوز هم مناظره ها تعیین کننده است ، منتظر یک مشارکت بی سابقه(بالای ٨۵ درصدی) در استانهای ترک نشین به نفع موسوی باشید و شاید" اولین رای قومیتی خیلی سنگین در تاریخ انتخابات ریاست جمهوری ایران" رقم بخورد.

-یک نکته جالب: بعد از نمایش فیلم تبلیغاتی محسن رضایی، چند نفر از دوستان در اقدامی خودجوش و بدون هماهنگی، با ارسال پیامک و پیام در مسنجر،‌اعلام کردند که دماغ تو(یعنی من!) خیلی شبیه دماغ ایشان(یعنی آقامحسن) است! دوستان البته لطف دارند ولی‌ معمولا آدمهای بزرگ،‌دماغ های بزرگ هم داشته اند،‌مثل ژنرال دوگل، مصدق، میرحسین، شاه، احمدی نژاد،‌خودم و البته خود آقا محسن!

نویسنده: بهمن هدایتی - شنبه ٩ خرداد ۱۳۸۸

فیلم تبلیغاتی مهندس میرحسین موسوی که گروهی مستندساز به سرپرستی مجید مجیدی کارگردان نام آشنای سینمای ایران آن را تهیه کرده بود و شب نهم خرداد از شبکه یک سیما پخش شد، دومین فیلم از مجموعه مستندهای نامزدهای دهم انتخابات ریاست جمهوری بود.

 فیلم، شروعی جذاب و گیرا و عاطفی داشت و شاید کمتر کسی فکر می کرد فیلم از عیادت میرحسین از همکار سابقش در روزنامه جمهوری اسلامی و شاعر امروز-احمد عزیزی- آغاز شود، شاعری که در بستر بیماری هم مچ بند سبزرنگی به دست داشت و با حال نزار و تراژدیک اش، با انگشت، اشاره ای به آسمان می کرد.

اولین نکته قابل تامل این فیلم، سبک و نوع خاص و معنادار  روایت "تاریخ" بود، فیلم از اتوبیوگرافی موسوی آغاز می شود، سپس به وقوع انقلاب اسلامی و طرز آشنایی میرحسین با بنیانگذار فقید جمهوری اسلامی و لذت "امام را میان مردم دیدن" اشاره می شود، نخست وزیری مهندس موسوی و صحنه هایی از جنگ تحمیلی و "جامعه ارزشی، معصوم و غیرسوداگر آن دوره" تاکید می شود و سپس بدون هیچ اشاره ای به وقایع دو دهه اخیر(دهه هفتاد و هشتاد شمسی) ناگهان به موضوع نامزدی مهندس موسوی پرداخته می شود.

این سبک روایتگری بیش از هرچیز نوع نگرش موسوی و ستاد انتخاباتی اش به تحولات سیاسی-فرهنگی-اجتماعی ایران را آشکار می کند.

بسیاری از حامیان موسوی امیدوار بودند بعد از اولین برنامه تبلیغاتی وی در تلویزیون (برنامه با دوربین) که انتقادی صرفا اقتصادی با زبان عامیانه  به عملکرد دولت نهم بود، در فیلم تبلیغاتی موسوی اشاره ای به اصلاحات و اصلاح طلبی ببینند و بشنوند تا حمایت جدی تری از موسوی به عنوان نامزد اصلاح طلبان کنند، اما ظاهرا این انتظار در این فیلم، رآورده نشد.

موسوی در دومین فرصت طلایی تبلیغات صداوسیما خود علنا و رسما خود را "ادامه اصلاح طلبی و اصلاح طلبان " معرفی نمی کند، در فیلم موسوی، حتی  از واژه هایی چون "اصلاح طلبی، دوم خرداد، خاتمی"  و دیگر کلید واژه های دهه هفتاد و هشتاد شمسی نام هم برده نمی شود و از همه تاریخ اصلاحات صرفا یک نمای کوتاه از سید محمد خاتمی -که کسری از ثانیه هم دوام نمی آورد- بسنده می شود. 

میرحسین موسوی

حتی وقتی فیلمساز پای دردل و ذغدغه های هواداران میرحسین می نشیند، خبری از مطالبات اصلاح طلبانه، آزادی های سیاسی و فرهنگی نیست و موضوعاتی مثل بیکاری جوانان، شوربودن آب آبادان، بیکارشدن یک نگهبان کارخانه و...نمایش داده می شود.

در واقع می توان گفت  فیلم مستند موسوی که امشب از شبکه اول سیما پخش شد،کاملا در حال و هوای نوع آغاز نامزدی میرحسین موسوی و شروع فرایند تبلیغاتی وی تا اواسط فروردین بود، در حالی از نیمه فروردین 1388 با پیوستن احزاب اصلاح طلب به اردوگاه موسوی و موج آفرینی ها و حمایت ها و ابراز تمایل بدنه جوان اصلاح طلبان به موسوی، فرایند انتخاباتی موسوی شکل دیگری به خود گرفت.

این عدم تمایل موسوی به تعریف خود در زمین اصلاح طلبی شاید به این موضوع بازگردد که موسوی، توانمندی ها و کاریزمای خود را بیش از آن می داند که نیازی به وام گرفتن از گفتمان اصلاح طلبی و اصلاح طلبان داشته باشد.

در فیلم موسوی بر "ساده زیستی" وی و صرف ناهار و نماز در گوشه خیابان هم تاکید می شود تا گوشه چشم فیلمساز و استراتژیست های ستاد انتخاباتی میرحسین برای جلب هواداران اصولگرای و به خصوص حامیان مردد محمود احمدی نژاد نیز اثبات شود.

به نظر می رسید فیلمی که مجیدی برای میرحسین ساخته بود، تلاشی برای " احیای خاطره نخست وزیر سالهای دفاع مقدس " بود و نه بیش از آن، البته تاکید بر رنگ سبز به عنوان نماد حامیان موسوی نکته ای بود که مجیدی سعی داشت این نماد انتخاباتی را به نمادی ملی-مذهبی با گسترده همه اقوام و قومیت ایرانی تعمیم دهد و می توان گفت فیلمساز در این تعمیم، تاحدود زیادی موفق عمل کرده بود، هرچند که تاکید ویژه بر آذری بودن مهندس موسوی در فیلم را نمی توان منکر شد.

بر خلاف فیلمی که جواد شمقدری برای احمدی نژاد ساخته بود و نشانه هایی از سردستی بودن در آن احساس می شد،  به نظر می رسد مجیدی با حوصله بیشتر و عمق بیشتر این فیلم را برای میرحسین موسوی ساخته بود، حالا مخاطبان میلیونی تلویزیون منتظر فیلم های تبلیغاتی مهدی کروبی و محسن رضایی هستند تا داوری خود را در این خصوص کامل کنند.

نویسنده: بهمن هدایتی - شنبه ٩ خرداد ۱۳۸۸

در یک حرکت بی سابقه و غیرمنتظره،‌درب دانشگاه امیرکبیر توسط حامیان کروبی با حضور کروبی و کرباسچی شکست و شیخ اصلاحات در فضایی خاص وارد این دانشگاه خفن شد!

مهدی کروبی کاندیدای دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری که برنامه سخنرانی امروزش در دانشگاه امیر کبیر موفق به کسب مجوز نشده بود، وی با گشایش درهای این دانشگاه از سوی دانشجویان حامی، وارد محل سخنرانی شد.

 با وجود اعلام لغو مراسم سخنرانی مهدی کروبی دردانشگاه امیر کبیر ازسوی هیئت نظارت بر دانشگاهها وموکول شدن آن به روز چهارشنبه هفته جاری، کروبی به همراه معاون اول خود غلامحسین کرباسچی در دانشگاه امیر کبیر حاضر شد .

هواداران کروبی که از ساعتی پیش در مقابل دانشگاه تجمع کرده بودند، علی رغم خواست مسئولان حراست درب دانشگاه را گشودند و هم اینک کروبی به همراه همراهان خود در حال حرکت به سمت محل سخنرانی است.

دانشجویان دانشگاه امیر کبیر با شعارهای "کروبی میرحسین ، اتحاد اتحاد"،"کروبی، کرباسچی، نه یک تدارکاتچی " و پلاکاردهایی چون " رئیس جمهوری می خواهیم که به شعارهایش پایبند باشد " از این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری دهم استقبال کردند.

-دانشگاه امیرکبیر سخنرانی امروز کروبی در این دانشگاه را غیرقانونی دانست(+)

نویسنده: بهمن هدایتی - جمعه ۸ خرداد ۱۳۸۸
فیلم انتخاباتی دکتر محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور فعلی و نامزد انتخابات ریاست جمهوری دهم با نام "دولت یار" توسط جواد شمقدری، به مدت نیم ساعت از 21:45 روز جمعه هشتم خرداد پخش شد و بدین ترتیب ماراتن "فیلم های انتخاباتی" نامزدها نیز آغاز شد.

جان مایه فیلم تبلیغاتی احمدی نژاد -همانطور که پیش بینی می شد-"سفرهای استانی" بود، نکته قابل تامل این بود که حتی بخشی از مستندهایی که قبلا از سیمای جمهوری اسلامی پخش شده بود، در این فیلم تبلیغاتی نیز استفاده شده بود.

حضور و نقش "مردم" در این فیلم انتخاباتی، تقریبا منحصر به مردم "نیازمند، فقیر و حاشیه نشین" و مردمی بود که در سفرهای استانی به استقبال احمدی نژاد می آیند و خواسته ها و حاجات خود را مطرح می کنند و برای احمدی نژاد دعا می کنند یا صدقه می دهند، دیدگاه کلی و یکپارچه و غیرقابل تجزیه به "مردم" همواره یکی از اصول گفتمان احمدی نژاد است.

احمدی نژاد در این فیلم، قصد داشت مانند سال 1384 مجددا سعی کند پیکان نارضایتی ها را متوجه دولت های سابق و 16 سال گذشته کند،بی جهت نبود که بخش هایی از سخنرانی های انتخاباتی احمدی نژاد در سال 84 عینا در فیلم انتخاباتی سال 88 نیز پخش شد.

احمدی نژاد


چالش های کلامی احمدی نژاد با مسئولان محلی و وزراء در جریان سفرهای استانی که ناخودآگاه این نکته را به مخاطب القاء می کرد که کاستی ها و مشکلات به بورکراسی تنبل و مدیران ناکارآمد می رسد، تنها بخش فیلم بود که غیرمستقم به انتقادات احتمالی از دولت نهم پاسخ می داد، البته در بخش دیگری از فیلم در جریان سفر احمدی نژاد به مالزی یکی از ایرانیان خارج از کشور از سیاست هسته ای وی ابزار نگرانی کرد که پاسخ رئیس دولت نهم به این نگرانی یا انتقاد، فقط دو کلمه بود: اینجا ایرانه ، ایرانه".

اما در میانه این فیلم تقریبا کشدار، چند سکته عاطفی نیز وجود داشت، دو انگاره عاطفی چشمگیر در این فیلم عبارت بود از یکسو حضور "کودکان یتیم و فقیر "در کنار احمدی نژاد در حین سخنرانی های استانی و مصاحبه تیم مستند ساز احمدی نژاد با این کودکان قبل و بعد از حضور رئیس جمهور.

از سوی دیگر، انگاره عاطفی دیگر این فیلم؛ زنان بود، البته تمرکز ویژه بر "زنان بدحجابی" بود که تحت تاثیر خدمات احمدی نژاد، گریه کرده یا منقلب شده بودند و یا رئیس جمهور را تشویق می کردند که مشخصا به منظور تلطیف و تعدیل چهره ای که مخالفان احمدی نژاد برای او ساخته اند، نمایش داده شد.

پخش صحنه هایی از بازداشت ملوانان انگلیسی در اروندرود-که برای نخستین بار به نمایش درمی آمد- و سخنرانی احمدی نژاد که خبر آزادی آنان را اعلام می کرد، بخش قابل توجه دیگر فیلم بود که سعی داشت "اقتدار" و "مهرورزی" احمدی نژاد را در کنار هم به نمایش بگذارد.

برخلاف فیلم تبلیغانی احمدی نژاد در سال 1384، در این فیلم اشاره ای مستقیم به زندگی شخصی وی یا مفاهیمی مثل ساده زیستی نشده بود، در فیلم انتخاباتی احمدی نژاد در انتخابات گذشته، فرزند احمدی نژاد مقابل دوربین شمقدری در مورد "استخر و سونا نداشتن احمدی نژاد" سخن می گفت.

به نظر می رسد تیم رسانه ای و انتخاباتی احمدی نژاد با خیالی نسبتا "راحت" هیچ دغدغه ای برای افزایش سبد آراء و گروههای مخاطب خود ندارند، و این تیم معتقد است صرفا با به میدان آمدن و حمایت اقشار و طیف هایی که در سال 1384 از او حمایت کردند، می تواند مجددا در انتخابات دهم ریاست جمهوری نیز پیروز شود.

نویسنده: بهمن هدایتی - سه‌شنبه ٥ خرداد ۱۳۸۸

 دور اول حضور نامزدهای دوره دهم انتخابات ریاست جمهوری در رسانه ملی در قالب برنامه 30 دقیقه ای "با دوربین" صورت گرفت . برنامه " با دوربین" با تهیه کنندگی معاونت سیاسی سیما وحاصل حضور نامزدهای چهارگانه در استودیوی ثابت در جام جم بود، برنامه های تبلیغاتی نامزدهای دهم دوره انتخابات ریاست جمهوری  بر اساس قرعه کشی با حضور نمایندگان نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری از اول خرداد تا چهارم خرداد در یکی از پربیینده ترین زمان ها پخش شد.

 واقعیت این است که مناظره تلویزیونی در جامعه ایرانی که تلویزیون فراگیرترین و پر مخاطب ترین رسانه است، آنقدر اهمیت و حساسیت دارد که حتی می توان ادعا کرد که این اثر را دارد که  قطب بندی و جایگاه نامزدها را به نحو محسوسی در افکار عمومی تغییر دهد.به اعتقاد بسیاری از صاحبنظران رسانه و سیاست، مناظره داغ ترین بخش تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری خواهد بود.

 گفتار تلویزیونی چهار نامزد انتخابات، در واقع تمرین و آزمونی برای "مناظره مستقیم تلویزیونی" بود،به بیان دیگرمی توان گفت شمارش معکوس برای انجام مناظره های زنده ومستقیم نامزدها در تلویزیون آغاز شده است.

اولین نکته در نطق هرچهار نامزد انتخابات این بود که هیچ کدام از نامزدها در شروع گفتار تلویزیونی خود شروعی خاص و غیرکلیشه ای نداشتند و در حقیقت از اولین فرصت تلویزیونی خود، چیزی بیش از یک "گفتار خشک تلویزیونی" توقع نداشتند و نمی خواستند، دقیقا به همین دلیل دقایق ابتدایی سخنرانی همه نامزدها، با سردی خسته کننده  قابل توجهی ممزوج بود

اولین نکته در نطق هرچهار نامزد انتخابات این بود که هیچ کدام از نامزدها در شروع گفتار تلویزیونی خود شروعی خاص و غیرکلیشه ای نداشتند و در حقیقت از اولین فرصت تلویزیونی خود، چیزی بیش از یک "گفتار خشک تلویزیونی" توقع نداشتند و نمی خواستند، دقیقا به همین دلیل دقایق ابتدایی سخنرانی همه نامزدها، با سردی خسته کننده  قابل توجهی ممزوج بود،  البته بسته به توانایی سخنوری  هر نامزد، دقایقی طول می کشید که نامزد مربوطه بتواند بر عرش سخنوری، مستولی شود و گفتارش به اصطلاح "گرم" شود.

 دکور نامتجانس و آکنده از رنگ- نه چندان آرامش بخش- قرمز و  "صندلی ناراحت" و فضای بی جهت خالی مقابل نامزدها، عدم اطلاع رسانی درخصوص نطق تلویزیونی نامزدها از طریق زیرنویس، نماهای خسته کننده کلی و عدم وجود نماهای بسته ازصورت نامزدها و ..حواشی قابل تاملی بود که قطعا جای بررسی جداگانه دارد.

اما درفاصله بین گفتارتلویزیونی نامزدها ومناظره،فرصت مناسبی است که درمورد نطق تلویزیونی هریک ازنامزدهای انتخابات به ترتیب پخش تحلیل و جمع بندی کوتاه داشت:

میرحسین موسوی: نخست وزیر 68 ساله دوران دفاع مقدس ترجیح داد اولین نطق خود در تلویزیون را که اولین حضورش بعد از 20 سال سکوت در رسانه ها بود، به " یک گفتار انتقادی صرف علیه دولت نهم در حوزه اقتصاد" تبدیل کند.

میرحسین موسوی

لهجه آذری میرحسین در نطق تلویزیونی جاذبه و دافعه خاصی داشت!

البته نطق موسوی با چاشنی سه خاطره از دهه شصت و دوره جنگ،حضرت امام(ره) همراه بودتا خاطره خوش مخاطبان، به خصوص مخاطبان میانسال را نسبت به نخست وزیر سابق احیاء کند؛ موسوی همچنین ترجیح داد در نطق خویش، تشکر ویژه ای از  سید محمدخاتمی داشته باشد تا "اصلاح طلب بودن و مورد حمایت خاتمی بودن" خود را نیز اثبات کند.

اما شاه بیت سخنان موسوی،انتقاد نسبت به سیاست واردات دولت احمدی نژاد بود،بسیاری ازمخاطبان بعد ازتماشای نطق موسوی به این نتیجه رسیدند که میرحسین موسوی معتقد است صرفا با توقف رویه اقتصادی دولت نهم، همه مشکلات کشور حل می شود و با اجرایی شدن ایده بازگشت به قانون، اوضاع نابسامان اقتصاد و فرهنگ و ..سامان می یابد.

مهدی کروبی: از مسن ترین و تنها نامزد روحانی انتخابات دهم ریاست جمهوری، طبعا  انتظار می رفت که بیش و پیش از همه، انتقاداتی با درون مایه مذهبی را متوجه دولت نهم و به خصوص رویکرد خاص برخی دولتمردان درخصوص مفهوم مهدویت  کند که این انتظار در اولین نطق تلویزیونی کروبی، محقق شد.

کروبی

شاید منسجم ترین نطق تلویزیونی مال کروبی بود

 اما کروبی درسه سطح "اسلامیت، جمهوریت و ایرانیت" هم نسبت به رویکرد دولت نهم اعلام خطر کرد، بر حقوق اقلیت ها تاکید کرد و از ضرورت احیای نهادها و ساختارهای برنامه ریزی برای کشور و استفاده از عقل جمعی سخن گفت، تعهد به صریح سخن گفتن در دوره ریاست جمهوری، نفی "تسلیم و سازش" از یک سو و "ماجراجویی و تقابل" در موضوع هسته ای کشورمان، ایده هایی بود که شیخ اصلاحات آن را رسانه ملی با مخاطبان خود مطرح کرد.

محسن رضایی: به نظر می رسد فرمانده سابق سپاه پاسداران از بدو خروج از کسوت نظامی و آغاز فعالیت سیاسی در خرداد 1376  تا امروز همچنان به ایجاد "خط سوم" در سیاست می اندیشد، اگر درسالهای پایانی دهه هفتاد، محسن رضایی به صراحت از واژه ساده و نه چندان پیچیده"خط سوم" استفاده می کرد، امروز تئوری پیچیده تر"دولت ائتلافی"جایگزین آن ایده ساده شده است که بر استفاده از نخبگان هردو جریان اصلی کشور، تاکید می کند.

محسن رضایی

آقا محسن! می خواد به خط بزنه،‌این بار بدون قرارگاه خاتم و آقا رحیم و ..

 محتوای نطق تلویزیونی دکتر محسن رضایی هم در واقع بیان ضرورت و ابعاد مختلف تئوری "دولت ائتلافی" بود با این پیش فرض که مشکل اصلی کشور"اقتصاد" است، شاید اگر تقابل و اختلاف دو جناح اصلاح طلب و اصولگرا به میزان فعلی  نبود، تئوری دولت ائتلافی می توانست  موافقین و مدافعین بهتری را بیاید، اتفاقی که هنوز روی نداده است، صراحت و گفتمان قاطع رضایی-که یادگاردوره نظامی گری است- جزو ویژگی های گفتاری خاص وی است که نطق تلویزیونی مورد توجه قرار گرفت.

محمود احمدی نژاد: رئیس دولت نهم، در نطق انتخاباتی خود از شبکه یک سیما، از همان روش و شیوه همیشگی سخنرانی های خود در سفرهای استانی و مجامع عمومی استفاده کرد، در واقع نطق تلویزیونی دکتر احمدی نژاد تفاوت خاصی با نطق های دیگر او نداشت و این شاید به تازگی نداشتن سخنرانی تلویزیونی برای احمدی نژاد و حضور مستمر وی در رسانه ملی بازگردد.

محمود احمدی نژاد

 حاجی موهاشو  برای اولین با رنگ کرده بود در حد بنز!

در نطق تلویزیونی، رئیس جمهور بیش از همیشه بر واژه "ملت ایران" تکیه کرد و  ترجیح داد از لباس رسمی کت و شلوار به جای کاپشن معروف خود استفاده کند، پافشاری بر دستاوردهای ایستادگی هسته ای، انتقاد از آنچه که سازشکاری دولتهای سابق در موضوع هسته ای و قرارداد سعد آباد، نشان می داد که دولت نهم، موضوع هسته ای را موفق ترین دستاورد خود می داند،

اشاره به پرتاب موشک امید و خوشحالی و افتخار سایر ملت های جهان از آن موضوع،ارائه آمارهایی ازافزایش تولیدمحصولات  پتروشیمی، سیمان، فولاد، آلومینیم،  تولید علم و مقالات تخصصی برای اثبات کارآمدی دولت نهم در حوزه اقتصاد، پاسخ احمدی نژاد به انتقادات 3 نامزد دیگر بود.

 احمدی نژاد-همانطور که در گفتگو با خبرنگاران داخلی گفته بود- مشتاق فرارسیدن مناظره ها است تا پاسخ رقبای خود را با شیوه خاص خود بدهد، از سوی دیگر سایر نامزدها، به خصوص مهدی کروبی، محسن رضایی هم برای مناظره مستقیم و زنده با دکتر احمدی نژاد انتظار می کشند، درفضای مناظره های تلویزیونی، احمدی نژاد دریک سوی میدان قرار دارد و سایر نامزدها همگی با کمی اختلاف در سوی دیگرهستند، این وضعیت می تواند نوعی" مظلومیت رسانه ایی" را درافکار عمومی و به ویژه مخاطبان رسانه ملی، ایجاد کند که ممکن است نتایجی غیرقابل پیش بینی را رقم بزند.

-متن این گزارش در مهر(+)

نویسنده: بهمن هدایتی - جمعه ۱ خرداد ۱۳۸۸

نماز !

نماز اول وقت در تفرج گاه(کرمانشاه)

همکاران محترم و جای تسبیح ها

جای تسبیح همکاران محترم!(نماز خانه وزارت کشور)

روروئکی برای نماز!

روروئکی برای نماز!( دانشگاه آزاد)

-شاید در همین رابطه:حالتی رفت که "سایبرشات سونی" به فریاد آمد ...!(+)

بهمن هدایتی
عبدالله بن عبدالله بن عبدالله...بن آدم صفوه الله!
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
دوستان من: