...::کلاشینـکـف دیـجیتال::...
نیش کلاش از بهر کین نیست، اقتضای طبیعتش اینجوریه!
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
آرشیو وبلاگ
نویسنده: بهمن هدایتی - دوشنبه ۳٠ خرداد ۱۳٩٠

چشم روحانیت معظم روشن! تاثیر مدیوم تلویزیون بر منبر...از فرداها هم لابد: سخنران: استاد محمدرضا شریفی نیا،استاد لیلا حاتمی، استاد مهناز افشار! استاد نیوشا ضیغمی، استاد محمدرضا گلزار، استاد سید جواد رضویان...!

نویسنده: بهمن هدایتی - شنبه ۱٤ خرداد ۱۳٩٠

مرگ سحابی و دخترش ، مرگی  تراژیک و معنادار بود ، سحابی ها رفتند و نوستالوژی شدند و بسیار بعید است دوباره تکرار شوند....

عزت الله سحابی مغرور و تلخ مزاج، اما جدی و سالم بود،  برخلاف خیلی از سیاسیون از "اقتصاد" تحلیل روشنی داشت، سحابی مبارز و مخالف شاه و زندان چشیده بود، هم مذهبی و فن سالار و به معنی واقعی "مهندس" ، او همچنین درجه قابل توجهی از احترام (حتی در میان مخالفان سیاسی) را به همراه داشت.

http://nasiriphotos.com/blogimg/sahabi2.jpg

عزت الله سحابی حتی برخلاف سایر لیبرال های مذهبی-که در یک نگاه کلی در جریان راست طبقه بندی می شوند- به نوعی سوسیال دموکراسی و چپ ملایم مذهبی گرایش داشت و همین خصلت او را از دیگر هم قطاران لیبرالش متمایز کرده بود.

شاید سحابی معدلی از مصدق و شریعتی بود.. از هردوچیزهایی را آموخته و اندوخته کرده بود، همین خصلت ها شاید باعث شود که بگوییم سحابی این شانس را داشت که در شرایط عادی، در تراز شخصیت هایی چون "هلموت اشمیت، پومپیدو، اردوغان وماهاتیر محمد و ..." باشد، جزو تیپ پیرمردهای اخمو ولی معتمدی که معمولا صدراعظم و نخست وزیر یا وزیر اقتصاد می شوند ،متوسط های مرضی الطرفینی هایی که با دیوان و دولت و مردم و اقتصاد آشنا هستند و اینها را به هم پیوند می زنند.

***

مذهبی ها پیش از انقلاب مرزبندی مشخص و کاملا شفاف با هم نداشتند(به جز موضوع  ضربه 1354) روحانیت سنتی، روحانیت انقلابی و هوادار امام خمینی، روشنفکران دینی، هواداران دکتر شریعتی و ... در صفوف مبارزه با رژیم شاه-به عنوان دشمن مشترک- عملا آنان را در یک جبهه واحد بودند،دشمن و رقیب مشترک دیگر جریان چپ غیرمذهبی (حزب توده بطور شاخص) بود و این وحدت را در ترکیب شورای انقلاب-که متشکل از روحانیون و تیپ نهضت آزادی بود- و تعیین مهدی بازرگان به عنوان نخست وزیر دولت موقت می توان  مثال زد.

اما با از بین رفتن "دشمن مشترک ( شاه)، طرح مسئله ولایت فقیه، ریاست جمهوری بنی صدر، شورش مجاهدین خلق در سال 60 " عملا مرزبندی ها بین این دو طیف جدی تر و خصمانه تر شد.

فربه بودن و حداکثری بودن؛ نفوذ و پیچیدگی اندیشه ولایت فقیه و شخصیت خاص امام خمینی باعث شد لیبرال ها و حتی مذهبی های هوادار تفکر حجتیه،عملا  مجال عرضه اندام پیدا نکنند تئوری "ولایت فقیه" عملا بازی میدان سیاست را تعریف و تسخیر می کند و همین، جا را برای غیرمعتقدان به آن تنگ می کند، چپ مذهبی(خط امامی ها و مجاهدین انقلاب و بعدها جبهه مشارکت) بازی و کنش سیاسی و مذهبی خود را ذیل ولایت فقیه-با محور شخصیت امام- تعریف کردند،جناح راست با کمی چالش و  تعلل و تردید در دوران امام خمینی، ولایت فقیه را به عنوان محور خود برگزید و در دوران رهبری آیت الله خامنه ای ، شدید تر و قوی تر از آن حمایت کرد-برخلاف جناح چپ در دوران آیت الله خامنه ای-اما دو گروه" لیبرال های مذهبی و انجمن حجتیه" (هرکدام به دلایل متفاوت) در اوایل دهه شصت شمسی با عدم پذیرش ولایت فقیه، از بازی خارج شدند.

جالب است که دو جریان مذهبی متفاوت یعنی نهضت آزادی و انجمن حجتیه ، هردو با اشاره مستقیم امام خمینی(رجوع به نامه معروف خطاب به محتشمی پور درباره نهضت آزادی و سخنرانی شدیدالحن امام علیه حجتیه در تیرماه  1361) روبرو شدند و  امام خمینی عملا با برخوردی که با  لیرالهای مذهبی و انجمن حجتیه صورت داد، جمهوری اسلامی را بیمه کرد و از آسیب دو "آنتی تز مذهبی" جلوگیری کرد.

ولایت فقیه تقریبا قاطبه روحانیت را با خود همراه کرد(به دلایل و مصالح متنوع) و همینطور طبقه متدین و مذهبی کشور را ، اگر پیش از انقلاب، طیف نهضت آزادی توانسته بود از میان متدینین و مذهبی ها هم هوادارانی داشته باشد و یارگیری کند، این اتفاق در دوره بعد از انقلاب نیافتاد.

لیبرال هایی که سعی می کردند متون دینی را مستقل از روحانیت و با نگاه نواندیشانه یا مدرن، بازخوانی کنند، در فضای جدید، به سرعت به بن بست رسیدند، آنها جمهوری اسلامی را نشناختند و نتوانستند از جمهوری اسلامی عبورکنند ولی جمهوری اسلامی ظرفیت و موقعیت آنان را به خوبی شناخته بود و توانست از آنان عبور کند و چند بار آنان را به "نقطه صفر" برساند(1369و1380)

***

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/b/bb/Sahabi1.jpg

 شاید همسر عزت الله سحابی ؛ پایان تراژیک سحابی   را بهتر از همه فهمیده بود که حتی به کالبدشکافی برای کشف علت مرگ هاله سحابی هم رضایت نداد و ترجیح داد جنازه دخترش هم بدون معطلی و تاخیر و سروصدای بی فایده رسانه ها کنار پدر آرام بگیرد...سحابی ها برای همیشه رفتند...

بهمن هدایتی
عبدالله بن عبدالله بن عبدالله...بن آدم صفوه الله!
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
دوستان من: