...::کلاشینـکـف دیـجیتال::...
نیش کلاش از بهر کین نیست، اقتضای طبیعتش اینجوریه!
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
آرشیو وبلاگ
نویسنده: بهمن هدایتی - سه‌شنبه ٢۱ آذر ۱۳۸٥

بخش دوم گفتگوی صندلی داغی با دکتر محمدصادق کوشکی،‌کاندیدای متفاوت انتخابات میاندوره ای مجلس شورای اسلامی از تهران،‌بخش اول را اینجا بخوانید.

-در ضمن  آیدی ما در یاهو مسنجر به bahman_hedayaty@yahoo.com تغییر یافت، اونایی که با آف لاین های خبری و سیاسی روزانه حال می کنن ، آد کنن و حالشو ببرن!

***

 -دکتر! اگر به مجلس رفتيد،‌چه قولی می دهيد؟ يا به قول رئيس جمهور محترم يک خبرخوش بدهيد الان! 

-قول می دهم اگر مجلس رفتم مثل قبلم باشم، بازهم به خانه دوستان خواهم رفت و دوستان را هم به خانه ام دعوت می کنم، قول می دهم خودم باشم وبمانم! فکر می کنم همين کافی باشد!

شعار انتخاباتی شما در انتخابات چيست؟

-تلاش برای گسترش امنيت اخلاقي، اعتلای فرهنگی و نقد منصفانه و متعهدانه مسئولان نظام

-قبول دارید که  مدل انتخابات عوض شده و خیلی وقت است که می شود نتیجه انتخابات را پیشاپیش حدس زد؟ به خصوص در شهر تهران و شهرهای بزرگ، چون مشارکت مردمی کم شده و گروههایی با یک کف رای حداقلی میتوانند برنده انتخابات شوند؟ مثل شوراهای دوم مثلا؟

- ببینید این مساله واقعا تحلیل دارد، یک حداقلی وجود دارند که اینها رای دادن درانتخابات را یک وظیفه شرعی می دانند و حتی اصرار دارند که به لیست مورد نظرامام جماعت مسجدشان رای بدهند، تمرکز این قشر در تهران، جنوب شرق تهران است و حوالی خیابان مجاهدین اسلام،محله پیروزی ، مناطق 12 ، 14، میدان خراسان، خیابان نیروی هوایی،  تهران نو،  اینها همان قشری هستند که درانقلاب و به خصوص راهپیمایی های سراسری ماههای آخر، نقش ویژه ای داشتند، همینطور در درگیری با نیروهای نظامی شاه  در روزهای انقلاب،  الان هم اینها هستند که در راهپیمایی های 22 بهمن و قدس و ...خیابانها را پر می کنند، ترکیب سیاسی جمعیتی شرق تهران اصلا با شمال یا غرب تهران قابل مقایسه نیست،نسبت شهدایی که این مناطق تهران دادند هم با شهدای مناطق دیگر اصلا قابل مقایسه نیست، دراین مناطق هنوز منطق شرعی برانتخابات حاکم است و به همین خاطر در هر شرایطی در انتخابات شرکت می کنند؟
 
- بعضی وقتها هم بخش هایی از همین طیف رای سفید می اندازند توی صندوق؟ وقتی که مثلا نمی توانند انتخاب کنند؟ یا تردید داشته باشند و ...

 
- بقیه شهروندان تهرانی چطور؟
- اما بقیه شهروندان تهرانی می توانیم گرایش آنها را "رسانه ای حزبی " تعریف کنیم انها از طبقه متوسط به بالا هستند و در مناطق مرکزی شمال و شمال غرب و غرب پراکنده هستند .حضور اینها در انتخابات با فضایی سیاسی و فاکنور رسانه های تعریف و تنظیم می شود . در ده سال اخیر این طیف طرفدار دوم خرداد بودند . اینها نگاهشان بر خلاف ان طیف اول " تکلیفی " نیست . آنها نگاهشان به این انتخابات نگاه " حق " است . یعنی آنها شرکت در انتخابات را حق خودشان می دانند که می توانندداز آن استفاده کنند یا نکنند . هر زمانی که احساس کنند فضای مساعدی برای تحقق ایده های مدرن وجود دارد و فضا را مناسب ببینند وارد صحنه انتخابات می شوند مثل روز دوم خرداد 1376 انتخابات مجلس ششم ، گاهی هم فضا را مناسب تشخیص می دهند و اصلا نمی آیند مثل انتخابات شورای شهر دوم .- هنوز این جوری نشده و عمومیت نیافته این رفتار سیاسی ، اما امکان دارد که درآینده به این سمت - رای سفید – بروند ، اما فعلا  گرایش اصلی این رای دهندگان به سمت جامعه روحانیت مبارز و جامعه مدرسین است.

 
-خوب با اين اوصاف نتيجه انتخابات در تهران را چطور می بينيد؟
به خاطر حضور این طیف نتایجه انتخابات در تهران بستگی جدی به حضور یا عدم حضور این قشر سیال که نگاهر غیر تکلیفی به انتخابات دارند ، دارد . ممکن است در شورای شهر سوم یا مجلس هشتم طیف های جدیدی ظهور کنند که بتوانند این طیف را جذب کنند . انچه که من فکر می کنم الان زمینه ظهور و جذب میان این قشر را دارد " تکنوکرات های بدون سابقه سیاسی " است . مثلا یک عده دکتر و مهندس متخصص بدون گرایش سیاسی خاص ممکن است این قشر غیر تکلیفی احساس کند که این تکنوکرات های غیر سیاسی با نگاه کاملا تخصصی و سکولار به شهر بتواند منتخبان آنها باشند .
یعنی این همذات پنداری بین شهروندان غیر تکلیفی و نامزدهای سکولار– تکنوکرات احتمال قوی برای ایجاد دارد . مرجع این شهروندان برای تصمیم گیری ، نهادهای ارزشی نیستند بلکه این رسانه ها هستند که می توانند تصمیمات این قشر را جهت بدهند

دکتر کوشکی و بازهم یک فنجان قهوه داغ و سیاست!

-دکتر! چند تا چيز  در مملکت که به نظرتان عجيب می آيد را بگوييد!

 در مملکت ما این امکان وجود دارد که کارهای جدی  و سنگین و مهمی بدون مجوز انجام شود کاملا بستگی به جدیت و همت مجریان آن کار دارد . مثلا گروه ستاد پاسداشت شهدای نهضت جهانی اسلام یکNGO  به معنی واقعی کلمه است و چند دانشجو آن را اداره می کند ، يا شما می دانستید که مثلا حزب " اعتماد ملی " هنوز مجوز ندارد و یا سالهای سال روزنامه " همشهری " به صورت غیر قانونی و بدون مجوز منتشر می شد و کسی هم جلویش را نمی گرفت . نظم دقیقی حاکم نیست که از هر تشکیلاتی مجوز بخواهند ، جامعه روحانیت مبارز هم مجوز ندارد

-یک ساده فلسفی -سیاسی کلیشه ای هم بپرسیم، تعریف شما از حکومت دینی چیست؟
   حکومت دینی یعنی سپردن کار به دست شایسته ترین، حکومت دینی می آید که زمینه آشنایی مردم با دین را ایجاد کند، تلقی های استبدادی از ولایت فقیه ، ربطی به خود ولایت فقیه ندارد، ولایت فقیه یعنی سپردن کار به کاردان و شایسته ترین، شاید خیلی ها تمایل داشته باشند که ولایت فقیه را با مقولات احاسای و شارعانه و غیرعقلایی و استبدادی پیوند بزنند، اما دینی که پایه های اساسی آن توحید و نبوت و عدالت است که همه اش عقلانی است، نمی تواند کار را به دست تمایلات شبه عارفانه و احساسات بسپارد، ولایت فقیه یعنی حاکمیت عقلانیت بر جامعه بر اساس تمایل مردم.
 
-   بالاخره ولی فقیه را کی معلوم یا انتخاب می کند؟ خدا یا مردم؟
 
خدا شرایط را اعلام کرده، اگر کسی این شرایط را داشت و مردم تمایل پیدا کردند،آن شخص ولی فقیه می شود و اگر هم مردم تمایل نداشتند، آن عالم دینی، یک شهروند عادی باقی می ماند، ولی فقیه منصوب عام از سوی خداست، اگر در شرایطی ، اکثریت جامعه تمایل خود را نسبت به ولی فقیه از دست بدهد، حکومت دینی از همان لحظه ساقط است و نمی تواند با زور ادامه دهد.
در ایران حاکمان هیچ وقت در خانه های شیشه ای نبودند از قاجار تا امروز . قدرت در ذات خود فساد انگیز است مگر در دستان معصوم (ع) هرچه عرصه قدرت شفاف تر باشد امکان فساد کمتر است . 
 
در آن  آمار موسیسه جهانی شفاف سازی اقتصاد که گفتید سالم ترین کشور کدام است ؟
 
کشورهای اسکاندیناوی
 
 -خوب به نظرشما  پس چطور اسیت که انها به این سلامت رسیدند بدون این شعارها و ادعاهای ما؟
 آنها مکانیزم خاص خود را دارند . وقتی ما برای عدالت از نهج البلاغه مثال می آوریم و عده ای اصولا استناد نهج البلاغه را زیر سوال می برند یا وقتی نهج البلاغه در حوزه ما جایگاه رسمی ندارد نباید توقع داشت که به عدالت و سلامت برسیم . کاری که جهان سازندگی در 20 ماه اول انقلاب کرد شش برابر 53 سال پهلوی بود . بر طبق آمار سازمان برنامه و ودجه این به آن معنی نیست که جهاد سازندگی در ان 20 ماه " معصومانه" کار کرد . بلکه به این معنا بود که  نسل جوانی که الگوهای دینی ما را باور داشتند و حتی بدون نظات بیرونی چنین کار عظیمی را انجام دادند پس می شود بدون " معصوم " هم در راه حق و تحقق الگوهای دینی و اداره صحیح زندگی مردم حرکت کرد . واقعیت این است که ما افکارمان درست است اما انها را باورنداریم .
 
 -چرا از تجربه کشورهای  اسکاندیناوی و کلا الگوهای غربی برای مبارزه با فساد و سلامت جامعه استفاده نکنیم؟
 
-   من می گویم به جای وام گرفتن از بیگانه به ثروتهای درونی بپردازیم.
 
ولی به نظرم اين حرف شما يک کليشه و شعار است فقط، فکر نمی کنید تجربه اسکاندیناوی و غرب، مال غرب نیست، مال خداست! مال عقلانیت است!
 
-  به نظرم تجربه ناقصی است.
 
- اين حرفی که شما می زنيد عملا هيچ وقت اصلاحی صورت نمی گيرد، يک ميليون سال هم با اين وضعيت بگذرد،  چون هميشه يک توجيه داريم عملا هيچ اتفاقی نمی افتد!  در حرفهایتان گفتید که اشکال کار این است که ماها به افکار و باورهایمان، باور نداریم، آقای احمدی نژاد به نظرتان چطور است ؟ به اين چيزهايی که گفتيد ، باور دارد؟
 
-   احمدی نزاد هم خیلی جاها باور ندارد ولی بعضی جاها باور دارد .
 
-  مثلا کجاها باور دارد ؟
 
-  در عرصه سیاست خارجی ما توانمندی هایی داریم که از آنها غافل بودیم . دین ما توصیه می کند که ما اعتماد به نفس بالا داشته باشیم و خودمان را دست کم نگیریم . ما چند جا با این منطق وارد شدیم . البته ای تعلق به شخص احمدی نژاد هم ندارد کل نظام اینطوری عمل کرد نتیجه آن شده است که امروز در مهلتی قرار گرفته ایم که آمریکا به تنهایی برای ترساندن ما اقدام به مانور نمی کند بلکه با همراهی 24 کشور در خلیج فارس مانور می دهد و این مانور علی رغم سنگینی و بزرگی اش قیمت دلار یا سکه را به اندازه یک حادثه کوچک هم تغییر نمی دهد . هرچند  امریکا عملکرد و اعتقادات ما را عقلانی نمی داند اما این امر قطعی است که ما را غیر منطبق با عقلانیت حاکم بر جهان ارزیابی می کند . 
 
-يک سئوال کاملا بی ربط و ابتکاری برای رفع خستگی !شنيدن کلمه قليان شما را ياد چی می اندازد؟
-در جبهه یکی از بچه ها که اهل قلیان بود، یک ماه بود که قلیان گیرش نیافتاده بود، چون در خط مقدم بودیم، در اولین فرصتی که رفت مرخصی ، یک آفتابه خرید و با استفاده از قوطی کنسرو و مقداری شلنگ و کمی ذوق و خلاقیت! با آن آفتابه یک قلیان ابتکاری درست کرد.
 
-راستی شیوه تدریس تان در دانشگاه چطوری است؟
-من در کلاسهایم، 30 ثانیه تاخیر را غیبت حساب می کنم در نتیجه کلاسهای من در اول ترم، 60 نفری است و پس از حذف  و اضافه می شود 10 نفری! من در کلاسهایم سئوالهای امتحانی را از قبل به بچه ها می گویم و آنها چند ماه فرصت دارند!

            

 -دکتر تاحالا نمره 20 هم به کسی داده اید؟
-دو نفر بودند که 20 خالص گرفتند، دو خانم، علت این بود که در برگه امتحانی ، کلاس و شیوه تدریس من را به صورت مستدل  نقد کردند
یکی از بچه ها که اهل قلیان بود، یک ماه بود که قلیان گیرش نیافتاده بود، چون در خط مقدم بودیم، در اولین فرصتی که رفت مرخصی ، یک آفتابه خرید و با استفاده از قوطی کنسرو و مقداری شلنگ و کمی ذوق و خلاقیت! با آن آفتابه یک قلیان ابتکاری درست کرد.
 
- چند کلمه می گویم اولین چیزی که به ذهنتان می رسد یا معادلی برای آن بگوئید .:
 
-    پیروزی دموکرات ها در انتخابات کنگره آمریکا : دوم خرداد در آمریکا چون دموکرات ها اصولگرا نیستند ولی جمهوری خواهان اصولگرا هستند 
-اکبر هاشمی رفسنجانی:یاد این بیت می افتم :"مخالف هاشمی دشمن پیغمبر است "
-   احمدی نژاد : کاپشن !
- حاج باقر قاليباف : عکس قالیباف در کنار ایرباس مرا یاد کسانی می انداخت که در کنار میدان آزادی عکس یادگاری می گیرند
-     سید محمد خاتمی : پاپ ژان پل دوم
-       سعید قاسمی : ای والله !
-       عبدالله جعفرعلی جاسبی : میدان میوه و تره بار
-       فیلترینگ : خیط !
-       وبلاگ : کبوتر نامه بر
-        سعید حجاریان : خوش اخلاق در اخلاق خصوصی ، بد اخلاق در اخلاق سیاسی
-    آیت الله محمدرضا مهدوی کنی : پدر
-        نهضت آزادی : سرای سالمندان
-        محمد صالح کوشکی:معني زندگی و امید به آینده و البته مرد خونه، وقتی که من نباشم!
-   فاطمه رجبی : کاندولیزا رایس
-        عبدالرضا هلالی : تاسف !
-        کربلای پنج : معصومیت فراموش شده
-        598 : تنهایی یک ملت ...
-        وبلاگ کلاشینکف دیجیتال : خیلی هم کلاشینکف نیست !
-        دکتر محسن کدیور : پر کار
-        کوچک زاده : دکترای آبیاری
-        روزنامه کیهان : مصلحت اندیشی + سیاسی کاری + باقی مانده دیانت
-        روزنامه اطلاعات : آقا محمد خان قاجار
-         مدرسه غیر انتفاعی : بچه های توپول
-        گشت ارشاد ناجا : استراتژی خواهش و التماس
-        آمریکا : دکتر ابراهیم یزدی
-         انصار حزب الله : رو به تکامل ، الان کاملا قاعده بازی را رعایت می کنند
 
 -یک پيش بينی در مورد وضعيت اصولگرايان در انتخابات شوراها ؟
 
-در ۲۴ آذر صدای پس گردنی خدا به اصولگرايان شنيده خواهد شد چرا که نتيجه رقابت برای قدرت به جای خدمت، يک شورای ناهمگون و هفتاد دو ملتی و ناکارآمد خواهد بود.
-حرف آخر؟
حدس می زنم کسانی که وبلاگ کلاش را می خوانند، خیلی هاشان شنونده رادیو جوان هم باشند، در این صورت احتمالا با صدای بنده آشنا باشند، حالا این هم سیمای من!
بهمن هدایتی
عبدالله بن عبدالله بن عبدالله...بن آدم صفوه الله!
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
دوستان من: