...::کلاشینـکـف دیـجیتال::...
نیش کلاش از بهر کین نیست، اقتضای طبیعتش اینجوریه!
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
آرشیو وبلاگ
نویسنده: بهمن هدایتی - جمعه ۸ دی ۱۳۸٥

ارديبهشت-خرداد ۸۴ ما (خبرنگاران و عکاسان فارس-مهر و ايسنا) با يک اتوبوس آبی رنگ ولوو به همراه حاج باقر (نامزد آن روز و انشاءالله فردای! انتخابات رياست جمهوری) تقريبا دور ايران را زديم و گشتيم،‌ يکی از اين سفرها به ايلام بود، در  يکی از ستاد انتخاباتی در ايلام يک آقايی را ديدم که به شدت و به طرز ماهرانه ای شبيه ژان رنو، هنرپيشه معروف فرانسوی بود...خودتان ملاحظه کنيد:

                     جان رنوی وطنی -ایلامی قابل رقابت با مشابه خارجی1 ژان رنوی اصل فرانسوی!

ژان رنوی ايرانی و فرانسوی! تفاوت مثل سمند و پژو است!

-اما عجايب ايلام يا عيلام! به اينجا ختم نمی شود،‌اين تابلوی ورودی دانشگاه علوم پزشکی ايلام بود که در آن استاندار لباس دانشجويان پسر را معرفی کرده بود، نکته جالب ممنوعيت استفاده از عکس حشرات! و حيوانات روی لباس آقايان است، حالا ديگر پيامدهای منفی و  لابد تحريک کنندگی عکس حشرات روی لباس آقايان را شما پيدا کنيد، شايد اين تبصره برای جلوگيری از تحريک حشرات ماده موجود در صحن دانشگاه تنظيم شده باشد!

حشرات روی لباس آقایون ممنوع!

-اما بخش تاريخ هفته کلاش که مدتی بود تعطيل شده بود:

تاریخ هفته این هفته!

-تقريبا از ميانه فرودين ماه ۱۳۵۷، موج نارضايتی ها از رژيم شاه و شخص شاه، علنی و سراسری و البته رسانه ای شد،‌ واکنش های شخص شاه به اوج گيری اين نارضايتی ها و اعتراضات بسيار قابل تامل است و می تواند تحليل جالبی از شخصيت و شيوه نگرش محمدرضا پهلوی را به ما بدهد.

محمدرضا در مشهد با اشاره به اين درگيری ها و تظاهرات در شهرهای مختلف،‌اظهار نظر کرد: می ترسم به دين ما هم صدمه وارد شود،‌اگر مملکت را حفظ کرديم،‌دين را هم حفظ کرديم! خط رسانه ای مطبوعات رژيم در اين زمان،‌بزرگنمايی خطر کمونيست ها در ايران و منطقه بود(شيوه ای که منجر به کودتای ۲۸ مرداد شد)

نمونه دوم:

شاه: از اغتشاشات اخیر ناراحت نشدم!

-با اوج گيری هرچه بيشتر اعتراضات در ماههای خرداد و تير ۵۷،‌ شاه برخلاف سياست قبلی خود که سعی می کرد اغتشاشات را خطرناک و مخرب به دين و مملکت جلوه دهد، عوض کرد و ‌اين بار سعی کرد اين اغتشاشات را طبيعی جلوه داده و نتيجه اعطای آزادی او به ملت عنوان کند اين سياست، هواداران رژيم را متزلزل تر از گذشته کرد، ‌امام هم بلافاصله طی سخنان شديدی آن سخنرانی معروف: تو غلط می کنی که می گويی به مردم آزادی داده ای..را گفت که موجب شد اين حربه شاه هم نتيجه عکس بدهد.

- نکته جالب تر اين بود که مطبوعات دولتی با همين سياست آزادی کاملی برای انتشار اخبار مربوط به امام و مخالفان سياسی يافته بودند که در نهايت نه تنها شور و اشتياق مردم برای سرنگونی رژيم شاه را کاهش نداد، بلکه به گسترش دادن فضای انقلابی در کشور منجر شد، بررسی دليل ناکارآمدی و شکست  سياست سوپاپ اطمينان کردن مطبوعات برای نجات رژيم شاه خود بحث مفصلی می طلبد...نکته مهمی که به نظرم می آيد اين است که شاه همه توجه اش برای جلب مخالفين بود و هيچ استراتژی و برنامه و هدفی برای تثبيت و نگهداری موافقان و حاميانش نداشت و ..همين ضعف او را در برابر مخالفين شديدتر کرد. 

-اين گيف جالب در مورد اعدام صدام را ببينيد.

-عباس عبدی به تحليلی که در مورد وقايع دانشگاه پلی تکنيک و سخنرانی احمدی نژاد نوشته بودم،‌لينک داد، نظرات و کامنت های جالبی هم خورد .

بهمن هدایتی
عبدالله بن عبدالله بن عبدالله...بن آدم صفوه الله!
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
دوستان من: