...::کلاشینـکـف دیـجیتال::...
نیش کلاش از بهر کین نیست، اقتضای طبیعتش اینجوریه!
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
آرشیو وبلاگ
نویسنده: بهمن هدایتی - شنبه ۳۱ شهریور ۱۳۸٦

از طرف برساحل سلامت به بازی وبلاگی دعوت شده ام (+)یک بازی که سئوال تلخ و سختی دارد: سئوالی سخت و تصور پاسخ اش دردناک تر و سخت تر : اگر اولین موشک به وطن بخورد، چه می کنید و چه باید کرد؟

بدون هرگونه مقدمه ، فکر می کنم اولین و طبیعی ترین پیامدی که حمله احتمالی به ایران دارد، یا به عبارت بهتر و آرمانی تر، باید داشته باشد ، پایان " احمدی نژاد و احمدی نژادیسم" در همه ابعاد آن است.

هرچند "موشک" بهای سنگینی است برای فهمیدن این مساله ! و البته ممکن است خیلی ها حتی با خوردن اولین موشک هم این موضوع را نفهمند!

چند فرض تقریبا مسلم درباره تحولات آینده و به خصوص احتمال برخورد نظامی با ایران-که احتمالش  متاسفانه روز به روز زیادتر می شود- وجود دارد:

بی تعارف، دولت فعلی متاسفانه با وجود همه آوانس ها و..."ضعیف" است و  نمی تواند مدعی نمایندگی اکثریت مردم، نخبگان و حتی نخبگان درون نظام شود؛ نارضایتی های و شکاف های اجتماعی -سیاسی زیادی هم وجود داردِ، به همین دلیل در شرایط خاص و فوق العاده، حاکمیت نباید توقع این را داشته باشد که این دولت بتواند بار بحران را به دوش بکشد(جوگرفتگی های اولیه و هیجانات ابتدایی را فاکتور بگیرید البته!) یکی از دلایل نگرانی و هشدارهای مکرر هاشمی رفسنجانی همین است و به احتمال زیاد در هنگام غیرعادی شدن اوضاع و بروز نشانه های خطرناک تر، شاهد تحرک های خاصی از سوی رئیس مجلس خبرگان و مجمع تشخیص خواهیم بود. 

یک دلیل دیگر بر  پایان احمدی نژادیسم در صورت وقوع حمله احتمالی به ایران این است که همه آحاد مردم ایران بارها و بارها در مصاحبه ها و نطق ها از شخص آقای دکتر احمدی نژاد(+) شنیده اند که هیچ تهدیدی وجود ندارد و هیچ حمله ای نخواهد شد و ...ایشان بارها از جدی نبودن و جدی  نگرفتن تهدیدات نظامی علیه کشور سخن گفته اند(کافی است در گوگل یک سرچ کوچک در این زمینه کنید) .

از یاد نبرده ایم که همین اواخری ها احمدی نژاد به صراحت گفت: که من مهندسم! و می دانم که قطعا هیچ حمله ای به ایران نخواهد شد(+) بنابراین  نتیجه اولیه وقوع چنین حمله ای در درجه اول نشان از غلط بودن تحلیل رئیس دولت از شرایط و  از بین رفتن باقی مانده اعتبار و اعتماد جمهور به رئیس جمهور است، می دانم که ممکن است که این حرف به نظرتان مضحک بیاید که چنان فاجعه ای ، چنین نتیجه کوچک و پیش پا افتاده ای دارد؛ ولی متاسفانه، ظاهرا تا چنین فاجعه ای رخ ندهد، غبار پوپولیسم بطور کامل فرو  نمی نشیند.

مساله بعد این است که  در هنگام وقوع برخورد نظامی و در شرایط کنونی، وجود و حضور و بازیگری کامل و آزادانه افراطی ها می تواند عواقب و پیامدهای بسیار  فاجعه باری داشته باشد، دلیل آن هم کاملا روشن است : همیشه در معادلات مربوط به برخورد نظامی باید به "ضربه سوم" توجه کرد؛ یعنی ...فرض کنید که آمریکا یک حمله اولیه کرد، عکس العمل ایران باید خیلی هوشمندانه و حساب شده باشد؛ چون کوچکترین اشتباه محاسباتی و تحلیلی ، باعث می شود ضربه سوم منجر به "شخم زدن" کامل کشورمان شود! شخم زدن یعنی نابودی همه زیربناهایی که طی دهه های متوالی با پول نفت و به سختی ساخته ایم و آمریکایی ها هم در این نوع حماقت ها، مهارت خاصی دارند.

-یک بار دیگر هم در این مورد گفتیم : چرا احمدی نژاد اصرار دارد هیچ خبری نیست؟(+)

بهمن هدایتی
عبدالله بن عبدالله بن عبدالله...بن آدم صفوه الله!
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
دوستان من: