...::کلاشینـکـف دیـجیتال::...
نیش کلاش از بهر کین نیست، اقتضای طبیعتش اینجوریه!
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
آرشیو وبلاگ
نویسنده: بهمن هدایتی - یکشنبه ٢٤ شهریور ۱۳۸٧

طهران خیابان منوچهری-

پیاده روی در چند جای تهران را نباید از دست داد...یکی از این جاها حد فاصل توپخانه و خیابان سی تیر است تا خانه قوام السطنه(که حالا بنیاد فارابی شده ) است تا خیابان میرزاکوچک خان و بالاخره سفارت روسیه(باغ اتابک) و خیابان منوچهری..این عکس ها را  در یکی از همین پیاده روی هایم از یکی از پاساژهای قدیمی خیابان منوچهری گرفتم.

...و انگار خدا دکوپاژ و میزانسن رو چیده بود که من فقط بیام شاتر بزنم و برم! صحنه کاملا طبیعی است: تغییر شغل غمگنانه تمبرفروشی سیف، مغازه تخلیه شده و باقی مانده اثاثیه و تابلوهای شکسته و قدیمی که مالک جدید آنها را دور ریخته بود...

یک تمبر فروشی قدیمی در خیابان منوچهری که دیگر نیست...

در همان منطقه طلایی تاریخی طهران، در گوشه دنج یک کلیسای قدیمی، یپرم خان ارمنی مدفون است، یپرم خان از چهره های مشهور مشروطیت و از مجاهدینی بود که موفق به فتح طهران شدند، در برخی کتاب های تاریخی ادعا شده است که یپرم خان بعد دارزدن شیخ فضل الله نوری، روی جنازه او  ادرار کرد...

مقطع انقلاب مشروطیت 1285 شمسی یکی از مقاطعی خاص تاریخ ایران بود که اقلیت ارمنی ایرانی در آن با تمام توان به نقش آفرینی پرداختند اما بعد از فروکش کردن مشروطه، ارمنی ها از صرافت نقش آفرینی در تحولات سیاسی داخلی ایران گذشتند و هم و غم خود را صرف مبارزه و افشاگری علیه ترکیه (بخاطر نسل کشی ارامنه)کردند و حتی یک ارتش سری برای این کار در داخل ایران درست کردند، ارمنی ها اقلیت جالبی هستند و من متاسفم که چرا دوست ارمنی ندارم!

اما یکی از آرزوهایم رفتن و عکاسی به داخل سفارت روسیه( باغ اتابک، متعلق به اتابک صدراعظم مقتدر دوران قاجار) است که قطعه ای بی بدیل از تاریخ معاصر کشورمان است، ستارخان سردارملی در همین باغ در یک درگیری مجروح شد و بر اثر همان زخم هم درگذشت، البته امیدوارم این روسهای شهرستان چیزی از باغ اتابک باقی گذاشته باشند.

قبر یپرم خان ارمنی

-توصیه هفته: جلد ششم خاطرات اسدالله علم (55-1356)که بدجور جواب می دهد!

بهمن هدایتی
عبدالله بن عبدالله بن عبدالله...بن آدم صفوه الله!
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
دوستان من: