...::کلاشینـکـف دیـجیتال::...
نیش کلاش از بهر کین نیست، اقتضای طبیعتش اینجوریه!
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
آرشیو وبلاگ
نویسنده: بهمن هدایتی - چهارشنبه ٢۱ اسفند ۱۳۸٧

ساعت ١١ شب که می شود شب نشینی ما در "هال" هم شروع می شود، بعد از یک خواب ٣-۴ ساعته،‌بیدار می شوم  و می نشینم پشت قبضه!(لب تاپ) ...وبگردی شروع می شود تا نزدیک صبح!

در این ساعات، ‌تلویزیون هم روشن است تا صبح،برای خودش می گوید و تحلیل می کند و خبر می گوید و شعر می خواند و می خندد و من هم کار خودم را می کنم،‌یک جورایی تلویزیون را به "رادیو" تبدیل کرده ام،‌بدون اینکه تماشا کنم،‌گوش می کنم(بگذریم که  گوش کردن شبکه خبر واقعا بیشتر از ۴-۵ دقیقه قابل تحمل نیست، چون رسما عقل و فهم ببیندگان را در حد جلبک فرض می کند) ‌این ساعت ١١ نازنین، یعنی همین اول شب خودمان مصادف است با پخش برنامه " این شبها" از شبکه یک،‌چند باری این برنامه را شنیدم و گاهی هم نگاهی انداخته ام، این ها که می نویسم تکه های پراکنده ای از برداشت هایم از این برنامه است:

مدل و استخوان بندی برنامه این شبها جالب است از این نظر که گروه معارف شبکه یک همه هم و غم  و دغدغه خود را جمع کرده است که یک برنامه "جذاب" بسازد(لابد از این جهت که پذیرفته اند برنامه های معمول این گروه،‌در جلب مخاطب موفقیتی نداشته است،‌ضمن اینکه با تاسیس شبکه قرآن،‌گروههای معارف شبکه های سیما با یک نوع خلاء هویتی و چالش فلسفه وجودی مواجه شده اند)

علی درستکار

این شبها،‌برنامه ای است مثل اکثر برنامه های تلویزیون: مجری محور،اما این بار تدبیر کرده اند و سیستم تک مجری ارزشی را به سیستم دومجری تبدیل کرده اند. 

مجری های برنامه کوروش علیانی و علی درستکار هستند:‌درستکار در میانه دهه هفتاد،‌مجری برنامه ای بود به نام " نگاهی به مطبوعات"،‌از بچه های دانشگاه امام صادق-ع- است که قرار بوده مدیر نظام بشود،‌اما شده مجری تلویزیون، چون عادت به اجرای برنامه های سیاسی و ارائه تحلیل مستقیم دارد، در "این شبها" زور می زند که متواضع باشد تا محبوب شود.(+)

علی درستکار، ظاهرا ‌نماد اسلامیت برنامه این شبها است -چون لابد کوروش علیانی به تنهایی صلاحیت اجرای برنامه را نداشته-درستکار وظیفه شروع برنامه و مجری گری بخش دوم برنامه را برعهده دارد:بحث های کلامی خسته کننده و مطول با چهره هایی نه چندان جذاب و مشهور و سئوالات معمولا کلیشه ای و کلی و آخر گفتگو هم به طرز ضابلویی پیام اخلاقی می دهد و جمع بندی می کند.

کوروش علیانی

‌اما کوروش علیانی، نماد جمهوریت نظام!  این برنامه است که چالشی ترین و جذاب ترین بخش برنامه-را اجرا می کند،اولین شاید آخرین وبلاگ نویسی است که به "تلویزیون" راه پیدا کرده،‌از رسانه غیررسمی به رسانه رسمی،‌ ‌کوروش هم زور می زند که در چارچوب های پخش بماند و بگنجد،سعی می کند غلظت حزب اللهی بودنش  را هم بیشتر کند، کاملا مشخص است که کوروش سئوال هایش را هزاربار مزه مزه می کند، بعد با احتیاطی که پشت لبخندهای کم عمق اش مخفی شده،می پرسد.

مسئله دکوپاژ مفهومی برنامه مشخص نیست، معلوم نیست بالاخره مخاطب این برنامه چه کسانی هستند؟ خانواده ها؟ جوانان؟ نویسندگان و اهل ادبیات؟ علاقه مندان فلسفه تحلیلی و کلام اسلامی؟ این ناچسبی هم،‌برنامه را فشل کرده. این مهم است که برنامه این شبها،‌تجربه ای از تلفیق اسلامیت و جمهوریت( چارچوب های پخش و جذابیت ها) است که تقریبا اولین بار است در تلویزیون آن را شاهدیم،‌نظر شما چیه؟

بهمن هدایتی
عبدالله بن عبدالله بن عبدالله...بن آدم صفوه الله!
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
دوستان من: