...::کلاشینـکـف دیـجیتال::...
نیش کلاش از بهر کین نیست، اقتضای طبیعتش اینجوریه!
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
آرشیو وبلاگ
نویسنده: بهمن هدایتی - جمعه ۸ خرداد ۱۳۸۸
فیلم انتخاباتی دکتر محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور فعلی و نامزد انتخابات ریاست جمهوری دهم با نام "دولت یار" توسط جواد شمقدری، به مدت نیم ساعت از 21:45 روز جمعه هشتم خرداد پخش شد و بدین ترتیب ماراتن "فیلم های انتخاباتی" نامزدها نیز آغاز شد.

جان مایه فیلم تبلیغاتی احمدی نژاد -همانطور که پیش بینی می شد-"سفرهای استانی" بود، نکته قابل تامل این بود که حتی بخشی از مستندهایی که قبلا از سیمای جمهوری اسلامی پخش شده بود، در این فیلم تبلیغاتی نیز استفاده شده بود.

حضور و نقش "مردم" در این فیلم انتخاباتی، تقریبا منحصر به مردم "نیازمند، فقیر و حاشیه نشین" و مردمی بود که در سفرهای استانی به استقبال احمدی نژاد می آیند و خواسته ها و حاجات خود را مطرح می کنند و برای احمدی نژاد دعا می کنند یا صدقه می دهند، دیدگاه کلی و یکپارچه و غیرقابل تجزیه به "مردم" همواره یکی از اصول گفتمان احمدی نژاد است.

احمدی نژاد در این فیلم، قصد داشت مانند سال 1384 مجددا سعی کند پیکان نارضایتی ها را متوجه دولت های سابق و 16 سال گذشته کند،بی جهت نبود که بخش هایی از سخنرانی های انتخاباتی احمدی نژاد در سال 84 عینا در فیلم انتخاباتی سال 88 نیز پخش شد.

احمدی نژاد


چالش های کلامی احمدی نژاد با مسئولان محلی و وزراء در جریان سفرهای استانی که ناخودآگاه این نکته را به مخاطب القاء می کرد که کاستی ها و مشکلات به بورکراسی تنبل و مدیران ناکارآمد می رسد، تنها بخش فیلم بود که غیرمستقم به انتقادات احتمالی از دولت نهم پاسخ می داد، البته در بخش دیگری از فیلم در جریان سفر احمدی نژاد به مالزی یکی از ایرانیان خارج از کشور از سیاست هسته ای وی ابزار نگرانی کرد که پاسخ رئیس دولت نهم به این نگرانی یا انتقاد، فقط دو کلمه بود: اینجا ایرانه ، ایرانه".

اما در میانه این فیلم تقریبا کشدار، چند سکته عاطفی نیز وجود داشت، دو انگاره عاطفی چشمگیر در این فیلم عبارت بود از یکسو حضور "کودکان یتیم و فقیر "در کنار احمدی نژاد در حین سخنرانی های استانی و مصاحبه تیم مستند ساز احمدی نژاد با این کودکان قبل و بعد از حضور رئیس جمهور.

از سوی دیگر، انگاره عاطفی دیگر این فیلم؛ زنان بود، البته تمرکز ویژه بر "زنان بدحجابی" بود که تحت تاثیر خدمات احمدی نژاد، گریه کرده یا منقلب شده بودند و یا رئیس جمهور را تشویق می کردند که مشخصا به منظور تلطیف و تعدیل چهره ای که مخالفان احمدی نژاد برای او ساخته اند، نمایش داده شد.

پخش صحنه هایی از بازداشت ملوانان انگلیسی در اروندرود-که برای نخستین بار به نمایش درمی آمد- و سخنرانی احمدی نژاد که خبر آزادی آنان را اعلام می کرد، بخش قابل توجه دیگر فیلم بود که سعی داشت "اقتدار" و "مهرورزی" احمدی نژاد را در کنار هم به نمایش بگذارد.

برخلاف فیلم تبلیغانی احمدی نژاد در سال 1384، در این فیلم اشاره ای مستقیم به زندگی شخصی وی یا مفاهیمی مثل ساده زیستی نشده بود، در فیلم انتخاباتی احمدی نژاد در انتخابات گذشته، فرزند احمدی نژاد مقابل دوربین شمقدری در مورد "استخر و سونا نداشتن احمدی نژاد" سخن می گفت.

به نظر می رسد تیم رسانه ای و انتخاباتی احمدی نژاد با خیالی نسبتا "راحت" هیچ دغدغه ای برای افزایش سبد آراء و گروههای مخاطب خود ندارند، و این تیم معتقد است صرفا با به میدان آمدن و حمایت اقشار و طیف هایی که در سال 1384 از او حمایت کردند، می تواند مجددا در انتخابات دهم ریاست جمهوری نیز پیروز شود.

بهمن هدایتی
عبدالله بن عبدالله بن عبدالله...بن آدم صفوه الله!
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
دوستان من: