...::کلاشینـکـف دیـجیتال::...
نیش کلاش از بهر کین نیست، اقتضای طبیعتش اینجوریه!
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
آرشیو وبلاگ
نویسنده: بهمن هدایتی - جمعه ۱٥ آبان ۱۳۸۸
حتما شما هم از پیام غیرمنتظره و عجیب اوباما در سیزده آبان تعجب کردید، منم تعجب کردم ولی بعدا که یه خورده در موردش فکر کردم، دیگر خیلی تعجب نکردم!
 
***
گفتمان سیاسی ایران و آمریکا در طول سی سال اخیر را می توان به یک بازی پینگ پنگ تشبیه کرد، به این معنی که هرگاه یک طرف لحن خود را تند و رادیکال کرده است، طرف مقابل هم بلافاصله با آبشارهای محکم "توپ" را به زمین طرف مقابل انداخته است، اما به نظر می رسد این بار، اوباما بعد از دریافت یک ضربه محکم از طرف مقابل، برخلاف روسای جمهور سابق آمریکا، توپ را خیلی آرام و دوستانه به طرف مقابل پاس داده است، برای ناظران این بازی سی ساله، این رفتار آنهم از سوی آمریکا قدری عجیب است.
 
مهمترین و قابل بحث ترین بخش پیام اخیر اوباما، "زمان" این پیام است،ارسال پیام از سوی اوباما به مناسبت سیزده آبان بلافاصله بعد از سخنرانی آیت الله خامنه ای که در آن بر استقرار منطق "گرگ و میش" در روابط ایران و آمریکا و بی اعتنایی ایران به  لبخندهای کودک فریبانه آمریکا تاکید شده بود، صورت گرفت، سیزده آبانی که هرگز خاطره خویشاند برای آمریکایی های نیست ولی البته یک خاطره انقلابی و ایدئولوژیک برای ایران است و اوباما دقیقا همین روز را برای ارسال پیام خود انتخاب کرده بود.
 
اوباما با ارسال این پیام فوری یک روز بعد از سخنرانی رهبرایران، بازی را به سطح عالی و علنی ارتقا می دهد و شایعات رد و بدل کردن پیام ها و نامه های محرمانه بین خود و رهبرایران را به واقعیت تبدیل می کند.
 
 پاسخ یا  رویارویی مستقیم "رئیس جمهور آمریکا"  به "رهبرایران"  ، امری بوده که در طول این سی سال بی سابقه است،چون تماسها رد و بدل شده بین تهران و واشتنگتن همواره در سطوح پایین یا غیررسمی برقراره بوده یا در بهترین حالت در معدود مواردی بین دو رئیس جمهور بوده است.
 
 گزینه تحلیلی دیگر این است که یا پیام های دیگری از ایران به اوباما رسیده است که باعث شده رئیس جمهور آمریکا سخنرانی انقلابی رهبرانقلاب را به اصطلاح "تاکتیکی" بداند یا اینکه اوباما با ارسال این پیام غیرمنتظره با زیرکی چنین چیزی را "وانمود" و "تبلیغ" می کند.و جالب این است که هردوی این فرضیه ها،‌نتیجه واحدی دارند...
 
به نظرمی آید اوباما و تیم سیاستگذاری اش  در کاخ سفید با توجه به سه دهه چالش های ایران و آمریکا به این نتیجه رسیده اند که باید از مواضع کلاسیک و متعارف در برابر ایران خارج شوند و به نوعی بازی جدیدی را در قبال ایران در پیش بگیرند یا به بیان بهتر زمین این بازی را عوض کند.
 
باراک اوباما در پیام خود خطاب به جمهوری اسلامی ایران گفت: «ایران باید انتخاب کند؛ سی سال است که شنیده‌ایم دولت ایران مخالف چیست؛ حال پرسش این است که این دولت در پی چه آینده‌ای است و وقت آن است که دولت ایران تصمیم بگیرد می‌خواهد در گذشته بماند یا آن که دست به انتخابی بزند که درهای فرصتی بزرگ‌تر، رفاه بیشتر و عدالت برای مردم ایران را به رویش باز کند.»

پیام آشتی جویانه 13 نوامبر باراک اوباما دو هدف متضاد و استراتژیک را برای آمریکا دنبال می کند، از یک سو در میانه میانه روها، هزینه چالش گری در برقراری رابطه ایران و آمریکا را متوجه ایران می کند و از سوی دیگر هم هیمنه و هیبت ضدآمریکایی جمهوری اسلامی در افکار عمومی خاورمیانه و جهان(که یکی از منابع قدرت سنتی جمهوری اسلامی است) را  با شبهه و تردید مواجه می کند.
 
ایدئولوژی زدایی یا به بیان بهتر "تاریخ زدایی" از چالش ایران-آمریکا و محروم کردن ایران از این ابراز تبلیغاتی یکی از محورهای اصلی پیام باراک اوباما است.
 
از سوی دیگر ، اوباما با این حرکت، شمع  نیمه جان تلاشهای پنهانی در داخل ایران برای بهبود روابط با آمریکا را نیز روشن نگه داشت تا این تلاشها مثل همیشه با یک سخنرانی قاطع و انقلابی رهبر عالی جمهوری اسلامی قطع نشود و بحث و گفتگو پیرامون این مسئله ادامه پیدا کند.
 
اوباما با ارسال پیام اخیر، ضمن تلاش برای برهم زدن نظم ذهنی رهبران ایران( و حتی ایجاد اختلاف در رهبران ایران) در قبال آمریکا، به اعتراضات اخیر و جریان سبز هم گوشه چشمی نشان می دهد و می گوید" دنیا هم‌چنان شاهد فریادهای رسای آنها برای عدالت و جست‌وجوی شجاعانه‌ آنها برای حقوق انسانی و همگانی‌شان است."
حالا باید دید آیا جمهوری اسلامی ضربه محکم و کلاسیکی به این توپ آرام می زند یا آنکه نوع بازی خود را عوض خواهد کرد.   
بهمن هدایتی
عبدالله بن عبدالله بن عبدالله...بن آدم صفوه الله!
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
دوستان من: