...::کلاشینـکـف دیـجیتال::...
نیش کلاش از بهر کین نیست، اقتضای طبیعتش اینجوریه!
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
آرشیو وبلاگ
نویسنده: بهمن هدایتی - جمعه ٢٢ آبان ۱۳۸۸

شما چه تصوری از مظفرالدین شاه قاجار دارید؟ حتما وقتی او را به یاد می آورید، تمام هم خانواده ها و مترادف های کلمات و واژه هایی چون "عیاش،‌ الدنگ و دوونگ، خوش گذران، بی عرضه، بی فرهنگ و..." در ذهن تان جمع می شود...حالا در کنار همه آن تصاویر و تداعی معانی ها، این "تصویر" را ببینید و به "تصورات" خود از "مظفرالدین شاه" اضافه کنید:

نامه مظفرالدین شاه به کمال الملک

چند توضیح:

اول: این یک نامه رسمی دربار قاجار و با سربرگ رسمی است که مظفرالدین شاه برای احوال پرسی از کمال الملک(محمد غفاری) "شخصا" و مستقیما و به خط خود، برای او نوشته است و یکصدتومان هم به ضمیمه این نامه (به همراه بکار بردن ضمیر دوم شخص جمع! برای نقاش باشی سابق دربار) برای کمال الملک  "انعام" فرستاده است.

دوم : این نامه مربوط به زمانی می شود که کمال الملک برای آموختن نقاشی در اروپا به سر می برد و این نامه مظفرالدین شاه در حقیقت نوعی "درخواست" شاهانه و از موضع بالا! برای بازگشت استاد به وطن است، کما اینکه کمال الملک هم این دعوت را نهایتا پذیرفت و به ایران آمد.

 

شاه بابا ! کیم لره گالدی دنیا؟!

سوم: این را هم باید دانست که 100 تومان در آن وضعیت افتضاح اقتصاد ایران در آستانه مشروطیت که خبری از پول نفت و ...نبوده، واقعا پولی برای خودش بوده است و اقلا خرج صیغه کردن یک زن جدید در درب خانه مبارکه یا خریدن یک اسباب بازی جدید فرنگی برای شاه می توانسته بشود!

چهارم: حتما می دونید که فرمان مشروطیت( یعنی کاستن و محدود کردن قدرت شاه و تاسیس مجلس و عدالتخانه و البته برداشتن عسگر گاریچی!) به دست کدوم شاه امضاء شد؟

حالا این شما و این تصورات تاریخی تان از مظفرالدین شاه!
 

بهمن هدایتی
عبدالله بن عبدالله بن عبدالله...بن آدم صفوه الله!
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
دوستان من: