...::کلاشینـکـف دیـجیتال::...
نیش کلاش از بهر کین نیست، اقتضای طبیعتش اینجوریه!
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
آرشیو وبلاگ
نویسنده: بهمن هدایتی - دوشنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۳٩۱

بیش از دویست نماینده مجلس هشتم نتوانستند در مجلس نهم نماینده مردم باشند، این تحول کمی بیش از متوسط تغییرات هر دوره مجلس نسبت به دوره قبلی است، مجلس نهم از این حیث بسیار "تازه" است.

اما در میان این دویست نفر، احمد ناطق نوری، نماینده نور و محمودآباد که در تمام مجالس بعد از انقلاب -به جز مجلس دوم -حضور داشت و به نوعی شیخ پارلمان ایرانی محسوب می شود.


 احمد ناطق نوری همیشه به دو چیز توجه ویژه ای داشت که شاید راز ماندگاری و رکوردش در  بقا در کرسی مجلس  همین ها باشد: احیای ورزش پر طرفدار ولی ممنوعه بوکس بعد از انقلاب و فعالیت های عمرانی چشمگیر در حوزه انتخابیه اش.

البته  احمد ناطق نوری علاوه بر این رکورد، رکورد پرسابقه ترین ریاست بر یک فدراسیون ورزشی را هم در کارنامه خود دارد که  این رکورد همچنان با ناطق هست.

اما در مجلس نهم، احمد ناطق نوری این رکورد را به "محمدرضا باهنر" تحویل داد، باهنر از مجلس دوم تا نهم-به جز مجلس ششم- صاحب کرسی نمایندگی مردم تهران و کرمان بوده است، اما او نه بخاطر فعالیت های عمرانی در حوزه های انتخابیه و احیای یک ورزش پرطرفدار، که بخاطر لابی گری ها، قدرت تشکیلاتی و البته چهره رسانه ای متمایز و مصاحبه ها و سخنرانی های داغ صاحب این رکورد شده است.

اگر تا پیش از این، اردوگاه اصولگرایان- جناح راست سابق- را بدون باهنر نمی شد تصور کرد، حالا پارلمان ایرانی را هم بدون باهنر نمی شود در نظر گرفت.

باهنر با احتساب مجلس نهم، 28 سال نماینده مجلس است و به تعبیر بهتر، "نمایندگی" برای آنها یک "شغل" به حساب می آید، با این تفاوت که بازنشستگی ندارد.

دیگر رکورد دار پارلمان ایرانی، سید محمود دعایی، مدیرمسئول روزنامه اطلاعات است که از مجلس اول تا مجلس هفتم در همه مجالس ایران حاضر بوده است، بدون آنکه به لابی گری، فعالیت های عمرانی در حوزه انتخابیه و حتی کار تشکیلاتی و سیاسی شهره باشد، مرضی الطرفین بودن دعایی و سلوک خاص او در سیاست، باعث شده بود که بتواند این رکورد را بزند، دعایی هرچند رکورد نمایندگی را از دست داد اما همچنان رکورد دار مدیریت روزنامه اطلاعات-از اردیبهشت 1359- می باشد.

اما رکورد جالب و تا حدی متفاوت دیگر مربوط به علی اصغر یوسف نژاد- که از قضا همشهری ناطق نوری هم هست- می باشد.

 آنچنان که خودش گفته است او در طول تنها چهار سال نمایندگی، 750 مورد تذکر  آئین نامه ای و سئوال و نطق در کارنامه خود دارد، ولی یوسف نژاد نتوانست میهمان مجلس نهم باشد تا باز هم پیچیدگی های  سیاست ایرانی اثبات شود.

بهمن هدایتی
عبدالله بن عبدالله بن عبدالله...بن آدم صفوه الله!
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
دوستان من: