...::کلاشینـکـف دیـجیتال::...
نیش کلاش از بهر کین نیست، اقتضای طبیعتش اینجوریه!
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
آرشیو وبلاگ
نویسنده: بهمن هدایتی - یکشنبه ۱٧ اسفند ۱۳۸٢

قم فقط يک شهر در حاشيه کوير مرکزی ايران نيست! تکه ای از هويت ماست! و بدبختانه يا خوشبخانه!  برای جستجوی و بازخوانی هويت بايد قبرستانها را زياد گز کرد! و قم قبرستانهای پرملات! و ملسی دارد...! از قبرستان خانوادگی اعتصام الملک که پروين اعتصامی و پدرش يوسف اعتصامی و مادر آقای محمدی گلپايگانی (رييس دفتر رهبری) در آن دفن هستند بگيريد تا قبر دبيرکل نهضت آزادی! در ضمن:خاطرات شيخ محمد يزدی، رييس سابق قوه قضاييه خواندنی و جالب است، خصوصا فصول آخرش مثل اينجا و اينجا و جايی که ايشان با بازرگان و يزدی ملاقات می کند و محتوای جلسه مخفيانه ضبط می کند! ثمره شليک به قبرستانهای متروک قم و همچنين تاريخ معاصر اين مرز و بوم پر گهر! را ببينيد و بخوانيد و کامنت هم يادتان نرود:

به تفاوت دست تكان دادن و پاسخ به ابراز احساسات عوام! توجه كنيد

اين عکس ناب مربوط می شود به دورانی که امام خمينی به قم بازگشت(اسفند ۵۷) و مهندس بازرگان برای ارائه گزارش در مقام نخست وزير به قم آمده است و هردو در پشت بام خانه ، به ابراز احساسات مردم جواب می دهند! به تفاوت دست تکان دادن امام و بازرگان و تفاوت افق ديدشان! دقت کنيد! بازرگان جمله جالبی در مورد تفاوت ديدگاهش با امام دارد: امام می خواست از طريق ايران به اسلام خدمت کند و من می خواستم از طريق اسلام به ايران خدمت کنم!  

قبر مهندس بازرگا ن در قبرستان بيات قم ...1285-1373

قبرستان بيات قم که روبروی پل آهنچی و در ضلع جنوبی حرم حضرت معصومه(س) قرار دارد، مدفن مهندس مهدی بازرگان است، مقبره خانوادگی بازرگان يک اتاق دل واز و گل و گشاد و ساکت با فرش و کمد و روشنايی است (اگر يک کامپيوتر و غزل ! هم توی اين اتاق بگذارند چيزی از اتاق اين نازنين کم ندارد!) از همه مهمتر منظره خيلی زيبای درختان کاج حياط و حوض بزرگ و پر از آب...سرايدار اين قبرستان هم بابت يک قفل باز کردن! ۵۰۰ تومن ما رو تيغ زد! هرچی گفتيم بابا! ما که فک و فاميل اين اموات نيستيم! گوشش بدهکار نبود! برای اينکه ۵۰۰ تومن خيلی هدر نرود! وقتی پول رو به سرايدار دادم! يه سئوال فوفولی! هم ازش کردم: اينکه می گن مرده ها بی آزارن، راسته؟! سرايدار هم گفت : بله! راسته! و خنديد و رفت!

از راست آيات عظام : گلپايگاني ، خميني ، شريعتمداري،مرعشي نجفي

اين عکس تاريخی مربوط به جلسه رفع اختلاف بين امام و آقای شريتعمداری می شود که با وساطت مرحوم گلپايگانی برگزار شد، از يکی از ثقات شنيدم که می گفت در اين جلسه آيت الله گلپايگانی از يک طرف خيلی جدی از برخورد امام  با آقای شريعتمداری گله کرد و از سوی ديگر خطاب به شريتعمداری گفته بود که ما مگر چند تا رهبر در اين مملکت می خواهيم؟! روايت آيت الله يزدی رييس سابق قوه قضاييه از اختلاف بين امام و شريتعمداری را بخوانيد، جالب است!

قبر آيت ا..شريتعمداري، عكس امام بالاي پوستر شريتعمداري نصب شده است

در کوچه پس کوچه های منتهی به قبرستان نو،يک زوج ميانسال فاتحه خوان احتمالا آذری!(چون اکثر مقلدان شريتعمداری آذری بودند) بر سر قبر او  فاتحه می خوانند، شريتعمداری تا لحظه مرگ(۱۳۶۵) در خانه اش تحت نظر بود.

بهمن هدایتی
عبدالله بن عبدالله بن عبدالله...بن آدم صفوه الله!
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
دوستان من: