...::کلاشینـکـف دیـجیتال::...
نیش کلاش از بهر کین نیست، اقتضای طبیعتش اینجوریه!
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
آرشیو وبلاگ
نویسنده: بهمن هدایتی - پنجشنبه ۱٠ آذر ۱۳۸٤

متن  زير در عين سادگی ، حاوی حقايق بسيار قابل توجه استراتژيک است ...با دقت بخوانيد:

چرا روانپزشكى شكست خورده است؟

 ما اكنون به ماه مى‏رويم و به اسرار ژنتيك دست يافته‏ايم. ولى رفتار انسانها به همان بدى‏است كه هميشه بوده است، و حال روانى مردم بهتر از نسلهاى پيش نشده است. چرا؟ يكصد سال پيش فرويد در كتاب "تعبير رؤيا" پرده از ضمير ناخود آگاه برداشت، و قرن روانشناسى آغاز شد. ولى تاكنون چيزى بجزسرخوردگى از اين دستاوردها نصيب ما نشده است. در همان زمان كه فرويد مفهوم ناخودآگاه را به ميدان آورد، ژن و فيزيك كوانتوم نيز پابه عرصه علم گذاشتند. اما اين دو، تكنولوژيهاى ظريف و پيچيده به ارمغان آورده‏اند، و روانشناسى و روانپزشكى در سنجش با بيشترملاكها شكست خورده‏اند. عده كسانى كه داروهاى ضد افسردگى مصرف مى‏كنند هيچ گاه به پاى امروز نمى‏رسيده است؛ مصرف موادمخدر بيداد مى‏كند؛ روشهاى گوناگون روان درمانى بى‏فايده از كار در آمده‏اند؛ و زندانهاى ما ديگر جا ندارند.

پيتر واتسن‏، روانشناس ؛ ترجمه: عزت الله فولادوند:

***

ترديد نکنيد که برخلاف آنچه که تصور می شود، غرب اسلام را استحاله نخواهد کرد، اين اسلام خواهد بود که غرب را استحاله می کند و اين روند بی ترديد آغاز شده است...ترديد نبايد کرد که غرب به دنيال هويت و معنا و اطمينان و يقين می گردد ، آغاز پايان علم جديد ..مرگ سخت شک دکارتی...پايان نسخه های غربی علوم انسانی ..بسيار .نزديک است.. نزديک تر از آنچه که فکرش را بکنيدحقيقت اين است که جنگ عليه تروريسم برای آمريکا و غرب بسيار گران تمام شد...نه تنها القاعده نابود نشد...بلکه فشار فوق سنگين رسانه ای عليه اسلام و تلاش برای بدنام کردن يا استحاله  اسلام با رواج سکولاريسم و دموکراسی در دنيای اسلام هم به جايی نرسيد.

 اين ثبات و پايداری و شکوفايی اسلام  در مواجهه با غرب - آنهم مواجهه ای که از سوی غرب با تمام قوا انجام می شود- قطعا شاخک های استراتژييست های غربی را تکان داده است....برنده بزرگ جنگ با تروريسم ، شيعيان بودند( البته مشخص است که منظورم ورژن ايرانی تشيع نيست).تقابل فيزيکی و نظامی جريان سلفی -سنی با غرب، ناخواسته موجب ايجاد زمينه آشنايی و جذاب شدن تشيع برای غرب شد و هويدا شدن ظرفيت های فوق العاده و چهره متفاوت و مهجور تشيع نسبت به  تسنن و به خصوص سلفی گری...پديده مهمی است. در شرايط فعلی همگرايی منطقی و تعامل دوطرفه اسلام و غرب کاملا مورد نياز و راهگشا است و به نفع هردوطرف!

بهمن هدایتی
عبدالله بن عبدالله بن عبدالله...بن آدم صفوه الله!
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
دوستان من: