ماجرای یک لیسانسیه بیکار در نیشابور...

شما یک لیسانسیه بیکار در نیشابور هستید، از نگاه تلخ و سرزنش‌آلود پدر و مادر به خودتان به عنوان یک «بیکار» عاصی شده‌اید، امکان ازدواج ندارید و در حال از دست دادن نامزدتان هستید، آقازاده هم نیستید که کسی سفارش‌تان را بکند، شب‌ها کابوس می‌بینید، افسرده شده‌اید، فشار زندگی آنقدر بر شما سخت گرفته که مجبور می‌شوید خودتان را راضی کنید که «هر کاری» شد انجام بدهید که از این وضعیت نجات پیدا کنید، بی‌خیال پرستیژ و وجهه‌تان می‌شوید، راضی می‌شوید به هرکاری، حتی کارهای خدماتی، از دوست و آشنا می‌شنوید که آموزش و پرورش نیشابور نیرو می‌گیرد، می‌روید در سایت «پورتال جامع دولتی اطلاع‌رسانی نیشابور» در قسمت «استخدام نیروی خدماتی کار معین جهت واحدهای آموزشی خراسان رضوی».
عکس به شدت تزئینی است!

با موس شرایط استخدام را مرور می‌کنید، همه شرایط را دارید، امید نازکی بر ته دلتان نقش می‌بندد، تا این‌که می‌رسید به بخش «مدرک»: مدرک تحصیلی مورد نیاز حداقل پنجم ابتدایی و حداکثر دیپلم خواهد بود، ناگهان با تبصره‌ای مواجه می‌شوید، وقتی می‌خوانیدش انگار یک سطل آب یخ یا داغ! بر سرتان خالی کرده‌اند: «مدارک بالاتر از مدارک اعلام شده ترتیب اثر داده نخواهد شد، و از پذیرفته‌شدگان تعهد محضری مبنی بر نداشتن مدرک بالاتر از دیپلم اخذ خواهد شد و در صورتی که احراز گردد، فرد مدرک بالاتر از دیپلم داشته است، در هر مرحله از جذب و اشتغال، قرارداد وی لغو خواهد شد، و خسارت وارده به دستگاه قابل پیگیری خواهد بود».

به نظر شما آن لیسانسیه بیکار نیشابوری چه باید کند؟ دروغ بگویید که دیپلمه و پنج ابتدایی است و «شغل خدماتی» به دست آورد که با ترس و لرز منتظر لو رفتن و برگرداندن همان حقوق بخور و نمیر خدماتی باشد؟ از خیر کار و استخدام بگذرد و همچنان در خانه پدری با نگاه‌های سرزنش‌آلود سر کند؟

این قانون عجیب بیش از هرچیزی شاید بوی «تحقیر» بدهد، وقتی یک لیسانسیه بیکار خودش را راضی می‌کند که هرکاری انجام دهد تا چرخ زندگی‌اش بچرخد، وقتی با این تبصره مواجه می‌شود در واقع دو بار تحقیر می‌شود، می‌فهمد که آن کوچک کردن خودش برای پذیرش یک شغل خدماتی هم کافی نیست و فایده‌ای برایش ندارد و چه تلخ است این تحقیر مضاعف!

حدس زدن پایان ماجرا شاید خیلی مشکل نباشد: دوست، پسرخاله، پسرعمو یا بچه محل آن لیسانسیه بیکار که دانشگاه نرفته است، لیسانس و حتی دیپلم ندارد، این شغل را در شهرستان کوچکی مثل نیشابور به دست می‌آورد و لیسانسیه بیکار قصه ما ممکن است به این فکر کند که کاش تا پنج ابتدایی بیشتر درس نمی‌خواند!

/ 14 نظر / 76 بازدید
نمایش نظرات قبلی
navid

گزارشی تصویری از تجمع خانواده شهدای ترور در مقابل سفارت سوئیس http://www.nasrtv.com/modules/video/singlefile.php?lid=7125

navid

دوستان پنج شبنه گذشته جناب رائفی پور در غرفه شبکه نصر جلسه پرسش و پاسخ داشتند. لینک صحبتهاشون رو براتون میذارم که ببینید. جلسه خوب و پر محتوایی بود. http://www.nasrtv.com/modules/video/singlefile.php?lid=7139 http://www.nasrtv.com/modules/video/singlefile.php?lid=7141 http://www.nasrtv.com/modules/video/singlefile.php?lid=7143

غلامعلی ر

باید برود ازدواج کند و بیشتر از دو تا بچه هم درست کند. چون جمعیت ایران دارد کم می شود. دنبال ربطش هم نگرد.مقصر خودش است.

ha

یادش بخیر که در انقلاب سفید شاه و ملت برای همه کار بود که جای خود آن کارگر نیز در سود سالیانه آن کارخانه ویا آن واحد تولیدی شریک بود.یعنی هرچه بیشترکارمیکرد هم چرخ مملکت را بچرخش بیشتری درمیاورد وهم هم به نان و نوایی بیشتر میرسید. بجاش اونو نخواستیم و روزی سه تا بشکه نفت و آب و برق مجانی هم نصیبمان شد.

علی

اگر مثبت نگری کنیم و به این فکر کنیم که چقدر همین تصمیم کوچیک میتونه هجوم به دانشگاهها رو کم کنه، یک آفرین خوشگل به طراحش خواهیم گفت:)

دوست

با عرض سلام و احترام خدمت شما دوست گرامی [گل] وبلاگ زیبا و پر محتوایی دارید [لبخند] با توجه به اهمیت و نقش بیمه های زندگی در توسعه و پیشرفت اقتصادی و اجتماعی جامعه و اهمیت آن در ایجاد آرامش و آسایشی که در زندگی تک تک افراد ایفا می کند..... وب سایتی را با نام وب سایت جامع بیمه عمر و سرمایه گذاری و بیمه زندگی طراحی نمودیم. خوشحال می شویم شما نیز یکی از بازدید کنندگان ما باشید. در صورت امکان لطف کرده و لینک آدرس سایت ما را در پیوند وبلاگ زیبایتان قرار دهید. [لبخند] ------------------------------------ آدرس سایت : http://www.bime4u.com عنوان : بیمه -------------------------- با کمال احترام: مدیریت سایت http://www.bime4u.com ........... با آرزوی سلامتی و آسایش برای شما و خانواده محترم [گل][گل][گل]

naeim

عزیز من کجای کاری! من به یه مهندس برق بی کار اومدم امیدواری بدم و بگم کار فراوونه و مثالی هم از یه برق کار ساختمون زدم که درآمد چندین میلیونی در ماه داره و با این حال دست تنهاس ... در نهایت متهم شدیم به حماقت!! مهندس برق و عملگی و این حرفا ... حال نمی داند که بنای چیره دست برای 8 ساعت کار خود 80 تا 100 تومن دستمزدش هست و از صد تا پشت میز نشین درآمدش بیشتر است. آخرش بی ربط بود ولی کلا خواستم بگم کار هست ولی ...

انقلاب پاك..

مهم نيس انقلاب سفيدباشه سياه يارنگي... ماانقلاب پاك ميخواهيم كه نه درموقعيت شاه ديده شد ونه درموقعيت الان.. اصلا مقايسه كردن اون زمان باالان درمان كارنيست. انتقادديگه كافيه..يكي راه حل بده. البته ميگم برادرخوبم هرگزنااميدنشيد هرچندبرنامه ريزي دولت جالب نيس اما خواهش ميكنم شما هم چنان اميد خودتون روحفظ كنيدچون همين اميده كه ماروبه جاهاي خوب ميرسونه. موفق باشيد[قلب]

بانوی مسلمان ایران زمین

تنها امیدواری میتون تحصیل کرده های بیکارو رو پاهاشون نگهداره چون هرچی باشه ناامید شیطانه ما که نمیخوایم شیطان باشیم.............

مجید

بخدا منم همین وضعیت رو تجربه کردم. وضع اونقد خرابه که امثال ما رومون نمیشه جایی بگیم "مهندس"یم . شاید باور نکنین به شنیدن این نوع خطابه حساسیت پیدا کردم . میشناسم کسی رو که داره با مدرک لیسانس کار خدماتی میکنه. با این وضع زندگی و این اقزایش قیمتها آینده واسمون تیره و تاره . دارم به نوعی بیخیالی و پوچی دچار میشم و میدونم امثال من بیشمارند.