پیشنهاد پوتین چه بود؟ بررسی تحریم های پلکانی و یکجانبه

کاندولیزا رایس، وزیر خارجه آمریکا روز پنجشنبه، در حالی که تنها یک هفته به تشکیل جلسه 1+5 باقی مانده بود،  تحریم های جدید "یکجانبه" آمریکا علیه ایران را اعلام کرد، تحریم ها شامل سپاه قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، سه بانک دولتی و 20 شخصیت رده بالای نظامی و غیرنظامی که براین اساس هرگونه دارایی این شرکتها و اشخاص در آمریکا توقیف و شرکتهای آمریکایی از معامله با آنها منع می شوند.

 در این میان، دو گمانه را می توان مطرح کرد:

1-تحریم های یکجانبه آمریکا علیه ایران را می توان جلوه ای از تحرک جناح "رایس-برنز" در برابر جریان منسوب به  "دیک چنی" توصیف کرد، در هفته های اخیر، دیک چنی که نمایندگی جناح "بازها" را در هیات حاکمه آمریکا به عهده دارد، در فواصل زمانی کوتاه و  به طرز معناداری به تهدید نظامی ایران  پرداخت، حتی جرج بوش هم تحت تاثیر این ادبیات جنگ طلبانه، سخن از احتمال وقوع "جنگ جهانی سوم" گفت.

می توان چنین تحلیل کرد که وزارت خارجه آمریکا برای نشان دادن تسلط خود به امور، اثبات داشتن شیوه مشخص برای مقابله با ایران وعقب نماندن از جریان جنگ طلب چنی، رویکرد تحریم های یکجانبه را دنبال می کند (رویکردی که تداوم آن در میان مدت به نفع جریان جنگ طلب چنی خواهد شد)

نیکلاس برنز معاون رایس، در جدیدترین اظهار نظر، هدف این تحریم ها را "مجبور کردن ایران به مذاکره" توصیف کرده است، به نظرمی رسد می توان با رصد اظهارنظرهای مقامات وزارت خارجه آمریکا، دریافت که اوج راهبرد سیاسی و دیپلماسی جریان "رایس-برنز" مهار ایران از طریق وادار کردن جمهوری اسلامی به گفتگو با آمریکا( از موضع ضعف) است و تاکید بر پروژه "تغییر رفتار" در قبال جمهوری اسلامی ایران، از این جهت، چندان غیرقابل انتظار نیست که جهت دهی به فلش سیاست های آمریکا علیه ایران، به تدریج به دست جریان چنی بیفتد.

عکس تزیینی است!

ضمن اینکه تحرکات دیپلماتیک و ترافیک رایزنی ها و سفرهای مقامات رژیم صهیونیستی را هم باید به این مجموعه اضافه کرد.

2-اما در شرایط فعلی پرونده هسته ای، باید بررسی کرد که "تحریم های یکجانبه آمریکا" با "تحریم های پلکانی شورای امنیت سازمان ملل " چه نسبت و برآیندی برقرار می کند؟ آیا تحریم های یکجانبه و پلکانی با هم "جمع" می شوند یا آنکه در یک جمع جبری، اثری خنثی کننده برهم می گذارند و نهایتا  "حاصل تفریق" آنها بر معادله هسته ای ایران اثر می گذارد؟

باید بررسی کرد که "تحریم های یکجانبه آمریکا" با "تحریم های پلکانی شورای امنیت سازمان ملل " چه نسبت و برآیندی برقرار می کند؟ آیا تحریم های یکجانبه و پلکانی با هم "جمع" می شوند یا آنکه در یک جمع جبری، اثری خنثی کننده برهم می گذارند و نهایتا  "حاصل تفریق" آنها بر معادله هسته ای ایران اثر می گذارد؟

بی تردید، موضع چین و روسیه یکی از فاکتورهای اصلی تعیین سرنوشت این معادله است، چین و روسیه در پایان ماه نوامبر- که قرار است نشست 1+5 برگزار شود- دو گزینه پیش روی خواهند داشت، گزینه اول اینکه  تحریم های یکجانبه آمریکا را با تحریم های پلکانی شورای امنیت، "جمع جبری" کنند و خواستار کاهش غلظت و شدت تحریم های شورای امنیت شوند و بازهم پرونده هسته ای ایران را در حالت فعلی نگاه دارند.

اما گزینه دوم آنان این است که در یک روال کاملا معنادار، "بدون توجه به تحریم های یکجانبه آمریکا "برای تشدید تحریم های پلکانی شورای امنیت هم با آمریکا و بعضی کشورهای اروپایی، همراهی نشان دهند.

نیم ساعته دارم به این می خندم! نصفه شبی!

بی ربط به نوشته، ولی نیم ساعته دارم بهش می خندم نصفه شبی!

مخالفت های صریح و قابل تامل مقامات روسی و چینی با تحریم های جدید علیه ایران و سخنان هشدار آمیز مقامات سابق غربی از قبیل شرودر و کارتر در مورد عواقب تحریم های ایران هرچند که فی نفسه قابل تامل است و مانعی در برابر تحرکات آمریکا است، اما  باید این تاثیر را داشته باشد که باعث ایجاد حالت " جمع جبری" در خصوص تحریم ها شود، وگرنه این مخالفت ها را می توان صرفا فریبی برای دور زدن افکارعمومی و راهی زیرکانه برای عدم پرداخت هزینه همراهی با سیاست های افراطی  بوش توصیف کرد.

راه حل دیپلماتیک موضوع هسته ای ایران-راهبردی که چین و روسیه همواره برآن تکیه داشته اند- قطعا  از گردنه "جمع تحریم های پلکانی و یکجانبه" عبور نمی کند و دیپلمات های روسی و چینی به خوبی می دانند که عواقب سیاسی تصمیم آنان چه خواهد بود.

به گزارش مهر، در واقع چین و روسیه و بخشی از اروپا در دو راهی مهمی قرار گرفته اند که بازی دوپهلوی سابق آنان ،  دیگر پاسخگوی شرایط جدید نیست (گمانه زنی هایی که در مورد پیشنهاد اخیر  پوتین به ایران، نشان از این دارد که روسها به خوبی این موقعیت جدید را درک کرده اند).

***

-گفتگوی مشروح با احمد توکلی : دولت غول تورم را بیدار کرده است (+) دکتر احمد توکلی از معدود سیاستمداران ایرانی است که سه ساحت "سیاست،رسانه و اقتصاد" را در حرفه ای ترین سطح، تجربه کرده است. توجه به همین ویژگی ، گفتگوی تفضیلی با توکلی در خصوص این سه ساحت را خواندنی تر می کند.

/ 4 نظر / 6 بازدید
ايمان

سلام ---------- با موضوع معرفت نفس و راه هاي رسيدن به آن به روز شديم************* ******************* منظرتان هستيم

بابک

درود کلاشینکف من شخصا تجربه های تلخی از خبرگزاری مهر دارم. در برخی مطالب ترجمه تحریفهای بسیار ناشیانه ای انجام میده و برخی وقتها سوتی های بدی از خود منتشر می کند ولی مثل اینکه این مطلبش که انگار مال خودتون هم هست کمی حرفه ای تره. بهت پیشنهاد می کنم یه سری به سایت هفته نامه ساندی تایمز هم بزنی. این هفته خیلی مطالب داغی داره. بدرود.

بسم الله بسم الله القاصم الجبارين بسم الله العزيز المنتقم و اذا ...... لايستاخرون ساعة و لا......

ستاريان

سلام اول اينکه مصاحبه با احمد توکلی مصاحبه جامع وخوبی بود نمره ات بيست ولی راجع به هماهنگی شورای امنيت با سياستهای امريکا بايد گفت تا وقتی روسیه و چین با بده و بستان های پشت پرده با غرب به دنبال کسب امتیاز هایی به سود خود باشند منافع دیگر کشورها از جمله کشور ما می تواند به راحتی آب خوردن نادیده گرفته شود پس به همراهی یا مخالفت آنها با غرب در شورای امنیت در هیچ مقطعی نباید دل خوش کرد در واقع آنها همیشه آرد خودشان رو الک می کنند