نمایش چندش آور در میانسالی؛ لطفا با ایدئولوژی و فقر، فیلم نسازید!

می گویند 70 درصد هوش در زمان نوزادی شکل می گیرد، 80 درصد ایدئولوژی آدم هم در 17 سالگی شکل می گیرد و اگر انتخاب بدی کرده باشی، در میانسالی است که کم می آوری! 

تنهایی و انزوا معمولا باعث تغییر جنسیت( ازنظر شخصیتی) می شود، حتما مردانی را دیده اید که مثل زنها حراف و احساساتی و برونگرا و  زودرنج شده اند( حتی تا مرز بافتنی بافتن هم پیش رفته اند!) و یا احتمالا با زنهایی برخورد داشته اید که شرایط آنها را زمخت و چغر(کلمه عاریتی از بهرام شفیع) و خشن و درونگرا کرده است (و نمی دانم شاید یکی از دلایل بروز همجنس گرایی همین قصه باشد)

مخملباف

البته این اتفاق می تواند در ورژنی خیلی بی رحمانه تر هم روی دهد، فکر می کنم ترحم برانگیزترین پیامد میانسالی برای بعضی ها، "تجزیه شخصیت" باشد به دلیل همان انتخاب های  بد در هفده سالگی.

تجزیه شخصیت وقتی به وقوع می پیوندد که همه راهها را رفته باشی ولی "نرسیده باشی":  فیلمسازی آرمانی-ایدئولوژیک(توبه نصوح و استعاذه) رئالیستی(نون و گلدون) و حتی مستند(سلام سینما)، شاعرانه-روشنفکری محض (سکس و فلسفه )...آن وقت است که نیش می زنی به خودت، گنجشکی که ادای ققنوس درمی آورد!

فریاد مورچگان مخلمباف را اخیرا دیدم و قبل از اینکه توجه ام به خود فیلم جلب شود، بیشتر به محسن مخلمباف فکر کردم و  اینکه چطور شخصیت اش در دو پرسوناژ اصلی فریاد مورچگان "تجزیه" شده است:یک آرمانگرای عدالتخواه که با این سئوال "اگر فقر هست، پس خدا کجاست؟" به پوچی و انکار خدا رسیده و یک زن روشنفکر که دنبال عرفان هندی آمده و "ته مانده آرمانگرایی و دغدغه فقر و فلسفه!" باعث شده است که این دو  راهی هند شوند تا "مرد کامل" را پیدا کنند.

مخملباف از سانسور و محدودیت هم رها شد، اما باز هم "نرسید"(مسلم است که تفسیرم از "رسیدن"  تفسیری ایدئولوژیک و مثلا حزب اللهی شدن مخملباف و بازگشتش به آغوش نظام و انقلاب نیست) منظورم این است که چرا ما حتی یک "کوبریک" یا  حتی" هیچکاک" نداریم و به آنها "نمی رسیم،" چرا فیلمسازان ما( به خصوص بعد از انقلابی هایشان) به جایی نمی رسند؟

 به نظرم این زن و مرد( که زن به خدا باور دارد و مرد منکر خداست)هردو تکه های روح و باطن متضاد و آشفته مخملباف هستند که مخملباف، حرفها و دو تکه اصلی شخصیتش  را با لعاب تصویری  از زبان آنها برای مخاطب فیلم بازگو می کند، فیلم یک من و معنای واحد ندارد و آشفتگی محض است.

و تلخ نر اینکه حتی آوانگاردیسم بی پروای مخملباف در فریاد مورچگان و نمایش تصاویر بی سابقه از عریانی و...هم نتوانسته است به او کمکی کند...مخملباف ویترین زنده نسلی است از نسل های ما، ویترین تاریکی که کم کم هیچ انگیزه ای را برای تماشا کردنش باقی نمی گذارد.

مخملباف از سانسور و محدودیت هم رها شد، اما باز هم "نرسید"(مسلم است که تفسیرم از "رسیدن"  تفسیری ایدئولوژیک و مثلا حزب اللهی شدن مخملباف و بازگشتش به آغوش نظام و انقلاب نیست) منظورم این است که چرا ما حتی یک "کوبریک" یا  حتی" هیچکاک" نداریم و به آنها "نمی رسیم،" چرا فیلمسازان ما( به خصوص بعد از انقلابی هایشان) به جایی نمی رسند؟

مخملباف مذبوحانه سعی کرد و می کند از ایدئولوژی به فلسفه برسد، ولی نرسید و نخواهد رسید، اگر مخملباف در دهه شصت در ساختن  فیلمهای ایدئولوژیک نمره 15 می گرفت امروز فیلمهای فلسفی اش، به زحمت نمره  5 می گیرد، و باور کنید تماشای این زحمت مذبوحانه، این دست و پا زدن بی حاصل، چندش آور تحقیر آور است، مخملباف همین قدر و همین سطح باقی خواهد ماند! 

لونا شاد

واقعیت این است که فلسفه فکر کردن یک شکم سیری خاص می طلبد، ذات سینما هم از این جنس است، با گرسنگی و ایدئولوژی و عقده نمی شود و نباید فیلم ساخت، یک نگاه بورژوایی به دنیا ، با سابقه ذهنی ایدئولوژیک نه نمی شود جامعه را ساخت و نه حتی فیلم فلسفی و عمیق،دقیقا به همین دلیل است که بهترین فیلمهای فلسفی-سورئالیستی در غرب تولید می شود و دلیلش همان شکم سیری نسبی است.

پس شهروندان عزیز! تا وقتی شکم  و مغزتان سیر نشده، فیلم نسازید چون اگر بسازید خودتان و جامعه تان را بدبخت و تحقیر می کنید!

 البته از حق نگذریم، اگر این فیلم برای کمپانی مخملباف آب نداشت برای "لونا شاد" نان داشت! 

/ 90 نظر / 14 بازدید
نمایش نظرات قبلی
دختر آتیش پاره

به نظر من جایزه آشغال ترین فیلم ها رو باید به مخملباف (مهمل باف) بدن .. نمی دونه خارجیا واسه تحقیر کردن ماست که این همه جایزه بهش میدن.. [سبز][سبز]

مجاهد

سلام علیکم.. کجایی پس؟! روزنامه رو تعطیل کردن، تو چرا غیبت زده؟! آدم نگرانیش میاد خب.! یازهرا(س)./

parazit

من نمی دونم رشته تخصصی شما چیه! اما قطعا" فیلم یا سینما نیست! منظور من اصلا" این نیست که فریاد مورچگان فیلم عالی یا حتی فیلم خوبیه اما این چیزی که شما ازش صحبت کردی مربوط به فیلم نیست! گویا شما با شخصیت مخملباف مشکل دارید که باعث میشه از این فیلم خوشت نیاد! دوستانتون هم گویی با شما هم عقیده اند! جمعتون جمعه! مهمل باف!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!؟ لا اقل برای "ناصر الدین شاه آکتور سینما" " شبهای زاینده رود" "بایسیکل ران"............. ارزش قائل باشید! توهین نکنید لا اقل.

باغ بلور، حوض سلطون، مرا ببوس، گنگ خواب دیده، عروسی خوبان، بایکوت، توبه نصوح، گبه و هنرپیشه و ... را اضافه کن پارازیت.

تبلیغات رایگان

به نام خدا مژده بــام ايـرانـيــان مژده تبليغ كاملا رايگان كاملا رايگان به هر اندازه و مقدار عكس كه بخواهيد بـــــــــــــــــه مـــــــــــــدت ســـــــــــه مــــــــــــــــــــــــــــاه كافيست براي درج آگهي به سايت www.irbam.ir برويد و عضو شويد به راحتي با تبليغ در اين سايت بدون هزينه و از دست دادن چيزي خود را به ديگران معرفي كنيد بهترين راه براي افزايش بازديد به ما اعتماد كنيد هدف ما خدمت رساني به وبلاگ هاي عزيز است شايد شما اولين نفري باشيد كه تبليغ خود را درج مي كنيد ما منتظريم لطفا ما را تـــــــبـــــلـــــيــــــــغ كنيد

امیر

پستهای سینمایی اخیر شما به من دوباره ثابت کرد چگونه آب بعد از انجماد زیاد دوباره ازدیاد حجم پیدا میکنه . اما حیف که هنوز منجمد هست

یاسر

[دست] آفرين. به نکات خوبي درباره مخملباف و اين فيلمش اشاره کردي. به من کمک کرد که چيزهاي جديدي بدونم. يک نکته هم بد نيست اشاره کنم و اون اينکه: برخلاف اصرار آقاي مخملباف به نشان دادن برهنگي هنگام غسل در رودخانه (احتمالا گنگ)،‌ اخيرا در عکسي که از اين مراسم مذهبي ديدم، هيچکس برهنه نبود. ولي گويا آقاي مخملباف اصرار داشته شخصيتي "اکسترا روشنفکر" از خودش بروز دهد يا دوست داشته لونا خانم را لخت ببنيد که فيلمش را بهانه کرده![نیشخند]

آزاد مرد

حقير ترن ذهنها از آنها هستند كه ديگران را قضاوت مي كنند...

وحید

حالم از این سروده به هم خورد. پیروزی ؟!!!! چه طنز مزخرفی