هو الحی الذی لا يموت...

اشياء قيمتی همراه متوفی موجود نمی باشد!
b-z1.jpg
نمی دانم چرا شعرا فقط با زلف يار و آب روان و لب لعل و کمان ابرو، احساسات شاعرانه شان، جرقه ميخورد؟! مگر اين عکس شاعرانه نيست؟! الهام انگيز نيست؟! زيبا نيست؟ به قول يک نفر...کرکس مگر چه کم دارد از کبوتر؟!
b-z2.jpg
اين قطرات کوچک آب که بر اين آکواريوم انسانی! نشسته اند، شما را به ياد چه می اندازد؟
گاهی اوقات فکر می کنم نيم يا حتي همه اين آداب و سنن شستشو و تشييع و تدفين اموات که مذهب ما را به انجام آن واداشته است، نه برای مرده ، بلکه براي ما به اصطلاح زندگان است!
اينکه از حضرت صادق(ع) سفارش شده، کفن خود را در زمان حيات تهيه کنيد و هر نگاه به اين کفن، ثوابی بزرگ دارد،بر همين منطق استوار است...
آيا از اين بهتر ميشود فنا و بی وفايی دنيا را فهميد که عزيزت در مقابل چشمانت، بی اراده و بدون مقاومت ، مثل عروسکی که تسليم تقدير بازی کودکانه ای شده است، با بی رحمی تمام، زير دست های خشن و زبر مرده شوری شسته شود؟! و آيا نمی خواهيم باور کنيم که يقينا همين تقدير انتظار ما را نيز می کشد؟
معلمی داشتم که می گفت: بچه ها! روزهايي را که می گذرانيد اينطور ياد کنيد! يک روز نزديک تر به مرگ!
eyd1.jpg
و با اين بصيرت است که مولا عيد را اين گونه معرفی می کند...راستی آيا از وقتی که خودمان را شناختيم يک عيد، حتی يک عيد را هم درک کرده ايم؟!
و تو دوست عزيز گرفتار قرائت شاعرانه! به من بگو، با اين اوصاف، چگونه می شود بر طبل شادی کوبيد؟
چگونه می شود اين مرغک ملکوتی را با نشئه های زودگذر، از ياد غربت وطن اش باز داشت؟
* * *
گاهی عنان نفس را می شود با يک عکس ديجيتال نگاه داشت! و اين همان تجلی غلبه بر حجاب تکنولوژی است، غلبه بر لوازم خاص تکنيک محال نيست اما مشکل است...!
من نمی دانم ظاهرا تز قرائت های مختلف شامل آقا سيدمرتضی هم شده ! که يک رهگذر عزيز چنان نظری داده اند، مگر مرتضی جز حکيمی آخرالزمانی بود؟! کدام تنگ نظری برادر؟

/ 16 نظر / 17 بازدید
نمایش نظرات قبلی
amer

سلام/ سال نو مبارک . به قاعده يک کاسه پر گوشت حال کرديم . قبول باشه . به قو ل اون درويش تو مترو!! عکاسی يعنی نگاه داشتم زمان با عقب جلو کردن دستگيره آتش. يا علی مددي

منتظرمصلح واقعي

با تشکر و بعد هم سلام ! سليقه به خرج داده ايد و دستتان درد نکند ! هر چند ممکن است در برخی موضوعات با شما هم عقيده نباشم !

حسن صباح

سلام . موفق باشي . مطالبت را بعدا با دقت خواهم خواند . التماس دعا

amir

چه بگويم....

elmira

سلام.............

برو دارمت (پروا)

سلام ....اين همه درست ..حجا ب و سيد و رهگذر و مرگ و شادی و .... ولی يک سوال کجاست آن اميد منتظر؟....آن شادی منتظر از انتظار ...من به دنبال انتظار گشتم ...نبود...همه اش ::: حالا ::: بود ....نه ...بگذريم ...منتظر باشيم خدا کند همه !........همين!

قمارباز

سلام و سال نو مبارك...زحمتي كه براي اين عكسها كشيده اي قابل ستايش است...موفق باشيد.

اچبر آقا

سلام. شرمنده که همچين مسئله ای رو عنوان ميکنم. ولی شما مشکل جنسی دارين؟ توی اکثر عکسايی که گرفتين از رابطه دختر و پسر ديده ميشه. مطالبی هم که زير اين عکسا اضافه کردين اين تفکر رو به آدم انتقال ميده که که شما حسرت اونا رو ميخورين. شايد به خاطر مذهبی بودنتون باشه که مجبورين احساساتون نسبت به جنس مخالف رو سرکوب کنين. گرچه به ظاهر اينجور کارا مخالفت ميکنين ولی در باطن حسرت اميال سرکوب شدتون رو ميخورين.

.....

بنام خدا سلام بدون مقدمه.... به قبرستان گذر کردم کم بيش بديدم قبر دولتمند درويش نه دولتمرد برد يک کفن بيش نه درويش بی کفن ماند(نقل به مضمون)..

SOHEIL

از نظر من اين عکس اصل شاعرانه است.پس عکس هنری يعنی چه؟اندکی ذوق...فقط کاش نورپردازی بهتر بود.