معضل قلیان در دانشگاه صنعتی شریف !

وقتی نه در یک پانسیون پر از آدم‌های ناشناس و رنگارنگ، نه در یک مسافرخانه متروک با آدم‌های مشکوک، بلکه در بهترین و نخبه‌پرورترین دانشگاه ایران؛ جایی که می‌گویند آکسفورد یا MIT ایران است؛ دانشگاهی که از کنکور 800 هزار نفری، نهایتا 400 نفر از بهترین‌ها را جذب می‌کند، یعنی در دانشگاه صنعتی شریف، پلاکارد بزنند که «باید تا فلان روز، قلیان‌ها را جمع‌آوری کنید، وگرنه از خوابگاه محروم‌تان می‌کنیم،» شما چه واکنشی از خود نشان می‌دهید؟

 در این خبر کدام زاویه را باید دید و کدام مهم‌تر است؟ شیوع قلیان؟ دانشگاه شریف؟ یا معضل فراگیری شدید و عجیب قلیان در مهم‌ترین نخبه‌گاه این مملکت؟

این پلاکارد در عین سادگی و کوتاهی ظاهرش، حکایت از یک پدیده اجتماعی ـ فرهنگی دارد، شیوع بی‌سابقه قلیان در دانشگاه صنعتی شریف.

یعنی می‌توان باور کرد که باهوش‌ترین و نخبه‌ترین دانشگاهی‌های ایران از مضرات بی‌شمار قلیان و نیکوتین که حتی عامیانه‌ترین افراد جامعه هم از آن مطلع هستند، بی‌خبرند؟

پرسش دیگر و بنیادی‌تر این است که خوابگاه‌های دانشجویی یا لااقل خوابگاه نخبه‌پرورترین دانشگاه ایران، چه کم دارد که قلیان آن جای خالی را پر کرده است؟ قلیان سرگرمی آدمهای بیکار برای کشتن زمان است، شریفی ها چه نسبتی با این بیکاری و کشتن وقت دارند؟

 

در خوابگاه‌های دیگر، در خوابگاه‌های دانشگاه‌های دیگر، دانشگاه‌های درجه سه دانشگاه‌های غیرانتفاعی‌ها و... چه می‌گذرد؟

 48 سال از تاسیس دانشگاه صنعتی شریف می‌گذرد، هیچ وقت تابلوهای خوابگاه دانشگاه شریف، شاهد نصب چنین پلاکاردی بوده است؟ این اتفاق را باید جدی گرفت.

 

-پاسخ وبلاگ دردی کش به این مطلب(+)

/ 12 نظر / 139 بازدید
نمایش نظرات قبلی
مهدی

بنده نافی وجود قشر نخبه در این دانشگاه نیستم ولی اطلاق واژه های "باهوش‌ترین" و "نخبه‌ترین" دانشگاهی‌ها در مورد همه دانشجویان صنعتی شریف، توهین به "هوش" و "نخبگی" است. توصیه میکنم از واژه "تست زن ترین" استفاده بفرمایید. در ضمن بنده هم دانش آموخته همان دانشگاهم و این بر اساس شناخت شخصی از 6 سال معاشرت با دانشجویان دانشگاه شریف است.

دردی‌کش

یادداشت نوشتم در خصوصِ اين نوشته‌ی شما. فرصت داشتين مشاهده بفرمايين. http://www.dordikesh.com/1391/07/%d8%a7%d9%86%d8%af%d8%b1-%d9%81%d9%88%d8%a7%d9%8a%d8%af%d9%90-%d8%af%d8%ae%d8%a7%d9%86%d9%8a%d8%a7%d8%aa/

سلام خیلی خوبه که یکی از درد دانشجوهای شریف بنویسه لطفا به همه این موارد مشکلات عدیده صنفی خوابگاه رو اضافه کنید تراکم زیاد در اسکان- ساس زدگی خوابگاه بدلیل کهنگی کمدهای چوبی- بی کیفیتی وحشتناک غذا- عدم امنیت!!! همین دو روز پیش زورگیرهایی که بدلیل مقاومت دانشجوها موفق به زورگیری نشده بودند شیشه های خوابگاه شهید روشن شریف رو شکستن!!!! باورت میشه؟!

نوید

خدا رحمت کنه دانشجوهای نسل قدیم صنعتی شریف رو خیلی مرد بودند

رضا

دانشجوهای شریف چون جایی دارن درس میخونن که درسا یا غلط "کلاس" بالایی داره خیلی راحت تر از بقیه توجیه برای اینجور کارها پیدا میکنن. از رفیق‌های خودم توی خوابگاه هستن افرادی که صحبت که می‌کنی میگن ما بیشتر از بقیه میفهمیم پس بیشتر رنج می‌کشیم و این حرف‌ها. در کل وقتی یه دانشجو در این سطح تصمیم بگیره قلیون یا سیگار بکشه راحت نمیشه منصرفش کرد. نتیجش هم میشه این عکسی که شما گذاشتین و یا این عکس که فکر کنم ۱ ماه پیش از دم در اتاقمون توی خوابگاه دانشجوهای ارشد شریف گرفتم http://www.up.vatandownload.com/images2/gmzmhxur5z70ckki8w89.jpg

ايران

اگه گذاشته بودن اسلان ناب برقرار بشه اينجوري نميشد!!!!!!!!

حامی

همه ما عادت داریم به ترجیح لذت زودگذر به همه چی ولو از دست دادن سلامتیمون باشه! - نخبه و عوامم نداره...

امین

اینا فقط بچه خرخون هایی هستند که بخاطر وضعیت نادرست سنجش و آموزش در کشور ما تونستن به بهترین دانشگاه ها راه پیدا کنن ، کی گفته که اینا با هوش و نخبه هستند؟ خیلی انگشت شمار توشون آدم باسواد و با ثبات پیدا میشه

...

شما هم بخون. حسودیت میشه؟