رفسنجانی در نماز جمعه 26 تیر چه خواهد گفت؟

پس از شایعات متعدد در خصوص استعفای هاشمی رفسنجانی از منصب امامت جمعه تهران، سرانجام "رسما" اعلام شد که خطبه های نماز جمعه این هفته تهران به امامت وی برگزار خواهد شد و بدین ترتیب هرچند بحث "استعفای" اکبر هاشمی رفسنجانی منتفی شد(چون هاشمی کارکشته تر از آن است که به دست خود، خویش را از صحنه معادلات سیاسی حذف کند) اما اینک نگاه افکار عمومی، فعالان سیاسی و تحلیلگران مسائل ایران به خطبه های بیست و شش تیرماه خواهد بود.

 صرف نظر از اینکه عدم حضور رفسنجانی در نماز جمعه به مدت 8 هفته، یک تصمیم سیاسی شخصی بود یا روندی اجباری، شرایط فعلی کشور و غیبت هشت هفته ای هاشمی رفسنجانی در نماز جمعه –که نافذترین رسانه وی محسوب می شود-باعث ایجاد فضای انتظار از سوی همه کسانی شده است که تحولات ایران بعد از انتخابات ریاست جمهوری دهم را دنبال می کنند، به خصوص آنکه نماز جمعه بیست و ششم تیرماه، نخستین حضور هاشمی در مجامع عمومی بعد از انتخابات ریاست جمهوری خواهد بود.

باید این حضور مجدد هاشمی در نماز جمعه را در راستای تحولاتی چون نامه علنی و بی سابقه وی به رهبر انقلاب و همچنین خطبه های تاریخی آیت الله خامنه ای در نماز جمعه 29 خرداد ارزیابی کرد.

یکی از پیامدهای راهبردی انتخابات ریاست جمهوری دهم این بود که در جریان تحولات انتخابات و بعد از آن، تقریبا همه بازیگران عرصه سیاست ایرانی، چهره بدون رتوش و شفاف خود را در معرض افکار عمومی قرار دادند، نماز جمعه 24 تیر می تواند یک شفاف سازی تمام عیار برای چهره هاشمی رفسنجانی در افکار عمومی تلقی شود.

شاید یکی از دلایل سکوت نسبی هاشمی در روزهای بعد از انتخابات، این بود که بعد از تحولات روزهای بعد از انتخابات و به خصوص خطبه های نماز جمعه 29 خرداد ، هاشمی تاحدود زیادی در رابطه گفتمان خویش با نظام و انقلاب دچار تشویش شده بود و این حضور مجدد هاشمی در نماز جمعه، می تواند نشانگر آغاز دوره یا گفتمان جدید هاشمی و نظام باشد.

نگاهی به نوع مواضع مختصر هاشمی بعد از انتخابات این ابهام و تشویش را نشان می دهد، هاشمی در دیدار با" خانواده بازداشت شدگان حوادث اخیر" گفته بود مردم سراسر کشور بسیار خوب و حماسی در صحنه انتخابات حاضر شدند ولی متاسفانه وقایع پس از آن و مشکلاتی که برای برخی به وجود آمده ذائقه ها را تلخ کرد و فکر نمی کنم هیچ وجدان بیداری از وضع به وجود آمده راضی باشد؛ هاشمی صریحا ترویج ادعای "تنازع بر سر قدرت را در سطوح بالای نظام " انحراف در تبلیغات ذکر کرد.

اما هاشمی در نمازجمعه چه خواهد گفت؟ چند گمانه یا سناریو در این خصوص قابل پیش بینی است:

1-هاشمی رفسنجانی در خطبه های روز 26 تیر، با حمایت از رهبری ، اولا حضور خود در حاکمیت را تثبیت و تداوم می بخشد ضمن اینکه حمایت قاطع هاشمی از رهبری عملا تکذیب هرگونه جنگ قدرت در راس نظام است، هاشمی در این گزینه احتمالا سیاست" سکوت در برابر احمدی نژاد" را در پیش خواهد گرفت.

 

2- گزینه دوم این است که هاشمی رفسنجانی در نماز جمعه این هفته، انتقادی نرم از شرایط جدید بعد از انتخابات ابزار کند و در عین حال نیز از رهبر انقلاب حمایت و دفاع کند که در این صورت،بازهم حضور خود در حاکمیت را تداوم می بخشد، ضمن آنکه می توان پیش بینی کرد در چهار سال آتی نیز،چالشی محدود و غیرفزاینده با احمدی نژاد را رقم بزند و انتقاداتی چون "عدم رعایت سند چشم انداز و برنامه های توسعه و .." را متوجه دولت دهم کند.

3- اما سومین گزینه محتمل در خصوص خطبه های نماز جمعه روز بیست و ششم تیر ماه این است که هاشمی رفسنجانی با انتقاد صریح و آتشین از شرایط جدید پا به میدان بگذارد که این به معنای "آغاز دوره حضور انتقادی او در حاکمیت" و آغاز چالش بنیادین با مشروعیت دولت دهم و اثبات اتحاد استراتژیک با میرحسین موسوی باشد، این در حالی است که میرحسین موسوی هم به گفته خودش در آستانه بنیانگذاری یک تشکل انتقادی فراگیر در کشور است.

4- احتمال چهارم خطبه های نماز جمعه تهران، آن است که اساسا فضای نماز جمعه در هنگام سخنان هاشمی به نوعی تنش و التهاب گرایش پیدا کند، طوری که هاشمی اصولا نتواند سخنان خاص را آغاز کند یا به پایان برساند و در هنگام شروع انتقادات احتمالی وی، اعتراضات و شعارها مانع ادامه سخنرانی وی شود، اتفاقی که دقیقا در اردیبهشت 1377 و در هنگامی که هاشمی رفسنجانی قصد داشت در خطبه های نماز جمعه از غلامحسین کرباسچی، شهردار وقت تهران دفاع کند ولی شعارهای اعتراضی برخی نمازگزاران مانع این دفاع شد و هاشمی با تغییر موضوع سخن، مانع از تداوم التهابات و اعتراضات شد، هرچند که حضور میرحسین موسوی، مهدی کروبی و حتی سید محمد خاتمی به همراه حامیان خود در نماز جمعه بیست و شش تیر، می تواند معنادار باشد و بر پیچیدگی وضعیت بیفزاید.

/ 52 نظر / 19 بازدید
نمایش نظرات قبلی
مریم آرامیان

نئونازیست های آلمانی با لباس شخصی در حال برگزاری بزرگداشت رودلف هس جنایتکار نازی ، با شعار !maertyrer sterben nie یعنی شهیدان زنده اند. این لباس شخصی های آلمانی به لباس شخصی های ایران درود می گویند و سلام میرسو نند و میگن: شهدا ما بعد از شما چه کردیم ما را به اسم فرزندان شهید لینک کنید اینم عکس شون این لینک زیر http://www.marek-peters.com/fotos/neonazis/symbolik/rudolf_hess/rudolf_hess-gedenkmarsch-maertyrer.jpg

چه عجب شما بعد از یک ماه سکوت راشکستی ؟ نترسیدی یه وقت دستگیز بشی؟

هیچ کدوم از گزینه هات درست نبود ، شما هنوز مونده تا چرچیل بشی[زبان]

احمد

یک سئوال دارم در دولت های قبلی مشکلی نبود که بر سر این دولت افتاده اند یا در این دولت حرکتی اتفاق افتاده شاید دست خیلی ها کوتاه شده که اینطور آشفته شده اند؟

ایراندوست

آقای احمدی نژاد بهوش باش که با این حرکت ها می خواهند از شما امتیاز بگیرند اینها دوستدار ملت نیستند فقط به قدرت فکر می کنند و بعضی از این جوانهای خام هم نا خواسته در رسیدن به این اهداف آنها را کمک می کنند.

ای عزیز

آیا به عنوان یک ایرانی من حق ندارم اقلا از صدا و سیمای خودمون که ادعای مذهب هم داره بخوام حداقلهای مسلمانی رو رعایت کنه و تبعیض قائل نشه بین مسلمانان؟ راستش رفتار صدا و سیما به شدت غیر منصفانه و غیر عادلانه است. “مقتدای من دموکراسی غرب نیست.” من هیچوقت اعتقاد نداشتم و ندارم که در جائی در دنیا دموکراسی به طور کامل رعایت میشه که اگه اینطور بود به اون خانم و همسرش در دادگاه چاقو و تیر خورده نمیشد، من مشکلم با صدا و سیمای خودمونه که چرا اینطور میکنه؟ چرا اینقدر بی اعتمادی و سرخوردگی رو گسترش میده؟ چرا اینقدر منفعلانه و نا عادلانه در برابر برخی حوادث رفتار میکنه در حالیکه ظلم محسوب میشن چه در داخل چه در خارج…

مجيد

خدای من به خاک و خون کشیده شدن دوباره دوستانم در دانشگاه تهران- محیط ذرس و علم و تحصیل- توسط یک سری لباس شخصی نیمه شب با تبر و گاز اشک آور توطئه کیه؟ با مجوز کیه؟ دستگیر کردن دختر و جوان سیاه نمایی صدا و سیما توطئه کیه؟ دفاع رسمی رهبری از فردی که دروغگویی او مبرهن است توطئه کیه؟ جانب داریه آقای خامنه ای از یک فرد در آن مقام و منزلت عرشی و قدسی توطئه کیه؟ هتاکیه بسیجیان و لباس شخصیا به مردم که با چشم خود دیدم توطئه کیه؟ رواج توهین و بهتان به دیگری بدون ارایه مدرک و سند در منظر میلیون ها نفر توطئه کیه؟ برادرا و خواهرا به اسلام برگردین. به رفتار و منش پیامبر. شرافت و کرامت و انسانیت را قربانیه افراط خودتون نکنید. یک تار مو از جوونای این مملکت اسلامی کم بشه آقای خامنه ای با تحریکاتی که در کلامشون داشتن پاسخگ خواهند بود؟ این توطئه نیست؟ چرا انقدر یک سویه نگاه میکنید؟

بیتا

اقای احمد دولت های دیگه هم صد در صد مشگل داشتند با تقلب اگر هم اومدند رو نشده بود تقلب شون ولی الان دیگه صبر مردم لبریز شده تحمل انسان ها هم حدی داره لطفا کمی منصف و واقع بین باشید دیروز نماز گزاران را به گاز اشک اور بستند ( در حین نماز) و عده ای را هم با باتوم میزدند میدانید این یعنی چه؟ انصافتان کجا رفته؟ اصلا چرا مرگ بر اسراییل میگید؟ مگر نه اینکه فلسطینی ها حق شون رو میخوان و اسراییلی ها میگن شما حقی ندارید؟ حالا ملت حق شون رو میخوان و یک عده میگن شما حقی ندارید ! در ضمن اگر اونا تو مسجد الاقصی وسط نماز حمله میکردند دیروز دقیقا همین اتفاق افتاد در ضمن اسراییلی ها غریبه و غاصبند لباس شخصی ها از ائنا خیلی بدترند چون مال این اب و خاکند و با هم مطنانش.ن اینگونه رفتار میکنند

مهندس

آینده از آن کسانی است که به استقبالش می روند . شما میتوانید با تبادل لینک بازدید سایت خود را روزانه به بیش از 1000 نفر افزایش دهید... (اگر شما هم مایل هستید ... ابتدا این سایت را با نام [تایید] ۩۞۩ •▪•●POPularsite•▪•●۩۞۩ لینک کنید.)