احمدی نژاد مشایی می شود/تغییر استراتژی در برابر فشارها

بعد از تحولات فروردین ماه 1390 و ماجرای وزیر اطلاعات، اسفندیار رحیم مشایی، بر اثر فشارها و جو سیاسی شدیدی که علیه وی ایجاد شده بود، فعالیت های علنی خود را کاهش داد و ترجیح داد در سکوت و سپر احمدی نژاد کارش را ادامه دهد، نتیجه این تغییر راهبرد، سکوت صد و اندی روزه مشایی در برابر رسانه ها بود.

  از فروردین 90 تا شهریور 90 گفتمان "جریان انحرافی" توسط برخی جریانات سیاسی بال و پر گرفت با این هدف که حساب احمدی نژاد را از مشایی جدا کنند و ضمن تاکید بر راستی و درستی رئیس جمهور، "انحرافی" را که در "اطرافیان" او ایجاد شده را گوشزد کنند تا کم کم زمان جراحی تومور انحرافی دولت و شخص مشایی یا بقایی فراهم شود، اما احمدی نژاد در روزهای اخیر نشان داده است که پادزهر این سیاست را به خوبی می داند: او خود مشایی شد!

وقتی فشارها و انتقادات -به خصوص در هفته های اخیر- اوج گرفت(به خصوص بعد از سخنرانی بی سابقه رهبرانقلاب در دیدار هیات دولت) احمدی نژاد شاید آخرین برگ برنده یا برگ بازنده! خویش را رو کرده است، احمدی نژاد مشایی شده است تا توهم اینکه حساب جریان انحرافی از رئیس جمهور جداست را بشکند و به رقبایش بفهماند که برخورد با آنچه که "جریان انحرافی" خوانده می شود، برخورد با احمدی نژاد است و هیچ فاصله ای در این میان وجود ندارد.

سخنان عجیب و بی سابقه احمدی نژاد در حوزه گفتمانی و معرفتی که تاکنون مشایی آن را برعهده داشت، مانند اینکه " انسان می‌تواند مظهر خلاقیت خدا شود و هر آنچه خدا خلق کرده است انسان هم می‌تواند خلق کند" یا حمله به مفهومی چون ارتش سایبری و تقابل و تضاد فرهنگ ها و... می تواند سرفصل جدیدی از رفتارهای سیاسی محمود احمدی نژاد در دوسال پایانی دورانش باشد.

  در کنار این رویکرد، به میان آوردن بحث "یارانه ها" و تاکید بر اینکه "امکان سه برابر شدن یارانه ها" هم وجود دارد، نشان از آن است که تیم احمدی نژاد، نه تنها تاکنون "عقب نشینی " نکرده است بلکه هرگز از انتخابات مجلس نهم غافل نشده است و می خواهد به دور از هرگونه ائتلاف با اصولگرایان؛ مجلس نهم را با وعده های اقتصادی خیره کننده و عجیب فتح کند.

با این اوصاف،  نباید تعجب کنیم اگر سخنان جنجالی تر و شبیه مشایی تری(!) در هفته های آتی بر زبان محمود احمدی نژاد جاری شود، سخنانی از جنس دین که مستقیما "روحانیت" را به چالش می گیرد.
مطالب مرتبط
/ 31 نظر / 12 بازدید
نمایش نظرات قبلی
جمجمه

[لبخند]

هدایتی، انشاالله که همیشه در پناه جمجمه های خالی باشی

عروس الشهدا ، لقبی که مردم سوریه به زینب دادند!!!!!!!!!

خدا

تست

علیرضا

سلام قولا من رب رحیم خداوند عاقبت همه ما را ختم به خیر کند بقیت الله خیر لکم ان کنم مومنین

ناخدا

سلام بهمن چیطوری گلووو

العبد

سلام خداقوت موفق باشید یا حق

محسن پریژه

هوالحق؛ سلام دوست گرامی؛ مطلب زیبایی بود استفاده کردم. موفق باشید. یاحق؛ tiny/0771

ای شیعیان ، تبرکا ، برای زینب الحسنی ، عروس الشهدای سوریه فاتحه بخوانید.

شرمنده از وجود خودم بخاطر تفکر شما

واقعا خودت میدونی چی میخوای ؟ آخه آدمی مثل تو با تظاهر به داشتن دین احیانا یا مطمئنه قیامتی نیست یا مطمئنه خودش بیحساب با سفارش خاصه آقا از عقوبت درامانه . که همچین آدمی یا مجنونه یا کذاب . از تحلیل های چرندت تو چند تا مطلب به حال این ایران و ایرانی دلم سوخت . بد بخت کسی که بیشتر از من برای خوندن مزخرفاتت وقتش تلف شده . البته راه توبه بازه از نوشتن اباطیل دست بردار عقل نعمت خداوندیه برای اهداف ضاله ازش بهره نگیر و با ظاهر خوب حرف باطل رو گسترش نده . برای دنیای بد تر ازخودت آخرتت رو نابودنکن . بخدا اگه چیزی ننویسی دنیا دچار خسران نمیشه . من از خودم برداشتم . العاقل یکفی بالاشاره . خود دانی