هنوز چاقو به دست قصاب نیافتاده است...!

امروز شاید برای اولین بار شاهد یک مراسم کامل ذبح و سلاخی گوسفند از بای بسم الله تا تای تمت و باد انداختن در لاشه بودم، اما به جای اینکه به آبگوشت خوشمزه ای که می شود از دنبه های گوسفند درست کرد، فکر کنم یا چشیدن کله پاچه اش در یک صبح زمستانی و ...! از همه این مراسم نسبتا کوتاه ‌فقط یک نکته به ذهنم آمد:

قربانی کردن گوسفند از اول تا آخر چیزی حدود ٣٠ دقیقه طول می کشد، "حجم و مساحت شرع و شریعت" از این مراسم سی دقیقه ای و کل این فرایند "یک بسم الله گفتن است و رو به قبله کردن و چهار رگ اصلی را بریدن" که همه اش سرجمع یک دقیقه هم طول نمی کشد.

‌ بعد از این "یک دقیقه ابتدایی و ابداعی"‌دیگر خود قصاب با عقل و تجربه اش می داند که باید چاقو را کجا فرو کند و شکاف دهد و ...که  البته همه قصاب های دنیا هم می دانند که باید با لاشه چه کنند و  چطور آن را به آشپز تحویل بدهند و اصولا کارویژه و معرفت و تحلیل قصاب ها در همه دنیا یکجور و یکسان است،‌نیازی هم نیست که شرع و شریعت بیایید و به قصاب(بعد از آن مرحله ابتدایی-ابداعی) توضیح دهد که چه بکند و ...

چیزی که امروز به آن فکر کردم این بود که شاید بشود این فرایند سلاخی و خیلی از احکام معمول شریعت  را طور دیگری نگاه کرد، به این معنا که دین همان حرکت شروعی،‌ابتدایی،‌ابداعی است و "ادامه کار" به عقل متعارف سپرده شده است،

فکر کنم مشکل عمده ما این است که هنوز چاقو دست قصاب نیافتاده است!

/ 48 نظر / 16 بازدید
نمایش نظرات قبلی
رضا

سلام.سروش هم همین رو میگه

محمد

سلام. دیدن این صحنه ها خشونت آوره ! اما تو زندگی دینی و عرفی خودمون خیلی از این یک دقیقه ها رو داریم که بقیه 29 دقیقه رو شرعیش می کنه. به قول مرحوم شریعتی کلاه شرعی می سازیم (شاید!)

پلنگ چش قشنگه

بخاب بابا

بزمانه

با این حساب مرحوم بازرگان هم پر بی راه نمی گفت که دم در مدرسه رفاه به مردمی که شعار می دادند گفت انقلاب کردید پیروز شدید دستتان درد نکند بروید خانه هایتان بگذارید بقیه کارهایش را ما بکنیم!

یک دوست

با سلام . نتیجه گیری نهایی شما از این قضیه نمیتواند صحیح باشد زیرا فرض نخست شما درخصوص حضور شرع در یک دقیقه نخست ذبح صحیح نیست . اگر به احکام اسلامی دقت فرمائید متوجه میشوید درخصوص تمام مراحل کشتار دام احکام خاص وجود دارد از جمله اینکه پس از خروج خون از بدن دام ذبح شده , قصاب باید دست و کارد خود را کاملا بشوید تا گوشت گوسفند الوده (نجس) نشود . قصاب باید هنگام خرد کردن گوشت دام , برخی بافتها را از گوشت جدا و دور اندازد (عموما غدد حیوان ) . پس شرع در ذبح دائم فقط ابتدای کار حضور ندارد اما حضورش در دیگر مراحل هم غیر عقلانی نیست و در واقع کمک و هدایتی است برای عقل . البته اگر به خرافات و اوهام الوده اش نکرده باشند .

mehdi

نمی دونم چرا اصلا یک لحظه به اون موجود فکر نکردی (در مورد اینکه انسان لاشه خوار نیست صحبتی نمی کنم چون اثبات شده که اساسا انسان گوشت و خون خوار نیست) ولی اونم یه مخلوقه مثل ما با قدرت عقل کمتر و در حد خودش ولی اونم درد و .... احساس میکنه چرا حس چاقو و ترس و ضربان قلبو ، برای اون متوجه نشیم؟ جرا وااقعا سر بریدن جنایت نیست اونم یه موجود بی دفاع

سارا

متااااااسفممم !!! بــغض کردم ! تــف به هم چین کسایی که یه همچین مو جوده بی گناهی رو اینجوری می کشــن !! جنایت تا چه حــد ؟؟؟ این عکسو بردارین و با احساسات ِ مردم بـازی نکنید !

iman mar

قربانی گوسفند جنایتی عادی! دردی که کسی آن را درک نمی کند! گناهی بزرگ برای خشنودی الله! این رسم در کشورها و ادیان دیگر هم هست منتها برای خدایانی با نامهای دیگر! البته خدایی با نام دیگر در دین دیگر این مطلب را قبول نداره اگر انسان به اشتباه در حال حاضر گوشت میخورند ، میتواند مانند انسان حیوانها را بکشد ، میتواند آنها را بیهوش (مثلا با شوک برقی مانند کافران ) کرده بعد جنازه آن را مصرف کند به عنوان یک پزشک عرض می کنم این طرز فکر اشتباه هم که مذهبیون دارند که با این طرز کشتن خون گوشت می رود وگوشت بهتر و. ... از نظر علمی و پزشکی کاملا اشتباه هست درضمن توجه کنید تفاوت بزرگ معنایی و تاریخی بین دو کلمه قربانی و کشتن هست اگر دوست داریم به عنوان فردی مذهبی قربانی کنیم ، میتوانیم با دادن پول آن به یتبمان ، مراکز خیریه ، ساخت بیمارستان و... کارهایی زیبا و خوب انجام دهیم