تله فیلم ؛ میهمانی ظهر جمعه مردم با مشق شب نوکارگردانها؟!

میلیونها خانواده ایرانی ظهرهای جمعه، مشتری شبکه یک تلویزیون هستند، آنها عادت دارند آخرین ساعات مفید تعطیلی آخر هفته خود را پای پخش فیلم های سینمایی از این شبکه بگذرانند، سنت پخش فیلم های سینمایی از شبکه ایی که خود را "شبکه ملی هر ایرانی" معرفی کرده است، سالهاست که تداوم دارد، اما خانواده های ایرانی برخلاف سالهای نه چندان دور که خاطره ظهرهای جمعه را با فیلم های سینمایی کلاسیک و به یادماندنی(ولو بعضا تکراری!) سپری می کردند، اخیرا شاهد پخش گسترده و مداوم "تله فیلم های ایرانی" در ظهرهای جمعه هستند.

تولید انبوه و پخش گسترده تله فیلم ها ظاهرا یکی از سیاست های مدیریتی عزت الله ضرغامی برای ترویج توانمندی فیلمسازان ایرانی و در اختیار گذاشتن تریبون وسیع صداوسیما در این مسیر، محسوب می شود.

تله فیلم در صداوسیما

هرچند که نمی توان فی نفسه به این ایده رسانه ایی-مدیریتی ایراد گرفت اما به نظر می رسد با توجه به آمارهای منتشر شده در مورد برنامه های پرمخاطب تلویزیون، نه مخاطبان عام صداوسیما و نه اصحاب نقد و رسانه چندان اقبالی به پدیده "تله فیلم های ظهر جمعه ایی" نشان نداده اند و این پدیده، آنچنان که باید در قاب شیشه ای تلویزیون، جاگیر نشده باشد.

واقعیت این است که  مردم به حق توقع دارند  ظهر جمعه شان صرف دیدن مشق شب نوکارگردان ها نشود، مردم دوست دارند ظهر جمعه، با فیلم های جذاب و حرفه ایی، سپری شوند

اما چند دلیل عمده را می توان در خصوص عدم توفیق نسبی تله فیلم ها برشمرد:

1-به نظر می رسد عمده تله فیلم های پخش شده، از "نوکارگردان ها" است و به بیان دیگر، تله فیلم های پخش شده، مشق شب فیلمسازانی است که این شانس را یافته اند که تمرین های تصویری و سینمایی شان در قاب تلویزیون، خوراک یکی از بهترین و پرمخاطب ترین زمان های پخش سیما شود،بنابراین  شاید اولین دلیل پس زدن تله فیلم ها در عدم تعریف صحیح مخاطب نهفته باشد.

واقعیت این است که  مردم به حق توقع دارند  ظهر جمعه شان صرف دیدن مشق شب نوکارگردان ها نشود، مردم دوست دارند ظهر جمعه، با فیلم های جذاب و حرفه ایی، سپری شوند،از این رو شاید با تغییر زمان پخش تله فیلم ها بخش عمده ای از این مشکل حل شود.

-با نگاهی به ساختار اکثریت تله فیلم های پخش شده، می توان دریافت که به دلیل تهیه و تولید تله فیلم ها در ساختار و چارچوب اداری و خاص  "صداوسیما" ، این آثار فاقد رویکرد حرفه ایی اقتصادی لازم در ایجاد جذابیت هستند(رویکردی که تهیه کنندگان سینمایی آن را بکار می گیرند) و به همین دلیل است که تله فیلم های تولید شده معمولا به صورت ارزان و ساده و حتی انبوه  با استفاده از کمترین خلاقیت بصری و سینمایی و بازیگران درجه سوم و چهارم تولید می شوند و کمتر به یاد می مانند و زود به فراموشی سپرده می شوند.

عزت اله ضرغامی

3-نکته دیگر این است که از نظر مضمون و محتوا نیز تله فیلم ها تعریف و هویت خاصی ندارند و می توان آنان را "سریال های تک قسمتی" توصیف کرد که در شبکه های مختلف تلویزیونی پخش می شود، قرار است چه حرف جدیدی از این قالب جدید زده شود؟

آیا تله فیلم ها صرفا برای پرکردن آنتن ساخته می شوند؟  صداوسیما در سالهای اخیر، روزنه ای را برای جلب همکاری با فیلمسازان مطرح سینمایی مثل "ابراهیم حاتمی کیا، کیانوش عیاری،فریدون جیرانی و .." برای ساخت سریال های تلویزیونی  باز کرده است به اذعان کارشناسان امر تجربه موفقی را به جای گذاشته است، چرا صداوسیما همین تجربه را در زمینه تولید تله فیلم تکرار نمی کند تا شاهد غنای هرچه بیشتر تولید محتوای تصویر در کشور باشیم.

4-یکی از کارکردهای تله فیلم در شبکه های تلویزیونی جهان، ساخت مشترک یک تله فیلم با همکاری چند شبکه تلویزیونی در کشورهای مختلف است که باعث آفرینش اثری با کیفیت بالا می شود،  به عنوان مثال شبکه BBC  و ZDF  ید طولایی در ساخت آثار این چنینی دارند که سابقه افتخارآمیزی برای این شبکه ها محسوب می شود، چرا سازمان صداوسیما به سراغ ساخت تله فیلم هایی با همکاری کشورهای خارجی نمی رود که تجربه و غنای تولیدات ساخت داخل، افزایش پیدا کند؟ 

/ 10 نظر / 11 بازدید
بهمن

درباره پراید آقای جلیلی خیلی عوامانه آمده بودید. یاد حرف مردم در قصه پدر و پسر و الاغ افتادم. سالها گله از ماشین های ضد گلوله مسئولان می کردیم و حالا ... معلومه کلاش دیجیتال جنابعالی یه جورایی خشاب تموم کرده برادر و گرنه موضوعات بهتری هم برای تحلیل و مچ گیری و سیبل کردن هست. به هر حال موفق باشی.

ُاحسان

تلویزیون که خیلی وقت است کلا ترکمون زده به همه چی برادر

ش

[لبخند]

ممممممممممممممممم

ای بابا این عزت الگاد گند کشیده به سدا و صیما شبکه شیش که دیگه محشره من آخرش نفهمیدم حزب الله چند تا سرباز گرفت یا نتیجه کابینه سینیوره چی شد یا چرا مصر به اجلاس گروه غیر متعهد ها اومد یا نه شما خبرنگار ها هم که از انتقاد منتقاد ............ گیر دادین به پراید جلیلی بابا گیر بدین به خبر ساعت 14 بشمر ببین چند تا خبر می گه یا 20:30 را با 20:30 دو سال پیش مقایسه کنین یا اصلن هواپیمای 130 سی چی شد کی تو سامرا بمب گذاش چه گروهی برای چی و هزارا تا سوال دیگه

ممممممممممممممممم

در مورد اون مرسدس زمون شاه هم باید بگم ربطی به پاکت قهوه ای که نداره ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ تحلیلستون وبلاگت تبدیل شده به یه مشت خبرنامه سطحی من 2 ساله وبلاگت رو تعقیب می کنم

ممممممممممممممممم

سلام من حامد هستم همیشه ممممممممممممممممممممممممممممممممممممممممممممممممممممممم معرفی می کنم خودمو

مانی

خب قیمت نوکارگردانها ارزونتره. فیلم خارجی نشون نمیدن. چون لباس بازیگرا رو هم باید سانسور کنن. با سینما هم که مشکلات اساسی دارن. خودشون فیلم میسازن تا بتونن پخش کنن. درباره محتوا هم که معلومه وضعیت چجوریه. در این تله فیلمها فقط تبلیغ مذهب میشه. همین! چون اگه تبلیغ تفکر بشه خطر داره. ممکنه آدمها یاد بگیرن فکر کنن! جون مادرت این آهنگ رو بردار. چند ماهه اعصابم رو خرد میکنه. هر وقت میام اینجا این شعر مسخره رو میشنوم. میرا گفت چرا این آهنگ رو گذاشتی. بسه دیگه. برش دار لطفاَ.

م.ح.ا

سلام هم فونت وبلاگت و هم فیدت زیادی ریزه، یکم بزرگترش کن، مثل سایتهای معمولی!

پشت پرده نیمه پنهان

آقا من رسما تو کف تیتر این مطلب وارد شده ام! میهمانی، مشق شب، نوکارگردانها! [دست] تیتر هشت پهلو اند زرنگی یک خبرنگار قالتاق است. بلا شک

مهدی افضل زاده

نمی دونم من رو می شناسید یا نه ولی به نکته ی بسیار مهمی اشاره کردید .ساختن این تله فیلمها در حالی است که خود جناب ضرغامی در ابتدای تصدی این پست گفتند رسالت اصلی صدا و سیما ساخت سریال های قوی است واصلا ساخت تله فیلم ممنوع شده بود.این بلا بر سر کارتون های ما نیز آمده است و دیگر کودکان ما کارتون هایی همچون سندباد،یوگی،دکتر ارنست و مدرسه ی موش ها را نمی بینند و مجبورند ...