نگاهی به فیلم دعوت: کهنه‌کارگردان سینمای جنگ در یک میدان مین جدید

"دعوت" روایت زنان در موقعیت‌های مختلف است که هر یک با پدیده کودک ناخواسته مواجه می‌شوند و برای حل مشکل به سقط جنین روی می‌آورند، ‌حاتمی‌کیا تلاش کرده مسئولیت پدر و مادر شدن را به جامعه گوشزد و بچه‌دار شدن را دعوتی بداند که کودکان بیگناه با آن مواجه می‌شوند و پدر و مادر حق ندارند نشانه مسلم خدا را پس بزنند یا پس بدهند.

نکته قابل توجه "دعوت" آن است که اولین فیلم حاتمی‌کیا است که مستقیم یا حتی غیر مستقیم به مفاهیم ایدئولو‍ژیکی چون جنگ و انقلاب و... ربط ندارد و در تولید آن ستاره‌هایی چون محمدرضا شریفی‌نیا، مهناز افشار، محمدرضا فروتن و... دعوت شده‌اند. این مولفه‌ها دیدن "دعوت" را با حساسیت و اشتیاق بیشتری برای مخاطبان مواجه می‌کند.

مهناز افشار،‌لیلا حاتمی

آمارهای خطرناک و رو به تزاید سقط جنین در محافل رسمی و غیر رسمی لابد بهترین دلیل بوده تا کهنه‌کارگردان جنگ به فکر ساختن فیلمی با موضوع سلب حق حیات از نوزادان ناخواسته بیفتد. این تغییر جسورانه ساحت فیلمسازی با توجه به شرایط زمان در جای خود می‌تواند نقطه‌ای مثبت در کارنامه حاتمی‌کیا ثبت شود.

حاتمی‌کیا تقریبا در انواع روایت از جنگ به اشباع رسیده بود؛ از آغازی مثل "هویت"، "‌دیده‌بان" و "مهاجر" تا "آژانس شیشه‌ای" و "موج مرده" و "به نام پدر". جالب اینکه او قبل از هر منتقدی موقعیت اشباع‌شده خود را شناخت و پای به مرحله‌ای جدید از فیلمسازی گذاشت، ‌جسارتی که هر کارگردانی ‌به آن نزدیک نمی‌شود

باید توجه داشت که حاتمی‌کیا تقریبا در انواع روایت از جنگ به اشباع رسیده بود؛ از آغازی مثل "هویت"، "‌دیده‌بان" و "مهاجر" تا "آژانس شیشه‌ای" و "موج مرده" و "به نام پدر". جالب اینکه او قبل از هر منتقدی موقعیت اشباع‌شده خود را شناخت و پای به مرحله‌ای جدید از فیلمسازی گذاشت، ‌جسارتی که هر کارگردانی ‌به آن نزدیک نمی‌شود.

در "آ‍ژانس شیشه‌ای" حاتمی‌کیا پیچیده‌ترین، ‌کاملترین و جذابترین نوع روایت را از جنگ به نمایش گذاشت و نوعی دموکراسی داستانی ظریف برای شخصیت‌های متضاد فیلم آفرید که جذابیت اثر را چند برابر می‌کرد، اما به نظر می‌رسد در "دعوت" با وجود تلاش حاتمی‌کیا برای ایجاد نوعی تنوع و تکثر و ایجاز،‌ روایت پیچیده و جذاب ساخته نمی‌شود.

ابراهیم حاتمی کیا

"دعوت" برای حاتمی‌کیا مثل پا گذاشتن به یک میدان مین و شروع تمرین فیلمسازی در ساحتی جدید است. اما یک آغاز محتاطانه و محافظه‌کارانه برای ورود به سینمای اجتماعی. البته حاتمی‌کیا در این نخستین گام با استفاده از ساختار اپیزودیک با یثربی کار کرده و ترجیح داده با راهنمایی او پا به این میدان جدید بگذارد و به نظر می‌رسد باید "دعوت" را از این منظر دوگانه تفسیر کرد.

مهمترین مشکل "دعوت" ‌تعلیق است: فیلم معلق است بین نگاه زنانه فیلمنامه‌نویس و نگاه دینی کارگردان. یثربی بیشتر به دغدغه زنانه موضوع سقط جنین پرداخته و حاتمی‌کیا هم بیشتر در پی ترویج نگاهی ماورایی / دینی به موضوع حق حیات نوزاد بوده، اما‌ این دو نگاه با هم چفت نشده 

مهمترین مشکل "دعوت" ‌تعلیق است: فیلم معلق است بین نگاه زنانه فیلمنامه‌نویس و نگاه دینی کارگردان. یثربی بیشتر به دغدغه زنانه موضوع سقط جنین پرداخته و حاتمی‌کیا هم بیشتر در پی ترویج نگاهی ماورایی / دینی به موضوع حق حیات نوزاد بوده، اما‌ این دو نگاه با هم چفت نشده و حتی می‌توان گفت یکدیگر را تا حدود زیادی خنثی کرده است.

 

این دوگانگی طبعا بر کارگردانی فیلم اثر گذاشته و حاتمی‌کیا را تا حدود زیادی از یک معماری هماهنگ و هنری بازداشته است. (بازی ضعیف فروتن را می‌توان مصداق آن دانست). مجموعه این عوامل باعث شده با وجود نام بزرگ حاتمی‌کیا و ستاره‌های فراوان، "‌دعوت" اثری درخشان نباشد و‌ دیالوگ‌های جسورانه و حاتمی‌کیایی هم نتوانسته ضعف‌های فیلم را پنهان کند.

واقعیت این است که حاتمی‌کیا هنوز در بیان موجز روایت به تبحر نرسیده و از سوی دیگر ناکافی ماندن جذابیت‌های نمایشی در "دعوت" و ترسیم ناقص نقطه اوج در داستان‌ها، ‌نقصی دیگر است که در ساختار فیلم دیده می‌شود.

-لینک مطلب در مهر(+)

/ 24 نظر / 7 بازدید
نمایش نظرات قبلی
محمد جعفر اسلامي

سلام با افتخار لينك دادم فكر ميكنم يكي از عيوب اين فيلم تقطيع زياد آقاي حاتمي كيا بود كه شايد نتوانسته باشد حق مطلب را آنطور كه بايد وشايد ادا كند

مریم یگانه

آقای هدایتی! "دعوت" روایت زنان در موقعیت‌های مختلف نیست که روایت زنان و در واقع افراد مختلف در یک موقعیت مشابه است.

من

فقط باید بگم حاتمی کیا فوق الاده است.همین.

وحيد

افتضاح به تمام معنا بود و بس [عصبانی]

لیلا(دختر آسمان)

تنها بازیگر خوب فیلم خیراندیش بود . یه بازیگر واقعی. ولی این مساله خیلی پیچیده تر از اینی بود که نشون داده شد . همه چیز حداقل شرعی نشون داده شده بود . و اخلاقی حتی زن صیغه ای .نمی فهمم چرا خودمون رو با صیغه محرمیت گول می زنیم و کار مون رو توجیه می کنیم.

ویستا

سلام متن خوب بود به ما هم سر بزنین

جوجو

من دعوت دیدم با همه کارهای آقای حاتمی کیا فرق داشت اما به خوبی کارهای پیشش نبود شاید چون فرق داشت.اما غمگینم کرد.اقای حاتمی کیا گفت نظر بچه ها رو تو اینترنت می خونه .اقای حاتمی کیا می خوام بگم ازت ناامید نیستم شاید چون تغییر روش دادی کارت زیاد خوب نشد.اما برای اولین بار یک سینما پر از آدم وخانواده دیدم ویک تبلیغ خوب که باعث شد همه اون هایی که شوق سینما نداشتن گفتن بریم ببینیم.در هر صورت خوب بود.موفق باشی.تو می تونی!!!

بهروز

گفتی که در "آ‍ژانس شیشه‌ای" حاتمی‌کیا پیچیده‌ترین، ‌کاملترین و جذابترین نوع روایت را از جنگ به نمایش گذاشت و نوعی موکراسی داستانی ظریف برای شخصیت‌های متضاد فیلم آفرید که جذابیت اثر را چند برابر می‌کرد، راستش من نمی فهمم یا شاید بهتره دوباره ببینیش. فارغ از جذابیتی که بیشتر مدیون موسیقی و عبور از خط قرمز ها بود فکر میکنم خیلی از بزرگان مثل کیارستمی رو هنرمندانه زیر تیغ برد... دموکراسی؟؟؟

مینا

به نظر من بهترین فیلم حاتمی کیا دعوت .چحالا یکی هومده مشکلات این زنای بدبخت درک کرده همه ازش انتقاد می کنن.