یک مزرعه گوجه فرنگی و یک راز ؛ میراث باقی مانده از "آل زبیر"

پنجاه کیلومتر روبروی خرمشهر خودمان، آن طرف مرز، جنوب بصره،  این شاید سرراست ترین آدرس "الزبیر" باشد،  شهری  کوچک که امروز همه یادگار و میراث "آل زبیر" را در خود جای داده است. 

آل زبیر -منسوب به زبیر بن عوام صحابی پیامبر(ص) که نهایتا در جنگ جمل در مقابل علی(ع)  قرار گرفت و البته در آخر کار پشیمان شد- در نیمه دوم قرن اول هجری و در خلاء قدرت ایجاد شده بین حکومت معاویه و یزید، به عنوان "مدعی جدی خلافت" سر برآوردند و نقش کوتاه اما موثری در تاریخ اسلام ایفا کردند.

 

 آل زبیر مدت کوتاهی بر حرمین شرفین و حجاز و بصره مسلط شدند، زبیریان قیام  مختار را سرکوب کردند و نهایتا به دست عبدالملک مروان در سال 73 هجری، طومار خلافت نیم بند و دهساله "آل زبیر " در هم پیچیده شد.

 اما آل زبیر یک راز تاریخی دارد؛  رازی خون آلود، آل زبیر در همان ده سال خلافت نیم بند، یک نظام تبلیغاتی-سیاسی-مذهبی در مقابل آل محمد(ص) علم کردند، آل زبیر بیش از 30 راوی رسمی حدیث در سه نسل پی در پی داشت، بخش عمده ای از احادیث متضاد و اختلاف افکن شیعیان و اهل سنت به "احادیث آل زبیر" و "راویان آل زبیر" بازمی گردد ، راویانی چون " هشام بن عروه بن زبیر" که به تنهایی 194 حدیث روایت کرده است

  جمع روایات آل زبیر بیش از 700 روایت می رسد، آل زبیر  به خیال خود، انتقام ناکامی خود را با جعل حدیث علیه علی(ع) گرفتند و اختلافات شیعه و سنی با این احادیث در قرون بعدی، عمیق تر شد.

 آنچه که امروز از آل زبیر  باقی مانده،  قبر و مسجد جناب "زبیر بن عوام"  و یک مزرعه نسبتا بزرگ گوجه فرنگی-مزارع الزبیر- و  زخم خون آلود اختلاف است و شهر الزبیر در استان دیالی عراق، جنوب بصره، پنجاه کیلومتر روبروی خرمشهر خودمان!

/ 10 نظر / 94 بازدید
0

تو علوم سیاسی خوندی ولی بیشتر از تاریخ می نویسی.

kamran

آقا بهمن موضوعات روزو بحث کن

...

جالب بود ولی چطور رفتی به استان دیالی عراق، جنوب بصره؟! جای "میدونی" ها خالی نباشه...

در دمشق چه میکذرد

مسعود قلعه

سلام همیشه مطالب وبلاگت دست اول دست اول است . نو و بکر . همیشه استفاده می کنم و ممنونم. موفق باشید و سربلند

mersad

کلیپ زیبای شبکه نصر درباره زنان و بیداری اسلامی با صدای حامد زمانی (دو زبانه فارسی و عربی) http://www.nasrtv.com/modules/video/singlefile.php?cid=15&lid=6401

ح

ممنون از مطلبتون ما عملا از تاریخ اسلام پیزی نمی دانیم و با یک تحریف عظیم و بی ساقه در تمامی حوزه ها مواجهیم پیدا کردن سرنخ های مناسب برای باز کردن گره های تاریخی می تواند به حل بسیاری از مسائل کمک کند. نکته ای که شما نگاشتید هم در همین مسیر است..

ح

مثلا بسیاری از انحرافاتی که در شیعه به وجود آمده محصول نعل وارونه اموی و عباسی است که درون فرهنگ شیعه راه یافته است. تاریخ صدر اسلام قرن ها در اختیار اینها بوده و هر چه خواستند با آن کرده اند..