ائتلاف تلویزیونی علیه پدیده شگفت انگیز "دروغ در مقابل دوربین"

پنجمین مناظره انتخابات ریاست جمهوری دهم، بین دو نامزد اصلاح طلب " مهدی کروبی و میرحسین موسوی" در حالی انجام شد که برخلاف آنچه که رقبای اصلاح طلبان و حتی مجری صداوسیما با سئوالهای جهت دارش- توقع داشتند، مناظره کروبی و میرحسین موسوی، "دوئل اصلاح طلبان" نشد، بلکه هر دو نامزد اصلاح طلب، در حرکتی هماهنگ علیه محمود احمدی نژاد متحد شدند و تقریبا همه وقت هردو نامزد، علیه شخص احمدی نژاد بکار رفت.

دو نامزد نسبتا سالمند اصلاحات، یعنی کروبی 72 ساله و میرحسین 68 ساله امروز در مقابل هم قرار گرفتند تا بار دیگر این پیام نه چندان خوشایند برای اصلاح طلبان، گوشزد شود که این "آخرین حضور" کروبی و میرحسین و حتی خاتمی و نسل اول اصلاح طلبان ایرانی است.

حساسیت این مناظره برای میرحسین بیشتر از کروبی بود، چون می بایست اثرات فوق العاده ای که مناظره 13 خرداد گذاشته بود را جبران کند، اتفاقی که دقیقا در آخرین لحظات این مناظره روی داد و میرحسین موسوی چهره ای دیگری از خود را نشان داد: قاطعیت، صراحت و البته مقداری عصبانیت.

کروبی هم مثل میرحسین در اولین مناظره بعد از احمدی نژاد ترجیح داد در اولین فرصت تلویزیونی، دفاعیات و توضیحاتی ارائه کند و حتی مثل میرحسین، توضیحاتش را از روی کاغذ و به اصطلاح "کتبی" بخواند که البته این سنت نه چندان مرسوم به اشکال ذاتی برنامه "مناظره" از سوی صداوسیما بازمی گردد، چون باید مناظره ها حالت دیالوگ و گفتگوهای کوتاه و سئوال-جوابی به خود بگیرد که عملا در مناظره های انجام شده، چنین حالتی دیده نمی شود و غالبا آن نامزدی که مناظره را تمام می کند، با ردیف کردن حملات و اتهامات متعدد به رقیب، سعی می کند پیروز میدان شود.

کروبی -میرحسین

نکته قابل توجه مناظره هفدهم خرداد، این بود که ظاهرا برای کروبی بسیار مشکل است که مستقیما با دوربین سخن بگوید و برای همین مرتبا در هنگام سخن گفتن به مجری -پورحسین- نگاه و خطاب می کرد، میرحسین برخلاف مناظره های سابق، این بار کاملا متوجه دوربین بود و دیگر مجری را مورد خطاب قرار نمی داد.

کروبی به تفضیل در مورد موضوع شهرام جزایری، زندان بنیاد شهید، توهین به همسر احمدی نژاد و متراژ خانه اش در شمیران سخن گفت و از جمله مثل خود احمدی نژاد تاکید کرد که اگر من یک سند دارید که از اموال دولتی و عمومی که پول برداشته ام، منتشر کنید.

اما میرحسین هم در مناظره امشب، نوک پیکان حملات خود را کاملا متوجه احمدی نژاد کرد و مثل احمدی نژاد با پلاکاردهای آماری سخن بگوید و علنا رئیس دولت نهم را به دروغگویی متهم کرد.، میرحسین موسوی با اشاره به سخنان اخیر دکتر احمدی نژاد در مورد اینکه نرخ تورم 15 درصد است، با نشان دادن آمارهای رسمی بانک مرکزی به دوربین صداوسیما نشان داد که امروز تورم به 4/25 درصد رسیده است.

شاه بیت سخنان موسوی در مناظره امشب، جایی بود که گفت"در مقابل پدیده شگفت آور قرار داریم که مقابل دوربین به مردم نگاه می کند و سفید را سیاه می بگوید یا می گوید دو ضربدر دو می شود 10! هیچ چیز بدتر از این نیست که حکومت به مردم دروغ بگوید"

میرحسین، سخنان احمدی نژاد را " دروغ به نام مذهب" توصیف کرد.

کروبی در بخش دیگری از این مناظره طرح اقتصادی خود موسوم به "70 هزار تومان" را مجددا طرح کرد و گفت:نفت مال ملت است، صادرات نفت در اختیار دولت باشد برای کار زیربنایی و بقیه پول نفت باید در اختیار ملت باشد، هرکس خواست پولش را بگیرد و هرکس نخواست، سرمایه گذاری کند، نباید اینطور باشد که دولت مالک نفت باشد و برای مردم کرکری بخواند."

موسوی در ادامه مناظره، مجددا به رئیس دولت نهم حمله کرد و گفت:در یکی دو هفته اخیر به بهانه حضور من در انتخابات،حمله به "دهه اول انقلاب" می شود، دهه ای که مربوط به امام و شهدا و مدیران شجاع است و متعلق به همه مردم است،

موسوی گفت: مردم به "دهه اول انقلاب" علاقه دارند.

در بخش پایانی مناظره، کروبی دست از حمله به دولت نهم و احمدی نژاد برداشت و مستقیما به سراغ موسوی رفت، ابهام در موضع اصلاح طلبی و ابهام در تصمیم گیری در برابر "مشکلات سخت" و "شرایط خطرناک" دو شلیک مستقیم کروبی به میرحسین بود که موسوی در پاسخی کلی و غیرچالشی گفت::من فردی قوی بودم و الان هم همان هستم، رکن اصلی حضور مردم در صحنه، دولت فقط باید بستر را آماده کند، مستقل آمدم ولی فضا را باز نگه داشتم ، من "اصلاح طلبی هستم که مرتبا به اصول مراجعه می کنم".

موسوی در این مناظره، بازهم مثل سابق عملا بر فراتر بودن خودش از مفاهیمی مثل "اصلاحات، اصلاح طلبی، اصولگرایی و محافظه کاری و ..." تاکید کرد و البته از هرگونه تعریض، کنایه یا سئوال و چالش آفرینی علیه کروبی خودداری کرد.

اما قوی ترین و قابل تامل ترین سخنان میرحسین در حضورهای تلویزیونی در آخرین لحظات این مناظره روی داد، اعتراض شدید وی به مجری صداوسیما که مرتب تذکر می داد علیه "نامزد غایب"-یعنی محمود احمدی نژاد سخن گفته نشود،آخرین و موثرترین حمله میرحسین بود، میرحسین با عصبانیت به مجری گفت چرا وقتی احمدی نژاد دروغ می گفت و پرونده سازی می کرد، شما اعتراض نمی کردید؟

دقایق پایانی مناظره امشب بین کروبی و میرحسین، تقابل دو دیدگاه و دو برداشت از مفهوم "اصلاحات" بود، اینک هواداران و علاقه مندان اصلاحات با دو گزینه مواجهه هستند:1- آزمودن مدل و چارچوب و تعریفی جدید از اصلاحات با محوریت میرحسین موسوی.2- حرکت در تداوم مسیر متوقف شده مفهوم اصلاحات که امروز کروبی با ژنرال های اخراجی اصلاحات میاندار مدیریت و ادامه آن شده است.

البته قابل پیش بینی است در آخرین مناظره که فردا با حضور محسن رضایی و محمود احمدی نژاد صورت می گیرد، احمدی نژاد با "وقت اضافه ای" که قاعدتا صداوسیما به او خواهد داد، به سخنان کروبی و میرحسین پاسخ دهد، پاسخی که دیگر کروبی و میرحسین، فرصتی برای جواب به این آخرین پاسخ نخواهند داشت.

/ 8 نظر / 9 بازدید
آرزو

اشتباه می کنی . سه شنبه نشست میر حسین با مرتضی حیدری است و هر صحبتی که فردا احمدی نژاد مطرح کند در آخرین برنامه پاسخ خواهد داد . در ضمن حرکت موسوی تند بود اما لازم و ضروری . فیلم زیبا و تاثیر برانگیز احمدی نژاد را بی اثر کرد . احتمال خیلی زیاد فردا در وقت اضافه , احمدی نژاد رویکرد مظلوم نمایی و آخرین پرده این سناریو را برایمان بازی خواهد کرد . بدترین نکته این مناظره ها که باعث و بانی آن احمدی نژاد شد باز کردن مسایلی بود که تا همین امروز در ذهن عوام بسیار مقدس و ارزشمند بود . از افراد و شخصیتها بگیر تا حریمهای خاص و این آخری لکه دار شدن دامان شهدا و بازماندگانشان . تا امروز نوعی مصلحت اندیشی وجود داشت که همه چیز را تحت تاثیر قرار داده بود . من از نوع فکر احمدی نژاد هم متعجبم چطور چیزی مثل زندان بنیاد شهید را که حتمن او جریانش را میداند بازگو می کند و باعث این نقاط تیره میشود . واقعن قصد او خدایی و خدمت به خلق است ؟!

دهقان

سلام نمیدانم درباره ی آخرین دیدار اصلاح طلبان خط امامی با مردم. یکمقدار در تحلیل میخواهید جلوترها را ببینید. الآن جلوتر از گفتمان میر حسین با تمام اشکالاتش چیست... شما موافقید با اینکه حسین درخشان دستگیر شده برادرم؟ باید نگاه کرد مصالح کشور چیست و کمی صادق بود. شما خودتان هم خوب میدانید تنها با آمدن میر حسین میتوان از جریانی که با آمدن اوباما در آمریکا روی کار آمده استفاده کرد. یکبار با وبلاگ پاسداران گفتگوی انتقادی کردید، الآن هم همان نظرات را دارید یا معتقدید :"دوران امام و مطهری تمام شده و باید به مصباح پرداخت"؟ از گزیده و چکیده ی مناظره استفاده کردیم یا علی

صادق

فراموش نکن جناب هدایتی که موسوی سه شنبه شب در گفتگوی زنده خبری 45 دقیق وقت خواهد داشت باز هم دروغ گویی هایی محمود را به مردم بگوید. فراموش نکن که موسوی جمله مهمی گفت که احمدی را از حیز انتفاع ساقط کرد. ((هر قدر می خواهید به او وقت دهید که بیاید و دروغ بگوید))

امی

تو سایت پارسیینه خوندم یان تحلیل رو . شما نوشتی یا آنها؟!

پوکه

پوکه های کلاش هم نم کشیده و دیگه داره تیر هوایی میزنه. زنده باد میرحسین

غریب آشنا

چشم مون رو روی حقیقت نبندیم آقای احمدی نژاد حرف خوبی زد به آقای موسوی (هرکسی طرفدار شماست میفهمه وایرانیه ؟؟؟) حرف حق جواب نداشت چرا آقای موسوی در زمان کوی دانشگاه که اون بلا سر همین دانشجوهایی که ازش حمایت می کنن اومد حرفی نزد چرا احساس خطر نکرد شاید هنوز اینقدر تو جیبش مونده بود که بخواد تحمل کنه چرا آمار احمدی نژاد غلط وامار اون درسته مگر حرف دزدی وچپاول رفسنجانی حرف امروز که همه این طوری جبهه گرفتن چرا این سه کاندیدا می خوان بعد از انتخابات مدارکشون رو افشا کنند کسانی که آمار رسمی کشور رو زیر سوال می برن کسانی که با خاله زنک بازی حرف از هاله نور میزنن اگر مدرکی داشتند به بعد انتخابات موکول می کردند چرا حرفهای خود اصلاح طلب هارو در این باره نمی خونید چطور صحبت آقای احمدی نژاد در شب مناظره بی ادبی وحرکت موسوی وقارومتانت بود وحرکت دیشب آقای موسوی به جا ودرست والبته لازم بوده؟؟؟؟ آیا کسی که دم از احقاق حقوق ملت میزنه وبرای نجات مردم اومده در برابر کسی که اون رو دیکتاتور خطاب می کنه باید سکوت باشه ؟نه ببخشید چیز این بزرگترین وشاید کلیدی ترین حرف آقای موسوی در شب مناظره رودروبود پس یادمون باشه اگر ایشون رییس جم

سمیرا

دیدی که تلویزیون طبق قاعده ی شما عمل نکرد و آخر وقت به احمدی نژاد وقت اضافه نداد!

سلام اگه یه جو غیرت داشتی می گفتی دو تا نامرد در نبود یه مرد شیر شده بودن. میرحسین که در حضور احمدی نژاد خودش رو خیس کرده بود و منتظر بود احمدی نژاد از ادامه تحصیل غیر قانونی داماد و دخترش هم بگه حالا شیر شده بود واسم بی عرضگیش رو هم گذاشته بود ادب ثاقل سن.چیزحسین