نگاهی به پدیده " علی لاریجانی" ...!

 برادران لاریجانی اصولا آی.کیوی بالایی دارند،  اما علی لاریجانی چند شانس مضاعف هم داشته است: توجه ویژه پدر، سایه برادر بزرگتر( که نوعی لوسی مثبت برای او فراهم کرد!) خواندن فلسفه و ریاضی با هم و بالاخره  پیوند خانوادگی با ایدئولوگ نظام جمهوری اسلامی(شهید مطهری)  و حضور در مناصب بالای نظام از همان دوره جوانی و اوایل انقلاب، باعث شد که علی لاریجانی رشد ویژه تری نسبت به برادرانش داشته باشد، تحولات بعد از تشکیل مجلس هشتم، نشان داد که دوران تازه ای برای "علی لاریجانی" آغاز شده است:

علی لاریجانی به تنهایی در قالب و کارکرد و حتی اثر یک "جناح" ظاهر شده است، تمام سازوکارهای سیاسی مورد نیاز برای صعود در قدرت را شخصا در خود و تیم محدودش می بیند و پیش می رود.

بوقی و اسب مهیاست ! بیا تا برویم!

علی لاریجانی نه تنها موفق شد اولین منصب انتخاباتی خود را به بالاترین منصب انتخاباتی (بعد از ریاست جمهوری) تبدیل کند و رئیس "نمایندگان مردم" شود بلکه موفق شد تمام مردان آهنین اش را در مناصب حاشیه ای اما استراتژیک پارلمان، جاگیر و تثبیت کند.

لاریجانی با یک تاکتیک نسبتا پیچیده و همراه کردن نمایندگان استانها، غلامعلی حدادعادل(یکی از استوانه های جریان اصولگرا) را از صحنه خارج کرد( پیروزی لاریجانی بر حداد را می توان با  طنز و تسامح "پیروزی فلسفه بر فرهنگ" توصیف کرد!)

نباید فراموش کرد که پیوند سببی و نسبی! با روحانیت یکی از دلایل صعود و رشد لاریجانی در شرایط فعلی است، بعد از روی کارآمدن دولت نهم و شکست هاشمی رفسنجانی در انتخابات نهم ریاست جمهوری، یک شکاف اجتماعی بالقوه  در جامعه ایجاد شد و روحانیت مقداری احساس غربت کرد؛ لاریجانی به خوبی این حالت را درک کرد و ترجیح داد از قم کاندیدا شود و نمایندگی غیررسمی مراجع تقلید و روحانیت را هم داشته باشد، لاریجانی رایزنی های مستمری هم با قم دارد تا این پیوند همچنان حفظ و مستحکم شود.

لاریجانی امروز تقریبا همه را سرکار گذاشته است: احمدی نژاد، قالیباف، رضایی، او تا قبل از اینکه به پارلمان بیاید، در مثلث "رضایی، لاریجانی، قالیباف" مستقر بود و امروز به دلیل بازی پچیده خود و بدون اینکه هزینه خروج از این مثلث را بدهد یا شرکای سابق را با خود شریک کند، بقیه را تبدیل به "کارت های بازی" خود کرده است و...با هرکارت، کارت دیگر را می ترساند و امتیاز می گیرد و مدیریت می کند!

علی لاریجانی نه مثل احمدی نژاد  به روشهای عوام گرایانه و ارتباط نزدیک و چهره به چهره با مردم و سفر استانی و..نیازی می بینید و نه مثل قالیباف، اصراری دارد که بر "کارآمدی" و نشان دادن عینی توانایی های خودش، تکیه کند و اینطور به نظر می آید که اصولا لاریجانی شان خود را اجل از این سطح از سیاست ورزی می داند

لاریجانی در منصب رئیس مجلس هشتم با طیف اصولگرایان منتقد هم بازی جالبی را در پیش گرفته است، شنیده شده است احمد توکلی (نماینده شاخص اصولگرایان منتقد) با وجود کسب آرای لازم برای ریاست مرکز پژوهشهای مجلس،  با شرط و شروط ها و محدودیت هایی از سوی لاریجانی مواجه شده است تا لاریجانی مطمئن باشد که فرمان کنترل این "طیف موثر اصولگرایان" هم در دست اوست.

علی لاریجانی نه مثل احمدی نژاد  به روشهای عوام گرایانه و ارتباط نزدیک و چهره به چهره با مردم و سفر استانی و..نیازی می بینید و نه مثل قالیباف، اصراری دارد که بر "کارآمدی" و نشان دادن عینی توانایی های خودش، تکیه کند و اینطور به نظر می آید که اصولا لاریجانی شان خود را اجل از این سطح از سیاست ورزی می داند.

لابی لاریجانی در پشت پرده قدرت است و نیازی به رو بازی کردن و حضور مدام در روی صحنه نمی بیند و دقیقا به همین دلیل است که موج تخریب های سیاسی معمولا به او نمی رسد یا می تواند تخریب ها را به سرعت جبران کند( رجوع کنید به مواضع اصلاح طلبان در مورد لاریجانی از زمان تصدی صداوسیما تا الان)

لاریجانی در دوران مدیریت پرونده هسته ای، با ایجاد لابی موثری با مطبوعات و به خصوص با رسانه های منتقد دولت،نیش انتقادات رسانه ها نسبت به "خودش" را کاملا خنثی و بی اثر کرد و البته با زیرکی  تمام، هیچ تلاشی نکرد که موج انتقادات رسانه ای از احمدی نژاد را در موضوع هسته ای را فروبکاهد!

لاریجانی استراتژی "میوه چینی" را بسیار خوب بلد است و می داند میوه در محیط سیاست چه می رسد!  لاریجانی اجازه می دهد که فعل و انفعال و تقابل نیروهای مختلف انجام شود و او  در زمان مناسب، بدون اینکه خود را کاملا خرج یکی از طرفین کند، وارد میدان می شود و برگ های برنده را به نفع خود جمع می کند.

بچه لوس و باهوشی که پیشرفت کرد!

مثلا لاریجانی با زیرکی تمام، با اتخاذ مواضع نسبتا تند در ابتدای شروع به کار مجلس هشتم، ابتدا شائبه تقابل با احمدی نژاد را ( که بسیاری از جمله محافل غربی به دلیل سابقه استعفای لاریجانی از شورای عالی امنیت ملی روی آن حساب می کردند) را خنثی کرد و به این ترتیب،دل دولتی ها را به دست آورد و عملا امتیازی به احمدی نژاد داد، اما در عین حال هیچ گاه انتقادتش از رویه غیرعلمی اداره کشور و شعارزدگی در مورد عدالت را هم کنار نگذاشت!

هرچند که شاهین بخت با لاریجانی فعلا همراه است، اما همان چاهی که زیر پای حداد عادل باز شد( جدایی از بدنه نمایندگان) در کمین لاریجانی هم هست، لاریجانی "تک روی خاصی" را پیشه کرده است که ممکن است تداوم ریاست لاریجانی بر مجلس را به مرور برای نمایندگان، دلسرد کننده کند، البته این هم جالب توجه است که ستادهای انتخاباتی لاریجانی با هدایت و پشتیبانی ناطق نوری راه اندازی و آغاز به کار کرده است...!

/ 28 نظر / 17 بازدید
نمایش نظرات قبلی
هادی

سلام برادر جیگر ما آخر ندانستیم شما اصولگرای اصلاحطلبی یا اصلاح طلب اصولگرا.راستی چپی یا چپی راستی.از نوچه های احمدی نژادی یا از دست به سینه های خاتمی یا شاید از فداییان هاشمی. البته تقصیر نداری شاید هم می خواهی نان را به نرخ روز بخوری. فکر کنم طرفدار سید محمود خاتمی نژاد باشی بهتر است نه؟

ش

یک حسن دیگر لاریجانی، آگاهی اش از سیاست بین الملل است. ما ایرانی ها که شکر خدا نطفه همه مان را با سیاست بسته اند! و بیشترمان هر شغل دیگری هم داشته باشیم، نمی شود نظر سیاسی امان را در تاکسی و صف شیر و مهمانی ها افاضه نفرماییم! ولی تعداد افرادی که سیاست خارجی دنیا را خوب بشناسند و اخبار جهان را دقیق دنبال کنند و تحلیل کنند و موشکافانه به معادلات سیاسی دنیا بیندیشند، در ایران کم است. آنوقت است که این می شود که ایران عمدتا خیلی "ضعیف" در صحنه سیاست بین الملل ظاهر می شود. خوب دلایل دیگر هم دارد، ولی به آنچه گفتم هم، آنانکه فکر می کنند و قوه تحلیل دارند و علاقمند به ایران و نظام هستند، باید توجه و عنایتی خاص داشته باشند. و من الله التوفیق.

مهدی مصطفایی

لاریجانی آدم باهوشی است اما این باهوشی و رای عوض کردن دائمی یک جایی کار دستش می‌دهد. اینو بخون برادر، تحلیلم در مورد 10 کاندیدای احتمالی اصولگرایانه و 7 سناریو انتخاباتیمون، به نظر من راست میانه الان باید فعال شود و میدون رو بگیرد [نیشخند] http://negaheno.wordpress.com/2008/07/16/kandida-2/

نادر

حدس می زنم شناختی از لاریجاني ها نداريد، در كنار بي سوادي، سازشگاري از خصوصيات بارز اين خانواده است كافي است يك بار با دقت ياوه هاي ايشان را مطالعه كنيد.

وحید شاکری

به روزم با بایسته های هدفمند کردن یارانه ها 1) انقلاب برقی! رشد جمعیت طی سال های 65-58 سبب گردیده با هجوم این افراد به بازار کار و ازدواج نیاز به برق برای اشتغال و مسکن روندی تصاعدی به خود بگیرد . ۱۲۰هزار متر مربع فضاي مسكوني كه تا شش ماه آينده ساخته مي‌شود افزايش بي سابقه مصرف برق را درپي دارد.اگر اين رقم را در كنار افزايش فضاهاي توليدي و خدماتي در حال راه اندازي بگذاريم عمق اتفاق پيش رو برايمان مشخص خواهد شد

فرهنگ

سلام گرچه ایشون بسیار تیز و زرنگ تشریف دارتد ودر آن شکی نیست اما مصدلق ضرب المثل مشهوذ زرتگ سزش تو آخوره ذوران طلائی ایشون هم به سذ مب آیئ زمانب هم نازق نوذی و خاتمی و هاشمی بودند اما شهید رجائی ها همیشه زنده هستند

×

لذت بردم مثال گربه ای است که در سیاهی شب زباله دان ها را خرج خود می کند. [گل]

ش

به قول یکی از نظر دهنده ها خوب مفهوم پدیده رو رسوندی اینها سی ساله که با سیاست پیچیده نعل و میخ دارن حکومت میکنند چرا حرف زدن اینها ادم رو یاد موسیو واسموس فیلم دلیران تنگستان میندازه شما اگه یه چشم بادمی ببینید چه نژادی رو به یتدتون میاره حلا فکر کنید این اقا به چه نژادی شبیه کارهای پیچیده و سیاست بازیهارو چه کشوری انجام میده بحث در مورد اینها خیلی پیچیده و اسرار آمیزه هویت اقای احمدی نژاد از همان اول هم معلوم بوده اما اینا با زیرکی تمام هویت اصلی شون رو همیشه مخفی میکنند

محسن

جالب بود تحلیلتون اصلا از این آقای پدیده خوشم نمیاد هنوز دیدار و دست دادنش به حسنی مبارک رو فراموش نکردیم! آسیاب به نوبت کله پا شدن این پدیده هم میشه! درود بر حدادعادل ولایت مدار فداکار