target : احمدی نژاد؛ دلیل همزمانی قطعنامه چهارم و سفر نیویورک چه بود؟

درست در لحظاتی که محمود احمدی نژاد از سفر نیوریورک، پا به تهران گذاشت و می خواست از نتایج سفر درخشان خود به نیویورک بگوید، نمایندگان ائتلاف 1+5 اعلام کردند که در مورد پیش نویس قطعنامه چهارم شورای امنیت سازمان ملل علیه ایران به توافق رسیده اند و این پیش نویس در روزهای آتی به رای گذاشته می شود،‌این همزمانی حتما اتفاقی نیست...!

فرانک اشتاین مایر، وزیر خارجه آلمان هم جمله جالبی را در خصوص لزوم صدور هرچه سریع تر قطعنامه جدید علیه ایران گفت: تاخیر در صدور قطعنامه باعث می شد که "دولت ایران" خیلی خوشحال شود!(+)

صدور قطعنامه چهارم، چیز چندان عجیب و غیرقابل انتظاری نبود، اما از روی برخی جزییات می توان به نکات ظریفی هم پی برد، برای درک بهتر چرایی صدور و کیفیت خاص قطعنامه چهارم شورای امنیت سازمان ملل علیه برنامه هسته ای ایران باید نگاهی دوباره به شرایط سیاسی داخل و خارج ایران انداخت:

در شرایط فعلی و بعد از گذشت سه و سال نیم از دولت احمدی نژاد و ریزش های دائمی دولت و بروز مخالفت های گسترده در درون نظام علیه دولت نم و ترمیم ها و استعفاهای بی سابقه و...این مسئله کم کم برای همه(داخلی ها و خارجی ها) مسجل و اثبات می شود که "احمدی نژاد تنهاست و به مرور تنهاتر" هم می شود.

ظاهرا غرب هم به سمت سیاست انتظار و "تفکیک بین حاکمیت و احمدی نژاد" پیش می رود، نتیجه و میوه و نماد این سیاست بطور دقیق، هدف گیری موقعیت شخص احمدی نژاد در انتخابات آتی با ابزارها و سیاست های بین المللی چون قطعنامه های شورای امنیت و تحریمها و.. است

از طرف دیگر با عبور از نیمه دوم سال 87 و به صدادرآمدن زنگ انتخابات در جامعه، رقبای سیاسی داخل نظام احمدی نژاد کار خودشان را برای انتخابات با شدت و هیجان و خیلی زودتر از معمول شروع کرده اند( حسن روحانی-کروبی و ...) و تلاش می کنند که تفکر خاص دولت نهم را به بایگانی بسپارند و برخلاف  تئوری" دولت اسلامی" که دولت نهم را آینده محتوم نظام جمهوری اسلامی و" ریل آتی حرکت لوکوموتیو انقلاب" جلوه می دهد، راهی برای عبور یا بازگشت از احمدی نژاد به جامعه (در چارچوب نظام) معرفی کنند.

اما به موازات این تحرکات داخلی، ظاهرا غرب هم به سمت سیاست انتظار و "تفکیک بین حاکمیت و احمدی نژاد" پیش می رود، (البته چاره از هم جز این بکار گیری این سیاست ندارد) نتیجه و میوه و نماد این سیاست بطور دقیق، هدف گیری موقعیت شخص احمدی نژاد در انتخابات آتی با ابزارها و سیاست های بین المللی چون قطعنامه های شورای امنیت و تحریمها و.. است.

 به قول ظریفی قطعنامه شورای امنیت مثل "نمره صفر در انضباط" است.

جالب است که بخاطر شرایط خاص اقتصادی-سیاسی و ژئوپلتیکی فعلی ایران و پرهزینه بودن گزینه حمله نظامی و تغییر رژیم و .. البته وجود صداهای مخالف دولت نهم که روز به روز بلندتر می شوند باعث شده است که غرب با وجود همه اختلافات و مشکلاتی که با ایران دارد، در مورد "نظام و رژیم حاکم بر ایران"  به یک موضع یکپارچه منفی نرسد(مثل موضعی که مثلا در قبال کره شمالی یا عراق دوره صدام داشت یا دارد) و همین موضوع به ضرر احمدی نژاد و به نفع نظام شده است. 

داوود احمدی نژاد

پیامد دوم شرایط فوق (به خصوص برای طرفهای خارجی) می تواند رسیدن به این تحلیل باشد که در رابطه با مسئله هسته ای در داخل ایران، از احمدی نژاد رادیکال تر و سرسخت تر وجود ندارد و  اگر این "نماد" سرسختی و رادیکالیسم(یعنی احمدی نژاد) زمین بخورد و در مشکلات اقتصادی و سیاسی غرق شود،ایران لابد در موضوع هسته ای، کوتاه خواهد آمد...و همین انگیزه بیشتر فشار آوردن مضاعف بر "احمدی نژاد" خواهد شد.

شرایط داخلی دولت انصافا اسفناک و چشم انداز مثبتی در آن دیده نمی شود، محمود  در دونکرک اقتصاد گیر افتاده(+) و چشم انداز اقتصاد آنهم در سال منتهی به انتخابات، روز به روز بدتر می شود...و به قول معروف جاده و اسب مهیاست که محمود زمین بخورد! (البته نکته جالب انگیز قصه این است که همه این دلایل ناامیدکننده، باعث نمی شود که احمدی نژاد در دور دوم هم رئیس جمهور نشود!) 

نکته جدیدی که در این سفر نیویورک می توان فهمید تمهیدات غرب در سفر اخیر بود؛ از جمله تغییر سیاست در اعطای ویزا به همراهان و ..که  تاحدودی امکان مانور رسانه ای را از محمود گرفت، یعنی نوعی تمرین برای مهار احمدی نژاد

اما نکته جدیدی که در این سفر نیویورک می توان فهمید تمهیدات غرب در سفر اخیر بود؛ از جمله تغییر سیاست در اعطای ویزا به همراهان و ..که  تاحدودی امکان مانور رسانه ای را از محمود گرفت، یعنی نوعی تمرین برای مهار احمدی نژاد که با این فرض بالا که مطرح کردیم، هم خوانی دارد، در سفر اخیر نیویورک آن غافلگیری سابق در سفرهای نیویورک رخ نداد و از دانشگاه کلمبیا و دیدارهای پرسروصدا و ...خبری نبود و همانطور که گفتیم تا احمدی نژاد پایش را به فرودگاه گذاشت خبر تصویب پیش نویس قطعنامه چهارم منتشر شد تا محمود عملا نتواند هیچ تبلیغاتی در مورد نتایج درخشان سفرشبه نیویورک داشته باشد.

به نظرم دو قطبی آتی یا به قول چپ های "تضاد آینده" جامعه ما شاید همین موضوع باشد، در شرایط آتی در برابر دیدگاه " تلاش برای انفکاک احمدی نژاد از حاکمیت" قطعا دیدگاه " حمایت شدیدتر حاکمیت از احمدی نژاد" می تواند تعریف و عملیاتی شود که قطعا یک انتخاب استراتژیک و کلان در نظام جمهوری اسلامی خواهد بود و نشان خواهد داد که آیا واقعا "دولت نهم" ریل محتوم لوکوموتیو انقلاب و نظام است یا خیر؟ 

/ 16 نظر / 17 بازدید
نمایش نظرات قبلی
حسن

پاراگراف آخر : گزینه یک: تلاش برای انفکاک احمدی نژاد از حاکمیت گزینه 2: حمایت شدیدتر حاکمیت از احمدی نژاد به نظرم هر دو گزینه بطور همزمان در حال اجرا شدن است و حدس می زنم که مجریان هر دو گزینه به اهداف خود کاملاً رسیده اند و خواهند رسید.

isphilosophy

بولتن دانشجويان و دانش‌آموختگان فلسفه ايران Iranian Students of Philosophy www.isphilosophy.com

رضا

سلام یه سوال اگر جنگ بشود جه کار می کنید؟

سینا رضائیان

به این جا هم یه سر بزن http://ps2sg.persianblog.ir

حمید

وسط مطلبی در مورد سازمان ملل، عکسی از احمدی نژاد هنگام سخنرانی در مجلس انداخته اید. این غلط اندازی با صداقت فاصله دارد + انتخاب عکس هم نهایت بی انصافی نیست ؟

دانشطلب

به نظر من پرونده هسته ای ایران یک پرونده تمام شده است، این پرونده دقیقا وقتی بسته شد که اسم احمدی نژاد از صندوق رای بیرون آمد، و اگر به جای احمدی نژاد، اسم لاریجانی هم بیرون می آمد باز هم پرونده در همان موقع بسته می شد. چیزهایی که درباره تصورات غربیها ـ یا بعضی داخلی ها ـ نسبت به فاصله انداختن بین احمدی نژآد و حاکمیت نوشته ای ممکن است درست باشد اما به نظر من هیچ دخلی به سرنوشت پرونده پیدا نمی کند. احمدی نژاد هر چقدر هم در اقتصاد و سیاست تنها شده باشد اما در پرونده هسته ای تنها نیست، در عرض این چهار سال احمدی نژاد یک ملت را همراه خودش کرده است.

دانشطلب

هنوز مثل گذشته فکر می کنم که راه افتادن جنگ به خاطر پرونده هسته ای ایران یک "غیرممکن مشهود" است، و اگر احیانا چنین جنگی شروع شود ـ به خاطر اوج حماقت و ریسک بالای آن ـ تقصیر پیش بینی نکردن آن به عهده هیچ کس نیست. بنابراین احمدی نژاد می تواند با خیال راحت حیثیت و کارایی آژانس و شورای امنیت و مذاکرات 5+1 را به مسخره بگیرد و با همان لبخند ملیحش به دست و پا زدن آمریکائیها را تماشا کند و خودش را به عنوان گلادیاتور مخالف ابرقدرتها تثبیت کند. اگر لاریجانی ـ به عنوان رئیس مجلس ـ در پرونده هسته ای به اندازه احمدی نژآد سرسخت نباشد اما به همان اندازه او جدی و انعطاف ناپذیر هست و اصلا رسیدن او به کرسی ریاست مجلس باعث هسته ای شدن مجلس و پشتیبانی کامل نمایندگان از دولت خواهد شد. بنابراین قضیه هسته ای در یک فاز جداگانه از باقی اقدامات دولت باعث وحدت همه ارکان حکومت شده است ـ البته به جز باقالی ها، منجمله روحانی و کروبی و ... ـ پس باید شخصیت دولت نهم را تفکیک کرد، دولت در پرونده هسته ای با دولت در اقتصاد با دولت در سیاست با دولت در ورزش با دولت در فرهنگ با دولت در رسانه و ... فرق می کند. دولت در پرونده هسته ا

دانشطلب

دولت در پرونده هسته ای شاید قویترین دولتی باشد که نظام جمهوری اسلامی به خود دیده است.

محمد حسین

چرا فکر می کنی تنها بودن یک فرد بده؟