هفت نکته درباره مناظره احتمالی احمدی نژاد-روحانی

همانطور که پیش بینی می شد بعد از مصاحبه تلویزیونی حسن روحانی در آستانه صد روزگی دولت، محمود احمدی نژاد که مهمترین سیبل انتقادات رئیس جمهور بود، از وی رسما تقاضای مناظره کرد، در این میان چند نکته را می توان به اختصار بیان کرد:

1- درخواست مناظره با حسن روحانی یک معنای مشخص دارد: "رقیب تو ماییم!"  و جا افتادن این معنا، یعنی به حاشیه رفتن همه جریانات و چهره های اصولگرایی به عنوان "رقیب" و "آلترتانیو" دولت مستقر و "رجعت" دوباره احمدی نژادیسم.

2- واقعیت این است که حالا مشخص شده است که در صحنه انتخابات ریاست جمهوری، اصولگرایان بر خلاف اصلاح طلبان توان بسیج طبقه متوسط را ندارند و با تکیه بر پایگاه سنتی و ثابت خود هم نمی توانند برنده انتخابات باشند.

 3-  وجود و حضور احمدی نژاد یا احمدی نژادی که بتواند با مکانیسم های عامه گرایی، توده ها را جذب کند و با موج پوپولیسم، برنده شود، یک خلاء استراتژیک در میان اصولگرایان است که فقط احمدی نژاد آن را تامین کند، مناظره احتمالی روحانی-احمدی نژاد می تواند مقدمه فراموش کردن "جریان انحرافی" از سوی اصولگرایان باشد در مقابل رقیب مشترک!

4- احمدی نژاد با درخواست مناظره ار روحانی و رخ دادن احتمالی این مناظره، عملا می تواند وزن "نبود" خود را در صحنه سیاست و به خصوص انتخابات 92  به "رخ" بکشد، برای "آینده" امتیاز بگیرد.

5- درخواست مناظره با روحانی، عملا تداوم همان بازی قدیمی احمدی نژاد در تقابل با هاشمی رفسنجانی است، بازی زیرکانه احمدی نژاد که آن را خوب بلد است، می توان از هم اکنون بسیاری از جملاتی را که محمود احمدی نژاد در مناظره احتمالی با روحانی به زبان خواهد آورد را حدس زد: پشت دولت شما، آقای هاشمی است! آقای هاشمی این را دولت را سرکار آورده است، برادر شما در دولت چه می کند؟ چرا خانه شما در شمال شهر است؟  باندهای قدرت و ثروت در این دولت به هم رسیده اند، جای جوانها در این دولت کجاست؟ آیا تا بحال اجاره نشین بوده اید آقای روحانی؟ چرا مسکن مهر را که مال پابرهنه ها است را تعطیل کردید؟ چرا با آمریکا سازش کردید؟ و...

6-برای زیست در فضای سیاست، یک سیاستمدار به "نامی " نیاز دارد که "بر سر زبانها" بیفتد، حالا محمود احمدی نژاد دوباره با پاس گل رسانه های مخالف و موافق، دوباره این "فرصت" را به دست آورده است.

7- احمدی نژاد و روحانی دو سیاستمدار دارای مهارت های گفتاری فوق العاده هستند، تجربه مناظره ها، حاضر جوابی ها و مهارت های گفتاری این دو، از مناظره احتمالی روحانی-احمدی نژاد یک شوی بی نظیر سیاسی-تاریخی خواهد ساخت، مناظره ای که شاید از همه مناظره های تاریخ تلویزیون ایران، دیدنی تر و پرمخاطب تر باشد

.این نکته را هم نباید فراموش کرد که پیروزی حسن روحانی در مناظره احتمالی، از شیخ دیپلمات یک پیروز کامل و حتی مالک الرقاب صحنه سیاست ایرانی خواهد ساخت، در صورت پیروزی در این مناظره احتمالی، روحانی تبدیل به قدرتی بی بدیل، غیرقابل حذف در معادلات نظام جمهوری اسلامی خواهد شد.

/ 4 نظر / 293 بازدید
علی

باسلام تحلیتان خیلی سطحی است البته ایرادی بر آن نیست چرا که احمدی نژاد در این هشت نشان داد که قابل پیش بینی نیست. روحانی با رندی تمام می دانست که با گذشت 100 مردم انتظاراتی داشتند که درصد خیلی کمی از آن حاصل شده است بویژه در زمینه های معیشتی و سیاسی ، بهمین دلیل توپ را انداخت به زمین احمدی نژاد. آمار و ارقام ارائه شده و مثالهای مخدوش بوده و یا اینکه کمتر به دولت سابق مربوط می شود .به همین دلیل اگر این مناظره اتفاق بیفتد و نخواهد افتاد روحانی برای سالهای آتی با مشکلات جدی روبرو خواهد بود. البته احمدی نژاد در صورت عدم برگزاری چنین مناظره ای ساکت نخواهد نشست و باید دید زمانی که این مسئله را مطرح کرده برای عدم پذیرش آنهم گزینه را پیش بینی کرده است . امام آقای روحانی خیلی رند تر از این است که تن به چنین مناظره ای بدهد و شاید هم این امر برای کشور در حال حاضر بی فایده نباشد .ولی احمدی نژاد مثل مار زخم خورده است و قدیمیها می گفتند که مار زخم خورده بمراتب از مار سالم خطرناکتر است

رحیمی

سلام حس می کنم متن از خودتون نیست چون احساس میکنم آدم بدی نیستید اما باز متاسفم از اینکه بگم رگه هائی از خباثت در این متن موجود هست و به نظر میرسه فقط یک کپی پیست از متون ظاهرا بی طرف رسانه های ضد انقلاب رو در اینجا آوردید

هاشم

نکته جالبترش بی محلی آقای روحانی بود

رضا

تحلیل درست و منطقی واقعا اگر چنین مناظره ای رخ میداد احمدی نژاد به شدت ضربه میخورد و به حذف تاریخی وی منجر میشد و اینکه روحانی تبدیل به قدرتی بی بدیل بشود یا نه من از الان میگویم خواهد شد او شخصی متدین و میانه و رو بسیار با سیاست و داناست از انتخاب او شادم درود بر نظام انقلاب اسلامی که 8 سال سیاه را پشت سر گذاشت و با این انتخاب پاسخی تاریخی به منحرفیون و بدخواهان مردم داد.