گزارش البرادعي، آغاز «بازي زمان» آمريکا در معادله هسته ای...

بدون تردید گزارش البرادعی با اعلام تطابق پاسخ های ایران در مورد سانیریفیوژهای پی یک و پی دو ضربه محکمی به فلسفه حضور پرونده ایران در شورای امنیت زد، هرچند که صرف صدور این گزارش از نظر حقوقی و رسمی نمی تواند باعث خروج پرونده ایران از شورای امنیت شود.

در واقع، گزارش البرادعی مثل همیشه دو پهلو و حاوی جملات و اظهار نظرهای متناقض بود، بازهم البرادعی تصریح کرد که نمی تواند ماهیت صلح آمیز بخش هایی از برنامه هسته ای ایران را تایید کند و ...

اما باید توجه داشت که گزارش دو پهلوی البرادعی همانطور که برای جبهه مقابل، فرصت دیپلماسی می آفریند، می تواند برای ایران هم فرصت هایی بیافرند، در واقع طرفی در این رزم دیپلماتیک برنده می شود که بتواند "زودتر"، بهتر و فراگیرتر از گزارش دوپهلوی البرادعی به نفع خود استفاده کند.

story.atomic.iran.jpg


بر این اساس، بررسی موضع گیری مقامات آمریکایی (به عنوان طرف اصلی ایران در پرونده هسته ای) که بلافاصله بعد از صدور گزارش البرادعی در صدر اخبار خبرگزاری های جهان، نقش بست، قابل توجه است:

 گریگوری شولتی نماینده آمریکا در آژانس بین المللی انرژی اتمی،  ساعتی بعد از ارائه گزارش البرادعی مدعی شد که میزان همکاری ایران با آژانس راضی کننده نیست و همکاری جزئی ایران با بازرسان آژانس به اندازه ای نبوده است که مانع از تصویب قطعنامه سومی شود

زلمای خلیل زاد، نماینده آمریکا هم در سازمان ملل با  تاکید بر بندی از گزارش البرادعی بود که همکاری ایران را "واکنشی" توصیف کرده بود، ضمن ناکافی دانستن همکاری های ایران و آژانس، خواهان همکاری "سریع تر"  ایران با آژانش شد، این موضع سیاسی به سرعت، بهت و سکوت اولیه رسانه های غربی در مورد گزارش البرادعی را شکست و تبدیل به موضع رسمی این رسانه ها شد.
 
با این اوصاف به نظر می رسد آمریکایی ها، قصد دارند "بازی زمان" جدیدی  یا به تعبیر بهتر، "آخرین بازی زمان در پرونده هسته ای ایران" را آغاز کند، به این ترتیب که با فشار و جوسازی سیاسی و رسانه ایی بر آژانس و وادار کردن آژانس به افزایش سرعت بازرسی ها و نظارت بر ایران و  از سوی دیگر  تلاش برای عصبانی کردن ایران با تهدید و ارعاب، مدالیته ایران-آژانس را متوقف یا بسیار کند و آرام کند تا در بازی زمان، برنده این میدان شود و ایران را به عنوان کشوری یاغی و غیرقابل مهار که با نظارت های بین المللی مشکل دارد، معرفی کنند.

بازی زمان در معادله هسته ای با این ویژگی صورت می گیرد که نومحافظه کاران آخرین ماههای حضور در کاخ سفید را می گذرانند و از طرف دیگر ایران هم مرحله غنی سازی صنعتی با بیش از سه هزار سانتیرفیوژ را آغاز کرده است.
 
از این جهت،  یکی از مستمسک های احتمالی آمریکا در بازی زمان جدید می تواند حول محور "پیدا کردن مسائل و ابهامات جدید" در فعالیت های هسته ای ایران و احتمالا "پیدا شدن لب تاپ های جدید!" حاوی اطلاعات سری از فعالیت های هسته ای ایران  باشد که هرازچند گاهی بطور معجزه آسایی پیدا می شوند! ضمن اینکه می توان انتظار داشت تحرکات جاسوسی گروهک منافقین هم در این مقطع افزایش قابل تاملی پیدا کند و آنها همه برگ های خود را به  نفع آمریکایی ها میدان بیاورند.
 
از سوی دیگر، موضع چین در لغو نشست 1+5 قبل از اجلاس نوامبر، نشان از تغییر بازی این عضو محافظه کار 1+5 دارد، ظاهرا بعد از روسیه، این بار نوبت چین است که با امتیاز گیری از آمریکا در معادله هسته ای ایران، وارد عرصه مستقیم تر بازیگری در معادله هسته ای ایران شود.

،می توان گفت چون نفس صدور قطعنامه در شورای امنیت علیه ایران به خصوص ذیل فصل 41 و 42 منشور ملل متحد، برای آمریکا مهم است، می توان انتظار داشت که کمترین اثر گزارش البرادعی این باشد که صدور قطعنامه ای با رویه تحریم های شدید منتفی گردد و صرفا اجماع انجام شده علیه ایران در شورای امنیت با صدور قطعنامه ای نسبتا ملایم با گسترش تحریم های بخش نظامی-موشکی (و نه بانکی و اقتصادی) صورت گیرد، این گمانه وقتی اثبات می شود که آمریکا در ماههای اخیر با پیش بینی چنین فضایی، تصمیم به وضع تحریم های یکجانبه اقتصادی علیه ایران کرده است.
مطلب فوق در سایت الف(+)
/ 9 نظر / 11 بازدید
عرفان

سلام من شما رو لینک کردم. خوشحال می شم به وبلاگم سر بزنید

سلام. من يه چيزی بگم؟می‌دانيد اسم اين سلاح روسی «کلاشنيکف» است و نه «کلاشينکف»

کلاشينکف

بابا می دووووووووونم ! غلط مصطلحه! مثل خيلی از غلط ها ! شما عفو بفرماييد !

زیبا

سلام عزیز. میای واسه هم لینک بذاریم؟

دانشطلب

با سلام وقتی بهت می گم جو رسانه ای گرفتت یعنی همین دیگه. حالا همره با خوردن شیرپاکتی، زست هم که بکشی دیگه هیچی! الان احساس می کنم تفکرات تو انگار از دوره ماقبل انتقادگرایانی مثل مارکوزه صادر می شه، برای اینکه به صراحت می بینم همین جو رسانه ای باعث بازی با الفاظ آنهم همراه با فشار بی شائبه برای تقلید از شیوه نگارش غربی شده و به دبیرستانی نویسی های بی فایده و قالبی و روتین تبدیل شده است. هیچ شکی نیست که قطعنامه سوم و حتی چهارم و پنجم و ... ممکن است برای تحریم ایران صادر شود اما این هیچ تغییری در روند اصلی ماجرا ایجاد نمی کند و اظهار نظرها و گزارشهای البرادعی، سولانا یا خلیلزاد هم هیچ دخلی به اصل ماجر ندارد. بازیگر اصلی ایران است و ایران هم از دو سال پیش اعلام کرده که آینده پرونده هسته ای به کجا خواهد رسید

دانشطلب

باید بتوانی شرایط منطقه را آنطور که واقعا "هست" درک کنی و بفهمی که اگر آمریکا این ریسک را بپذیرد چه بلایی اولا سر منطقه و ثانیا بر سر خودش خواهد آمد؟ پس بسم الله ... اما اولین توصیه من برای یک تحلیل خوب اینه که به جای سیگار زست، کنت چهار رو امتحان کنی که جدیدش هم اومده و دومیش هم اینه که شیر و سیگار رو فراموش کنی، البته می تونی قهوه رو با شیرکم استفاده کنی اما هیچوقت به شیر تنها فکر نکن! ... موفق باشی

دانشطلب

بگذار خیالت را راحت کنم، یک راه بیشتر برای تعطیل کردن برنامه هسته ای ایران وجود ندارد و آن هم "جنگ" است. پس شما بهتر است به جای تحلیل های مکرر در باره پرونده هسته ای ـ که البته ممکن است منافع شخصی یا حس ارضاء رسانه ای ـ وبلاگی برایت فراهم کند ـ به همان مسئله بپردازی که آیا در یک سال باقیمانده ـ یا حتی بعد از آن ـ آمریکا این ریسک رامی کند که به خاطر تولید سوخت با ایران بجنگد یا نه؟ پس مسئله هسته ای ایران مسئله قطعنامه و تحریم نیست و آمریکا هم اگر بخواهد بجنگد هر طور شده بهانه اش را پیدا می کند، حالا یا با لپ تاپ جادویی یا هر چیز دیگری. البته برای تحلیل اخیر هم نباید در حصار الفاظ گیر بیافتی یا بازیهای رسانه ای رویت تاثیر بگذارد یا وقتی با بعضی دوستان خاص ات! صحبت می کنی هیجان زده شوی، .

دانشطلب

راستی یه چیزی یادم رفت می دونستی این کلاشینکف که شما برای اسم وبلاگت انتخاب کردی غلطه، کلاشنیکف درسته؟

جنگ بركت است !!!!!!!!! خدايا ايران را عاجلا متبرك بگردان آمين