دولت احمدی نژاد، دولت دوربرگردان

به قول معروف؛ یاد امام و شهدا دل رو می بره کربلا! امروز داشتم آرشیوم را مرور می کردم چشمم به این مطلب قدیمی افتاد که در ویژه نامه مرحوم تهران امروز منتشر شده بود، به مناسبت آخرین سفر دکتر به نیویورک گفتم شاید بد نباشه بذارمش اینجا.

احداث دوربرگردان در خیابانهای شلوغ تهران، ابتکاری بود که در دوران شهرداری دکتر احمدی نژاد به عنوان یک راهکار برای کاهش ترافیک در شهر بکار بسته می شد، دوربرگردان در حوزه حمل و نقل شهری، نوعی پاسخ آسان یا آسان سازی یک صورت مسئله دشوار و پیچیده( ترافیک) بود، بعد از گذشت سه سال از عمر دولت نهم، به نظر می رسد دکتر احمدی نژاد در دوران ریاست جمهوری هم علاقه دارد از همین روش "دور برگردانی" برای تمشیت امور استفاده کند، البته دوربرگردان های احمدی نژاد در دوره ریاست جمهوری بر خلاف دوره شهرداری از جنس گاردریل و سیمان و آسفالت نبود، دوربرگردان دوره ریاست جمهوری از جنس سخنرانی و افشاگری و رسانه است ، قرائن و نشانه های این رویکرد دوربرگردانی آنقدر در دولت نهم دیده می شود، تا جایی که می توان دولت احمدی نژاد را دولت "دور برگردان" نیز توصیف کرد.

***

مبنا و محور سیاست دوربرگردانی "ساده سازی" امور است و این فرض که اگر امور ساده شد، زود به نتیجه هم می رسد، با این فرض، اصولا افرایش توقعات مردم اساسا نامطلوب نیست، وعده ها داده می شود و سخاوت مندانه هدیه می شود، چون اساسا محدودیت و مانعی برای تحقق وعده ها متصور نیست، مفهوم سیاست و تدبیر در این گفتمان، شبیه سنت "تبرک" است، کافی است دست و اشاره دولتمردان نظر کرده بر کارها بخورد و متبرک شود تا کارها خودشان درست شود، "هاله نور" با همین نگاه،رویت می شود، بازهم با همین فرض است که نیاز چندانی به کارشناس و متخصص احساس نمی شود، جابجایی و عزل وزیران و مدیران یک رویه ثابت می شود و حتی دامنه تغییر مدیران به استانداران و مدیران میانی درجه سوم هم کشیده می شود، حتی اگر ظواهر و آمار و واقعیات جامعه "چیز" دیگری را نشان دهد، غلامحسین الهام سخنگوی دولت از کاهش قیمت مسکن خبر می دهد و رئیس جمهور در کنفرانس خبری از بهبود وضعیت معیشت و قدرت خرید مردم سخن می گوید، این سخنان را نباید دفاعی ساده از عملکرد قوه مجریه دانست، بلکه در پس آن یک تئوری کلامی-معرفتی پنهان است.

محمود احمدی نژاد

وقتی بنا به ادعای احمدی نژاد "مدیریت" امور حتی مدیریت جلسه دانشگاه کلمبیا با حضرت ولی عصر( عج) باشد، تکلیف مخالفان و منتقدان این دولت، کاملا قابل حدس است، این در حالی است که متکلمان شیعی و علما قائل به نظارت امام در دوره غیبت بر امور هستند نه مدیریت ایشان، چون با پذیرفتن مدیریت امام زمان(عج) عملا کاستی ها و مشکلات هم به پای خالص ترین عنصر تشیع یعنی ولایت نوشته می شود .

البته اخیرا دکتر احمدی نژاد استراتژی "ورود مستقیم" را برای حل و فصل بعضی امور بحرانی( چون مسکن) انتخاب کرده است و این خود نشان می دهد که به مرور ظرفیت استراتژیک دولت تقلیل یافته و عملا کسی جز رئیس جمهور و مردان معدودش به این گفتمان باور ندارند و نمی توانند آن را اجرا کنند.

***

دانشگاه امام صادق(ع) جایی است که محمود احمدی نژاد هرگاه احساس کرده است نیاز است که حرفهای بی پرده و صریحی را برای دوستان و هوادارانش بگوید، محفل بسیجیان این دانشگاه را انتخاب کرده است، در تازه ترین از این دست سخنان، دکتر احمدی نژاد در آستانه سالروز سوم تیر، بنا به اطلاع دفتر رئیس جمهور، از ساعت نه شب تا پاسی از بامداد در جمع دانشجویان حاضر شد و شاه بیت این سخنان عاطفی در میان دانشجویان تاکید مجددا بر اظهار نظر قابل تامل خود-امسال سخت ترین سال هجوم به دولت است- بود، احمدی نژاد همچنین هدف از آنچه که فشارها و هجوم هایی که به دولت نهم انجام می شود را "انتقام از مردمی که به این دولت رای داده اند" توصیف کرده است.(خبرگزاری فارس-29 خرداد 1387)

از همین کلمات ساده می توان تکه های مهمی از پازل گفتمان حقیقی دولت نهم را حدس زد: در واقع برگردان گفتمان احمدی نژاد این است که از آنجا که دولت نهم یک دولت "مقدس" و نظرکرده محسوب می شود، بنابراین کسانی که به احمدی نژاد رای داده اند و او را انتخاب کرده اند، قاعدتا و لابد با هجمه و فشار و توطئه و شبهه افکنی شیاطین مواجه می شوند تا از راه هدایت بازگردند

در این گفتمان با زیرکی تمام، عدم انتخاب دوباره احمدی نژاد به معنای "انتقام از مردمی که به این دولت رای داده اند" معرفی می شود و این عدم انتخاب(که مانند خود انتخاب،حق مسلم رای دهنگان است) ماهیتا، حرکتی مذموم معرفی می شود، رئیس جمهور در این گفتمان، نوعی رئیس جمهور معنوی و دائمی است که انتخاب کردن او ، عین انتخاب صواب وثواب است و این دری است که باید همیشه برهمین پاشنه بچرخد و بگردد.

از منظر احمدی نژاد روی کارآمدن دولت نهم، ورای "انتخاب" یک رئیس قوه مجریه بوده است، رئیس قوه مجریه ایی که وظایف تعریف شده ای چون اجرای قانون اساسی، سند چشم انداز، برنامه های توسعه پنج ساله و ...دارد، در حقیقت صحنه و عرصه ریاست جمهوری در این گفتمان، صحنه رقابت و جابجایی افراد، سلائق و تئوری های گوناگون در دوره های چهار یا هشت ساله نیست، بلکه آنطور که از فحوای سخنان دولتمردان دولت نهم و شخص احمدی نژاد برمی آید، صحنه تقابل حق و باطل است

از منظر همین دیدگاه است که مخالفان احمدی نژاد سزاوار افشاگری های مداوم هستند، چون باید مردم باز هم همین راه را انتخاب کنند.یعنی از منظر دکتر احمدی نژاد، تلاش رقبای ایشان ورود به عرصه رقابت سیاسی و عرضه توانمندی های خود ، معنایی مترادف با "رقابت " ندارد، بلکه مفهومی با عنوان "انتقام" است .

***

-فید کلاشینکف هم راه اندازی شد : http://feeds.feedburner.com/kelashinkof

/ 15 نظر / 24 بازدید
نمایش نظرات قبلی
خسروبیگی

من هم قبلا مطلبی نوشته بودم تحت عنوان «دولت ساماندهی» ! http://www.midinternet.com/?p=819 نمیدونم انتخاب کدام اسم از بین همه اسمهایی که مطرح شده برای این دولت بهتره؟ دولت مهرورزی و عدالت گستری دولت سفرهای استانی دولت مبارزه با رانت و فامیل بازی دولت ... ؟؟؟ فقط اینو میدونم که ما همیشه اون چیزی رو که نداریم اسمشو استفاده میکنیم! مثل کچلی که اسمش زلفعلی هست!!!

شنه شمال

طرفدار علم و سواد محمود احمدی نژاد[خنده]

بهار

سلام احمدی نژاد می مونه چون می خواهند او باشد شاید گزینه نارضایتی تنها گزینه ای باشه که میشه جواب داد چه کنیم مردیم از این همه نارضایتی [گریه]

سلنمان

سلام از نقد منصفانه و مدلل شما و دوستان کمال استفاده رو بردیم. ممنون!

مصطفی

رای انتخابات ریاست جمهوری سال آینده یک سایت تحلیلی راه اندازی می کنم. این سایت فقط شامل تحلیل ها و بررسی های بلاگ نویسان و مناظره های گروه های مختلف است. که البته مطالب را به نام خودشان و همراه لینک بلاگشان ثبت می شود. کافی است برای ما مطلب خود را همراه لینک آن بفرستید. ما آن را در وبسایت خود نمایش میدهیم. اینکار هم تبلیغی برای بلاگ شماست که بدون هزینه آن را معرفی می کنید. هم نظرات بیشتری از خواننده ها دریافت مییکنید. تحلیل بقیه دوستان را می خوانید و میتوانید جواب آنها را نیز بدهید. از امکانات سایت ایجاد گروه های مختلف است. یعنی شما به صورت الکترونیکی با افرادی که اهداف مشترکی در انتخابات با شما دارند آشنا شده و به صورت یک گروه از مواضع خود دفاع می کنید. فقط کافی است مطلب خود را برای ما بفرستید. اگر مطلبی در راستای انتخابات دهم یا نقد دولت نهم دارید و نیز مشتاق به ارسال مطالب خود هستید، همین امروز به ما از طریق ای میل خبر دهید تا بلاگ شما را ثبت کنیم.

مهدی

احمدی نژاد که معصوم نیست اونم اشتباه می کنه اما مهم اینه که بین اشخاصی که الان تو کشور هستند بیشتر از بقیه داره زحمت می کشه . بین کروبی و خاتمی و قالیباف و ... من باز هم به احمدی نژاد رای می دم اما اگه کسی بهتر از اون بیاد بهش رای نمی دم به همین سادگی (لطفا پاک نکن)

گواهی

اگر یادمان نرفته باشه وعده های آقای دکتر احمدی نژاد در انتخابات 84 که مهمترین انها بهبود شرایط اقتصادی.افشای مافیای اقتصادی.ایجاد اشتغال برای جوانان و....خداوکیلی خارج از بازیهای قرمز و آبی سیاسی کدامیک از این وعده ها عملی شده؟توده مردم چقدر احساس بهبودی شرایط را درک میکنند وبرایشان ملموس است؟به نظر من ادامه مدیریت روزانه دکتر احمدی نژاد موجب اتلاف منابع ملی و انسانی مملکت شده و با توجه به نبود تفکر برنامه ریزی در مرامنامه مدیرتیشان آینده بدی در انتظارمان میباشد.

سرافراز سرافرازان

یک فرمول برای بودجه 55 میلیون دلاری پنتاگون برای جنگ نرم علیه نظام مردمی جمهوری اسلامی ایران برایم بنویسید * بگویید که به هر شهر چند دلار می رسد ؟ به هر دانشگاه چند دلار می رسد؟*جنبش سبز اموی با این شوه ابتدایی فریب افکار عمومی و با این کودتای آمریکایی + انگلیسی + انجمن پادشاهی نمی توانید جلو پیشرفت نظام مردمی جمهوری اسلامی ایران را بگیرید شاید کمی از سرعت آن بکاهید تا نتواند با حد اکثر سرعت به پیش رود * اوباما بودجه 55 میلیون دلاری پنتاگون برای جنگ نرم ( شرکت در تجمع غیر قانونی , اخلال در نظم , اقدام علیه امنیت نظام و توهین به مسئولان نظام ) علیه نظام مردمی جمهوری اسلامی ایران را امضاء کرد * اجرت خیانت مزدوران چگونه پرداخت می شود ؟ دلار تومان ریال ساعتی روزانه هفته ای ماهیانه فصلی سالیانه *