همه راهها به قم ختم می شود؟!

قم فقط يک شهر در حاشيه کوير مرکزی ايران نيست! تکه ای از هويت ماست! و بدبختانه يا خوشبخانه!  برای جستجوی و بازخوانی هويت بايد قبرستانها را زياد گز کرد! و قم قبرستانهای پرملات! و ملسی دارد...! از قبرستان خانوادگی اعتصام الملک که پروين اعتصامی و پدرش يوسف اعتصامی و مادر آقای محمدی گلپايگانی (رييس دفتر رهبری) در آن دفن هستند بگيريد تا قبر دبيرکل نهضت آزادی! در ضمن:خاطرات شيخ محمد يزدی، رييس سابق قوه قضاييه خواندنی و جالب است، خصوصا فصول آخرش مثل اينجا و اينجا و جايی که ايشان با بازرگان و يزدی ملاقات می کند و محتوای جلسه مخفيانه ضبط می کند! ثمره شليک به قبرستانهای متروک قم و همچنين تاريخ معاصر اين مرز و بوم پر گهر! را ببينيد و بخوانيد و کامنت هم يادتان نرود:

به تفاوت دست تكان دادن و پاسخ به ابراز احساسات عوام! توجه كنيد

اين عکس ناب مربوط می شود به دورانی که امام خمينی به قم بازگشت(اسفند ۵۷) و مهندس بازرگان برای ارائه گزارش در مقام نخست وزير به قم آمده است و هردو در پشت بام خانه ، به ابراز احساسات مردم جواب می دهند! به تفاوت دست تکان دادن امام و بازرگان و تفاوت افق ديدشان! دقت کنيد! بازرگان جمله جالبی در مورد تفاوت ديدگاهش با امام دارد: امام می خواست از طريق ايران به اسلام خدمت کند و من می خواستم از طريق اسلام به ايران خدمت کنم!  

قبر مهندس بازرگا ن در قبرستان بيات قم ...1285-1373

قبرستان بيات قم که روبروی پل آهنچی و در ضلع جنوبی حرم حضرت معصومه(س) قرار دارد، مدفن مهندس مهدی بازرگان است، مقبره خانوادگی بازرگان يک اتاق دل واز و گل و گشاد و ساکت با فرش و کمد و روشنايی است (اگر يک کامپيوتر و غزل ! هم توی اين اتاق بگذارند چيزی از اتاق اين نازنين کم ندارد!) از همه مهمتر منظره خيلی زيبای درختان کاج حياط و حوض بزرگ و پر از آب...سرايدار اين قبرستان هم بابت يک قفل باز کردن! ۵۰۰ تومن ما رو تيغ زد! هرچی گفتيم بابا! ما که فک و فاميل اين اموات نيستيم! گوشش بدهکار نبود! برای اينکه ۵۰۰ تومن خيلی هدر نرود! وقتی پول رو به سرايدار دادم! يه سئوال فوفولی! هم ازش کردم: اينکه می گن مرده ها بی آزارن، راسته؟! سرايدار هم گفت : بله! راسته! و خنديد و رفت!

از راست آيات عظام : گلپايگاني ، خميني ، شريعتمداري،مرعشي نجفي

اين عکس تاريخی مربوط به جلسه رفع اختلاف بين امام و آقای شريتعمداری می شود که با وساطت مرحوم گلپايگانی برگزار شد، از يکی از ثقات شنيدم که می گفت در اين جلسه آيت الله گلپايگانی از يک طرف خيلی جدی از برخورد امام  با آقای شريعتمداری گله کرد و از سوی ديگر خطاب به شريتعمداری گفته بود که ما مگر چند تا رهبر در اين مملکت می خواهيم؟! روايت آيت الله يزدی رييس سابق قوه قضاييه از اختلاف بين امام و شريتعمداری را بخوانيد، جالب است!

قبر آيت ا..شريتعمداري، عكس امام بالاي پوستر شريتعمداري نصب شده است

در کوچه پس کوچه های منتهی به قبرستان نو،يک زوج ميانسال فاتحه خوان احتمالا آذری!(چون اکثر مقلدان شريتعمداری آذری بودند) بر سر قبر او  فاتحه می خوانند، شريتعمداری تا لحظه مرگ(۱۳۶۵) در خانه اش تحت نظر بود.

/ 18 نظر / 15 بازدید
نمایش نظرات قبلی
منبرنت

سلام عليکم.اخوی رشته تخصصی قبرستان شناسی داشتيم و نمی دانستيم؟؟ چند سال است که قم هستيم و از تاريخچه اين جاها خبر نداشتيم.ايول

دايي سينما

سلام اخوی عيدت مبارک ايشاالله با بازرگان و امام محشور بشی !

...

<هو> ...... سلام آقا هر چند هيچ وقت با اين همه مشغله ی فکری ـ اجتماعی که شما دارين ازتون انتظار نداريم ولی دست کم اين جواب سلام بهارانه ی ما واجبه آقا جان واجب ..... اين آقاهه که اين پايين هم آرزو کرده برای محشور شدن شما احتمالا دچار مورد بدی شده چون ۱- به اندازه ی بازرگان بد به نظر نميايی ۲- با حضرت امام (ره) هم که ........ انشاءالله جزء لشکر مخلص حضرتش محشور بشی ...... در پناه مولا ........... يا علی

...

راستی سال پر برکتی داشته باشين ..... يا علی

sister

سلام؛ فکر ميکنم حداقل رعايت شرط ادب اينبود که مينوشتيد مرحوم آيت الله شريعتمداری... عظمی هم پيشکشتان... شما چگونه اینقدر به خود و نفستان مطمئن هستيد ؟! چگونه خود را در موضع برتر از ايشان قرار داد ه ايد؟ و در مورد يک مرجع تقليد شیعی آنهم درگذشته ( با هر گونه آرا سياسی) با اين لحن نامنصفانه و اهانت آميز صحبت ميکنيد... من نه آذری هستم و نه ايشان مرجع من بودند ولی ادب و انسانيت و مسئول دانستن خود در قبال مولا امام زمان عج را به شما گوشزد ميکنم

حسن صباح

سلام و عيدتان مبارک السون ! راستی خيلی وقت بود که کلاش دستم نگرفته بودم و انهم از نوع ديجيتالش ! راستی چی شده که ياد اهل قبور کردی اين عيدی ؟ بهر حال موفق باشی .

مسعود

اگر برای رفتن سر قبر بازرگان 500 تومن از جیب مبارک دادی. برای دیدن قبر آقای خمینی از جیب این ملت ملیارد ها تومن صرف گرفتن اتوبوس و هواپیما و قطار می شه تازه بعدش شمال هم می برن که بیشتر با آرمانهای ان پیر سفر کرده تجدید پیمان کرده باشی. خدا هدایتت کنه . من یک مدت خیلی نصیحت می کردم ، دیدم که به ابتلا خدا مبتلا شدم ، شما هم به مهلت خدا گرفتار شدی ، بنویس ، هر اراجیفی که دوست داری بنویس ولی بدون که مولا علی گفته کسی که تقوی داره اراجیف نمی گه !! خدا هدایتت کنه هرچند بعید بدونم قلباً به خدا ایمان داشته باشی برادر . حتماً نوشتن این گلواژه ها اینقدر برات داره که آخرتت رو بفروشی

امید

میرسه روزی که یه نفر فقط واقعیت ها رو بگه نه اینکه مثل شماها بخاطر پیروی کورکورانه از دین یابهتر بگم منافعتون هر انسان واقع بین و دلسوز رو به این راحتی و بدون علم محکوم میکنید و هر نوشته ای رو بدون کمی تفکر در مورد درستیش میخواین توی سر مردم جا کنید زنده باد بازرگان .