«پوپوليسم» در دونکرک اقتصاد گير افتاد!

بدون تردید یکی از مقاطع حساس جنگ جهانی دوم، نبرد دونکرک است: ژوئن ۱۹۴۱ لشگرهای آلمانی با تاکتیک جنگ برق آسا، ماژینو ( خطوط دفاعی معروف فرانسه) را دور زدند و با عبور از خاک بلژیک و هلند، ارتش فرانسه و  انگلیس را در شمال غرب فرانسه و ساحل دریای مانش گیر انداختند...

romel.jpg

در این وضعیت حدود ۴۰۰ هزار سرباز انگلیسی و فرانسوی بدون تدارکات و نیروی پیشتیبان و لجتستیک در حالی که در پشت سر دریای مانش را می دیدند و روبرویشان ماشین جنگی آلمان ‌در حال پیشروی بود، گرفتار شدند، این نیروها نهایتا برای فرار از مرگ به «دونکرک»‌ (جایی که فاصله خاک اروپا و بریتانیا درحداقل ممکن بود) عقب نشینی کردند، توجه کنید که فرانسه تنها توانست ۲۷ روز در مقابل ارتش رایش دوام بیاورد...
 
***
 
 «پوپولیسم ایرانی» در دونکرک اقتصاد گیر افتاده است!  مصاحبه احمدی نژاد با شبکه یک(+) که تنها با فاصله چند روز از کنفرانس خبری مفصل او برگزار شد، تا حدود زیادی  متفاوت با سایر مصاحبه ها و موضع گیری ها وی بود،  به خصوص بخش آخر مصاحبه (قسمت مربوط به حلالیت گرفتن وسرپایین انداختن و عذرخواهی کردن...) شدیدا تاثیربرانگیز و ماهرانه  بود (و نزدیک بود حتی  اشک من دل سنگ هم دربیاورد!)
 
بله ! محمود بالاخره گیر افتاد...و از همه مهمتر خودش هم قبول کرد و باور کرد که واقعا " گیر"  افتاده! این واقعا دستاورد مهمی است!  این بار  لحن سخنان دکتر احمدی نژاد  در مورد اقتصاد کمتر عوامانه و سطحی و کمی «علمی تر» و قابل قبول تر بود(اسحاق جهانگیری: احمدی نژاد برای اولین بار درباره تورم علمی بحث کرد(+)
 
مصاحبه ۲۵ آذر اولین باری بود که احمدی نژاد تقریبا  بطور کامل معطوف مخالفین (و انتقادات شان)  شد و  ظاهرا مقداری ترمز  استراتژی «پیشروی با کله شقی به هرقیمت » را کشید، در این مصاحبه کمتر از استراتژی "غرور درمانی" و "هندوانه زیربغل درمانی"  برای همراه کردن مردم استفاده کرد و سخن معروفش  که " ای مردم ایران! برای مدیریت جهان و ماموریت های بزرگ و ..آماده شوید"...را نگفت و همه تلاش خود را برای توجیه "مشکلات" موجود بر روی "زمین"  معطوف کرد.

برای اولین بار بود که احمدی نژاد تقریبا  بطور کامل معطوف مخالفین (و انتقادات شان)  شد و مقداری ترمز  استراتژی «پیشروی با کله شقی به هرقیمت » را کشید، در این مصاحبه کمتر از استراتژی "غرور درمانی" و "هندوانه زیربغل درمانی"  برای همراه کردن مردم استفاده کرد و سخن معروفش  که " ای مردم ایران! برای مدیریت جهان و ماموریت های بزرگ و ..آماده شوید"...را نگفت و همه تلاش خود را برای توجیه "مشکلات" موجود بر روی "زمین"  معطوف کرد

 
-هرچند که این بار هم احمدی نژاد بازهم از "ورد جادویی"  متهم کردن دولت های سابق" استقاده کرد ولی چند عذرخواهی ظریف و ملایم و کاملا روشن را هم به کار گرفت (احمد توکلی: عذرخواهی از مردم بهترین بخش سخنان احمدی‌نژاد بود(+)
یا در مورد معضل فدراسیون فوتبال ، احمدی نژاد صریحا اعتراف کرد که اشتباه از طرف علی آبادی(معاون رئیس جمهور)‌بوده است(البته معلوم نیست که چرا این اشتباه با چشم پوشی های بزرگورانه مواجه شد و مثلا مثل برخی از وزرای عزل شده، برخورد انقلابی و قاطع در خصوص این اشتباه بزرگ علی آبادی انجام نشد و ایشان دچار برکناری یا استعفا نشد!)
در آخر مصاحبه، گفته شد: اگر در جایی حرفی زدم که به ساحت ملت ایران آسیب وارد کرد، از همه مردم می خواهم که به بزرگواری خود بنده را ببخشند و حلالم کنند.این اعتراف-حلالیت خواستن احمدی نژاد نشان می دهد که او به خوبی فهمیده که انتقادات در چه سمت و سویی به سویش نشانه رفته است و آن را  مقابل چشم میلیونها ببینده تلویزیونی به زبان می آورد
 
 
-باید پذیرفت که بهرترتیب؛ دولت احمدی نژاد یک دولت ضعیف است (Weak Govement) به دلایلی که الان مجال بحث اش نیست؛  پیروزی ها و قوت های احمدی نژاد بسیار کم عمق و کم اثر است و خیلی زود اثرش از بین می رود، نگاه کنید به مواردی مثل "دانشگاه کلمبیا، شرکت غیرمنتظره در اجلاس شورای همکاری خلیج و حتی سهمیه بندی بنزین و ...از همه مهمتر موقعیت کنونی هسته ای" ... حالا شکست ها و ناکامی های دولت به خصوص در بخش اقتصاد و ..به جای خود، این دولت حتی نمی تواند کام خود را از کوچکترین شیرینی ها برای مدت کوتاهی شیرین کند؛ البته یکی از مقصران اصلی این وضعیت خود احمدی نژاد بخاطر لجبازی- یا  شاید هم اعتمادبه نفس بالایش- هم هست.
 
-اگر  بتوانید یک "تریبون با چند خبرنگار(ترجیحا سفید و خارجی!) با  پخش زنده تلویزیونی و ماهواره ای"  فراهم کنید،  تقریبا می توانید مطمئن باشید که احمدی نژاد دعوت شما را برای مصاحبه رد نمی کند! حتی اگر جای این مصاحبه؛ هال خانه شما باشد...آن مرد می آید! احمدی نژاد از کوچکترین امکان رسانه ای نمی گذرد، البته دلیل هم دارد : احمدی نژاد برای تبلیغ مرام خود و جبران وضعیت بغرنج دولت خود به "رسانه ها"  روی آورده است و گمان می کند با تولید خبر زیاد و زیاد در صحنه ظاهر شدن و در صدر اخبار قرار گرفتن می تواند بر این وضعیت فائق آید یا "پیام" خود را بر دل مردم بنشاند؛  توجه کنید که دکتر محمود احمدی نژاد تنها رئیس جمهوری است که فقط در این دوسال بیش از 7 کنفرانس خبری مفصل برگزار کرده است!
 
ولی در شرایط فعلی رسانه ها برای احمدی نژاد، "کارکردی معکوس" پیدا کرده اند ، یعنی رسانه های غیررسمی مثل روزنامه ها و سایت ها و .به همراه احزاب و گروههای سیاسی.منتقد او هستند و مرتب حالش را می گیرند؛  فقط رسانه های رسمی-حکومتی مثل صداوسیما هستند که از او دفاع می کنند و به او مجال می دهند که ضربه این دومی(دفاع شهرستانی رسانه های رسمی) بسیار بدتر از انتقاد رسانه های نوع اول است.

محمود احمدی نژاد

 
 احمدی نژاد  در شرایط فعلی هرچه قدر در رسانه ها ظاهر شود؛ صرفا "مسئولیت" و "ناکامی هایش" را تشدید می کند و به چشم مردم می آورد و آنها را عصبانی تر می کند(به خصوص که نیمه عمر دولت هم سپری شده) داستان آقای ناطق نوری و صداسیمای آن سالها و ...که یادتان هست؟! تازه بنده خدا آقای ناطق آن وقت در راس مسئولیت نبود،ولی عمده ضربه را از همین وضعیت رسانه های حکومتی خورد، به نظر می رسد همین وضعیت در انتظار احمدی نژاد هم باشد...البته صداوسیما چوب این قصه را  خواهد خورد و مشکل صداوسیمایی ها اینجاست که احمدی نژادی ها حتی یک سوفاف اطمینان در حد رادیو جوان را هم تحمل نمی کنند.
 
 -این قصه بگیر و ببندهای داخلی ( حکایت تبرج و چکمه و ..!) هم دود و مسئولیتش به چشم دولت احمدی نژاد فرو می رود و مردم و جوانان به حق یا ناحق، دولت را مسئول این وضعیت می دانند و جالب است که دولتی ها هم این خطر  را به خوبی احساس کرده اندد(رجوع کنید به موضع اخیر الهام)

این قصه بگیر و ببندهای داخلی ( حکایت تبرج و چکمه و ..!) هم دود و مسئولیتش به چشم دولت احمدی نژاد فرو می رود و مردم و جوانان به حق یا ناحق، دولت را مسئول این وضعیت می دانند و جالب است که دولتی ها هم این خطر  را به خوبی احساس کرده اندد

 
- به نظر می رسد انتشار گزارش نهادهای اطلاعاتی آمریکا(NIE) ناخودآگاه،  یک اثر بسیار جالب در داخل نظام و آرایش نیروهای سیاسی ایجاد کرده است،  با کمرنگ شدن خطر جنگ و تاخیر و فریز شدن گزینه نظامی به طور موقت؛ توجهات را از موضوع جنگ و چالش خارجی به موضوع مشکلات داخلی زوم کرده است و بلافاصله موج انتقادات جناحها به خصوص دوم خردادی ها از احمدی نژاد شدیدتر شد و خارجی ها هم این خیز انتقادات را پوشش خوبی دادند(علت عصبانیت کیهان در هفته های اخیر)و موضوعات اقتصادی و آثار تحریم ها به سرعت داغ شد.
 چون اگر در مورد انتقادات علنی به دولت در شرایط خاص، مصلحت سنجی هایی می شد(در حد و سطح چهره های شاخص جناحهای درون نظام) دیگر این مصلحت به شکل سابق نیست ؛ ضمن اینکه کلید رقابت های انتخابات مجلس هشتم هم زده شد و فضای انتخاباتی به سرعت در حال گسترش است و  چه طعمه  و خوراکی بهتر از دولت احمدی نژاد برای رای گرفتن از مردم؟!
 
-می توان گفت که  انتخابات مجلس هشتم؛ همان "دریای مانش" است که پشت احمدی نژاد قرار دارد.هاشمی رفسنجانی(با محور عقب گرد دولت احمدی نژاد از سند چشم انداز) وحاج باقر(با ترکوندن در شهرداری)  دو رقیب دیرین احمدی نژاد هستند که همچنان می تازند و همچنان برای محمود رقیب هستند و می توان گفت تقریبا  ناکامی های احمدی نژاد به دو نسبت غیرمساوی! به جیب هاشمی و قالیباف و کمی هم اصلاح طلبان می رود(توضیح واجب: استفاده از موضوع دونکرک فقط برای تقارب مطلب به ذهن آورده شد و هیچ ارزش دیگری ندارد!)
/ 72 نظر / 11 بازدید
نمایش نظرات قبلی
پريزاد

بامسئله ای به نام CNGبه روزم. ياحق.

عمو کلاش

دونکرک پلشتی ها! باحال بود اين تيکه!

الف. میم

سلام حاجی جون! من میام سر می زنم و از مطالب شما بهره می برم.(مثل همین مطلب که خوب بود) اما سعی می کنم نظری نذارم چون هر وقت اینکارو می کنم ؛مدرسه ی ما؛ ی شهرستان شما و اون ؛مجید خان بذرافکن؛ اسنادی، یه چیزای عجیب و غریب فکر می کنن!! ومن الله التوفیق

کبوتر غريب

سلام عزيز... گوشه ای از کثافتکاريای وهابيون رو به تحرير کشيدم...درست نيست اينقدر بی خيال باشيم... خوشحال میشم توی این شبای سرد یه چایی اینترنتی مهمون ما باشی متنهای شما هم بد نيست...ولی...

بوجار

شما مطمئنی اونوقت ؟؟؟؟؟؟؟؟

امیر مهدی

سلام، خواندم. با " داستان ما و نقد پذیری! " به روزم.