عبدالباسط می خواند و می گریست!

راستش  بهانه نوشتن اینی که می خوانید‌،‌این فیلم است: عبدالباسط می خواند و می گرید..."والضحی" و "الم نشرح" را می خواند و اشک است که می جوشد! (اول لطفا آهنگ متن وبلاگ را خاموش کنید!)

لینک دانلود مستقیم(+)

بعضی وقتها ناامیدی واجب است! باید ناامید شد تا این ناامیدی و غم و یاس را ببری پیش خدا،  تا خدا با کلامش از نو بسازتت، قرآن علاوه بر اینکه کلام خداست، "زبان" خدا هم هست، "رسانه" خداست...سبحان الله!

"الم نشرح" و "ضحی" هردو مکی هستند و الم نشرح بعد از ضحی، جالب است که یک مضمون هم دارند: دلجویی و امید و مهربانی و هردو خطاب شان به محمد(ص).

سوره های مکی کوتاه هستند و موجز، پر از "قسم" هستند و به آخرت و قیامت و توصیف بهشت و جهنم می پردازند، خطاب هایشان یا خود پیامبر است یا "یاایها الناس" ؛ از "یا ایهاالذین امنو" و احکام و شریعت و  قیل و قال مومنان خبری نیست...!

دلت از دل ابوجهل و ابوسفیان که سیاهتر نیست؟! البته شاید هم باشد...! سوره های مکی در "مکه" نازل شده اند و می توانی خودت را دوباره در نقطه صفر فرض کنی! انگار سوره های مکی آمده اند برای دوباره ایمان آوردن، از نو مسلمان شدن...! هم برای آنهایی که می خواهند مسلمان بشوند و هم مسلمانان خسته از مسلمانی خویش!

یک جورایی سوره های مکی -سوره های کوچک آخر قرآن(جزء 30)- دیالوگی بین خدا و محمد(ص) و البته کافران مکه است...خبری از بقیه نیست! نه مومنان نه اهل کتاب و ... اصلا این سوره های مکی جامعه شناسی اش غیر از سوره های مدنی است.سبحان الله!

این سوره ها را باید بشنوی! تنهایی برای خودت بخوانی نمی شود! عبدالباسط برایت بخواند آن وقت می شود ! آن وقت می فهمی اش!

خودِ ناامید و مایوس و درهم شکسته ات را می گذاری جای محمد(ص)... کنار محمد، محمدی که خودش است و خدایش و کفار...در مکه شرک زده، دلت غنج می رود که الله به تو می گوید " الم نشرح لک صدرک"...ما وعدک ربک و ماقلی...و سوف یعطیک ربک فترضی"

انگار اجازه گرفته باشی از خدا و  محمدش که بنشینی کنارش و گوش کنی که الله چه می گوید به رسولش! اشکی که با اینها می آید، اشک خشیت و ترس و قرب و بازگشت است! به هیچ حسی نمی توان تشبیهش کرد، هم غم است هم خوشی.

  می توانی دل شرک زده و مشکوکت را بترسانی و بلرزانی با خطاب های محکم و موثر، دلت که نرم شد، خطاب های مهربانی و دلجویانه الله با محمد در جانت می نشیند و لبریز می شی از این حالی به حالی شدن...

سوره های مکی کلا دلی است! با محکمات دل و بدیهایت طبیعت و محسوسات کار دارد! با طبیعت ،‌غروب آفتاب،فطرت، یتیم نوازی، نراندن سائل، نعمت ها و مهربانی های خود خدا ....استدلال کمتر دارد و کارش را با "قسم" جلو می برد.خیلی مستقیم است!

 

/ 63 نظر / 24 بازدید
نمایش نظرات قبلی
ستاره

به نام خدا دوستان سلام. گروهی از دوستان فعال،طرحی را برای تشکیل یک کمپین امضای یک میلیون نفره در رابطه با کشتار مردم بیگناه و مظلوم بحرین و یمن و لیبی توسط دیکتاتورهای دست نشانده اجرا کرده اند. طبق اطلاع اگر تعداد امضاهای یک کمپین بتواند به یک میلیون نفر برسد دبیر کل سازمان ملل وظیفه دارد آن موضوع را پیگیری کرده و نسبت به آن اعلام موضع کند. محل مراجعه برای رأی دادن نسبت به این موضوع این لینک است. http://www.petitiononline.com/ssi2011/petition.html همگی سعی کنیم این رأی گیری را منتشر کرده و به دست دیگر دوستانمان برسانیم. در سایت ها و وبلاگ‌ها نیز بازنشرش بدهید. در صورت تمایل برای دریافت ترجمه متن نامه این متن برای شما میل خواهد شد با تشکر

اسماء اسد زن بشار دمشقي سه هفته است كه با بچه هايش به لندن مهاجرت ( فرار) كرده. او با خود چهار ميليارد ليره استرلينگ به انگليس برده و منتظر آمدن بشار است. !!!!!! تكبير

مجید عزیزی

دمت گرم. خیلی حال کردم. با ویدئو و تک تک کلمات از دل برآماده ی متن. برادر!ضمنن فیلتر شدنت مبارک...

مجید عزیزی

دمت گرم. خیلی حال کردم. با ویدئو و تک تک کلمات از دل برآماده ی متن. برادر!ضمنن فیلتر شدنت مبارک...

آقا! چرا فیلتری؟!

در تظاهرات مليونی الجمعته الحرائر سوريه باز هم بيگناهان ديگری فدای هوس های باند بشار شدند. از آغاز قيام تا امروز بيش از ٨٥٠ نفر به شهادت رسيدند.

حامد

خیلی قلمت زیباست

حسین

واقعاًزیبا...واقعلاً

فایزه

خیلی خیلی قشنگ بود.توروخدا دعام کنین شاید منم یه کم یاد بگیرم بندگی خدارو بکنم

امیر

درود بر شما درود بروان پاک استاد عبد الباسط که گریستن او برخاسته از دلی عاشق بود جسارتا دوست عزیز سوره مبارکه انشراح در ترتیب نزول عثمان بعد از سوره ضحی قرار گرفته اما در ترتیب نزول اصلی چنین است: ضحی...............طارق بروج فجر..............انشراح پاینده باشید