کاری که احمدی نژاد می کند معنایی ندارد جز " بیعت گرفتن برای مشایی"

فرایند عزل ناگهانی وزیر خارجه و رئیس سازمان ملی جوانان و ...به سرنخ واحدی می رسد: "اسفندیار رحیم مشایی"، در واقع فرایندی را که محمود احمدی نژاد هوشمندانه و هدفمند از ابتدای دوره دوم ریاست جمهوری خود آغاز کرده است نام دیگری جز "بیعت گرفتن" برای رحیم مشایی ندارد.

 

http://parsine.com/files/fa/news/1389/10/3/19356_841.jpgدکتر احمدی نژاد به خوبی می داند که تجربه تحزب و احزاب دولت ساخته تجربه موفقی نیست و ضمن هزینه دار بودن، عملا با مقبولیت مردمی هم مواجه نمی شود و بسیار زود گرفتار حاشیه ها و اختلافات درونی می شود، دلیل دوری احمدی نژاد از تشکل ها و احزاب اصولگرا را هم باید در همین نکفته جستجو کرد.

اما این دوری از تجربه "تحرب" به معنای صرف نظر کردن از فرایند "نهادینه کردن قدرت" و تبدیل شدن به یک قدرت استراتژیکی و دائمی از سوی جریان احمدی نژاد نیست، راهبرد "بیعت گرفتن" برای اسفندیار رحیم مشایی که با قاطعیت تمام در درون دولت دهم جاری است به خوبی جای راهبرد پرهزینه "تحزب" را گرفته است.

به عبارت دیگر اگر اکبر هاشمی رفسنجانی و سید محمد خاتمی احزاب "کارگزاران سازندگی و مشارکت" را در دوره صدرات خود برای نهادینه کردن تفکر و خط مشی خود پایه گذاری کردند، امروز محمود احمدی نژاد به جای سازوبرگ پرحاشیه و بوروکراتیک و البته "مدرن" تحزب، عملا فرایند سنتی و البته موثر"بیعت گرفتن" را در پیش گرفته است، فرایندی که افراد به جای وفاداری به مرامنامه یک حزب، یا شرکت در جلسات حزبی و مشارکت در انتخابات درون گروهی، شور و مشورت، صرفا وفاداری خود به فرد مورد نظر را بدون قید و شرط اعلام می کنند.

 نباید فراموش کرد که یکدست کردن کامل دولت در سطوح بالا و اجرای فرایند بیعت گیری برای مشایی، روشن ترین پیام برای سطوح پایین و مدیران میانی است که "تکلیف" خود را در معادلات آتی بفهمند و خود را با جانشین محتوم احمدی نژاد "هماهنگ" کنند.

ساختار دولت به عنوان منسجم ترین و بزرگترین قدرت اجتماعی-اقتصادی و سیاسی کشور با بیش از یک میلیون کارمند، منبع جدید قدرت لجستیکی جریان احمدی نژاد برای تداوم قدرت سیاسی خود است، فرایندی که رقبای سیاسی و مخالفان به آن دسترسی ندارند و به اندازه دهها حزب بزرگ می تواند موثر باشد.

در همین زمینه(+)

/ 48 نظر / 13 بازدید
نمایش نظرات قبلی

فقط مشایی...رییس جمهور بعدی اسفندیار رحیم مشایی... راستی اینهمه اب رو از کجا میاری به تحلیلات می بندی..

قادري

تحليل جالبي بود البته اينكه رئيس جمهور محبوب و عزيز كشورمان علاقه ايي به تحزب ندارند واقعا هم همني گونه است اياشن اعتقاد راسخشان هم همين است. و درستش هم همين است. موفق باشيد. با مطلبي با عنوان "اعترافات" به روزيم سر بزنيد.

مریم آرامیان

چناب آقای حسین قدیانی که خودش را یک ذعالفروش نامید بود، و گفته بود که چون یک ذغالفروش است اگر موسوی و کروبی اعدام نشوند خودش چوبه دار را بر پا می کند و بعد از اعدام چوبه دار را اسلامی آب می کشد. حالا ادعا می کند که یک میلیون بازدید کنند وبلاگش همگی حسین قدیانی هستند و در نامه بی سلام به جناب آقای آملی لاریجانی از ریاست قوه قضائیه ایران پرسیده است: " آیا شان شما از رهبر بالاتر است که سران فتنه را “میکروب سیاسی” می خوانند و شما همچنان مشغول نگه داشتن احترام سران فتنه اید؟ “آقا” جز به حکمت سخن نمی رانند. میکروب را از بدن باید درآورد. یعنی باید کُشت. چرا شما هنوز سران فتنه را اعدام نکرده اید؟"

هاله ابهام

نمی دونم چرا مدتیه حال ندارم بیام حالتونو بگیرم!!!!!!!!

مریم آرامیان

تونس انقلاب شد بن علی دیکتاتور که با تقلب 84 درصد آرا، رئیس‌جمهور تونس اعلام شده بود، به فرانسه فرار کرد ولی فرانسه اجازه ورود نداد و بن علی دیکتاتور! رئیس‌جمهور 84 درصدی! به عربستان سعودی فرار کرد.

شاهین

من هم با تحلیل اژدر -تا حدی- موافقم .

محمد

سلام اي كه دستت ميرسد كاري بكن/ پيش از آن كز تو نيايد هيچ كار

مرد مختصر

رابطه‌ی رازآلود این دو نفر واقعا جای صحبت داره. تحلیلت صحیح اما اینکه چرا مشایی؟ چرا این آدم اینقدر در تصور احمدی نژاد بزرگه و سکوت هسته اصلی حکومت در مقابل این فرآیند که البته ما سکوت می بینیم .