رسانه های عقدی، رسانه های صیغه ایی!

سایت های سیاسی اینترنتی پدیده رسانه ایی است که تقریبا مختص ایران است، در یک دهه ای که از عمر این رسانه های جدید می گذرد، آنها به دلایل مختلف با اقبال نسبی مخاطبان داخلی و خارجی فارسی زبان مواجه شده اند و توانسته اند جریان ساز باشند..

انقراض تدریجی روزنامه نگاری کلاسیک و برخی محدودیت ها و ضعف های رسانه های رسمی و از سوی دیگر ایجاد یک طبقه و طیف 20 میلیون نفری از کاربران اینترنتی، باعث شده است سایت های خبری-سیاسی مجالی برای عرض اندام پیدا کنند، هرچند که نباید در تصور وزن آنها نیز دچار اغراق شد و باید دانست که  "سایت ها، رسانه های دوران گذرا در جامعه ایرانی" محسوب می شوند
.

http://irancartoon.ir/news/archives/poster_resane_final.jpg


سایت های سیاسی داخلی  توانسته اند تا حد زیادی "اعتماد مخاطب"-عمده ترین سرمایه یک رسانه- را جذب کنند و البته قابل انکار نیست که اتفاقا سایت های اصولگرا نسبت به رقبای اصلاح طلب خود با اقبال بیشتری مواجه شده اند..

اما دیدگاهی که نسبت به سایت ها در مقایسه با رقبای رسمی خود(مثل خبرگزاری ها و ..) وجود دارد، مثل تفاوت زن صیغه ای و عقدی است! آنها هزینه های مربوط به کار رسانه ایی را می پردازند اما از مزایای آن محرومند: نهاد صنفی ندارند، اجازه حضور در برنامه های خبری را ندارند،از بسیاری از خبرگزاری های رسمی، تاثیرگذارتر هستند و از نظر اقتصادی هم اکثرا خودکفا هستند، اما حتی یک گواهی نامه ثبت رسمی ندارند و صدالبته که کتک خورشان هم  ملس است و دائما با خطر محدودیت یا فیلترینگ مواجه هستند و از همه مهمتر و دردناک تر اینکه به "رسمیت" شناخته نمی شوند.
.

در شرایطی که خطر دو قطبی شدن فضای رسانه ای کشور و "قدرت یافتن رسانه های خارجی فارسی زبان " و قبضه کردن فضای رسانه ای کشور توسط آنها، یکی از چالش های آتی  جامعه ایرانی است، توجه به اهمیت و نقش سایت های خبری داخلی بسیار راهگشا است، تقویت،حمایت و به رسمیت شناختن سایت های خبری داخلی، هم نشانه ای از تحقق آزادی و تکثر رسانه ای است و هم راهکاری ساده برای مقابله با نفوذ روزافزون رسانه های خارجی است.
.

بدون تردید، توسعه رسانه های داخلی با موضوع سایت ها گره خورده است و این مسیر، راهکاری دولتی و بخشنامه ای ندارد.

یادداشتم در همشهری نوروز

/ 17 نظر / 10 بازدید
نمایش نظرات قبلی
مریم آرامیان

"اعتماد مخاطب"-عمده ترین سرمایه یک رسانه... سایت های خبری عقدی دولت که پول از دولت می گیرند از کامران دانشجو وزیر علوم حمایت می کنند. وزیر علوم کامران دانشجو اعلام کرده است که استادان دانشگاه اگر ولایی نیستند باید اخراج شوند. سایت های خبری غیر عقدی اصولگرا حواب بدهند اگر یک وزیر وزراتخانه علوم آمریکا، یعنی یک یک کامران دانشجوی آمریکایی! بگوید استادان دانشگاه که طرفدار اوباما نیستند یاید اخراج شوند. نویسندگان سایت های خبری که فیلتر می شوند و کتک خورشان ملس است کتک خورده اند و زندانی شده اند ، وقتی از زندان بیرون آمدند جواب بدهند.

مریم آرامیان

"اعتماد مخاطب"-عمده ترین سرمایه یک رسانه... آیا یک وزیر وزراتخانه علوم آمریکا، یعنی یک کامران دانشجوی آمریکایی! که حتی مدرک دانشگاهی اش مورد سئوال است ، می تواند بگوید استادان دانشگاه که طرفدار اوباما نیستند، یاید اخراج شوند؟

مصطفی نمازیان

بنام خدا. با مطلب طنز تحت عنوان" بنام صدام حسین" به روزم. منتظر بازدید و نظردهی. یا علی

كامران دانشجو ٧٦ ميليون يورو در اتريش ٧٢ ميليون دلار در مالزی سپرده بانكي دارد

مصطفی آجرلو

سلام اخوی . این مساله ناشی از عدم درک رسانه است کسی رسانه و رسانه دار را نباید بتواند عقد کند چه صیغه و چه دایم . البته برخی ها اکنون با برخی رسانه ها ارتباط نامشروع برقرار می کنند. آقا نستجیربالله ... منور کنید .

بهنام

"البته قابل انکار نیست که اتفاقا سایت های اصولگرا نسبت به رقبای اصلاح طلب خود با اقبال بیشتری مواجه شده اند." عزیز میشه بفرمایی چطور به این نتیجه رسیدی؟ منظورم از طریق آمار (شمارشگر) یا به شکل آمارهای احمدی نژادی است؟

محمد محمدی ١٢ ميليون دلار در دبی ١٧ ميليون دلار در كويت ٨ ميليون يورو در تركيه ، سپرده بانكي دارد

سردار احمد وحيدی ٣٢ ميليون دلار در امارات ٦٥ ميليون دلار در تركيه ١٢٢ ميليون دلار در آلمان ( كه بلوكه شده) راستی يك باسدار ماهی چند دلار!!!؟؟؟ حقوق ميگيرد؟

لر

ا ريم و قر باووت چفيه وسر ا چفيه وسر خا ك و كپوت ب غيرت نا قاول ، سي چه كامنت پا كردی ؟؟ گوز و ريش ب خايه. رو ب مير