شغل امام حسین(ع) چه بود؟

باید انصاف داد که سئوال، سئوال جالبی بود، بی مقدمه، خونسرد همانطور که داشت با کنترل تلویزیون بازی می کرد و کانالها را بی هدف عوض می کرد، پرسید: "یه سئوال! شغل امام حسین(ع) چی بوده؟"

برای اعیاد شعبانیه ، می شود پلاکارد و بنر زد، چراغانی کرد، طاق نصرت بست، شیرینی و شکلات و شیرکاکائو پخش کرد، مداحی کرد یا مداحی و مولودی شنید، ویژه نامه منتشر کرد، جنگ شادی و فیلم های کمدی کلاسیک در تلویزیون نشان داد و  خیلی کارهای دیگر!

 اما گاهی یک "رجوع" ، ورق زدن چند کتاب تاریخی و سیره و سنت، زیر و رو کردن چند سایت و بالاخره پیدا کردن یک جواب به یک سئوال، آنهم در میانه عید امام حسین(ع) یک طور دیگری است، انگار آن جرقه شعف آلود از پیدا کردن یک جواب، به اندازه همه آن چراغانی ها و پلاکاردها خوشحالت می کند.

 جواب این است: برخلاف بسیاری از مردم آن زمان که صرفا از بیت المال سهم می گرفتند، امام حسین(ع) و البته همه ائمه اطهار(ع) به معنی دقیق کلمه "شغل" داشتند و از سهمیه ماهانه بیت المال امرار معاش نمی کردند.

 امام حسین بن علی(ع)، سیدالشهدا(ع)  کشاورز بود! مانند پدرش علی(ع)، البته یک کشاورز ثروتمند که خودش عرق هم می ریخت و شخم می زد و  می کاشت و می بخشید و از این ثروت در راه هدایت خلق- حتی عمرسعد- استفاده می کرد، به طور مشخص امام حسین(ع) متولی باغ های موقوفه های امیرالمومنین(ع) در کوفه و مدینه بود و جالب اینکه متن وقف نامه امام علی(ع) به حسنین(ع) در نهج البلاغه آمده است.

و نکته جالب اینکه تا امام صادق(ع) ائمه اطهار(ع) همه بر همین سنت کشاورزی بوده اند اما امام صادق(ع) علاوه بر کشاورزی،  مضاربه و تجارت هم می کردند.

خیلی خلاصه و خودمانی باید گفت میلاد امام حسین(ع) به همان اندازه که می تواند روز پاسدار باشد - که هست- می تواند روز کشاورز هم باشد! روزی که مدتهاست از تقویم و خاطره و حتی  رسانه های ما فراموش شده است

/ 14 نظر / 248 بازدید
نمایش نظرات قبلی

سلام خیلی جالب بود! با ذکر منبع در شبکه اجتماعی هادی نت گذاشتم.

بچه مثبت/مهرداد

سلام و عرض خسته نباشید در صورت امکان اطلاع رسانی کنید نماهنگ: بگو کجایی؟ / در وصف امام مهدی (عج) //دانلود با کیفیت های مختلف// http://mehrdadz.blogfa.com/post-114.aspx نماهنگی حاصل از ادغام صوتی زیبا +تصاویر مهدوی و هنری , به نیت توسل و ذکر و یاد امام مهدی (عج) تقدیم کاربران و هموطنان مهدوی و عزیز ایران (هدیه حقیر به مناسبت نیمه شعبان)

ستاره ای کوتوله

سلام.ممنون از وبلاگ شما.اگرموافقیدبایکدیگرتبادل لینک داشته باشیم.یاعلی

ایمان خلیفه

چرند نگو پدر جان . سهم سالانه حسنین از بیت المال کاملا مشخص و از تمام سران عرب بیشتر بوده. تاریخ طبری را بخوانید. فقط به کتابخانه ی حاج اقاتون رجوع نکنید.

دانیال دوران

[عینک][عینک][عینک]سلام!وبلاگ خیلی زیبایی دارین. لطفا به وبلاگ ماهم سری بزنید و برای همکاری و هم سنگری،مارا به عنوان ((آلواتان))لینک و پیوند کنید. خسته نباشد.یاحق...

سیدعباس سیدمحمدی

سلام. چه خوب است املای سئوال را به کار نبری. هم در عربی بدون توجیه است این املا، و هم در فارسی. و امیدوارم از موجی که املاهای دست شان پای شان دست ام کتاب ام دست اش برای اش برای مان دست مان را ایجاد کرده، دور شوی.

مجید

با اجازه گذاشتمش تو فیسبوک(ع) !

سید سجاد حیدری یزدی

خیلی عالی بود . واقعا از این متن برداشت ها کردم و اطلاعاتم افزون شد .اجرتان با امام حسین

فرزاد

عالی بود من عاشق ائمه هستم