سقوط شاه و مبارک؛ نقش ارتش شاهنشاهی و ارتش مصر

استعفای حسنی مبارک در شامگاه 22 بهمن 1389  چیزی است که ناخودآگاه تجربه سقوط مبارک را با سقوط رژیم شاه در 22 بهمن 1357 به ذهن تداعی می کند.

تجربه انقلاب ایران و حتی انقلاب های کلاسیکی چون انقلاب روسیه و فرانسه، نشان میدهد نهاد های نطامی کلاسیک  نهایتا در برابر چالش ها و بحران های سیاسی کاملا منفعل عمل می کنند و توان تحلیل و تصمیم گیری قاطع در اینباره را ندارند، به یاد بیاوریم که ارتش شاهنشاهی ایران هم در نهایتا در 22 بهمن 1357 اعلامیه بی طرفی خود را صادر کرد و باعث انهدام عملی نظام شاه شد.دلیل هم پیچیده نیست، چون منطق خطی "سیاه و سفید" ، "دشمن و خودی"- که ذهنیت نظامی ها با آن عجیبن است- کاربرد و راهبرد موثری در مناقشات سیاسی داخلی ندارد و نهایتا نهادهای کلاسیک نظامی در برابر این چالش ها "ذوب" می شوند، چون نمی توانند "عینیت " مردم مقابل را به "ذهنیت" دشمن کلاسیک تقلیل بدهند و عمل کنند و  دقیقا به همین خاطر بود که آخرین واحد نظامی رژیم شاه که در برابر انقلاب و به نفع شاه مقاومت می کرد "گارد شاهنشاهی" بود که ماهیتی شبه ایدئولوژیک و حتی عاطفی داشت.

در مواقع بالا گرفتن بحران سیاسی، اگر ارتش و نیروهای مسلح شدت عمل به خرج دهد، منفور مردم می شوند و بلافاصله به یکی از اهداف مخالفین تبدیل می شود، اگر هم شدت عمل به خرج ندهد، مانوری از ضعف قدرت حاکم خواهد شد که عملا فرایند سقوط را تسریع می کنند.

اما حسنی مبارک در واقع قدرت به کسی سپرد که از آن گرفته بود، قدرت در مصر امروز ارمغان کودتای افسران آزاد-جمال عبدالناصر- و ارتش بود و وقتی عرصه بر مبارک تنگ شد، آن را دوباره به "ارتش" بازگرداند.

اما شاه به دلیل آنکه ارتش زائده ای از وجود خودش محسوب می شد و او بود که به ارتش مشروعیت میداد نه بالعکس؛ نمی توانست سلطنت خود را بدهد تا حاکمیت نظامیان باقی بماند، تفاوت عمده جمهوری های مادائم العمر با رژیم های سلطنتی-که در ظاهر خیلی بهم شبیه هستند- هم اینطور مواقعی خودش را نشان می دهد.

 این تفاوت هم بین شاه ومبارک وجود داشت که محمد رضا پهلوی بعد از بالا گرفتن بحران قدرت را بین شورای سلطنت و نخست وزیری تقسیم کرد و ارتش شاهنشاهی تا آخر تکلیف خود را در این تقسیم قدرت نفهمید و شاید یکی از دلایل فروپاشی ارتش شاهنشاهی هم همین بود.اما حسنی مبارک بعد از بالا گرفتن بحران قدرت را به شورای عالی رتبه نطامی مصر واگذار کرد ، مبارک در این فرایند حتی از واگذاری قدرت به معاون اول خود  عمر سلیمان که هویتی امنیتی - نطامی دارد، خودداری کرد و ترجیح داد میراثبر او  صرفا «ارتش» باشد، ارتشی که در این هجده روز، عملکرد آبرومندانه ای داشت و خودش را کاملا "خرج" مبارک نکرد.

به همین دلیل است که احتمالا ساخت کلی قدرت و طبقه نظامیان شانسی برای درامان ماندن از سرنگونی و سقوط کامل از صحنه سیاست دارند و احتمالا تحولات در همین درجه متوقف خواهد شد.

برنده اصلی تحولات مصر و تونس، رسانه های عربی و به خصوص "الجزیره" است، رسانه هایی که در قامت حرفه ای و مافوق رسانه های سنتی و دولتی و حتی رقبای غربی خود، تحولات مصر و تونس را "گزارش" کردند و باعث "تحول" شدند و این آغاز یک راه است!

/ 7 نظر / 47 بازدید

هدايتی، كنايتا اعتراف كردی كه سوپاپ اطمينانی. اگر فرصت پيش آمد اشاره ای هم به مبلغ حق القلم بشود.

رضا

شورش همیشه بر حق است

جمجمه

[گل]

هکر

سنگر خوب و قشنگی داشتیم - مالک حزب باد ایران اساس پست شما

بنده خدا

قصد جسارت نباشد اما در رابطه با اين متن بي رودرباسي بايد بگويم كه تحليل شما خيلي خشك است . آن چيزي كه هنوز بعد از 30 سال در رابطه اش بحث مي نماييد دست يدالله حضرت ولي عصر عج الله تعالي شريف است كه از طريق امام خميني (ره) تمام تحليل هاي قوي ترين استراتژيستهاي صهيونيزم را به باد داد . ارتش شاه كيلوئي چند بود كه بخواهد جلوي حكم الهي را بگيرد . درمورد مصر هم همين است .تمام اتفاقات خاورميانه به دست يد الهي امام زمان عليه السلام طوري در شرف وقوع است كه صهيونيزم ها در موضعي كاملا" مقابل با جهان اسلام قرار بگيرند و اتفاقات ماقبل ظهور و جنگ با اسرائيل رقم بخورد . هيچ وقت با 2 دوتا چهار تا نمي شود در رابطه با اتفاقات سياسي خصوصا" در اين منطقه و در اين دوران نظريه هاي قطعي داد . چيزي كه قطع و اليقين مي توان گفت هماني بود كه اشاره شد يعني در جهت برپائي حكومت حقه امام زمان عليه السلام هر حركتي كه باعث شتاب قضيه و همراستايي با آن باشد مورد تاييد واقع شده و شدت مي گيريد و تمامي حركات هاي مخالف و مذلوهانه محكوم به شكست است . انقلاب اسلامي ايران به گفته امام خميني نصرتش تضمين شده و تا برپائي حكومت ولي عصر عج پابر

شهريارا رفتی و ما را به توفان داده ای شهريارا خرمن ما را به باران داده ای كشتی بی ناخدا و قلب دريا ها سياه دهر غمگين، موج سنگين ،ما بجا مانديم و يك دنيا غم بی انتها ای ملت حق ناشناس يكباره گشتی نا سپاس ای ملت حق ناشناس يكباره گشتی ناسپاس شهريارا رفتی و از رفتنت گريان شدند قله های سرفرازی ، موجهای شادمانی و نشاط ای ملت حق ناشناس يكباره كشتی ناسپاس ای ملت حق ناشناس يكباره گشتی ناسپاس اشكتان بادا مدام ای مردمان ناسپاس سينه تان پر هراس ای ملت حق ناشناس محو گشته خنده از لبهايتان، باشد قصاس درد گشته همدم شبهايتان، باشد قصاص ای ملت حق ناشناس يكباره گشتی ناسپاس ای ملت حق ناشناس يكبارهگشتی ناسپاس كو كه بويی آورد از خاك تو اين نسيم خاوران بر جان من جان بگيرد اين وجود خسته ام ياد تو گر خيمه زد در خاطرم ای ملت حق ناشناس يكباره گشتي ناسپاس ای ملت حق ناشناس يكباره گشتی ناسپاس

داریوش تنها

اما پس از انقلاب ارتش که می توانست انرا سرکوب کند ونکرد مجازات شد و هزاران نفر از انها از دم تیغ گذشتن این عبرت بزرگی برای نیرو های نظامی در اینده ایران است...