لقب " چریک پیر" را برای دو نفر بکار می برند: بهزاد نبوی و مهدی بازرگان

-چریک به مبارزی می گویند که حداکثری می جنگدد، همیشه و تا پای جان می جنگدد، سرباز نیست که برای جنگندگی اش پول یا مواجب بگیرد، برای عقیده اش جانانه می جنگدد، سر تسلیم و سازش ندارد، همیشه آماده مرگ و رویارویی با گلوله مستقیم است، چریک قهرمان می شود و  محترم، اسطوره می شود و ماندنی، حتی برای دشمنانش، خیلی هم فرقی نمی کند چه ایدئولوژی و دیدگاهی داشته باشد(ارنستو چه گوارا بارزترین این نمونه است)

-لقب " چریک پیر" را در ایران برای دو نفر بکار می برند:بهزاد نبوی و مهدی بازرگان:

-بهزاد نبوی، مهندس اصلاح طلبان است، دبیرکل در سایه مجاهدین انقلاب، معاون نخست وزیر در امور اجرایی در دولت محمدعلی رجایی، محمدرضا مهدوی کنی و میرحسین موسوی، وزیر صنایع سنگین در دولت میرحسین ؛سخنگوی دولت رجایی و همراهش در سفر نیویورک،بهزاد نبوی یکی از شخصیت هایی است که هم توان تشکیلاتی بالا دارد و هم تحلیل گر ارشد اصلاح طلبان است، اگر از رقبای راستی بپرسید "باهوش ترین چپی" کدام است یا اسم بهزاد را می برد یا حجاریان را ، بهزاد نبوی اصولا یکی از کسانی است که به همراه حجاریان و عبدی و موسوی خویینی ها و ...مفهوم اصلاحات را پرورش داده و عرضه کردند، بهزاد بعد از چهار بار تایید و رد صلاحیت، نایب رئیس مجلس ششم شد، نایب رئیسی که فرمانده بود در واقع، آن استعفای دسته جمعی را ترتیب داد و ...بعد از حوادث انتخابات ریاست جمهوری، بهزاد نبوی بازداشت و در دادگاه اصلاح طلبان حاضر، تنها جمله ای که از دفاعیات او در دادگاه درآمد این بود که "به میرحسین موسوی خیانت نمی کنم"، بهزاد نبوی به شش سال حبس محکوم شد، وقتی از زندان به خانه آمد،‌برای هوادارانش که گردش جمع شده بودند گفت که چطور مخفیانه برای همسرش در دادگاه معروف، بوسه فرستاده است، اووباید چند روز دیگر قلبش را عمل باز کند، بهزاد حالا شصت و هفت ساله است...

-مهدی بازرگانِ بعد از انقلاب را همه معمولا تا زمان استعفایش از نخست وزیری دولت موقت(14 آبان 58) می شناسند، اما بازرگان دهه شصت تا زمان مرگ چندان شناخته شده نیست، بازرگان  همانقدر که  در دوره نخست وزیری اش به نرم خویی و  بذله گویی و لیبرال منشی شناخته می شد،به همان اندازه  در دوران بعدی،سرسخت بود و  حتی لجباز(عزت الله سحابی جایی گفته بود اصرار بازرگان برای استفاده از کراوات در هنگام نخست وزیری از لج انقلابیون بود) وقتی از نخست وزیری رفت و یک سال بعد نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی شد، دو نامه سرگشاده و گله آمیز به امام خمینی نوشت، از قطب زاده دفاع کرد، از تریبون مجلس، رسما از امیرانتظام-که به اتهام جاسوسی محکوم شده بود- دفاع کرد، باز از پشت همان تریبون مجلس شورای اسلامی میان فریادهای مرگ بر بازرگان خلخالی و موحدی ساوجی و ...نسبت به ظهور  استبداد دینی هشدار داد، با ادامه جنگ بعد از فتح خرمشهر علیرغم نظر صریح امام و نظام مخالفت کرد،  وقتی دیگر نماینده نبود و مصونیت نداشت، فشارها زیاد شده بود به حاکمیت پیغام داد ما بین "حیات ذلیلانه و تعطیلی داوطلبانه" قطعا تعطیلی داوطلبانه را برمی گزینیم، در سال 66 به قول خودش پنبه ولایت مطلقه را با یک بیانیه تحلیلی مفصل زد، به حوادث سال 67 اعتراض کرد،اواخر عمرش، حتی نظریه "آخرت و خدا، هدف بعث انبیاء" را در مقابل نظریه محوری نظام جمهوری اسلامی(سیاست عین دیانت) مطرح کرد و ...وقتی در سی ام آبان 73 در سن هشتاد و هفت سالگی از دنیا رفت، رهبر همان نظامی که بازرگان بیشترین مخالفت را با او کرده بود، پیامی محترمانه در تجلیل از او صادر کرد.

-به نظر شما 50 سال بعد... بازهم چریک پیر لقب این دو نفر خواهد بود؟

/ 24 نظر / 74 بازدید
نمایش نظرات قبلی
حامد عبداللهی سفیدان

50 سال بعد جوانان امروز چریک‌های پیر فردا خواهند شد. ایران ما برخلاف ناامیدان سر خورده دچار درد است. ولی دردی خوش یمن. چون درد، درد زایش دوباره است.

حائری

درود خواهد بود در ضمن لینکت کردم اخوی بدرود

سیدعباس سیدمحمدی

سلام. خواهش می کنم. من می خواستم مقاله ای بنویسم. بلاگفا صد بار پیغام داد که درج لینک غیر مجاز مانع انتشار مقاله است. من هم از غیر چاپش گذشتم[ناراحت] مقاله این بود: بررسی ی جمله ای منسوب به مرحوم مهدی بازرگان بسم الله الرحمان الرحیم. عیناً به نقل از وبلاگ بهمن هدایتی مورخ نه آذر 1388 مقاله با عنوان « لقب " چریک پیر" را برای دو نفر بکار می برند: بهزاد نبوی و مهدی بازرگان» (ظاهراً لینک وبلاگ بهمن هدایتی از دید بلاگفا، جزء «لینکهای غیر مجاز» است؛ به قول علی لاریجانی: خداوند امور ما را اصلاح کند): «مهدی بازرگانِ بعد از انقلاب را همه معمولا تا زمان استعفایش از نخست وزیری دولت موقت (14 آبان 58) می شناسند، اما بازرگان دهه شصت تا زمان مرگ چندان شناخته شده نیست، بازرگان همانقدر که در دوره نخست وزیری اش به نرم خویی و بذله گویی و لیبرال منشی شناخته می شد، به همان اندازه در دوران بعدی، سرسخت بود و حتی لجباز (عزت الله سحابی جایی گفته بود اصرار بازرگان برای استفاده از کراوات در هنگام نخست وزیری از لج انقلابیون بود) وقتی از نخست وزیری رفت و یک سال بعد نماینده تهران در مجلس شو

سیدعباس سیدمحمدی

شورای اسلامی شد، دو نامه سرگشاده و گله آمیز به امام خمینی نوشت، از قطب زاده دفاع کرد، از تریبون مجلس، رسما از امیرانتظام - که به اتهام جاسوسی محکوم شده بود - دفاع کرد، باز از پشت همان تریبون مجلس شورای اسلامی میان فریادهای مرگ بر بازرگان خلخالی و موحدی ساوجی و ... نسبت به ظهور استبداد دینی هشدار داد، با ادامه جنگ بعد از فتح خرمشهر علیرغم نظر صریح امام و نظام مخالفت کرد، وقتی دیگر نماینده نبود و مصونیت نداشت، فشارها زیاد شده بود به حاکمیت پیغام داد ما بین "حیات ذلیلانه و تعطیلی داوطلبانه" قطعا تعطیلی داوطلبانه را برمی گزینیم، در سال 66 به قول خودش پنبه ولایت مطلقه را با یک بیانیه تحلیلی مفصل زد، به حوادث سال 67 اعتراض کرد، اواخر عمرش، حتی نظریه "آخرت و خدا، هدف بعث انبیاء" را در مقابل نظریه محوری نظام جمهوری اسلامی (سیاست عین دیانت) مطرح کرد و ... وقتی در سی ام آبان 73 در سن هشتاد و هفت سالگی از دنیا رفت، رهبر همان نظامی که بازرگان بیشترین مخالفت را با او کرده بود، پیامی محترمانه در تجلیل از او صادر کرد.»

سیدعباس سیدمحمدی

نویسنده ی وبلاگی که از او نقل کردم (بهمن هدایتی)، منبع سخنانش را ذکر نکرده. (البته بعضی از وبلاگنویسها معمولاً مقیّد به ذکر منبع نیستند.) من خودم قسمتهایی از این سخنان را جاهائی خوانده ام. اما این که مهدی بازرگان «به حاکمیت پیغام داد ما بین "حیات ذلیلانه و تعطیلی داوطلبانه" قطعا تعطیلی داوطلبانه را برمی گزینیم»، این را نشنیده بودم، و برای عبدالعلی بازرگان (ظاهراً طبق بلاگفا، وبسایت عبدالعلی بازرگان، جزء «لینکهای غیر مجاز» است، و من مجبور شدم لینکش را از متن وبلاگ حذف کنم و بر خلاف رسمم، هایپرلینک کنم؛ سپس متوجه شدم هایپرلینک کردم هم مجاز نیست) پیغام گذاشتم که لطفاً بفرماید عبارت دقیق بیانات مورد اشاره ی مرحوم بازرگان چیست. ایشان در سی نوامبر 2009 لطف کرد و عیناً این طور جواب داد: «جناب سید عباس سید محمدی حاکمیت در طول سی سال گذشته بارها تلاش کرده است نهضت را تعطیل کند ولی نهضت هرگز راسا اعلام نکرده است که داوطلبانه فعالیتش را تعطیل میکند، حتی برای یکروز»

سیدعباس سیدمحمدی

پایان نقل جواب عبدالعلی بازرگان. سیدعباس سیدمحمدی: ــ من از نوشته ی بهمن هدایتی، نفهمیدم که منظور از «ما»، در جمله ی «ما بین "حیات ذلیلانه و تعطیلی داوطلبانه" قطعا تعطیلی داوطلبانه را برمی گزینیم»، نهضت آزادی است. خب البته یک مقدار کم هوشی ی من بود. ــ طبق جواب عبدالعلی بازرگان، ظاهراً «ما» = «نهضت آزادی». ــ عبدالعلی بازرگان جواب نداد که اصولاً انتساب جمله ی نقل شده، به مرحوم مهدی بازرگان، صحت دارد یا نه. ــ اگر مضمون آنچه بهمن هدایتی نقل کرده، درست باشد، و جواب عبدالعلی بازرگان هم درست باشد، شاید منظور مرحوم مهدی بازرگان مطلبی باشد که نیاز به مقداری توضیح دارد. ــ شاید اساساً آنچه بهمن هدایتی نقل کرده، از مرحوم مهدی بازرگان صادر نشده است. نمی دانم. ــ یاد و خاطره ی مهدی بازرگان را گرامی می دارم.

بنده

کاش جمله تاریخی امام را هم در مورد نهضت آزادی و مهندس بازرگان و بچه هایش (اعضاء حزب نهضت آزادی) می گفتید. به هر صورت خیلی خوب بود. من همیشه با این احساس روشن فکری در اسلام شناسی خیلی ها مشکل داشته ام. چیزی که خیلی از اوقات، افراد را از راه اصلی اسلام دور می کند. یک روح منم و منیت در درون این احساس هست که با خدا پرستی معارض است.

مصطفی محمدی

فیلم تعریف کردن بهزاد نبوی از این ماجرای بوسه خیلی خیلی قشنگ بود و جواب سوالتان هم خیر است به نظرم 50 سال دیگر دوره قهرمان پروری به سر آمده باشد و چریک بودن افتخار چندانی نباشد، بجایش بگویند چه کسی سیاست مدارتر است؟ لقب روباه پیر مد میشود و چریک ها نادان تلقی بشوند.

امیر

چریکی که خراش بوجود مبارکش نیامده . چریک کجاست . دانشجوی شهید اصغر وصالی چریک بود نه بازرگان و نبوی که یکی دلال آمریکا و دیگری هم همیشه تکرار می کند که من از آمریکا می ترسم تا دیگران را بترساند .