حسن روحانی با سریع القلم چه خواهد کرد؟

به گزارش پارسینه، مشاور رئیس جمهور معمولا شغلی تشریفاتی و صوری محسوب می شود، مشاوران معمولا پیشکوست ها یا دوستان قدیمی "احترام لازم" هستند که رئیس دولت ترجیح می دهد نام و حضور آنان زینت دولت آنان باشد. اما این همه ماجرا نیست، رسم سیاست در ایران این است که روسای جمهور همیشه یک "مشاور در سایه" داشته اند، در دولت موقت مهدی بازرگان، ابراهیم یزدی این وظیفه را بر عهده داشت که همزمان وزیر خارجه او هم بود.

 در ریاست جمهوری کوتاه بنی صدر(1358-1360) حسین نواب صفوی این وظیفه را برعهده داشت،‌مشاوری که نهایتا بعد از خلع و فرار وی به جوخه اعدام سپرده شد.

 در دولت هاشمی رفسنجانی، عطاالله مهاجرانی نقش این مشاور وی‍ژه را ایفا می کرد که نهایتا از کشور خارج شد و امروز در قامت یکی از چهره های فکری جریان موسوم به سبز نقش آفرینی می کند.

 در دولت سید محمد خاتمی،‌این سعید حجاریان بود که افکار سیاسی و عملیاتی رئیس جمهور را مهندسی می کرد  که نهایتا به تیر غیب گرفتار آمد و خانه نشین شد.

در دولت محمود احمدی نژاد، این اسفندیار رحیم مشایی بود که معادلات پشت پرده قدرت رئیس جمهور را طراحی و مهندسی می کرد.

با گذشت نزدیک به پنج ماه از عمر دولت حسن روحانی حالا با اطمینان می توان گفت که این "مشاور ویژه-استراتژیک" در دولت یازدهم،‌کسی نیست جز "محمود سریع القلم".

سریع القلم چهره ای عملگرا-تئوریک که بیش از بیست سال است در سایه روحانی چه در نیاوران(مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع) و چه حالا در پاستور(نهاد ریاست جمهوری) حضور موثر و جدی و البته نیمه علنی دارد.

محمود سریع القلم هم این روزها تمرکز خود را بر مقابله فکری و عملی با "پوپولیسم" قرار داده است، در مصاحبه ها،‌ سخنرانی در مجامع دانشجویی این "مشاور ارشد رئیس جمهور" ابایی ندارد که برای مقابله با آنچه که میراث دولت گذشته می داند، با مثال های عامیانه مثل بحث های سیاسی و هسته ای رانندگان تاکسی یا لبوفروش ها به جنگ عوام گرایی در سیاست برود.

بی جهت نیست که مخالفان دولت(از کیهان تا طیف پایداری تا حامیان قالیباف) هم این روزها تمرکز خود را بر حمله شدید و دائمی بر سریع القلم گذاشته اند.

هدف روشن است: مخالفان دولت می خواهند با متوقف کردن و از صحنه خارج کردن مشاور ارشد، راه حسن روحانی را سد کنند،اما حالا آزمون بزرگی برای حسن روحانی در پیش است،‌روحانی در مقابل فشار فزاینده مخالفان دولت با مشاور ارشدش چه خواهد کرد؟

 آیا روحانی مثل هاشمی، جای مهره خود را عوض می کند و سعی می کند با سیاست صبر و سکوت و مخفی کردن،‌فشارها را از مشاور ارشدش دور کند؟ آیا چون خاتمی حتی در مقابل حذف فیزیکی مشاورش کوتاه می آید؟ آیا مثل احمدی نژاد محکم بر بقای مشاورش می ایستد و هزینه می دهد؟

مطالب مرتبط

/ 8 نظر / 362 بازدید
میتینگ انلاین

به نظر من روحانی اهل چانه زنی است. قدرت چانه زنی اش هم بالاست. من اگر باشم شیوه ی رفسنجانی را پیش می گیرم.

وحید

سلام دوستان مستندی کوتاه درباره تاریخچه اشغال فلسطین با عنوان "Israel & Palestine, a History of Occupation" بهمراه زیرنویس فارسی http://www.nasrtv.com/modules/video/singlefile.php?cid=13&lid=9733

جواد

درگذشت مرحوم کلاشینکف را خدمت شما تسلیت عرض می نمایم! حقشه براش یه پس خوب بری.

وحید

صحبتهای حمید علمی در رابطه با اوضاع سوریه و شهر دمشق قسمت اول: http://www.nasrtv.com/modules/video/singlefile.php?lid=9923 قسمت دوم: http://www.nasrtv.com/modules/video/singlefile.php?cid=20&lid=9975

نفیسه

روحانی عزت 35 ساله مارا دست کم میگیره... میره با جک استراو که یک انگلیسی خائن به ایرانیهاست مینشینه اونم درمملکتی که مرگ برانگلیس شعارماست اونوقت با هموطن خدمتگزار مسلمانش در میافته و تریبون ملی سیما رو خرج فحاشی به اون میکنه ؟؟ درشگفتم که بعضی عوام چقدرکوتاه فکرندکه نمیبینند اینهمه فضاحت وخودباختگی دولت را ! اشداء علی الکفار رحماء بینهم برای این دولت معکوس است یعنی ترجیح میدهند به کفار عشق بورزند و توی دهن خودی بزنند!!! این خودباختگی درمقابل غرب چیز جدیدی نیست و درطول تاریخ ایران مردم مابزرگترین صدمه هارااز همین هاخوردن ... اما درنهایت این نوع افراد حکم چوب دو سر طلاراپیدامیکنند. نه غربی ها رو به دست میارن و نه دربین مردم جایی دارند! صبرکنید تاپایان کارشونو ببینید

معلم کوچک

چقده سیاسیییییییییییییییییییییییییییییییی[نیشخند]

فروردین

به هر حال اگر کسی سعی ای کرد هو حامیانی رد آورده و رییس جمهور شده،اگر قرار باشد جا بزند که سنگ روی ِسنگ بند نمی شود! نوروز ِنو مبارک شاد باشین

مرتضی

تحلیل غیرمنصفانه ای کردید. رسانه های مخالف دولت،طبق وظیفه هر رسانه منتقدی،نقاط ضعف و نقص را می بینند و با صدای رسا باید حرفشان رابزنندالبته اگر دولت توقیفشان نکند! در ضمن؛اون راهی که نتیجه اش وادادگی و غرب زدگی است،همان بهتر که سد شود..