بیمارستان المعادی؛ عبرت عجیب تاریخ

«محمد حسنی سیدمبارک»، دیکتاتور 84 ساله مصر اینک آخرین و البته ذلیل‌ترین لحظات عمر خودش را روی تختی در بیمارستان نظامی المعادی مصر طی می‌کند، ثانیه‌های کشداری از عذاب و ذلت که انگار دارد ذره ذره لذت قدرت و ریاست 30 ساله و آخرین رمق باقی مانده از جان را از دماغ فرعون مصر بیرون می‌کشد.

اما عجیب و جالب ـ بخصوص برای ما ایرانی‌ها ‌ـ این است که مبارک آخرین لحظات زندگی‌اش را در همان بیمارستانی به سر می‌برد که محمدرضا پهلوی در سال 1359 به میزبانی سلف مبارک ـ انورسادات ـ در آن بستری بود.

 


حالا این دومین شباهت انقلاب مصر با انقلاب ایران است، بعد از آن شباهت بزرگ و عجیب، پیروزی انقلاب مصر در 22 بهمن، عجیب‌تر آن‌که اگر مبارک چند روز دیگر در بیمارستان نظامی المعادی دوام بیاورد و آنگاه بمیرد، درست در همان زمانی از دنیا خواهد رفت که محمدرضا پهلوی در غربت و ذلت ـ در چهارم مرداد 1359 ـ چشم‌هایش را برای همیشه بر جهان بست.

شاید تنها شانس مبارک این باشد که می‌داند و مطمئن است بعد از مرگ، لااقل نظامیان مصر اجازه نمی‌دهند مثل قذافی، مردم با جنازه‌اش عکس یادگاری و فیلم موبایلی بگیرند. بیمارستان المعادی مصر حالا دومین شباهت انقلاب مصر و انقلاب ایران شده است؛ بیمارستانی که اکنون دیدن دارد و بیشتر به موزه شبیه می‌ماند تا بیمارستان!

خدا عذاب‌های مختلفی دارد برای آدم‌های مختلف، عذاب‌های خدا اینهاست: «الیم، عظیم، شدید و مهین»، دردآور و زیاد و شدید و... از این میان، یکی کمتر شنیده شده است: عذاب مهین؛ گاهی عذاب مخصوص و البته بسیار موثر خدا فقط همین است: وهن!... عذاب مهین! و این عذاب پایان تقدیر نامبارک محمد حسنی سید مبارک است.

/ 11 نظر / 63 بازدید
نمایش نظرات قبلی
امین

آمریکایی ها یه ضرب المثل دارن، می‌گن "هیات ژوری هنوز رای‌اش رو در این مورد اعلام نکرده" jury is still out حالا باید 20-30 سال صبر کنیم ببینیم اونایی که بعد مبارک میان گلی به سر مردم مصر می‌زنن یا مصری ‌ها هم دچار نفرین دیکتاتوری هستن و گه یکی بره،بدترش پیدا می‌شه

حامد

از دیگر نمونه های عذاب الهی تشخیص بیماری سرطان معده که بسیار تهاجمی باشد و تا وفات تنها 2 هفته... (جان برادر و هم میهن اینگونه از جانب پروردگار به قضاوت نشین. شما نمی توانی به دلیل بیماری مردن را دلیل بر عذاب الهی بدانی)

کی نوبت اسد فرا میرسد؟

ش

یکی از شدید ترین عذابهای خدا برای یه ملت انقلابه که سر مصر هم اومد!

جشنواره طبس

اولین دوره جشنواره شعر و موسیقی ضد آمریکایی طبس در دو بخش مسابقه شعر و مسابقه موسیقی، به دبیری هادی آرزم در روزهاي دوشنبه و سه شنبه، دوازدهم و سيزدهم تيرماه همزمان با سالروز حادثه حمله به هواپيماي ايرباس توسط ناو آمريكايي برگزار مي شود. به گزارش روابط عمومی جشنواره، در بخش شعر محمدکاظم کاظمی (شاعر و نویسنده)، علیرضا قزوه (شاعر و نویسنده) و علی‌محمد مودب (شاعر و نویسنده) داورهای اولین دوره از جشنواره طبس هستند. همچنین در بخش موسیقی، هادی آرزم (آهنگساز و نوازنده)، اسفندیار قره باغی (خواننده)، محمد گلریز (خواننده)، امیر بکان (آهنگساز و موسیقی دان) و دکتر فواد ایزدی (استاد مطالعات آمریکا) از اعضای هیات داوران می باشند. آخرین اطلاعات جشنواره: www.tabasfest.ir

هومن

محمدرضاشاه پنجم مرداد فوت کرده نه چهارم مرداد!

جهان نیوز

با سلام مطلب شما در پایگاه خبری تحلیلی جهان در بخش وبلاگ ها منتشر شد. با تشکر

مملی

مرتیکه عرب عجق وجق ذلت توی باجگیر بی همه چیز میکشی عوضی

امير

با " ش " موافقم .... نه با تو ... بدبخت سي و چند سال است مرده باز هم ولش نمي كنيد ....