خوب که نگاه کنی ...

خوب که نگاه کنی، انگار یک چیز گمشده وجود دارد، نماز می‌خوانیم، روزه می‌گیریم و فروع و احکام را کم و بیش می‌دانیم یا عمل می‌کنیم، یادمان داده‌اند به‌خاطر خدا به پدر و مادر، استاد، رئیس، روحانی و...احترام بگذاریم، اما در این میان، یک چیز نیست، یا کم است، احترام به خود خدا جایش کجاست؟ احترام به معنای دقیق و متعارف کلمه؛ احترام!


در کاخ توپکاپی استامبول و همچنین موزه مدینه، تعدادی از نامه‌های حضرت رسول(ص) به پادشاهان زمان نگهداری می‌شود؛ نمونه‌اش همین عکسی که می‌بینید.

به زبان بصری – گرافیکی مهر حضرت رسول(ع) توجه کنید، نقش و نوشته مهر ساده‌تر و صریح‌تر از آن است که چندان نیازی به تامل داشته باشد. اما در نگاه دوم، متوجه چیز دگری خواهید شد، قاعدتا چون زبان عربی از راست به چپ است، اگر نوشتن این عبارت می‌خواست در کادر دایره‌ای مهر؛ طبق شیوه معمول و مرسوم باشد، باید عبارت «محمد رسول‌الله» از بالا به پایین در کادر دایره‌ای شکل نقش می‌بست، اما حضرت رسول (ص) ما نخواسته است نامش مقدم بر نام جلاله «الله» قرار گیرد.

مهر نامه محمد(ص) هم رسولانه است و پیام دارد؛ پیام تواضع و احترام به خود خود خدا... مفهومی که از ورای 14 قرن؛ همچنان با مخاطب ارتباط معنایی، نشانه‌ای و بصری برقرار می‌کند، دوباره عکس را ببینید!

(+)

/ 11 نظر / 10 بازدید
نمایش نظرات قبلی
دوست

سلام ممنون آقاي هدايتي مثل هميشه عالي بود شاد باشيد

عمار

سلام و درود؛ دوست عزیز این مطلب شما در پایگاه اینترنتی و بسته فرهنگی عمارنامه منتشرگردید. http://www.ammarname.ir/link/4096 ما را با درج بنر و یا لوگو در وبگاه خود یاری نمایید . موفق و پیروز باشید . عمارنامه http://ammarname.ir/—- info@ammarname.ir یا علی

جمجمه

[گل]

مصطفی محمدی

توهمات تو است. البته به نوعی فکر کردن است ولی واقعیت ندارد. در دفتر های خط دار یادت است وقتی می رسیدیم به آخر خط، کلمه ها را بالای خط می چپاندیم؟ شیب دار شیب دار می رفتیم تا به انتهای صفحه برسیم. یک عادت زبانی است. مثلا در زبان انگلیسی که از چپ به راست است، انگلیسی ها چیزهایی که در کادر جا نمیشود را به زیر می برند نه به بالا. دیده ای ما یک هفت مانند می کشیم و چیزهایی را وسط جمله اضافه می کنیم؟ آنها به زیر می کشند. بعلاوه ترکیه ای ها خیلی چیزهای دروغین را متعلق به پیامبران معرفی می کنن و من فارغ از همه اینها از تو انتظار دارم به اصالت این مهر شک کنی. البته من با اصل حرف ات مبنی بر اهمیت خدا موافقم ولی این رو مختص شیعه ها میدونم، سنی ها از این نظر مثل شما نیستند.

هیراد

ا خودآگاه یاد این ترانه افتادم کهراز و نیازه قشنگیه: تازه فهمیدم به جز تو حرف هیچکی خوندنی نیست/ آدما می یان و می رن هیچکی تو جز تو موندنی نیست

آیا درست است که معاویه ملعون یکی از کاتبان وحی بوده؟

دکتر یونس

مساله؟ خودخود شما چقد به خدا احترام میگذاری؟این سوالی بود که من بعد از خوندن این خطوط از خودم پرسیدم!

تک تیرانداز

جمع کن بابا دلت خوشه کلاشت کاشکی تیری هرچند دیجیتال داشت به مغزهایی چون خودت شلیک می کرد هرچند باز شلیکی دیجیتال

شاهین خ.

در رسم الخط عربی تصور میکنم که وقتی به انتهای جمله میرسن، سعی میکنن که در صورت کمبود جا، کلمات انتهایی رو بالاتر ببرند. اگه دقت کنین معلومه که محمد سمت راستتر بعدش رسول و سمت چپی ترین کلمه، الله هستش. البته این فرمایش جنابعالی در مورد لزوم احترام به خدا رو هم قبول دارم، به هر حال ما اونقدر خداهای فرعی ساختیم و از صبح تا شب اونا رو میپرستیم و ازشون چاره جوری میکنیم که خود خدا رو از یاد بردیم !

من با حرف آقای محمدی موافقم و در اصالت این مهر شک دارم. در زمان چیامبر فقط از رسم الخط کوفی استفاده می شد و چنین رسم الخطی موجود نبود. البته نمود احترام به الله در این مهر فارغ از انتسابش به خاتم النبیین قابل تامل است