درباره پیام تسلیت رهبرانقلاب به مناسبت درگذشت آقای منتظری

با درگذشت آیت الله حسینعلی  منتظری ، می توان گفت پرونده روحانیون نسل اول انقلاب بسته شد، منتظری "هم ردیف" طالقانی و  "هم نسل" مطهری بود که به نظرم قضاوت نهایی و تاریخی در مورد ایشان شاید 20 سال بعد شکل بگیرد...منتظری بدون داشتن کاریزما، در بین هوادارانش محبوبیت داشت و این نکته مهمی است، اما به نظرم یکی از حواشی مهم حادثه درگذشت آقای منتظری، پیام تسلیت رهبری به این مناسبت است...

***

پیام تسلیت آیت الله خامنه ای عملا مجادله بکار بردن یا نبردن لقب "آیت الله" برای آقای منتظری که در رسانه های رسمی یک ابهام بزرگ را ایجاد کرده بود، از میان برد اما نکته مهمتر نامه تسلیت رهبری، بخش دوم ( و البته اصلی ) آن است که در آن آمده است:"در اواخر دوران حیات مبارک امام راحل امتحانی دشوار و خطیر، پیش آمد که از خداوند متعال میخواهم آن را با پوشش مغفرت و رحمت خویش بپوشاند و ابتلائات دنیوی را کفاره ی آن قرار دهد."

چند نکته در این باره می توان گفت:

-نفس ارسال پیام برای درگذشت آیت الله منتظری از سوی رهبر انقلاب بسیار قابل توجه است، هرچند بی سابقه نیست، ایشان برای درگذشت مهندس بازرگان، دکتر یدالله سحابی هم پیام تسلیت صادر کرده بودند و این بیشتر به منش شخصی آیت الله خامنه ای برمی گردد و مربوط است تا شخصیت حقوقی ایشان به عنوان رهبر جمهوری اسلامی، که این مسئله  گاهی خیلی پررنگ و گاهی کم رنگ می شود....مثلا توجه کنید که امام خمینی از مهندس بازرگان در نامه معروف 1366 به آقای محتشمی پور تعابیر تندی مثل  "پدر منافقین" و..یاد می کند، اما آیت الله خامنه ای در پیام تسلیت خود(دی ماه 1373) توصیف شگفت انگیز" مروج اسلام ناب محمدی" را در مورد مهندس بازرگان بکار برد(جالب تر اینکه پیام تسلیت آیت الله خامنه ای در سایت رسمی ایشان وجود ندارد!)

هرچند که بازتاب های پیام رهبری برای مهندس بازرگان چنان بود که پیام تسلیت ایشان برای دکتر سحابی ، محافظه کارانه تر شد.


-آیت الله خامنه ای محتاطانه و  محترمانه و البته با ظرافتی که خاص خودش است، وقایع منجر به برکناری آقای منتظری از قائم مقامی رهبری(1367-68) را با ادبیات خاص( و نه ادبیات و تاریخ نگاری رایج و  رسمی) توصیف کرده است و از حوادث سال 1368 و برکناری آقای منتظری به عنوان "امتحان دشوار و خطیر" نام برده است و حتی ترجیح داده است صریحا از کلمه ای مثل "اشتباه و خطا" هم استفاده نکنند و با "حذف معنوی" این کلمات، برای آقای منتظری از خدا خواسته اند که "آن را با پوشش مغفرت و رحمت خویش بپوشاند"

-نکته جالب دیگر این است که آیت الله خامنه ای در پیام خود هیچ اشاره ای به مواضع سخت آیت الله منتظری علیه شخص خودش (به ویژه در ماههای اخیر  و در حوادث بعد از انتخابات) نکرده است و ترجیح داده اند  "مغفرت و رحمت خدا" را فقط برای دوره اواخر عمر امام برای آقای منتظری مسئلت کرده اند و  از موضع امام و نه رهبر فعلی با آقای منتظری برخورد کرده است.

-نکته دیگر این اشاره به "ابتلائات دنیوی" آقای منتظری است که رهبری مسئلت کرده است به عنوان "کفاره" آن "امتحان سخت و دشوار در اواخر عمر"  قرار گیرد و می توان حدس زد که بارزترین این ابتلائات مسئله "حصر آقای منتظری از سال 1376 تا 1381" باشد که از سوی حاکمیت علیه این مرجع تقلید اعمال شد و آیت الله خامنه ای علاقه دارد آن را به عنوان "کفاره" آقای منتظری محسوب کند.

در این باره:

-پیام رهبری به مناسبت درگذشت آیت الله منتظری(+)

-حکایت رفع حصر آقای منتظری در سال 1381 (+)

ک نکته جالب در  پیام تسلیت محسن رضایی به مناسبت درگذشت آیت الله منتظری(+)

***

-آقای امید حسینی(آهستان) سئوال جالبی کرده اند که  من چرا و از کجا اینطور برداشته کرده ام که منظور از “ابتلائات دنیوی ” که رهبری خواسته اند کفاره مرحوم منتظری شود، مسئله “حصر” بوده و نه مثلا “بیماری های آقای منتظری”

دلیل اولم همان است که در پست “جریان رفع حصر آقای منتظری در سال 1381″ نوشته ام و ادرسش را می گذارم همین جا :http://kelash.persianblog.ir/post/364/
دلیل دوم: مسئله بیماری و کهولت آقای منتظری آنچنان شدید و ناراحت کننده و غیرعادی ( مثل فلج شدن یا وضعی که مثلا آقای خلخالی در اواخر عمر داشت) نبود که اینها بخواهد ابتلائات دنیوی منجر به کفاره برای آقای منتظری برای عام و خاص تصور شود و رهبری بیاید و در پیام خودشان به این موضوع اشاره مستقیم کنند، واضح است که منظور از ابتلائات دنیوی، شهادت و فقدان شهید محمد منتظری هم نمی تواند باشد، چون اصولا مسئله ابتلائات در پیام رهبری، به مسائل اواخر عمر امام خمینی مربوط دانسته شده است و اصولا می شود فهمید که منظور از ابتلائات دنیوی مربوط به بعد از این دوران است.

ضمن اینکه هم من و هم شما و هم همه می دانند که حصر آقای منتظری بسیار او را آزرد و بازتاب های نامناسبی هم به همراه داشت و همانطور که در آن پست هم نوشته ام رهبری تلویحا از آن ابزار ناراحتی کرده اند، لذا محتمل ترین گزینه برای مصداق “ابتلائات دنیوی” به نظرم موضوع حصر می تواند باشد، لفظ “ابتلائات” هم کاملا هوشمدانه انتخاب شده(مثلا اکثر پیام های رهبری) و می توان حدس زد که رهبری، این حصر را در پاسخ به رفتارهای سیاسی نامطلوب آقای منتظری( از نظر ایشان) دانسته اند.بازهم از دقت و توجه شما متشکرم، اونچه که به عقل ناقص ما رسید، این بود …حالا خوشحال می شم نظر شما و سایر دوستان را بدانم.

***

متن پیام آیت الله خامنه ای برای فوت مهندس بازرگان:

 

بسمه تعالی                                                            

جناب آقای دکتر یدالله سحابی

درگذشت مرحوم آقای مهندس مهدی بازرگان را به جناب عالی و خانواده محترم آن مرحوم تسلیت می گویم. ایشان یکی از مبارزین دیرین با رژیم ستمشاهی و نیز از جمله پیشروان ترویج و تبیین اندیشه های ناب اسلامی با زبان و منطق و شیوه نوین بود و از این رهگذر بی شک در چشم همه علاقه مندان به گسترش و رواج ایمان اسلامی در میان طبقات تحصیلکرده در دوران خفقان و دین زدایی رژیم پهلوی، دارای شأن و ارزش بخصوصی بود. خداوند ایشان را مشمول رحمت و مغفرت و فضل خود قرار دهد و به تلاش های ایشان با چشم رضا و قبول بنگرد. لطفاً مراتب تسلیت این جانب را به همسر و فرزندان محترم ایشان ابلاغ فرمایید.                                                 

سید علی خامنه ای     

5/11/1373

 ****

-یک خواهش از برخی کامنت گذاران: من از اینکه کامنت هایم را ببنددم متنفرم، دوست دارم اینجا به قول قدیمی ها، دموکراسی بازی کنیم! ولی بی فحش!  ‌لطف کنید  کامنت های فحش و بدبیراه خودتان را جای دیگر بنویسید و این رسالت خطیر را جای دیگر انجام دهید،‌ فحش نوشتن در کامنت های وبلاگ های داخلی فقط نویسنده آن را بدبخت می کند و برایش دردسر درست می کند! اگر هم نمی تونید جلوی خودتون رو بگیرید،‌لااقل این کامنت ها را به صورت "خصوصی" برایم بفرستید! ایام عزت مستدام! 

/ 70 نظر / 96 بازدید
نمایش نظرات قبلی
احسان

فراخوان رسمی پرسش از دکتر علی مطهری http://ali-motahari.blogfa.com/post-116.aspx (بیزحمت برای سفیرلینک هم بفرست)

فتنه نیوز

خبر فوري: موسوي و كروبي و خاتمي وطن فروش، با ديدن راهپيمايي ميليونها نفر از مردم در حمايت از رهبر و محكوميت فتنه گران، شلوارشان را خيس كردند!!

مصطفی محمدی

بر خلاف نظر آقای عماد من انتشار نظرات بدون گزینش رو یکی از شجاعانه ترین کارهای وبلاگستان میبینم که انشاالله همه وبلاگ ها این رویه رو پیش بگیرن. بنظرم اگه نظری حاوی توهین یا فحش باشه شخصیت طرف مقابل رو بالا میبره. و اما در مورد پیام آقای خامنه ای برای آقای منتظری باید بگم هیچ انتظار همچین پیامی نداشتم و این دوتا پیام تسلیت دیگری رو هم که اینجا دیدم یه تغییراتی نسبت به تصوراتم از آقای خامنه ای دادم. ولی یه نکته ای هست که من به تازگی متوجه ان شدم و بی ربط نیستف جدیدا سایت رجانیوز یک سری مقالاتی رو فکر میکنم در پنج یا شش قسمت در قالب خبر به موضوع برکناری آقای منتظری از قائم مقامی رهبر چاپ میکردن که فرصتی شد تا این وقایع رو از یه بعد دیگه مرور کنم فارق از تناقضاتی برام پیش اومده بود و عزم خودم رو جزم کرده بودم تا هر طور شده رو در رو با شخصیت آقای منتظری آشنا شم تا جوابشون رو بگیرم. یک لطافتی بین آقای خمینی و آقای منتظری نظر من رو به خودش جذب کرد و باعث شد من رد این ماجرا ها را بگیرم تا به قبل از انقلاب برسم و به یه رابطه تنگاتنگی رسیدم که هیچ کدوم از روحانیون دیگه با آقای خمینی نداشتن و متوجه شدم آقای منتظری و آ

مریم آرامیان

برای آقای بهمن هدایتی آقای بهمن هدایتی در مورد فحش نویسی شما نوشته اید که می خواهید دمکراسی بازی کنید و از اینکه کامنت های خود را ببندید متنفرید. شما کامنت من را پاک کردید چون نوشتم: " امام جمعه مشهد احمد علم الهدی در سخنرانی روز چهارشنبه، به مردم فجاشی کرده و تظاهر کنندگان روز عاشورا را که کتک خورده و ده ها نفر کشته و صد ها زخمی و عده زیادی دستگیر و زندانی داده اند را "مشتی بزغاله و گوساله" نامیده است." آقای بهمن هدایتی شما امکان بستن کامنتدنی و کنترل و حذف کامنت ها را دارید و از این امکان فقط برای حذف کامنت های افراد غیر حکومتی استفاده می کنید. من هم این امکان را دارم که این جا کامنت بنویسم و در صورت لزوم خواهم نوشت شما هم اگر دیگر نخواستید دمکراسی بازی کنید کامنت من را پاک کنید.

ش

جناب آقای مریم ارامیان حالا چرا گیر دادی به این بنده خدا ؟؟

mahboobeh

 . آیت‌الله منتظری پدر انقلاب مقدّس  اسلامی فرمودند: استقلال یعنی زیر یوغ خارجی نباشیم و آزادی یعنی مردم در اظهار عقیده و بیان آزاد باشند. نه این‌که به محض ابراز نظر مخالفی، کار به زندان و حبس چقدر ناراحت کننده است که اشخاصی‌که سی‌سال پیش فریاد می‌زدند استقلال،آزادی، جمهوری اسلامی  همان اشخاصی‌هستند که استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی را از بین بردند. انشا‌الله خداوند به اینها میفهماند که معانی این  شعارها که دوباره این روزها میشنویم چی‌هست. همین شعار‌هایی‌که انقلاب عزیز اسلامی ما را سی‌ساله پیش به دنیا آورد.

مهدی

آقای هدایتی در متن آورده اید که حضرت آقا در پیام تسلیتشان بخ مناسبت فوت آقای سحابی ایشان را مروج اسلام ناب نامیده اند که اینگونه نیست ایشان فرمودند ایشان "از جمله پیشروان ترویج و تبیین اندیشه های ناب اسلامی با زبان و منطق و شیوه نوین بود" که با منظور شما بسیار متفاوت است دارای 2نکته دقیق:1آوردن لفظ پیشروان و نیز فعل بود که بیانگر سابقه قبل از انقلاب ایشان است2بیان اندیشه های ناب اسلام است که بسیار متفاوت است از اسلام ناب چه اینکه در اسلام آمریکائی هم اندیشه های نابی مانند حج و نماز و......وجود دارد چرا که باطل به خودی خود طرفدار ندارد و مجبور به آمیختن حق باطل است(سخن امیرالمومنین سلام الله علیه)

سرباز وطن

جان عزیز است ندهم به هر بی سر و ژای میدهم به همان دوست که او جان من است لبیک یا خامنه ای

سلام این پیام تسلیت و عدم اشاره در آن به اعمال دشمنی منتظری علیه امام خامنه ای تنها بزرگواری و گذشت ایشان را می رساند. و السلام