وبلاگها "وجدان های جدید" جامعه ما هستند

هفته قبل ، جای شما خالی ! در خبرگزاری مهربون فارس، میزگرد وبلاگها و انتخابات برقرار بودو از نزدیک دوستان را زیارت کردیم(از جمله برادر الیاس واژگون رو که مدتها بود مشتاق دیدار بودیم) میزگرد خوبی بود، دست آقای محمدصادق زمانی(انارترش) درد نکند، هرچند که جای خانم دکتر توحیدلو هم خالی بود، نکته ای که برایم جالب آمد این بود که هم آقای بوترابی پرشین بلاگ و هم آقای منتظری راد هردو تاکید داشتند که جریان وبلاگها در اینترنت باید در جریان های رسمی بیرون از نت، هضم و جذب شوند، البته یکی از الطاف خفیه الهی در این میزگرد این بود که بالاخره بعضی از دوستان نقاب اسم مستعار را کنار گذاشتند! 

***

بهمن هدایتی با بیان این که موسمی بودن انتخابات یکی از مشکلات جامعه ایران است، گفت: وبلاگ‌ها می‌توانند با نقد دایمی، حلاجی و تحلیل‌گری مداوم به شفافیت عرصه سیاست و نهادینه شدن حرفه‌ای سیاست در بخشی از جامعه کمک کنند. 

بهمن هدایتی مدیر وبلاگ کلاشینکف دیجیتال در میزگرد اختصاصی خبرگزاری فارس با عنوان "رسالت وبلاگ‌ها: انتخابات و مشارکت حداکثری‌: ایده‌ها و راهکارها" که با حضور مدیر پرشین بلاگ و تنی چند از وبلاگ‌نویسان حرفه‌ای کشور برگزار شد با بیان اینکه رسانه‌ها وجدان هر جامعه‌ای هستند، گفت:‌هر چند رسانه‌های کلاسیک معمولا به منابع قدرت وابسته هستند اما وبلاگ‌ها چون هم خصلت رسانه‌ای دارند و هم غالبا با حسن نیت نوشته می‌شوند ،‌می‌توان از آنها به عنوان "وجدان جدید و دیجیتالی" جامعه نام برد.

وی افزود: وبلاگ‌ها به مرور به یکی از منابع "قدرت‌نرم" در جامعه ما نیز تبدیل خواهند شد و این روند غیرقابل انکار است.

فارس

نویسنده وبلاگ‌ کلاشینکف دیجیتال با اشاره به اینکه ایران سومین کشور در جهان از نظر تعداد وبلاگ است، گفت: وبلاگ‌های فارسی حتی بعضا جور سایر رسانه‌های جامعه را هم می‌کشند و به همین دلیل با غنای خاصی در محیط وبلاگستان فارسی مواجه هستیم و دلیل استقبال بی‌نظیر ایرانیان از پدیده وبلاگ‌ نیز می‌تواند همین باشد.

هدایتی یکی از مشکلات جامعه ایران را "موسمی‌بودن سنت انتخابات" دانست و افزود: شفافیت و پرسش‌گری در عرصه سیاسی ما معمولا تداوم ندارد و فقط در مقاطع زمانی نزدیک به انتخابات مورد توجه قرار می‌گیرد.

وی ادامه داد: وبلاگ‌ها به خصوص وبلاگ‌ها سیاسی می‌توانند نقش مهمی در تغییر و اصلاح این سنت غلط (موسمی‌بودن سنت انتخابات و سیاست) در جامعه ما ایفا کنند و با نقد دایمی، حلاجی و تحلیل‌گری متداوم به شفافیت عرصه سیاست و نهادینه شدن حرفه‌ای سیاست در بخشی از جامعه کمک کنند.

مدیر کلاشینکف دیجیتال با بیان اینکه آزادی موجود در فضای اینترنت، عین عدالت است تصریح کرد: نباید به صرف اینکه دشمن می‌تواند یا می‌خواهد از فضای مجازی ما سوءاستفاده کند در جهت ایجاد محدودیت دراین فضا گام برداریم این فضا همان قدر که تهدید می‌تواند تلقی شود فرصت هم هست.

هدایتی افزود:‌هر چند که جریان مجازی در جامعه ما حدود 10 میلیون کاربر و شهروند دارد، اما نباید در سنجش اندازه‌های واقعی آن دچار اشتباه و افراط هم شد.

وی یکی از مشکلات مشکل عرصه سیاست درجامعه ایران را تابلوها وهویت‌های کاذب سیاسی در محیط بیرونی ودرفضای سیاسی جامعه دانست و گفت:‌وبلاگ‌ها می‌توانند با احیای نوعی سنت "پرسش‌گری و تحلیل" با این آفت سیاسی به چالش برخیزند و به خصوص با بازخوانی ویادآوری و تحلیل‌ تاریخ، جریان‌های سیاسی فرصت‌طلب را به چالش بکشند.

هدایتی با تاکید بر این که نوع دعوت وبلاگ‌نویسان به مشارکت حداکثری حتما باید با نوع دعوت رسانه‌های رسمی متفاوت باشد گفت: نباید توقع داشت که وبلاگ نویسان هم مانند رسانه‌ای مثل صدا و سیما مردم را به شرکت در انتخابات دعوت کنند، باید از وبلاگ نویسان توقع نرم‌افزارانه داشت نه توقع کارکرد کلیشه‌ای رسانه‌های رسمی.


هدایتی با اشاره به این که تحریم دایمی و قهر همیشگی از انتخابات یک انفعال محض است که هیچ فایده‌ای ندارد که البته این با مفهوم قهر مقطعی سیاسی که می‌تواند یک تاکتیک سیاسی باشد متفاوت است، اظهار کرد: تحریم انتخابات تا به امروز در ایران رنگ موفقیت به خود نگرفته اما قهر سیاسی یک حق شهروندی است و نمی‌توان منکر آن شد.

ابوذر منتظری راد(منتظرالقائم) مدیر وبلاگ پاسداران نیز در ادامه بحث‌های مطرح شده در این میزگرد با بیان این‌که وبلاگ یک رسالت رسانه‌ای است که یک شهروند آن را برعهده می‌گیرد، گفت: کسی که در صحنه اجتماع کنگ است و نمی‌تواند حرفی بزند در صحنه وب هم حرفی برای گفتن ندارند.

وی با اشاره به این‌که رسالت یک وبلاگ نویس متعهد به آرمان‌ها و منافع ملی نظام جمهوری اسلامی ایران این است که سیاست‌ها و نوشته‌های تحریم کنندگان و تخریب گران انتخابات و سایر منافع ملی را نقد کند، اظهار کرد: محدودیت‌هایی که رسانه‌های عادی دارند در عرصه وبلاگ وجود ندارد اما نباید وبلاگ را از بافت کلی جامعه جدا بدانیم.


منتظری راد در پاسخ به بحث‌های مطرح شده توسط مهدی بوترابی و بهمن هدایتی گفت: این بحث‌ها هیچ ارتباطی به منافع ملی ما ندارد و صرفاً برای ایجاد انحراف در موضوع اصلی جلسه که رسالت وبلاگ‌ها برای تحقق مشارکت حداکثری است مطرح می‌شود.

مدیر وبلاگ پاسداران افزود: رعایت اخلاق انتخاباتی، وبلاگ، سایت یا ... نمی‌شناسد، شرط رعایت اخلاق انتخابات، مسئولیت‌پذیری و حاکم دیدن خداوند بر اعمال انسان است.

وی تصریح کرد: ما باید بپذیریم که وبلاگ هم یک رسانه است تا به این درک برسیم که هدایت یک رسانه نیاز به رعایت اخلاق و مسئولین پذیری دارد.


وی در پایان با بیان این‌که متاسفانه ما در وبلاگ نویسی، مسئولیت پذیر نیستیم و از پذیرش مسئولیت فرار می‌کنیم، گفت:فردی که در وبلاگ نویسی، اخلاق را رعایت نمی‌کند قطعاً در زندگی سیاسی و شخصی هم به اخلاق پایبند نیست.

سید فرجام کمانه کارشناس رسانه نیز با تأکید بر این‌که تکثر وبلاگ‌ها صرفا به منزله وجود ما به ازای خارجی تعداد آنها نیست، گفت: در مقوله انتخابات ما نباید این تصور را داشته باشیم که وبلاگ‌ها صرفا فعالیت‌های تبلیغی و شعارهای آرمانی بدهند.


کمانه ادامه داد: وبلاگ‌ها در رابطه با انتخابات به چند دسته تقسیم می‌شوند؛ دسته‌ای از وبلاگ‌ها همیشگی هستند و یک روند دائمی را دارند اما دسته‌ای دیگر از وبلاگ‌ها تنها در مقطع زمانی انتخابات، زاییده می‌شوند.

وی با بیان این که وبلاگ‌ها به هر دلیلی ممکن است در یک انتخابات برخلاف انتخابات گذشته، از خودشان تحرک و فعالیت نشان ندهند، افزود: ما این را نباید به معنای تحریم بگیریم چرا که تحریم یعنی یک حرکت فعال برای منفعل کردن دیگران.

محمد الیاس مدیر وبلاگ واژگون هم با اشاره به این‌که ما نباید رفتار انسانی را صرفا محدود به تبلیغات کنیم، گفت: وبلاگ‌ها یا می‌توانند در مقوله انتخابات صرفاً جهت‌گیری تبلیغاتی داشته باشند و بوق تعریف و تمجید باشند و یا اینکه بر غنای سرمایه سیاسی اضافه کنند.

الیاس، نوع تربیت انسان‌ها را تعیین کننده مشی و رفتار سیاسی آنها دانست و گفت: کسی که از زمان طفولیت تا به امروز که 20 و اندی سال از عمرش می‌گذرد در خانواده‌ای زندگی کرده که همیشه روزنامه وجود داشته و اعضای خانواده نسبت به مسائل جامعه و ساست حساس بوده‌اند قطعاً نمی‌تواند نسبت به مسائل سیاسی بی‌تفاوت باشد.

شهیدی به نمایندگی طلاب وبلاگ نویس هم در ادامه این میزگرد با اشاره به ویژگی های وبلاگ گفت: بلاگ به دلیل ویژگی‌های منحصر به فردی که دارد و فضای بسیار آزاید که بر‌ آن حاکم است می‌تواند نماینده جامعه باشد.
وی افزود: کسی که در خیابان با صدای بلند فحش می‌دهد نماینده طیف فحاش جامعه است.
شهیدی یکی از مشکلات وبلاگ‌ نویس ها و حتی مشکلات جامعه ایران را پرداختن غیرمتخصصانه به موضوعات خواند و اظهار داشت: از مشکلات مهم وبلاگ‌ها این است که در موضوعات مختلف خارج از حیطه تخصصی خودشان وارد می‌شوند و حتی از ادبیات ویژه آن موضوع هم بی‌خبرند.

وی در پایان با اشاره به این‌که اثر اساسی رسانه، عملیات روانی است که همه رسانه‌ها خواسته یا ناخواسته از آن بهره‌برداری می‌کنند، گفت: وبلاگ‌ها برای اینکه در فعالیت‌هایشان موفق باشند باید بصورت تخصصی به موضوعات موجود بپردازند تا بتوانند تاثیرگذار باشند.

***

.بخش دوم میزگرد(+) و لینک بخش اول (+)

/ 21 نظر / 10 بازدید
نمایش نظرات قبلی
مهدی بوترابی

بحث بر سر همه وبلاگها نبود. جریان سیاسی وبلاگها یعنی وبلاگهای سیاسی که فعالیت سیاسی میکنند صرفا از طریق جریانات و گروههای سیاسی واقعی بروز پیدا میکنند. همانطور که گروههای موسیقی نیز هینطور هستند. اگر لطف کنید که یا اون نقل نظر بنده را حذف فرمایید و یا توضیح بنده را ضمیمه فرمایید و لینک به یادداشت مربوطه در وبلاگم[شیطان][دست][زبان][گل][شوخی]

مهدی بوترابی

از چند يادداشت اخير وبلاگ بنده و موزيك زيباي آن بازديد و بازشنيد فرماييد.[نیشخند][گل][زبان][دست ][هورا] پيروزي حق مسلم ملت ايران است.[نیشخند][دست][گل] همراه شو عزيز ....

مهدی بوترابی

تحزب و آزادی در تعارض نیستند. این منطق اقتدارگرایان است نه قانون اساسی جمهوری اسلامی و عقل سلیم.[نیشخند][گل] بالعکس تحزب و آزادی تقارن دارند. [دست]

فاطیماـ دبی

جناب دکتر بوترابی[گل] ....شما اول برای خبر گزاری محترم یه سری کلاسهای درک مطلب به زبان پارسی گویا بذارید[نیشخند]...بعد اقدامات بعدی[دست]...بابا حق دارن بس که رورشاخ میتینگ میکنید[عینک] ...ما ها بی کلاسیم...[نیشخند][گل]

احمد

سلام تک خوری نداشتیما آیا ایران برای همه ایرانیان است؟ با گزارشی از ملاقات دبیر کل سابق حزب مشارکت با سفیر کشور آلمان به روزم. منتظر قدم و نظر شما هستم. یا علی

محمد الیاس

سلام حاج بهمن من هم مشتاق دیدار بودم و من هم در واژگون اشارتی کردم به این جلسه و به امید دیدارهای بیشتر و ...

اول شخص مفرد

با این سه پست بالکل جهان دیگری بر ما نمایاندندیندنی [نیشخند]

امیر

من امیرم . داشتم تو وبلاگ های مختلف دور می زدم که موضوع و متن جالب وبلاگ شما منو به خودش جلب کرد و منو تبدیل به مشتری دائمی وبلاگ شما کرد. من هم جدیدا زدم تو خط وبلاگ بازی و یه وبلاگ با همکاری چند نفر دیگه راه انداختم که دوست دارم یه سری بهش بزنی . و خیلی بیشتر خوشحال می شم که آدرس وبلاگ ما رو با نام آگهی بلاگ به عنوان پیوند تو وبلاگ قشنگت قرار بدی . آگهی بلاگ – اسم وبلاگمونه بازم ممنونم و منتظر تو و دوستات توی آگهی بلاگ هستم . www.agahiblog.persianblog.ir

مهديه

مطلب پيگيري ايراني در وبلاگ كتيبه