راهبرد جدید احمدی نژاد در پرونده هسته ای

نشست خبری امروز احمدی نژاد و سئوالات خبرنگاران و جوابهای رئیس جمهور تحت الشعاع قطعنامه جدید شورای امنیت سازمان ملل علیه موضوع هسته ای ایران بود، نشست خبری امروز را می توان به نوعی اولین واکنش بلندپایه ترین مقام اجرایی ایران به جدیدترین تصمیم قدرتهای غربی علیه برنامه هسته ای ایران توصیف کرد.

اما بدون تردید به "تعویق انداختن مذاکرات هسته ای با غرب به مدت یک ماه" و اعلام اینکه 1+5 باید اعلام کند "دوست ایران است یا دشمن ایران" یکی از ملایم ترین واکنش های احمدی نژاد در برابر غرب در طول پنج سال اخیر است.

به نظر می رسد راهبرد فعلی احمدی نژاد در موضوع هسته ای، تبدیل "گفتگو" به پاشنه آشیل غرب و به خصوص اوباما برای مدیریت فضای جدید پرونده هسته ای ایران باشد.


احمدی نژاد به خوبی می داند که اوباما راهبرد "مذاکره و گفتگو با ایران" را به دلایل مختلف حتی در بدترین شرایط کنار نمی گذارد و قصد دارد از همین مسئله استفاده کند، نباید فراموش کرد حتی بلافاصله بعد از تصویب قطعنامه 1929 رئیس جمهور آمریکا اعلام کرد که گفتگو با ایران هنوز در دستور کار آمریکا است.

از این رو است که احمدی نژاد سعی می کند با مدیریت موضوع "گفتگو" ( که تاثیر مستقیمی بر افکار عمومی جهان در موضوع هسته ای ایران دارد) و قبولاندن شروط خود به طرف غربی، از این برگ برنده بیشترین استفاده را ببرد.

ضمن آنکه نباید فراموش کرد قهر یا خروج ایران از میز مذاکره به بهانه صدور قطعنامه می تواند هدیه بزرگی به جریان رادیکالی باشد که در آمریکا و اسرائیل به دنبال برخورد نظامی با جمهوری اسلامی ایران هستند.

از منظر دیگر هدف غایی احمدی نژاد تغییر مدل گفتگوهای ایران وغرب و به تعبیر بهتر موکول کردن گفتگو با غرب به وارد کردن "بیانیه تهران" با محوریت(برزیل-ایران-ترکیه) به این گفتگوها است، امری که البته بعید است طرف غربی آن را بپذیرد.

  احمدی نژاد بیانیه تهران را یک یارگیری استراتژیک و یک دستاورد حیثیتی در پرونده هسته ای می داند و نمی خواهد حتی با صدور قطعنامه جدید شورای امنیت و بی تفاوتی غرب به این بیانیه، آن را کنار بگذارد.

با این اوصاف مدل گفتگوهای آتی بین ایران و غرب چالش بعدی پرونده هسته ای ایران است، گفتگویی که هم ایران و هم غرب با انگیزه های متفاوت به آن نیاز دارند.

/ 0 نظر / 9 بازدید