جریان سبز در پایان سال 1388، چشم انداز آینده ...

با نزدیک شدن به روزهای پایانی سال پرماجرای 1388 شمسی که تقریبا هفته ای در آن نبود که جامعه شاهد حادثه، چالش یا اتفاق جدیدی نباشد، جا دارد نگاهی دوباره ای به مهمترین چالش این سال که موضوع انتخابات ریاست جمهوری دهم و پیامدهای بعدی آن است، افکنده شود.

جریان سبز به عنوان مهمترین مولود حرکت های اعتراضی سال 1388 در پایان این سال در چه وضعیتی است ؟

واقعیت این است که اگر جریان سبز تا آذر ماه امسال در قامت یک جریان و ظرفیت "فعال" سیاسی ظاهر شده بود، هم اینک در حال تبدیل شدن به یک ظرفیت "تاکیتکی" و تغییر نقش از "عامل" به "متغیر" است.

راهپیمایی اعتراض آمیز 25 خرداد که به صورت خودجوش صورت گرفت، سپس حضور در مناسبت های ملی و مذهبی، شعار نویسی ها و فعالیت در فضای مجازی و ...اهم فعالیت های فعالانه جریان سبز در طول مقطع زمانی مذکور بود.

جریان سبز عملا در ایران فراگیر نشد و جریان سبز به دلیل ماهیت و خصلت خاص اقتصادی و اجتماعی، فرهنگی و محدودیت های موجود، در مرحله "اعتراض" متوقف و نتوانست در قامت یک "جنبش فراگیر" به طبقات مختلف اجتماعی پیوند بخورد و آنان را با خود همراه کند، جریان سبز همچنین به همین دلایل از وارد شدن به مرحله "اعتصاب" (به عنوان گامی عملی و عینی فراتر از "اعتراض های مجازی و خیابانی") ناتوان بود.

ابهامات هویتی جریان سبز، رهبران این جریان را (که بعضا دنباله روی بدنه آن بودند)عملا به وضعیتی پیچیده و سخت هدایت کرد، باید پذیرفت که هم اکنون ماهیتی بین "اصلاح طلبی و براندازی" دارد که همین رهبری واحد و تعریف شده بر آن را با دشواری های شدید و حتی محال پیش می برد.


نکته دیگری که می توان نتیجه گرفت این است که ظرف زمانی "9 ماه" تقریبا تمام ظرفیت نقش آفرینی جنبش خرده بورژواتیک شهری در ایران، انرژی و توان طبقه متوسط شهری در معادلات سیاسی ایران بود،به نظر می رسد به دلیل خصلت های اجتماعی و اقتصادی و شرایط موجود،طبقه متوسط ( که طبقه ای تحصیل کرده، جوان و مرتبط با نهادهای بورکراسی حاکمیت است) دیگر توان ادامه بازی را ندارد.

از ماههای پایانی سال 1388 با شارژ و گشوده شدن مجدد جبهه هسته ای علیه جمهوری اسلامی و پایان ظرفیت اعتراض های خیابانی جریان سبز، به نظر می رسد فضای چالش های داخلی و از جمله جریان سبز تا حد زیادی تحت الشعاع این جبهه جدید خارجی قرار گرفته و بازهم این روند تسریع خواهد شد.

حتی این احتمال وجود دارد که جریان سبز به دلایلی که در بالا توضیح داده شد،خواسته یا ناخواسته"متغیری" از بازی غرب در ایران شود.

ضمن اینکه نبرد اطلاعاتی و رسانه ای بین جمهوری اسلامی ایران و غرب نیز کاملا مشهود است(که ممکن است زمینه و مقدمه ای برای نبرد و برخورد سخت هم باشد) معادلات را در سال آتی کاملا تحت الشعاع قرار خواهد داد.

با این اوصاف می توان گفت حذف کامل جریان سبز از معادلات سیاسی ایران بعید به نظر می رسد اما به نظر می رسد این جریان در حالت انفعالی و به اصطلاح به صورت "آتش زیر خاکستر" منتظر نقش آفرینی هایی در "بزنگاهها" خواهد شد، بخشی از این جریان هم به دنبال فعالیت های زیرزمینی رفته یا می رود و از سوی دیگر هم با توجه به اینکه الگوی رقابت های سیاسی درون نظام با حضور دو جناح هم فعلا مخدوش است،بر پیچیدگی های اوضاع افزوده خواهد شد.

/ 13 نظر / 212 بازدید
نمایش نظرات قبلی
تنها

آیا تو هم مثل محسنی اژه ای هستی ؟ او که مسائل اخیر به وجود امده در کشور عزیزمان ایران را به امتحان تشبیه کرده خواص را به 3 دسته تقسیم کرده و گفته : ((((برخی از خواص مردود شدند، برخی نیز دارای نمره 10 تا 11 هستند و دسته سوم کسانی هستند که امتحان خود را به خوبی پس دادند و در صحنه حضور دارند و به سمت پرچم ولایت در حرکتند.))) [نقل قول] حالا شما که منصف هستید بگویید که چه کسی سئوالات امتحانی را طرح می کند ؟ چه کسی آن را تصحیح می کند . ؟ و چه کسی نتایج آنرا اعلام میکند ؟ بعدا میشود به این پرداخت که : چه کسی رد شده و گردن چه کسی را باید به جلاد بسپاریم

مریم آرامیان

یک کامنت و یک توضیح آقای بسیجی یاران خراسانی در وبلاگش از پیام نگین انگشتر رهبر نوشته است : رادیو اسرائیل چند روز پیش می گفت این روزها نگین انگشتر رهبر از جنس "حدید" است و پیام جنگ دارد . الانه در گوگل جستتجو کردم و دیدم پیام جنگ توسط نگین حدید در انگشتر دست رهبر خیلی گسترده در وبلاگ های بسیجی ها و حامیان ولایت و احمدی نژادی نوشته شده است. اگر حضرت علی امام اول مسلمان ها وقتی که عزم جنگ می کرد انگشتری با نگین حدید دست می کرد. و آقای خامنه ای هم به عزم جنگ انگشتر جدیدی با نگین حدید به دست کرده اند. چون هیچ کشوری به ایران اعلان جنگ نداده است . موضوع هم طبق نوشته همه وبلاگ ها و بسایت های حامی ولایت جنگ با مردم معترض و رهبران جنبش مردم است. پس آقای خامنه ای بجای پیام جنگ دادن توسط انگشتر با نگین حدید، خودشان هم اعلام کنند که عزم جنگ با مردم و رهبران معترض ایران را دارند. توضیح: اگر این کامنت که مسئول اش خود من هستم ، بدون توضیح پاک شود این بار بر خلاف دفعات قبل این کامنت را دوباره و دوباره می نویسم

صدرا

بسم الله. .واضح است؛ ما از ابتداء انقلاب به تناوب با دش‌من خارجی و داخلی جنگیده‌ییم. اشتباه شما این است که جنگ ما را میهنی دانسته‌یید و حالا این سئوال برای‌تان مطرح است که مگر می‌شود با هم‌وطن جنگید؟ پاسخ آن است که آری. و این آری را می‌توان در خوزستان، کردستان، گنبد، بلوچستان و حتا تهران دید. تقریباً تمامی بچه‌های جنگ ابتداء در جنگ داخلی و با هم‌میهن خودشان آزموده شدند و آن گاه به سراغ جبهه‌های جنگ با بعثی‌ها رفتند. آن انگشتر حدید چیز تازه‌یی نیست و دست همه‌ی ما است ...

مریم آرامیان

سلام دوست گلم [گل][گل][گل وب قشنگي داري واقعا بهت تبريک ميگم ][گل] کامنت پاک کردنت حرف نداره عزيز وبلاگ یک عرصه عمومی است نوشته ها و لینک ها، از جمله لینک های سفیر لینک وقتی در سفیر لینک امکان نظر دهی بسته است و در بالای این وبلاگ هم لینک های سفیر لینک هست ، همین جا هم می توانم نظر بده و حرفم را خواهم نوشت. لینک سفر مشکوک هادی غفاری را در سفیر لینک و این بالا دیدم و نظرم را نوشتم اما کامنتم پاک شد. شخص آخوند هادی غفاری برای من مهم نیست آخوند هادی غفاری که ماه گذشته دستگیر و به زندان برده شده است . چرا رجانیوز به دروغ نوشته : هادی غفاری در سفری مشکوک و بی نام و نشان به زاهدان مرکز سیستان و بلوچستان سفر کرده است. به گزارش خبرنگار رجانیوز هادی غفاری که با لباس بلوچی و به صورت پوششی در شهر زاهدان در حال رفت و آمد است !!! لینک رجانیوز همین خبر http://rajanews.com/Detail.asp?id=45961

bonyane marsous

بسمه تعالی با سلام و احترام: با توجه به پراکندگی راهری جبهه وبلاگ نویسان ارزشی و برای هم افزایی توان محتوایی ، ما تعدادی از دانشجویان تشکل ها اقدام به شبکه کردن این وبلاگ ها نمودیم . البته نحوه ورود و شبکه نمودن موضوع مفصلی است . فعلا بیشتر به صورت رصد وبلاگ های فعال فعالیت داریم و در خصوص بهینه ترین مدل شبکه کردن وبلاگ ها نظریه پردازی کنیم . خوشحال میشویم که در دو بخش تجربیات و ابتکارات و معرفی لینک های فعال با ما همکاری نمایید. با سپاس شماره تماس و ایمیل خود را بگویید. روابط عمومی بنیان مرصوص : ansarh162@yahoo.com

کرگدن

جایزه’ سالانه’ آکادمی وبلاگ کرگدنو دیدین ؟! وبلاگ شما ام جزو منتخبین امساله !

اصول نگراها و اصلاح نطلبها بخوانند

مدت گرم منم از این وضعیت چیزهایی رو براورد کرده ام هرچند ماهیت اقتصادی داشت اما رنگ اقتصاد سیاسی گرفت. برآوردی از فردای طبقاتی که دولتها را محاصره کرده اند : http://banker.mihanblog.com/post/archive/1389/1

اصول نگراها و اصلاح نطلبها بخوانند

دمدت گرم مقاله مناسبی بود منم از این وضعیت چیزهایی رو براورد کرده ام هرچند ماهیت اقتصادی داشت اما رنگ اقتصاد سیاسی گرفت. برآوردی از فردای طبقاتی که دولتها را محاصره کرده اند : http://banker.mihanblog.com/post/archive/1389/1

مهدی

سلام من چند سالی هست میشناسمت(وبلاگ) ولی راستش هنوز متوجه نشدم خط و ربطت چیه

مهدی

یه سوال اینکه این وسط انگار 22بهمنی اتفاق نیفتاده؟! چرخش های بعد این حرکت خیلی تاثیر گذار بود چرا تو تحلیلهاتون جایی نداره؟