به کجا می رويم؟ دماوند از فراز فوکر!

ـ يکی از چيزهايی که خيلی دوست دارم، لذت پيش بينی و پاسخ به اين سئوال داغ است که به کجا می رويم؟ اين نوشته  در جواب اين سئوال است ، راهنمايی ام کنيد:

-یکی از پیچیدگی های جمهوری اسلامی که متاثر از زمانه وقوع انقلاب ۵۷ بود ، ايجاد نسبت مبهم و بسيار پیچیده بین "سنت و ایدئولوژی" است ، جمهوری اسلامی همزمان از توانمندی های سنت و ایدئولوژی برخوردار است و همین است که قدرت بسیج و ثبات را بطور همزمان به نظام داده است.

-در دوره اصلاحات به دلیل افزایش دزمدرنیسم  در جامعه و از سوی اصلاح طلبان، باعث شد دو گروه  سنت گرایان و ایدئولوژی گرایان هردو احساس به حاشیه رفتن کنند و  باهم متحد شوند، یکی ازدلایل پیروزی احمدی نژاد در انتخابات رياست جمهوری ۸۴ هم همین بود، اما این احساسی بود که خيلی زود عوض شد.

-تحولات بعد از انتخابات رياست جمهوری ۸۴ و خروج اصلاح طلبان از حاکميت، ‌الگوی دو جناحی   دوگانه و دو بالی جناحها در جمهوری اسلامی-که از سال ۱۳۶۰ تا ۸۴ جريان داشت- را فعلا مخدوش کرده است و اين شرايط جديدی را ايجاد کرده که قبلا هيچ وقت سابقه نداشته است.

دیو سپید پای در بند....از پنجره فوکر 100

عکس تزيينی است !

-در شرايط فعلی ، تقسيم بندی واقعی گروههای سياسی و فکری حامی انقلاب اسلامی و نظام  به دو گروه  سنت گرا و ايدئولوژی گرا  منتهی می شود و ساير طبقه بندی ها به حاشيه می رود،  انتخابات آتی  خبرگان نقطه اوج اين تقابل است و هاشمی رفسنجانی و مصباح يزدی دو شاخص عمده اين دو جريان.عملا اين مرزبندی و تقابل چنان جدی است که ساير گروههای سياسی و اجتماعی خواه يا ناخواه خود را با اين مدل هماهنگ و منطبق می کنند(حمايت گسترده و غيرقابل انتظار اپوزسيون و گروههای وسيعی از نخبگان از هاشمی رفسنجانی در دور دوم انتخابات ۸۴ شروع اين پديده بود)

-یکی از نتایج دراز مدت چالش هسته ای، چون با افزایش تحلیل گری و تفکر منجر می شود،تقویت عقلانیت سیاسی است، که این هم خود باعث افزایش فاصله سنت و ایدئولوژی می شود، چون جنس و رويکرد عقلانيت در هر طرف متفاوت است،  سنت گرایان ، پیرو عقل محافظه کار و بقاء هستند ، خواستار نوعی تعامل و حل موضوع هستند و  ایدئولوژی گرایان خواهان کاریزما وگشايش و صدور انقلاب و حيثيتی کردن موضوع هسته ای ،  اين تقابل در عرصه پرونده هسته ای نيز ديده می شود که هاشمی و خاتمی و روحانی و مشارکتی ها و حتی ملی مذهبی ها و سکولارها در يک سو قرار گرفته اند و طرف مقابل در سوی ديگر.

-شعار "معیشت"، شعار و فصل مشترک "سنت گرایان و ایدئولوژیک گرایان" علیه اصلاح طلبان بود، اینک بعد از شکست و حذف دشمن مشترک، تکلیف این شعار و وعده مهم که باعث پيوند مردم با ايدئولوژی گرايان-در رقابت اخير- شد،معلوم نیست ...

-در اين ميدان، ایدئولوژی گرایان  ابزارهای  جدیدی برای  بسیج مردم دارند(پول نفت سر سفرها شاخص ترين مورد آن بود) و موقعيت فعلی منطقه و درگيری های لبنان و فلسطين ،‌موقعيت بين المللی آنها را مساعد کرده  ولی ابزارهای سنت گرايان، ثابت مانده است و بعضا رو به تقليل می رود.

-در اين ميدان ایدئولوژی گرایان ابایی از قربانی کردن ندارند، ولی سنت چنین جسارتی ندارد،‌اين مساله بسياری از معادلات آتی را عوض خواهد کرد.

-واقعيت اين است که  دعوای سنت و مدرنيته -که شايد از دوره مشروطه علنی شد-در مملکت ما به جاهای حساسی رسيده است، به نظر شما چه خواهد شد؟ به کجا می رويم؟

-اين جمله هيچ ربطی به نوشته بالا ندارد: چوب دو سر طلا شدن،‌شرط لازم برحق بودن هست،‌ولی شرط کافی نيست !

/ 54 نظر / 14 بازدید
نمایش نظرات قبلی
محمد

حاجی سلام عرض شد اين وبه خوشگلت به صورت ناخوانا مياد بالا ! يعنی منظورم اينه که هيچ کدوم از کلمات رو نميشه خوند ! بااينکه من فونتهای فارسی رو دارم اما نمی دونم چرا همش اجق وجق مياد !؟؟؟؟؟ ولی بازم از عکس ها معلومه که خيلی باحالی !

محمد زاکس !!!

مشکل رو برطرف کن صواب داره!

مهدی

عکس قشنگی بود. ضمنا متن جالبی هم بود. استفاده کردم.شاد باشيد.

مهيار

سلام دوست عزیزم .... امیدوارم حالت خوب باشه اگر می خوای در اندکی وقت و بدون پرداخت هیچ پولی پولدار بشی... من یه پیشنهاد بهت می دم... به سایت من یه سری بزن...و بعد از خواندن شرایط عضو شو... می دونی منم اول به این موضوع ها یعنی درامد از طریق اینترنت... زیاد اعتقاد نداشتم... ولی با اصرار یکی از دوستان عضو شدنم و متوجه شدم... همه شونم الکی نیست... نحوه کار خیلی راحته.... شما می تونی در ارز یک ماه حداقل 70 دلار کاسبی کنی... گفتم این فقط ماله اول کاره وقتی زیر مجموعه هات زیاد بشه خیلی راحت ماهی 140 دلارم درمیاری.... شما پس از اینکه عضو شدی باید این سایت رو از طریق ایدی که خود سایت بهت میده... به دوستانت معرفی کنی و اونا هم عضو بشن.... فقط همین .... حالا عضو بشی با نحوکار بیشتر اشنا می شی.... فقط می خوام بگم نترس چون اصلا ترسی نداره .... هیچ ضرری هم نداره پس اعتماد کن.... امیدوارم موفق بشی....

فاطمه اختصاري

سلام . سلام . سلام. خسته نباشي عزيز! . . . بالاخره وبلاگ فاطمه اختصاري افتتاح شد. (رقص روي سيم هاي خاردار) با يك غزل در ‹‹يك اتفاق معمولي›› ، بدجوري منتظرت هستم! .

عماد

سلام . عید مبعث مبارک . امیدوارم تا مبعث آینده خوب و موفق باشید . امیدوارم مبعث ظهور آقامون هم برسه . باز هم به رسم عشق از شما دعوت می کنم از وبلاگ بنده بازدید کنید و با نظراتتون برای من راهگشا باشید . min-o-man.blogfa.com یا مهدی .....

سيد داود

مژده! مژده! هرهفته ۲۰ساعت اينترنت رايگان ! به کسی که حدس بزنند تصوير ذيل متعلق به چه شخصی است ۲۰ ساعت اينترنت رايگان تعلق می گيرد.

ابوذران

شما را به خواندن آخرین مطلب سایت ابوذران با عنوان " تحلیلی از بازار کار ایران " دعوت می کنیم. با تشکر http://aboozaran.com

محمد

اگه به رپ فارسی علاقه داريد ميتونيد ۱ سر به اينجا بزنيد ۳۰۰ ۴۰۰ تا آهنگ داره www.persianhiphop.com