مرگ سحابی ها؛ آنان برای همیشه رفتند...

مرگ سحابی و دخترش ، مرگی  تراژیک و معنادار بود ، سحابی ها رفتند و نوستالوژی شدند و بسیار بعید است دوباره تکرار شوند....

عزت الله سحابی مغرور و تلخ مزاج، اما جدی و سالم بود،  برخلاف خیلی از سیاسیون از "اقتصاد" تحلیل روشنی داشت، سحابی مبارز و مخالف شاه و زندان چشیده بود، هم مذهبی و فن سالار و به معنی واقعی "مهندس" ، او همچنین درجه قابل توجهی از احترام (حتی در میان مخالفان سیاسی) را به همراه داشت.

http://nasiriphotos.com/blogimg/sahabi2.jpg

عزت الله سحابی حتی برخلاف سایر لیبرال های مذهبی-که در یک نگاه کلی در جریان راست طبقه بندی می شوند- به نوعی سوسیال دموکراسی و چپ ملایم مذهبی گرایش داشت و همین خصلت او را از دیگر هم قطاران لیبرالش متمایز کرده بود.

شاید سحابی معدلی از مصدق و شریعتی بود.. از هردوچیزهایی را آموخته و اندوخته کرده بود، همین خصلت ها شاید باعث شود که بگوییم سحابی این شانس را داشت که در شرایط عادی، در تراز شخصیت هایی چون "هلموت اشمیت، پومپیدو، اردوغان وماهاتیر محمد و ..." باشد، جزو تیپ پیرمردهای اخمو ولی معتمدی که معمولا صدراعظم و نخست وزیر یا وزیر اقتصاد می شوند ،متوسط های مرضی الطرفینی هایی که با دیوان و دولت و مردم و اقتصاد آشنا هستند و اینها را به هم پیوند می زنند.

***

مذهبی ها پیش از انقلاب مرزبندی مشخص و کاملا شفاف با هم نداشتند(به جز موضوع  ضربه 1354) روحانیت سنتی، روحانیت انقلابی و هوادار امام خمینی، روشنفکران دینی، هواداران دکتر شریعتی و ... در صفوف مبارزه با رژیم شاه-به عنوان دشمن مشترک- عملا آنان را در یک جبهه واحد بودند،دشمن و رقیب مشترک دیگر جریان چپ غیرمذهبی (حزب توده بطور شاخص) بود و این وحدت را در ترکیب شورای انقلاب-که متشکل از روحانیون و تیپ نهضت آزادی بود- و تعیین مهدی بازرگان به عنوان نخست وزیر دولت موقت می توان  مثال زد.

اما با از بین رفتن "دشمن مشترک ( شاه)، طرح مسئله ولایت فقیه، ریاست جمهوری بنی صدر، شورش مجاهدین خلق در سال 60 " عملا مرزبندی ها بین این دو طیف جدی تر و خصمانه تر شد.

فربه بودن و حداکثری بودن؛ نفوذ و پیچیدگی اندیشه ولایت فقیه و شخصیت خاص امام خمینی باعث شد لیبرال ها و حتی مذهبی های هوادار تفکر حجتیه،عملا  مجال عرضه اندام پیدا نکنند تئوری "ولایت فقیه" عملا بازی میدان سیاست را تعریف و تسخیر می کند و همین، جا را برای غیرمعتقدان به آن تنگ می کند، چپ مذهبی(خط امامی ها و مجاهدین انقلاب و بعدها جبهه مشارکت) بازی و کنش سیاسی و مذهبی خود را ذیل ولایت فقیه-با محور شخصیت امام- تعریف کردند،جناح راست با کمی چالش و  تعلل و تردید در دوران امام خمینی، ولایت فقیه را به عنوان محور خود برگزید و در دوران رهبری آیت الله خامنه ای ، شدید تر و قوی تر از آن حمایت کرد-برخلاف جناح چپ در دوران آیت الله خامنه ای-اما دو گروه" لیبرال های مذهبی و انجمن حجتیه" (هرکدام به دلایل متفاوت) در اوایل دهه شصت شمسی با عدم پذیرش ولایت فقیه، از بازی خارج شدند.

جالب است که دو جریان مذهبی متفاوت یعنی نهضت آزادی و انجمن حجتیه ، هردو با اشاره مستقیم امام خمینی(رجوع به نامه معروف خطاب به محتشمی پور درباره نهضت آزادی و سخنرانی شدیدالحن امام علیه حجتیه در تیرماه  1361) روبرو شدند و  امام خمینی عملا با برخوردی که با  لیرالهای مذهبی و انجمن حجتیه صورت داد، جمهوری اسلامی را بیمه کرد و از آسیب دو "آنتی تز مذهبی" جلوگیری کرد.

ولایت فقیه تقریبا قاطبه روحانیت را با خود همراه کرد(به دلایل و مصالح متنوع) و همینطور طبقه متدین و مذهبی کشور را ، اگر پیش از انقلاب، طیف نهضت آزادی توانسته بود از میان متدینین و مذهبی ها هم هوادارانی داشته باشد و یارگیری کند، این اتفاق در دوره بعد از انقلاب نیافتاد.

لیبرال هایی که سعی می کردند متون دینی را مستقل از روحانیت و با نگاه نواندیشانه یا مدرن، بازخوانی کنند، در فضای جدید، به سرعت به بن بست رسیدند، آنها جمهوری اسلامی را نشناختند و نتوانستند از جمهوری اسلامی عبورکنند ولی جمهوری اسلامی ظرفیت و موقعیت آنان را به خوبی شناخته بود و توانست از آنان عبور کند و چند بار آنان را به "نقطه صفر" برساند(1369و1380)

***

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/b/bb/Sahabi1.jpg

 شاید همسر عزت الله سحابی ؛ پایان تراژیک سحابی   را بهتر از همه فهمیده بود که حتی به کالبدشکافی برای کشف علت مرگ هاله سحابی هم رضایت نداد و ترجیح داد جنازه دخترش هم بدون معطلی و تاخیر و سروصدای بی فایده رسانه ها کنار پدر آرام بگیرد...سحابی ها برای همیشه رفتند...

/ 26 نظر / 9 بازدید
نمایش نظرات قبلی
احسان مافی

به عنوان یه خواننده خیلی قدیمی دلم میخواد با اسم و رسم واقعیم برات کامنت بگذارم و ترسی ندارم. هر چی ترس بود رو 30 خرداد 88 تو انقلاب گذاشتم کف زمین و گذشتم. بهمن جان بعد از این همه سال خوندن مطالبت به این نتیجه رسیدم که خدا پیغمبر سرت میشه و به حلال و حروم و آخرت اعتقاد داری. قلم تو دست تو که یه وبلاگ نویس ارزشی هستی مقدسه . من برات خیلی احترام قائلم با اینکه گرایشات سیاسیت رو نمیپسندم اما به نظرم انسان هستی یه انسان دوست داشتنی. امیدوارم بعدها که چنین متنی درباره سحابی ها نوشتی پشیمون نشی! امشب شب آرزوهاست من نه نماز لیله الرغائب خوندم نه دعایی کردم. الان برای هر دومون دعا میکنم انشالله که اون دنیا رو سیاه نباشیم و به خاطر یاریگری به ظالم و سکوت دربرابر خرد شدن مظلوم مواخذه نشیم.

رسانه های بزرگ جهان گزارش ميدهند: نيروهای بسيج و سپاه اعزامی از ايران به سوريه ، تظاهر كنندگان سوری را بيرحمانه گلوله باران ميكنند.

یک ایرانی

موافقم با رضا که گفت: بی انصاف دفن اجباری شبانه رو میگی دفن خود خواسته ! مادر خواست که هرچه سریع تر جنازه ی دخترش رو دفن کنه که زودتر همه شوهر و دخترش رو فراموش کنن !!!!! خدایا پناه بر تو . و وای بر تو هدایتی..وای بر تو اگر هدایت نشوی...متاسفم..متاسفمم...دلم برایت میسوزد...برای ان ریش و پشم ریاکارنه ات

حسین پورمهر

با سلام فقط به سران مملکت باید گفت فاین تذهبون از نظامی که قرار بود الگوی جهان اسلام باشه به جائی رسیدیم که اطرافیان متوفی رو مورد عنایت قرار می دهیم چرا و چگونه اسلام در شروع خودش از رحمت للعالمین طی چند سال به شمر و یزید میرسه که پسر پیغمبر رو مثله می کنن رو تنها ناشی از باز تولید اشرافی گری و ذبح شرعی اسلام در آستان قدرت و حکومت می تونه باشه دلمون خوشه که ایران ارواح عمه محترممون ام القرای جهان اسلامه زرشک

سفری به تركيه كن و خيل فراريان سوريه را كه به تركيه پناهنده شده اند ببين، شايد باهاشون همدردی كنی.

فرزاد

واقعاً به این پاراگراف آخر اعتقاد داری؟ "شاید همسر عزت الله سحابی ؛ پایان تراژیک سحابی را بهتر از همه فهمیده بود که حتی به کالبدشکافی برای کشف علت مرگ هاله سحابی هم رضایت نداد و ترجیح داد جنازه دخترش هم بدون معطلی و تاخیر و سروصدای بی فایده رسانه ها کنار پدر آرام بگیرد." وارونه جلوه دادن حقیقت تا کجا؟

همه اش شعره. 5 ساله که راجع به نهضت آزادی دارم کتاب و مقاله می نویسم. جز خیانت نداشتند. هرچند این مرحوم در میانه راه از آنان جدا شد اما در همان مسیر التقاطی حرکت کرد. کسایی که جو رو احساسی می کنند اول دوخط تاریخ بخونند.

همه اش شعره. 5 ساله که راجع به نهضت آزادی دارم کتاب و مقاله می نویسم. جز خیانت نداشتند. هرچند این مرحوم در میانه راه از آنان جدا شد اما در همان مسیر التقاطی حرکت کرد. کسایی که جو رو احساسی می کنند اول دوخط تاریخ بخونند.

نادر

" همسر عزت الله سحابی ؛ پایان تراژیک سحابی را بهتر از همه فهمیده بود که حتی به کالبدشکافی برای کشف علت مرگ هاله سحابی هم رضایت نداد و ترجیح داد جنازه دخترش هم بدون معطلی و تاخیر و سروصدای بی فایده رسانه ها کنار پدر آرام بگیرد...سحابی ها برای همیشه رفتند..." واقعا بجز یه مزدور چنین حرفی نمی زنه!

لطفا در مورد 1369 و 1380 یه مقدار توضیح بدید. ممنون