اگر Google و Yahoo ایمیل را برای ایران تحریم کنند،‌ایمیل داخلی ارائه می شود

آدم آخوند باشه(+) مسلط به انگلیسی و آی.تی باشه، همزمان شاگرد مصباح و مصطفی ملکیان باشه، رساله دکتری اش ترجمه فلسفه اخلاق مکین تایر باشه و در عین حال در دولت احمدی نژاد، دبیر شورای اطلاع رسانی کشور هم بشه...کلا باید آدم جالبی باشه!  امروز برای اولین بار و بطور اتفاقی سر یکی از برنامه های هاشمی، با شهریاری برخورد کردم و حاصلش این گفتگو شد؛ توی حرفهاش یه حالت واقع بینی  ناشی از دیجیتالیسم، احساس کردم، نظر شما چیه؟!

***

 حجت الاسلام دکتر حمید شهریاری، دبیر شورای عالی اطلاع رسانی کشور در گفتگو با خبرنگار مهر، در پاسخ به این سئوال که آیا ممکن است موج تحریم های کشورهای غربی، به حوزه فن آوری اطلاعات(IT) هم برسد و مثلا سرویس هایی چونGoogle   و Yahoo ایران را تحریم کنند، اظهار داشت: امکان این مسئله وجود دارد، ولی تعاملات گسترده جهانی مانع این حرکت است.

مهربونی قشنگه !

وی افزود: این درست است که بیشتر سرورهای اصلی اینترنت در وزارت کشور آمریکا قرار دارد، ولی امکان تحریم اینترنت برای ایران، یک حرکت غیرمعقول و غیرمنتظره خواهد بود، ضمن اینکه سازمان جهانی I.T.U هم مانع این حرکت خواهد شد، اروپایی ها هم مخالف تحریم اینترنتی ایران هستند.

خبرنگار مهر از شهریاری سئوال کرد، آیا احتمال دارد که مقامات تصمیم گیرنده کشور به منظور جلوگیری از سوءاستفاده های امنیتی بیگانگان، سرویس هایی چون Google یا Yahoo را مسدود کنند و یک سامانه پست الکترونیکی داخلی-ایرانی طراحی کنند؟

دبیر شورای عالی اطلاع رسانی کشور پاسخ داد: ایجاد یک سیتسم ارتباطی صرفا داخلی و سرورهای پست الکترونیکی، راه حل نهایی این مسئله نیست و این صرفا می تواند یک راهکار موقت باشد و اگر این اتفاق افتاد، آن را ارائه خواهیم کرد، البته باید بدانیم که سرورهای داخلی الزاما امنیت بالایی ندارند و بازهم در معرض سوء استفاده امنیتی هستند.

وی افزود: در صورت ایجاد سرورهای داخلی، تنها ایمیل های داخلی و رد و بدل شده در داخل کشور برای بیگانگان قابل دسترسی نیست که البته بازهم در نهایت امنیت تمام نخواهد داشت، ضمن اینکه نظام ارتباطی ما نمی تواند صرفا داخلی باشد.

حجت الاسلام شهریاری در پاسخ به این سئوال که مهمترین دستاوردهای دولت در حوزه فن آوری اطلاعات چیست، گفت: توسعه زیرساخت های ارتباطی، فیبر نوری، ارتقای سطح دسترسی به اینترنت، افزایش نفوذ تلفن همراه و طراحی و اجرای سامانه کارت هوشمند سوخت که یکی از عظیم ترین پروژه های آی.تی در دنیا است، از جمله دستاوردهای دولت در این حوزه است.

***

 دیوارنوشته های  توالت یک دادسرا در تهران:

- نبرد نهایی، هفته بعد، محمود آباد روستای معلم کلا!

-عجله نکن! راحت باش؛ بیرون خبری نیست

***

دعوای یک خواهر و برادر میانسال در همان دادسرا:

برادر خطاب به خواهر: کثافت! توی فدایی خلق بودی، داشتن از دانشگاه بیرونت می کردن، اگه من نبودم بیرونت می کردن، حیف اون همه زحمت که بابت توی کثافت کشیدیم.

خواهر سکوت می کند و لبخند می زند! مردی که همراه آنان به دادسرا آمده است به من می گوید:مادر اینها سرطانی است، برادرها مادرشان را از خانه بیرون انداخته اند و این خواهرشان که دکتر است، ‌مادر را پناه داده، دعوا سر ارث و میراث است

مرد دیگری از گوشه سالن دادسرا ،‌زن را نشان می دهد و فریاد می زند: مردم بدانید، این زنیکه، کارش کورتاژ است، قرص می فروشد ۷۰۰ هزار تومن!

/ 19 نظر / 8 بازدید
نمایش نظرات قبلی
دانشجوي هرز

سلام اون ديوار نوشته ها خيلي باحال بود مخصوصاً اون اولي. دوست داشتي سر بزن.

ساره گودرزي

سلام اين نوشته آخري .... ميدانيد گاهي سياهي و خباثت و پستي و پلشتي آدم را خوار مي‌كند .... راستي خوبيد همكار قديمي ...

مهسا

اب چی؟ اب که قرار نيست تحريم شه!؟...بعيد نيست که هوس کنن اب صادر کنن خودمون اب کم بياريم.

غولیک

سلام! در این یک سالی که کنکوری بودم، از محدود جاهایی که سر می زدم اینجا بود... حالا بعد از یک سال من و دوستانم دوباره وبلاگمان را باز کرده ایم...خیلی خوشحال می شوم اگر به ما سری بزنید...

وراج

صحيح نبود حاج آقا را بالای توالت بياوری... شان ايشان اجل از اين است

ميثم

سلام وبلاگ خوبی داری اخوی خوشحال می شم تبادل لينک کنيم . يا علی

سعيد پوردلیر

اونوقت یک روز سرور اصلی خاموشه . یک روز خطا میده. یک روز اشتباهی فیلتر میشه و ....

مجاهد

سلام عليکم.. من قبلا يه بار اين حاج آقا رو به صحبت زيارت کردم. خيره انشاءالله.!! مطمئنی فقط همین دوتا رو دیوار نوشته شده بود؟! شما خوبی؟ ما هم خوبيم.! يازهرا(س)./

میم نون

برادر جان محض اطلاع عرض می کنم همین الان هم گوگل برخی از سرویس هایش را بر روی آی پی های ایرانی بسته است. یاهو را مطمئن نیستم. وقتی وارد یک سایت خدمات دهنده خارجی می شوید و از همه کشورها حتی ساحل عاج و تانزانیا و فیجی و مالدیو و غیره و ذلک می توانند رجیستر کنند اما اسمی هم از ایران در آن فهرست بلند بالا نیامده معنایش چیست؟ من از این وضعی اصلا خوشحال نیستم ولی تعارف که نداریم الان حکومت از یک طرف راه جریان آزاد اطلاعات را گرفته و صاحبان قدرت در حوزه اطلاعات از یک طرف دیگر و ما مانده ایم این وسط که جهنم گوگل تولبار داونلود نمی شود! و جهنم که تا یک صفحه وبلاگ بالا بیاید می شود یک دستشویی مفصل رفت! تحریم که شاخ و دم ندارد. معمولا کامنت گذار نیستم این کامنت را هم گذاشتم چون از شما که خبرنگار هستید بعید است این ندیدن ها. باق بقای حضرتعالی

اللهم العن خميني الف مره