صادق زیباکلام "ماهی سیاه کوچولوی رسانه ها" در دهه هشتاد شمسی!

صادق زیباکلام از بی.بی.سی فارسی و صدای آمریکا تا روزنامه ها و خبرگزاری ها و سایت های داخلی برای خود "تریبون" یافته است، کمتر فعال سیاسی یا شخصیتی است که چنین "گستره متضاد تریبون ها" را تجربه کرده باشد، به همین خاطر است که می توان این استاد شصت و یک ساله دانشگاه تهران را یک "پدیده رسانه ای" دانست.

اما صادق زیباکلام کیست؟

 صادق زیباکلام در سال ۱۳۲۷ در کوچه معروف به دعانویس‌ها در محله بازارچه آب منگول تهران در جنوب خیابان ری متولد شد. پدرش تاجر و دارای مغازه‌ای در خیابان قزوین تهران بود اما در فضای به شدت سیاسی دهه ۱۳۲۰ وارد فعالیتهای سیاسی نیز شده بود. او از طرفداران مصدق بود اما از لحاظ تشکیلاتی در حزب زحمتکشان به رهبری دکتر مظفر بقایی فعالیت می‌کرد.

مسوولیت اصلی زیباکلام درحزب زحمتکشان، همکاری درانتشار روزنامه "شاهد" ارگان این حزب بود، شاید تنها آموزه ای که زیباکلام همچنان از مظفربقایی و حسن آیت به یاد می آورد این است که یک فعال سیاسی باید "جنجالی" باشد تا شنیده و دیده شود و زیباکلام نشان داده است که این درس را به خوبی فراگرفته است.


پس از انقلاب سمت‌های متعددی را عهده دار می‌شود ، وی در سال 1358 نماینده ویژه دولت موقت مهندس بازرگان در امور کردستان می شود که به همین خاطر مدتی هم توسط گروههای مسلح کردستان به گروگان گرفته می شود، زیباکلام در سال ۱۳۶۳ برای ادامه تحصیل به انگلستان بازمی گردد اما به جای ادامه تحصیل در رشته مهندسی شیمی به علوم انسانی روی می‌آورد.

زیباکلام در دانشکده صلح شناسی دانشگاه برادفورد فوق لیسانس و دکترای خود را می‌گیرد. موضوع تز دکترای او انقلاب اسلامی ایران بوده‌است. زیباکلام در سال ۱۳۶۹ به ایران بازگشته و پس از دوسال وارد گروه علوم سیاسی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران می‌شود.

زیباکلام که نقشی هم در انقلاب فرهنگی و تصفیه اساتید دگراندیش در دانشگاهها داشته است، ابایی ندارد که به صراحت از "نقش خود" در انقلاب فرهنگی عذرخواهی کند.

زیباکلام که معتقد است "تک تک سلولهایش هم لیبرال است"چون وابستگی حزبی و سیاسی مشخصی ندارد و از همان روزهای اول اصلاحات، منتقد اصلاح طلبان شد، وضعیت ویژه ای در رسانه ها پیدا کرده است، به نظر بسیاری این دلایل باعث می شود که طرح وی در رسانه ها باعث ترویج یک حزب یا تفکر خاص نشود و یکی از دلایلی که وی توانسته است از فیلترهای رسانه های رسمی و دولتی داخلی عبور کند و کرسی تدریس علوم سیاسی در دانشگاه تهران را نیز بدست آورد، همین است.

دلمشغولی اصلی زیباکلام تضاد سنت و مدرنیسم و تاریخ معاصر است که با قلم روان و بدون پیرایه ای این دغدغه ها را علاوه بر مصاحبه های تلویزیونی در روزنامه های اصلاح طلب نیز قلمی می کند،.

دغدغه مهم دیگر زیباکلام "خاکستری سازی" تاریخ و مناسبات سیاسی در ایران است که با تمام قوت و با استفاده از هر تریبونی که بدست آورد، آن را تبلیغ می کند و البته در این راه هم تنها است.

بسیاری می گویند کلاس های درس زیباکلام یکی از داغ ترین و جنجالی ترین و پرطرفدارترین کلاس ها در دانشکده علوم سیاسی دانشگاه تهران است که البته خود زیباکلام هم سوژه بسیاری از سخنان و موضع گیری هایش را از درون همین بحث های کلاسی می یابد.

البته این را هم باید گفت که صادق زیباکلام دعوت به هیچ مناظره یا گفتگویی را رد نمی کند و این خود از زیرکی های اوست.

زیباکلام یکی از هواداران اکبر هاشمی رفسنجانی است و از نخستین کسانی بود که در برابر هجمه اصلاح طلبان به هاشمی در آستانه انتخابات مجلس ششم(1378) به شدت از او دفاع کرد، زیباکلام همچنین این فرصت را یافت که در گفتگوی مشروح و اختصاصی با اکبر هاشمی رفسنجانی در سال 1386 با عنوان "هاشمی بدون روتوش" سئوالات خود را از وی بپرسد.

این لیبرال تنها و مصدقی قدیمی که اندکی در ظاهر فانتزی و عجیب است، خصوصیتی پیدا کرده است که نه محافظه کاران و نه اصلاح طلبان او را "جدی" نمی گیرند، زیباکلام تفکر خاصی را نمایندگی نمی کند ولی استاد مناظره های داغ و جنجالی است و می توان گفت هم اینک در رسانه های داخلی در حکم "میکروب ضعیف شده ای از مدرنیسم" را دارد که باعث ایمنی یافتن سیستم در برابر میکروب های خطرناک تری از این دست می شود.

زیباکلام که معمولا عادت دارد در هنگام شنیدن سخنان مخالف خود با بند کمربند یا عینکش بازی می کند، چون صراحت لهجه خاصی و قابل توجهی برخوردار است، به جذابیت برنامه های صداوسیما و رسانه ها کمک می کند، البته همواره در برنامه ها و مناظره های صداوسیمایی در مقابل زیباکلام، چند مخالف در میدان حضور دارند تا اثر سخنان زیباکلام "هدایت شده" و "قابل کنترل" باشد!

از همین رو است که حتی صریح ترین و خاص ترین مواضع زیباکلام(مثل دفاع علنی از رضاشاه در برنامه زنده تلویزیونی) چندان حساسیتی را برنمی انگیزد و تحمل می شود و زیباکلام می داند ما به ازای این سخنان حبس و جریمه و زندان و ...نیست.

  یکی از مشهورترین تعابیری که در مورد صادق زیباکلام بکار برده شده است متعلق به محمد جواد لاریجانی است که زیباکلام را فردی "لیز" (که در هیچ چارچوبی جا نمی گیرد) توصیف کرده بود.

شگفتی های زندگی خصوصی زیباکلام نیز دستکمی از شگفتنی های رسانه ای او ندارد، برادرش سعید زیباکلام از تئوری پردازان جریان اصولگرا است، دخترش هم که عقاید سیاسی کاملا متناقضی با پدر دارد عروس احمد توکلی از شخصیت های سرشناس جناح راست شده است.

صادق زیباکلام، این ماهی لیز رسانه ها، پدیده این روزهای ماست که کسی که علاقه ای به "داشتن" و "صید " او ندارد ولی ظاهرا همه دوست دارند شاهد حرکت آزادانه و غیرمنتظره او در رسانه ها باشند، اثر مهم زیباکلام برای رسانه ها، ایجاد فرصتهای برای پرداختن رسانه ها به مباحثی است که همه کس، شهامت یا تدبیر طرح آنها را ندارد، شاید زیباکلام تجسم عینی داستان "ماهی سیاه کوچولوی" صمد بهرنگی باشد اما نه در ادبیات مارکسیستی دهه چهل شمسی، بلکه در عرصه رسانه های دهه هشتاد شمسی!

***

-لینک مطلب در پارسینه(+)

-برای این مطلب ۴ تا سیگار سوزوندم!

-لحظه موتورم رو از جلوی در خونه سرقت کردند! لحظه فلج کامل!

-پلی استیشن می خوام بگیرم، چی بگیرم؟ چنده؟ کسی می دونه؟ کال آف دیوتی هم داشته باشه!

/ 16 نظر / 24 بازدید
نمایش نظرات قبلی
سعید

پلی استیشن برای خودت که نمیخوای انشا’الله؟ زشته آدم تو این سن و سال سرش رو با بازیهای ...گرم کنه این بازی ها مصداق لغو است و مومن باید از اینها احتراز کنه اینم نهی از منکر کردن یک لیبرال از یک حزبل

محسن پارسا

سلام علیکم من فکر می کنم آقای زیباکلام نماد انتقاد پذیری حکومت است. ایشان را کنترل شده در بازی شرکت می دهند و همانطور که شما هم اشاره کردید در مقابلش چند نفر را می گذارند تا جوابش را همانجا بدهند.

علی

Play Staion سه مدل داره که جدیدترینش PS3 هستش. بازی Call Of Duty دارای 6 نسخه است. شما کدام نسخه اش رو می خواید بگیرید؟ 3 نسخه ی اخیر بازی در PS3 قابل بازی اند. اما یه مشکلی هست. بازی های PS3 به خاطر اصل بودن و غیر قابل کپی بودن بسیار گران اند و حداقل باید 40-50 هزار تومن خرج هر بازی کنید. در حالی که بسیاری از بازی هایی که در PS3 عرضه می شند، در کنسول دیگری به نام يXBOX 360 هم با همون کیفیت ولی با قیمتی کمتر حداکثر 3 هزار تومن عرضه می شند. در ضمن بازی های سری Call Of Duty در کامپیوتر هم قابل بازی اند. اگر یه کامپیوتر مناسب بازی دارید، بهتره فقط به خاطر یک بازی حدود 350 هزار تومن بابت خرید کنسول پول صرف نکنید.

http://www.tabnak.com/nbody.php?id=36904 در قسمت منبع اسم شما نوشته شده

کیامهر

میکروب ضعیف شده تعبیر جالبی بود آی عید حال کنی با پلی استیشن

مریم آرامیان

این بالای وبلاگ در لینک های سفیرلینک، خبر دستگیری موسوی و کروبی نوشته شده است. کروبی و میر حسین موسوی دستگیر نشده اند بلکه لباس شخصی های حامی احمدی نژاد در حضور پلیس و نیروهای انتظامی به خانه کروبی حمله کرده بودند. لباس شخصی های خط شکن خط های خیابان ا و حمله کنندگان به خانه مهدی کروبی را این زیر در یوتیوب ببینید. http://www.youtube.com/watch?v=w2CHkdgykag

مسعود قلعه

سلام روزها نو نشده کهنه تر از دیروز است گر کند یوسف زهرا (عج) نظری ، نوروز است عید بر شما مبارک باد. سالی پر بار و موفق داشته باشی[گل]

عماد آبشناس

جالب بود. آقای زیبا کلام جزو معدود افرادی است که همه از شرکت او در مناظره ها لذت می برند و مناظره های صدا و سیما را گرم می کند. فلسفه و منطق سیاسی وی مورد پسند اکثر ایرانی ها می باشد بر عکس فلسفه و منطق سیاسی اکثر سیاستمدارهای فعلی از هر دو جناح.

مهدی

salam dost aziz web site khobi darid az matalebeton lezat bordam khob minvisid khoshhal misham ba ham tabadole link konim amaramam +10000 tast man shoma ro link kardam lotfan mano ba name ایران کپی ||نرم افزار, کتاب, موبایل, عکس link konid movafagho shado sabz bashi

مصطفی محمدی

بابا تو برو یه نگاه به ایکس باکس 360 بنداز PS رو بنداز دور.