گفتگوی متفاوت با محمدرضا باهنر؛ آیا احمدی نژاد سیاست را برای ایرانی ها جذاب تر ک

محمدرضا باهنر مشهورتر از آن است که نیازی به معرفی داشته باشد و بی تردید به اندازه شهرتش، خوش مصاحبه و البته پرمصاحبه هم است، شرط آنکه گفتگو با مرد لابی های پشت پرده سیاست ایرانی غیر کلیشه ای باشد، پرسیدن سئوالات عجیب و کمتر پرسیده شده بود در این گفتگو سعی شد تا مفهوم، چالش ها و مسائل "سیاست ورزی ایرانی " با باهنر طرح شود، سیاست به آن مفهوم که مردم عادی کوچه و بازار آن را می فهمند و به کار می برند، طبعا در این گفتگو کمتر خبری از اخبار و مسائل روز است، نتیجه این پرسش و پاسخ با محمدرضا باهنر در دفتر کار شلوغ و پررفت و آمدش را می خوانید:

***

 

آقای باهنر! شما خودتان مهندس هستید، به نظر شما چرا مهندس ها بیشتر از علوم انسانی خوانده ها و علوم سیاسی دان ها در سیاست ایرانی فعال هستند؟ مگر سیاست یک چیز تخصصی نیست؟

-ببینید در مملکت ما یک اشکالی وجود داشت از چهل سال قبل که هنوز هم مانده، معمولا صاحبان ضریب هوشی بالا در کشور ما اینطور برایشان تعریف شده بود که یا بروند مهندسی یا پزشکی، البته الان این مقداری عوض شده،در برخی از کشورهای توسعه یافته، مثل ژاپن، افراد با ضریب هوشی بسیار بالا می روند علوم انسانی یا رشته های مدیریت، اصلا مهندسی و پزشکی در این نوع کشورها درجه سوم و چهارم است، البته الان چندسال است که کسانی فلسفه هم خوانده اند می توانند بیایند بالا، مثلا رئیس مجلس این دوره و دوره قبل، فیلسوف هستند، رئیس جمهور دوره قبل مان هم فیلسوف بود.

/ 5 نظر / 48 بازدید
زمانی

بهمن عزیز سلام گفت و گوی جذابی بود. از اول تا آخر که خوندمش، عکس معروف باهنر که جوراب پاش نیست توی ذهنم بود...گفت و گوش با روزنامه هم میهن!

محسن

سلام من یه بلاگی دارم که در اون سرگذشتم رو روایت می کنم سری بزنید شاید برایتان جالب باشد حرفهایی هایی دارم که گفته نشده سرگذشتیم www.sargozashtim.blogfa.com موفق و پیروز باشید یا حق

سوری

جالب بود ولی همیشه واویلای ما را همین سیاستمدارها در می آورند. وبلاگم به روزه. وقتتو نمیگیره. کوتاه و موجز اما ظریف. موفق باشی.

فرزانه

شاید پیش پا افتاده باشه ولی ایون سوالی که درباره وضع لباس و ظاهر نماینده ها بود حرف دل منم بود اینها آینه مردم ایران هستند...رسیدن به ظاهر اصلا هم وقت زیادی نمی گیره...یکم سلیقه و دقت می خواد

دکتر یونس

اول مصاحبه چه گیری دادی ه نسا’ سیاسی! ؟